Yeni Zelanda Gezi Rehberi #4 | Dünyanın Sekizinci Harikaları: Te Anau, Milford Sound

Öyle bir yer düşünün ki karlı dağlar ve derin vadiler arasında masmavi sularda yolculuk yapabildiğiniz, yeşilin her tonunu görüp, şelalelerin sesleriyle sabah güne başlayabildiğiniz ve nefes aldığınız her an gerçekten yaşadığınızı ve mutlu olduğunuzu hissettiğiniz.. Yaşarken birebir böyle hissettiğim Te Anau ve Milford Sound, hayatım boyunca unutamayacağım yerler listesinin başında geliyor artık.. Umarım yazım ve fotoğraflarımla size de bir nebze olsun bu yaşadığım güzelliği hissettirebilir ve dünyanın sekizinci harikası olarak geçen bu yerlere gitmek üzere hayaller kurmanızı sağlayabilirim:)

Yeni Zelanda Milford Sound 9

Kısaca Te Anau ve Milford Sound…

Te Anau: 

Te Anau, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın güneybatı kısmında bulunan, Fiordland National Park’a bir geçiş noktası niteliğindeki küçük bir kasaba. İsmi eski Maori dilinden geliyor ve Te Ana ile au kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Anlamı ise, içerisinde su akıntısı bulunan mağaralar.. Küçük bir kasaba olmasına karşın sorumluluğu büyük çünkü UNESCO Dünya Miras Listesindeki , 1.2 milyon hektarlık alanıyla Yeni Zelanda’nın en büyük ulusal parklarından birine giden yol üzerinde yer alıyor ve oraya gidecek hemen hemen herkesin konaklama noktası.

Yeni Zelanda Milford Sound 22
Milford Sound:

Yeni Zelanda’nın tartışmasız en büyüleyici, en fotojenik ve en turistik yerlerinden bir tanesi Milford Sound. Aslında burası ne bir kasaba ne de bir şehir, burası bir fiyort. Fiyort Norveç dilinden gelen coğrafi bir terim ve anlamı kutup bölgelerine komşu kıyılarda dördüncü çağ buzullarının oluşturdukları dik yamaçlı ve derin eski buzul koyaklarının alt kesimlerinin deniz altında kalmasıyla oluşmuş olan körfez. (Kaynak Wikipedia)

Milford Sound’u benim tanımlamam gerekse, yeşille mavinin en güzel halinin buluştuğu, şelale seslerinin arka fon ve karlı dağların küçük birer aksesuar gibi güzellik kondurduğu, dünyanın en şahane yerlerinden bir tanesi derdim… Yani çoğu kişinin de tanımlamasıyla, dünyanın sekizinci harikası…

Yeni Zelanda Milford Sound 19

Te Anau ve Milford Sound’da Neler Yapılır?

Yeni Zelanda gezimizin beşinci gününde Wanaka‘dan yola çıkıp yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonrası Te Anau’ya varıyoruz. Te Anau, Milford Sound’a geçiş için bir duraklama noktası olarak görülse de, bence bu güzelliği yaşamak için en az 1 belki de 2 gün sadece bu kasabaya ayırmanız iyi olabilir. Peki yapılacak neler mi var?

Yeni Zelanda Milford Sound 10Yeni Zelanda Milford Sound 10
Yeni Zelanda’ya Has Bir Kuş Türü, Kea
Lake Te Anau:

Te Anau’nun minik ama sevimli çarşısında gezip, harika sokakların tadını çıkarttıktan sonra hemen sokakların bitiminde bu büyüleyeci göl olan Te Anau Gölü ile karşılaşacaksınız. Burada ister kano ya da tekne turu gibi aktivitelere katılabilir ya da bizim gibi yalnızca gün batımının tadını çıkartabilirsiniz.

Yeni Zelanda Milford Sound 23
Lake Te Anau, Yeni Zelanda
Glowworm Caves:

Glowworm Caves yani Ateşböceği Mağaraları Te Anau’daki en popüler turistik aktivitelerden bir tanesi. Te Anau Gölü’nden bir teknenin sizi almasıyla başlayan bu turlar, yalnızca gölden erişimi olan mağaralara gelince, teknelerden botlara alınıyor ve mağaraların içine götürülüyorsunuz. 12.000 yıllık bu içi su dolu mağaraların üstünde botlarla yapacağınız bu gezinti ve ışıl ışıl ateşböcekleri, bu yolculuktaki en güzel anılarınızdan biri olacaktır:)

Yeni Zelanda Milford Sound 6
Helikopter Turu veya Sineması (Ata Whenua – Shadowland):

