Avustralya Sohbetleri-5 | Yeni Mezun Mühendis Vizesi ile Avustralya

Uzun zamandır ara verdiğim Avustralya sohbetlerimin beşincisini, yeni mezun mühendis vizesi ile Avustralya’ya gelmiş, Uzaktaki Minik Çocukla yolları yemek dağıtım işinde kesişmiş, şimdilerde, geçtiğimiz hafta almış olduğu göçmenlik vizesinin sevincini ve heyecanını yaşayan Onurla yapıyorum. Umarım bu sohbet hem yeni mezun mühendislik vizesi ile ilgili merakları giderir, hem de Avustralya’ya kısa süreli vizelerle gelen kişilerin, göçmenlik almakla ilgili umutlarını arttırır:)

Yeni Mezun Mühendis Vizesi 10

Merhaba Onur:) Bize biraz Avustralya’ya gelmeden önceki hikayeni anlatır mısın?

Merhabalar!!! Sydney’e gelmeden önce İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Maslak kampüsünde bulunan Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezinde 2 yıl ağ mühendisliği yaptım. Hem iş hem ekonomik olarak çok rahattım fakat İstanbul cok yormaya başlamıştı. Bir de ülkenin hali malum siyasi kutuplaşma oldukça artmıştı bunun etkileri gündelik yaşamda toplumun her kesiminde hissediliyordu. Hayatımın geri kalanı burda nasıl olacak diye her sabah sorguluyordum. Bir gün burama kadar geldi derler ya o oldu ve ben de atladım Avustralya’ya geldim:)

Neden Avustralya’yı seçtin ve hangi vize türü ile geldin?

Avustralya fikri çok öncelere dayanıyor aslında. Üniversite hazırlık sınıfında 1.5 senelik yeni mezun mühendis vizesini (subclass 476) duymuştum, sene 2007. O zamanlar yerleşme fikri yoktu tabi hem para kazanır hem yüksek lisans yaparım diyordum o yıllar. Neyse mezun oldum, işe başladım ama işe başladıktan sonra bir süre cesaret edemedim. Çok uzak, işim de güzel, Avustralya’ya gidersem hayata yeniden başlamam gerekecek soruları beni engelliyordu. Az önce dediğim gibi, bir gün bütün soruları bir kenara bıraktım, olmadı gezerim ve Avustralya’yı görmüş olurum, hayata bir kere geliyoruz dedim ve geldim:)

Yeni Mezun Mühendis Vizesi 8
Figure 8 Pool, Sydney
Yeni Mezun Mühendis vizesi çok duyulmuş bir vize türü değil, bize biraz detaylarından bahsedebilir misin?

Bu vize türü (subclass 476) belli okulların belli bölümlerine veriliyor. Okulun Washington Accord Accreditation (ABET olarak bilinir genelde Türkiye’de) ve bir kaç tane daha buna benzer tam olarak bilmediğim akreditasyona sahip olması, 31 yaşını doldurmamış yeni mezunlar alabiliyor bu vizeyi. Mezun olduktan sonraki 2 sene içinde başvurulabiliniyor bu vizeye, 18 ay full-time çalışma hakkı ve birden çok giriş-çıkış izni veren bir vize türü. Başvuru ücreti de diğer vizelere göre oldukça uygun ($360).

Şu anda Nitelikli Göçmenlik Vizesine başvurma aşamasında olduğunu biliyorum (yayınlandığı sırada Onur bu vizeye nihayet kavuşmuş oldu:), peki bu süreç nasıl gelişti, senin için en zor kısmı dil sınavından gerekli puanı alabilmek sanırım, tecrübelerini paylaşabilir misin?

Biraz stresli bir süreçti açıkçası. Dediğin gibi dil sınavı en zorlu bölümdü benim için. Bilmeyenler için söyleyelim, Nitelikli Göçmenlik vizesi için belirli puana ulaşmak gerekiyor ve bu puan meslekten mesleğe göre değişiyor. İstenilen sınır puana ulaşan herkes bu vizeye başvurabiliyor. Benim durumumda, Türkiye’de sadece 2 sene çalıştığım için ekstradan alabileceğim tek puan dil puanıydı. 2 kere IELTS, 2 kere de PTE Academic olmak üzere 4 kere sınava girdim gerekli puanı almak için. PTE Academic IELTS’e göre insanların daha çok tercih ettiği bir sınav. Bana göre artısı bilgisayar üzerinden gerçekleşmesi ve sınav taktiklerinin iyi bilinmesiyle, istenilen puanın alınmasının IELTS’e göre daha mümkün olması.

