Yeni Zelanda Gezi Rehberi #2 | Turkuaz Göl Lake Tekapo, Her Mevsim Karlı Mount Cook

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nı görmeden önce, dünyanın herhangi bir yerinde bu kadar güzel bir doğa ile karşılaşacağımı tahmin edemezdim. Photoshoplu göller, Instagram filtresi çok abartılmış pek çok doğa fotoğrafından sonra uğradığımız hayal kırıklıkları Yeni Zelanda’dan sonra yerini, doğanın mucizevi güzelliğine tekrar inanmaya bıraktı. Az sonra yazısını okuyacağınız  Lake Tekapo (Tekapo Gölü) ve Mount Cook (Cook Dağı), benim şu ana kadar gördüğüm en göz kamaştırıcı doğal güzellikler.. Şimdiden uyarayım, bu yazıda göreceğiniz her fotoğraf filtresiz olacak, yazılarda duygularımı çoşkuyla anlatmayı sevsem de, fotoğrafların coşkusunu ben yaratmayacağım, bu yüzden uzatmıyor ve sizi bu güzelliklerle başbaşa bırakıyorum:)

Yeni Zelanda Lake Tekapo 3

Turkuaz Göl Lake Tekapo

Yeni Zelanda seyahatimizin ikinci günü Christchurch’den ayrılıp, Lake Tekapo’ya doğru yola çıkmamızla başladı. Christchurch ve Lake Tekapo arası 280 km ama bu yolculuk için en az 3 buçuk saat ayırmamız gerektiği konusunda pek çok bilgi okumuştum, çünkü yolda göreceğimiz manzalar bizi sürekli durmaya zorlayacaktı. Aynen öyle de oldu. Özellikle Rakaia Gorge’de gördüğümüz dünyanın en güzel nehri, aklımıza öyle bir kazındı ki, gördüğümüz andan beri unutamadık:) Eğer ki vaktiniz varsa, burada nehir çevresi yürüyüşü için en az 1 saatinizi ayırmanızı tavsiye ederim.

Yeni Zelanda Lake Tekapo
Rakaia Gorge, Yeni Zelanda

Kısaca Tekapo Gölü…

Tekapo Gölü Yeni Zelanda Güney Adası’nın en büyük ikinci gölü ve pek çok yerin olduğu gibi buranın adı da Maori dilinden geliyor. Bu dilde “Teka”, uyuma matı ve “po” ise gece demekmiş. Bu güzel göl çevresindeki kasabada yalnızca 318 kişi yaşıyor fakat göl, bu göz alıcı renginden dolayı yılın her günü pek çok turiste ev sahipliği yapıyor. Bu güzel mavilik nasıl oluşmuş diye merak edip araştırdığımızda, su kaynağındaki buzulların, kayaları ezmesiyle oluşan kaya tozlarının göle dökülmesi ve bu tozların güneş ışığıyla buluşması sonucunda oluştuğunu öğrendik. Ne kadar bilimsel bir tanımı olursa olsun, bence bu göl ve bu renk tam anlamıyla bir mucize!

Yeni Zelanda Lake Tekapo
Lake Tekapo, Yeni Zelanda

Lake Tekapo’da Neler Yapılır, Nereler Görülür?

Göl Çevresi Yürüyüşleri

Tekapo Gölü ve çevresi yaklaşık 9 tane, birbirinden farklı süreye ve zorluğa sahip yürüyüş parkuruna ev sahipliği yapıyor. İster göl  çevresinde kısa bir tur, isterseniz Lake Tekapo Regional Park’ta uzun bir yürüyüş yapabilir, bu göz alıcı güzelliğin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz.

Mount John

Mount John (John Dağı), hem Tekapo hem de Alexandrina Gölü’ne 360 derecelik panaromik bir görüntü sunan, Tekapo Gölü’nden 1 buçuk saatlik bir yürüyüş veya 15 dakikalık bir araba yolculuğuyla ulaşabileceğiniz, Lonely Planet’in deyişiyle “dünya üzerinde kahve içebileceğiniz en güzel manzaralı yer” olan Astro Cafe’de oturabileceğiniz, deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yüksekliğinde bir dağ. Yazın buraya girişler akşam 6, kışın ise 5’e kadar açık olduğundan planlamanızı bu yönde yapmanızda fayda var.

Yeni Zelanda Lake Tekapo 2
Astro Cafe, Yeni Zelanda
The Church of the Good Shephard

Gölün çevresinde yapılabilecek en turistik aktivite ne derseniz, işte bu kiliseyi fotoğraflamak diyebilirim. Peki sen yaptın mı diye sorarsanız, cevabım kesinlikle evet:) 1935 yılında yapılmış bu taş kilise, gündüz gölün rengi, gece yıldızlarla birleşince ortaya o kadar harika fotoğraflar çıkıyor ki, dünyanın en fazla düğün fotoğrafı çektirilen noktalarından biri olmasına hiç şaşırmamak gerek:)

Yeni Zelanda Lake Tekapo 6
The Church of the Good Shephard, Yeni Zelanda
Tekapo Springs