Helikopter Turu, bana daha önceleri hep turistik bir aktivite gibi gelmiş olsa da, dünyanın sekizinci harikası olarak adlandırılan bu yerlerde, arabayla ulaşmanın veya yukarıdan görmenin mümkün olmayacağı o kadar fazla güzellik var ki, eğer kişi başı 400 Dolar gibi fiyatlardan başlayan bir aktivite sizi zorlamayacaksa, yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Eğer ki bu aktivite benim için çok pahalı ama yine de bu güzellikleri görmek istiyorum derseniz, size şimdi müthiş bir sanat eserinden bahsedeceğim. Bu bölgedeki pilotlardan biri olan Dave Comer, 2 yıl boyunca, 2 helikopter ve bir prodüksiyon ekibiyle birlikte, bölgenin her mevsimini ve günün her saatini kameraya alıyor ve böylece ortaya, karlar altında, güneş doğarken, çiçekler açarken, gün batımında, karlar erirken ve doğanın daha pek çok halini yansıtan mükemmel bir film çıkıyor. Bu filmin adı Ata Whenua yani Gölgeler Ülkesi. Kişi başı yalnızca 10 Dolar’a bu filmi izleyebilir ve buraya neden “Dünyanın Sekizinci Harikası” dendiğini net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Yeni Zelanda Milford Sound 26

Milford Sound Tekne Turları:

En sona sakladığım bu aktivite, aslında buraya gelme amaçlarımızdan biriydi, eğer ki buralara yolunuz düşerse bence sizin de amacınız kesinlikle fiyordlarda yapacağınız bu muhteşem gezinti olmalı.

Yeni Zelanda Milford Sound 14
Milford Sound, Yeni Zelanda

Bölgede, çok fazla tekne turu firması olmakla birlikte pek çoğu aşağı yukarı aynı hizmeti sunuyor. Biz Mitre Peak Cruise isimli bir firmayla bu turu yaptık ve 2 saatlik bir tur için kişi başı 70 Dolar gibi bir fiyat ödedik.

Yeni Zelanda Milford Sound 17
Seal Rocks, Milford Sound

Bu tur bizim için daha önce hiç yaşamadığımız bir tecrübeydi. Öncelikle dağların arasından denize dökülen muhteşem şelaleler arasından geçtik. (Bowen Falls, Stirling Falls), yanımızda yüzen yunuslarla selamlaştık (yunuslar daha çok öğleden sonra turlarında kendilerini gösteriyorlarmış), kayalarda dinlenen fokları gördük (Seal Rock) ve bölgeye şeklinden dolayı ismini veren Mitre Peak ve Lion Mountain’la büyülendik. (Bir de GoPro’muzu suya düşürüp, Tazman Denizi’nin muhteşem sessizliğinde kaybettik:( )

Yeni Zelanda Milford Sound 21

Bu tura katıldığınızda önceden bilmeniz gereken en önemli şey, turun sonuna yaklaştığınızda teknenin Stirling Şelalesi altında durduğu ve çok büyük ihtimalle ıslanacağınız bilgisi 🙂 Hazırlığınızı üşümek ve ıslanmak fikirleri aklınızda olarak yaparsanız zorluk çekmezsiniz:)

Yeni Zelanda Milford Sound 16

Te Anau-Milford Sound Rotası Duraklama Noktaları:

Te Anau Milford Sound arası aslında 120 kilometre olsa da, aralarda çok sık duracağınız için bu yola en az 5-6 saat ayırmanızı tavsiye ederim.

Yeni Zelanda Milford Sound 27

Durduğumuz için bizi pişman etmeyen noktalar ve ihtiyacınız olan durma süreleri aşağı yukarı şu şekilde:

 • Mirror Lakes (10 dakika) : Dağların yansımasının göle vurmasıyla Ayna Gölü ismini almış bu göller, arabayla kısa sürede ulaşabileceğiniz mesafesiyle duraklamaya değer.
Yeni Zelanda Milford Sound 1
Mirror Lake, Yeni Zelanda
 • Gunns Camp (1 saat): Burası toprak yolu sebebiyle aslında arabayla girip 1 saat geçirmenize çok fazla gerek yok fakat hala şelalere doymadıysanız, en güzellerinden bir tanesi burada mevcut:)
Yeni Zelanda Milford Sound 3
Gunns Camp Falls, Yeni Zelanda
 • Lake Marian Şelaleleri ve Marian Gölü (3 saat): Eğer vaktiniz varsa Marian Gölü’ne ulaşmak için 3 saatlik bir yürüyüş yapabilir veya göle ulaşmadan görebileceğiniz iki tane şelaleyi görüp, yürüyüş hakkınızı diğer rotalarda kullanabilirsiniz:)
Yeni Zelanda Milford Sound 4
Lake Marian Falls, Yeni Zelanda
Yeni Zelanda Milford Sound 5
Lake Marian Falls, Yeni Zelanda
 • Key Summit (3 saat): Burası bizim de durakladığımız ve 3 saatlik yürüşü tamamladığımız bir rota. Orman içinde başlayan ve çoğunluğu tırmanışla geçen bu rota, aslında dağların arasında geçmesi sebebiyle çok güzel olsa da, bir sonraki hakkımı sanırım Lake Marian’a çıkmak için kullanırdım:)
Yeni Zelanda Milford Sound 7
Key Summit, Yeni Zelanda
 • The Chasm (20 dakika): Milford Sound’a varmadan hemen önce göreceğiniz bu şelale, hem kısa bir yürüyüş yolunun sonunda olmasıyla sizi fazla yormayacak hem de kesinlikle durduğunuza değecek.
Yeni Zelanda Milford Sound 11
The Chasm, Yeni Zelanda

Nerelerde Konaklanabilir?

Yeni Zelanda’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi Te Anau da konaklamak için karavan veya kampçılığı seçebileceğiniz yerlerden. Ama benim size tavsiyem, bizim 2 gece kaldığımız, hem atmosferini hem de sahibinin özenli yaklaşımını asla unutamayacağımız Te Anau Lodge olacak.

Bu otel şu an bulunduğu yerden 100 km uzaklıkta bir rahibe okulu olarak görev alırken, atmosferi aynen korumak amacıyla şimdiki yerine taşınmış ve otel olarak hizmet vermeye başlamış. Hem merkeze yakınlığı ve inanılmaz temizliği, hem de sizi hemen içine alacak o güzel atmosferinden dolayı burası bizim Yeni Zelanda seyahatimizin favorisi oldu.

Yeni Zelanda Milford Sound 25
Te Anau Lodge, Yeni Zelanda

Te Anau Yeme-İçme:

Te Anau küçük bir kasabadan beklenmeyecek çeşitlilikte restoranlara ev sahipliği yapıyor. Biz akşam yemeğimizi güzel bir İtalyan restoranı olan La Toscana‘da yedik ama canınız farklı mutfaklar istiyorsa The Fat Duck, Kepler Restaurant ve Redcliff Restaurant & Bar, Te Anau’nun favorilerinden.

Yeni Zelanda Milford Sound 24
Redcliff Cafe, Yeni Zelanda

Dünyanın bu sekizinci harikasında neler yaşadık izlemek isterseniz Yeni Zelanda Beşinci Vlogum sizlerle:)

Yeni Zelanda’da bir sonraki şehir olan Queenstown da görüşmek dileğiyle, sevgiler:)

Yeni Zelanda’da buraları da gezdik! 🙂

 

9 Yorum yapılmış
 1. Sizi gerçekten kıskanıyorum. Hayatı çok güzel yaşıyorsunuz. Bende tam sizin gibi dünyanın en güzel yerlerini gezmek istiyorum. Umarım maddi imkanlar elverir de gidebilirim… İyi eğlenceler 🙂

  1. Umarım en kısa zamanda maddi imkanlarınız elverir ve önceliğiniz de bu güzellikleri görmek olur☺️🙏

 2. çok çok çok güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık herşeyi en ince ayrıntısına kadar yazmışsın o kadar güzel ki resimler bayıldım yaşadığın güzelliği sonuna kadar hissetmemi sağladın ve çoktannn hayallere daldım bile birgün çokk isterim Yeni Zellandaya gitmeyi ve gidersem ilk hatırlayıp haber vericem kişi sen olucaksın tesekkürler

  1. Eğer yaşadığım bu güzellikleri biraz olsun hissettirebilip hayaller kurmanızı sağladıysam ne mutlu bana! Bunu bilmemi sağladığınız içinse ayrıca teşekkür ederim❤️ Heyecanla güzel haberlerinizi bekliyorum☺️

 3. Hayat yasamasini bilene güzel sen yasamayi secmissin minik kardes cografya ve yasam standartlari iyi ülkemi seviyorum ama yasamak zorlasti artik imkanimiz olsada bizde gelsek

  1. Umarım en mutlu ve huzurlu olduğunuz yerde yaşamınızı sürdürme şansı bulursunuz.. Sevgiler🌸

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Tasarım: Blogger Tasarım