Eğer ki kış mevsiminde bu gölü ziyaret ettiyseniz, sıcak termal havuz sularında ısınmak veya geceleri bir anda buz gibi olan yaz akşamlarında yıldızları sıcak bir havuzdan izlemek için Tekapo Springs’e mutlaka uğrayın. Biz Christmas dönemi gittiğimizden istediğimiz gün için yer bulamadık, bu yüzden önceden rezervasyon yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Lupin Flowers

Bizim için Yeni Zelanda seyahatimizin en güzel sürprizlerinden bir tanesi de, bu mor ve pembe renkleriyle doğada gök kuşağı etkisi yaratan Lupin çiçekleriydi. Bu çiçekler yılın belirli zamanlarında açıyorlar (Kasım ortası-Ocak ayı) ve turistler sadece bu çiçekleri görmek ve fotoğraflamak için bile bu zamanları tercih ediyormuş, “muş” kullanıyorum çünkü biz bunu hiç planlamamıştık ama karşımıza çıkan bu güzellikleri görünce de, bunu planlayanlara hak vermedik değil:) Lupin çiçeklerinin en güzel göründüğü yerlerden biri, Tekapo Gölü çevresi olsa da, seyahatimiz boyunca sürekli karşımıza çıkarak, her gördüğümüz yerde yüzümüze kocaman bir gülümseme kondurdular:)

Yeni Zelanda Lake Tekapo 8
Lupin Flowers, Yeni Zelanda
Bonus: Yıldızları Seyretme Keyfi:) 

Anlatacağım güzellikler içinde, benim için en özelini sona bıraktım!

Lake Tekapo ve Mount John’un en önemli özelliklerinden bir tanesi de, atmosferin transparanlık oranı sebebiyle dünyadaki en açık gökyüzüne sahip olmasıymış. Bu şu anlama geliyor ki, dünyada yıldızların en güzel izlenebileceği noktalardan bir tanesi de burası. Hatta bu yüzden Mount Cook’ta Yeni Zelanda’nın en büyük teleskoplarının olduğu ve yaklaşık 50 milyon yıldızın bir gecede aynı anda görülebildiği bir gözlemevi de kurulmuş. İsterseniz Aoraki MacKenzie İnternational Dark Sky Reserve’de bir paket satın alıp, hem teorik bilgiler dinleyip hem de teleskoplarla yıldızlara bakabilir, ya da bizim gibi, kilise çevresinde sadece yıldızları izlemek için toplanmış kalabalıkla birlikte, sabahın ilk ışıklarına kadar yıldızları izleyip, hayallere dalabilirsiniz:)

Yeni Zelanda Lake Tekapo 16
The Church of the Good Shephard, Yeni Zelanda

Lake Tekapo Star Gazing

Lake Tekapo’da Ne Yenir, İçilir?

Lake Tekapo’nun turistler tarafından keşfedilmesinden sonra popülerliği artınca, kasabada gönül rahatlığıyla yeme içme keyfine varabileceğiniz harika restoranlar açılmış. Biz  Mackenzies Cafe Bar Grill’de sıcak taş üzerinde kendi kendine pişen bir et söyledik. Hayatımızda yediğimiz en iyi et olmasa da, hem mekanı hem de bu deneyimi yaşamanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Lake Tekapo’da Nerede Kalınır?

Lake Tekapo’da nerede kalınırdan önce nerede kalınmayacağını ufak bir hikaye ile anlatmak istiyorum.

Christmas dönemi gittiğimizden, göl çevresi otellerinin en pahalı ve yoğun olduğu zamandı, bu yüzden göle 45 dakika uzaklıkta bir kasaba olan Geraldine’de booking.com üzerinden bir otelde yer ayırttık. Otelden çok bir ailenin, kendilerinin de yaşadığı evin bazı odalarını kiraya vermeleri usulüyle işlettikleri bir ev de diyebiliriz. Bizi görür görmez “Hi Turkish” diye karşılamaları önceleri garibimize gitmedi ama Türkiye’de 5 hafta kaldıklarını, çok mutsuz olduklarını, insanların onları hep kazıklamaya çalıştığı gibi hikayeleri 20 dakika dinleyince Türkleri pek de sevmediklerini anladık, ama yaşlarına rağmen, her insanın aynı olmadığını, ön yargıların sadece mutsuzluk getirdiğini bilmeyecek donanımda olduklarını ancak ertesi sabah uyandığımızda anlayacaktık.

Yıldızları izlediğimiz harika bir gece sonunda, çok geç bir saatte eve gidip, ertesi gün 11’de otelden ayrılmak üzere hazırlıklarımızı yaptık. 11 bizim belirlediğimiz bir saat değil, booking.com ile otelin ortak olarak yazdıkları check-out saatiydi. Videomda uzun uzun anlattığım için burada kısaca özetlemem gerekirse, saat daha 10 bile olmadan, otel sahibi bayanın “Çok geç oldu, hadi artık gidin!” çığlıkları ile güne başladık ve şok olduk. Çıkış saatini onlara hatırlattığımızda, bugün Christmas’tan bir gün önce, torunlarımıza gitmemiz gerekiyor, ne kadar bencilsiniz, Türkleri de bu yüzden sevmiyoruz gibi bir cevap (daha doğrusu, çığlıklarla karışık cevaplar) aldık. Bir gün önceden bize rica ettikleri taktirde, seve seve erkenden oteli terk edip etmeyeceğimizi görmek yerine, ön yargılarıyla şekillenmiş bir tartışmanın ortasında bulunmak bizi inanılmaz derecede üzdü. Hemen eşyalarımızı toplayıp, hakkımız olan kahvaltıya dokunmadan otelden ayrıldık. Booking.com olayı çözmek için paramızın tamamını iade etmiş olsa da, bu olay, seyahatimizdeki en kötü anı olarak aklımıza kazındı.

Biz konaklama konusunda talihsiz bir tecrübe yaşasak da, göl çevresinde gördüğümüz, kalmadığımız ama dışardan bayıldığımız The Chalet Boutique Motel‘i size tavsiye edebilirim, umarım bu güzel yere bir kez de burada kalmak için gidebiliriz:)

Yeni Zelanda Lake Tekapo
The Chalet Boutique Motel

Lake Tekapo ile ilgili video’mu da hemen buraya bırakıp, yazacağım ikinci güzellik olan Mount Cook ile devam ediyorum:)

Her Mevsim Karlı Mount Cook..

Asıl adı Aoraki Mount Cook olan Yeni Zelanda’nın 3.724 metrelik en yüksek dağı Cook, Tekapo Gölü’nden 1 saatlik araba yolculuğuyla ulaşılan, her mevsim üzeri karlarla ve buzullarla kaplı ve tam bir doğa harikası!

Yeni Zelanda Mount Cook
Mount Cook, Yeni Zelanda

Mount Cook’da Neler Yapılır?

Mount Cook’ta yapılacak en güzel şey, dağ çevresindeki yürüyüş parkurlarından biri üzerinde saatlerce yürüyüp, müthiş coğrafyanın tadını çıkartmak. Mount Cook yürüyüş rotalarına geçmeden önce, Tekapo Gölü ve Mount Cook arasında mutlaka durmanız gereken bir yer söyleyeceğim o da Lake Pukaki. Kristal maviliğindeki bu göl, her mevsim karlı dağlarla çevrelenince ortaya inanılmaz bir görüntü çıkıyor. Biz bu manzarayı yolumuza devam edememek pahasına da olsa oturup, dakikalarca izledik.

Yeni Zelanda Mount Cook2
Lake Pukaki, Yeni Zelanda

Mount Cook üzerindeki yürüyüş rotalarından bizim çıkıp çok etkilendiğimiz iki tanesini tavsiye edeceğim. Bir tanesi orta derece bir zorluğa sahip, Hooker Valley Yürüyüş Parkuru. Bu rota yaklaşık olarak 5 km ve gidiş dönüş 3 saat sürüyor. Köprülerden geçip, derelerin sesiyle yürümek, yaz sıcağında bile içi buzullarla kaplı bir göle varmak istiyorsanız, bu rota hayal edebileceğinizden bile fazlasını sunuyor.

Yeni Zelanda Mount Cook3
Hooker Valley Track, Yeni Zelanda

İkinci tavsiye edeceğim rota ise sonunda sizi Tasman Gölünün inanılmaz renginin ve büyüsünün beklediği Tasman Lake yürüyüş parkuru. Bu gölü size sözel olarak anlatmam çok zor olduğundan, susuyorum ve fotoğrafı konuşsun istiyorum:)

Yeni Zelanda Lake Tekapo 17
Tasman Lake, Yeni Zelanda

Mount Cook Konaklama ve Yeme-İçme

Yeni Zelanda’nın her yerinde kolayca bulabileceğiniz gibi, Mount Cook çevresinde de karavan ve kampçılık, en iyi ve uygun konaklama seçeneklerden bir tanesi. Bizim gibi henüz kampçılığa cesaret edemeyenlerdenseniz, kaldığımız müthiş temizlikte ve güzellikteki Aoraki Court Motel‘i size gözüm kapalı tavsiye edebilirim. Biz akşam yemeğimizi odamızdaki küçük mutfakta hazırladık ve sabah kalktığımızda gözümüzü ilk karlı dağlara açtık. Bu yüzden bu güzel otelin ve Mount Cook’un yeri bizde her zaman ayrı olacak:)

Yeme-içme için çevrede çok fazla alternatif bulunmadığını söylemek isterim. Yine de dağın çevresindeki iki otelden biri olan The Sir Edmund Hillary Alpine Centre Cafe and Bar, şömineli harika salonuyla bence güzel bir akşam yemeğini garantiliyor:)

Yeni Zelanda Lake Tekapo 15
Karlı Mount Cook

Mount Cook’ta yaşadıklarımızı okuduktan sonra, bir de izlemek isterseniz, Yeni Zelanda üçüncü vlogum sizleri bekliyor.

 

Bir sonraki Yeni Zelanda durağımız Wanaka’da buluşana dek, kendinize iyi bakın!:)

 

Yeni Zelanda’da buraları da gezdik!:)

 

 

 

3 Yorum yapılmış

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Tasarım: Blogger Tasarım