Yeni Mezun Mühendis Vizesi 4
Melbourne, Avustralya
Bir diğer aşama olan mesleki denklik almak, bir mühendis olarak kolay mıydı, bu süreci ne kadar sürede tamamladın ve bir danışman yardımı aldın mı?

Bu süreçte danışman yardımı almadım fakat daha önceden bu denkliği almış arkadaşlarım bir nevi danışmanım oldu.  Süreç esasında dışarıdan görüldüğü kadar karmaşık değil. İstenilen belgeleri hazırlamam 2 haftamı aldı, tabi ki bu durum kişiden kişiye değişebilir ama okul ve iş hayatında yaptığı projeleri düzenli bir şekilde arşivlemiş bir kişi 2 haftadan bile daha kısa bir sürede denkliğe başvuracak bir hale gelebilir.

Vize başvurularını kendileri yapacak kişilere neler tavsiye edersin?

Biraz zaman ayırmak ve emek vermek ihtiyacınız olan tek şey. Bunlar iyi bir internet araştırmasıyla birleşince kesinlikle başaracağınızı düşünüyorum. Özelikle Avustralya Immigration web sitesi oldukça faydalı ve her tür sorunun cevabının bulunabileceği bir site. (www.homeaffairs.gov.au)

Avustralya’yı bir de senin gözünden dinlemek isterim. Bize biraz Avustralya’yı anlatır mısın, gözüne çarpan, hoşuna giden, şaşırdığın veya sevmediğin şeyleri..

Avustralya’da en sevdigim şey insanların mütevazılığı ve birbirine olan saygısı. Kısacası burada huzur var. Bunun yanı sıra muhteşem doğası, plajları ve refah seviyesinin oldukça yüksek olması, bu liste böylece uzayıp gidebilir:) Sevmediğim bir şeyse havanın değişken olması. Bir gün 35 derece olan hava sıcaklığı ertesi gün 19 derece olabiliyor ve bunu bir tek Avustralya’da gördüm açıkçası.

Yeni Mezun Mühendis Vizesi 2
Harbour Bridge, Sydney, Avustralya
Biraz ilk geldiğin zamanlara dönmek isterim, ev bulma aşamasında zorluk çektin mi, ilk geldiğinde nerede kaldın?

İlk geldiğim 1.5 ay Kings Cross’ta bir backpacker konaklama yerinde kaldım. Kings Cross tam anlamıyla bizim Taksim, bir yanı Nişantaşı, diğer bir yanı ise Tarlabaşı gibi. Nişantaşı gibi olan kısmı Woolloomooloo, Russel Crowe’ın oturduğu semt, hemen 10 dakika mesafede ise bir çok evsizin barınmaya çalıştığı sokaklar mevcut. İlk kaldığım hostelim tam ikisinin ortasındaydı ve ilk anda büyük bir şok yaşamıştım çünkü Avustralya’da bu kadar çok evsizin olmayacağını ve devletin bu insanlara sahip çıkacağı algısı vardı gelmeden önce. Ev bulma kısmına gelecek olursa, şu an kaldığım odamı bulana kadar 4 farklı ev değiştirdim. Kısacası biraz meşakatli bir iş ev bulmak, kim olursan ol. Burada pek çok Avustralyalı arkadaşımı da kara kara nasıl ev bulacaklarını düşünürken görmüşlüğüm oldu:)

Gelelim en can alıcı soruya:) Avustralya’da geçimini nasıl sağlıyorsun? Ne gibi işlerde çalıştın, para biriktirme imkanın oldu mu?

Hizmet sektöründen hızlı bir giriş yaptım buradaki iş hayatına:) İlk 6 ayımda bir Lübnan restorantında garsonluk yaptım ve sonra bisikletli kuryeliğe başladım. Bu arada hizmet sektörünü de tamamen bırakmadım ve hafta sonları Hipodromda barmenlik yapmaya devam ettim. Para biriktirme imkanım oldu ama çok da kolay olmadı tabi bu süreç:)

Özellikle bisikletle yemek taşıma işinin Sydney’de çok yaygın olduğunu biliyorum. Peki yollar bisikletle ulaşıma uygun mu, bisiklet sürerken kendini güvende hissediyor musun?

Yollar oldukça güvenli ve şehrin büyük bir kısmında bisiklet yolları da var ama kazalar olmuyor mu oluyor tabi ki. Ben de 3 kere hafif çaplı kaza yaptım ve bunların üçü de bisiklet yolunda oldu maalesef 🙁

Yeni Mezun Mühendis Vizesi 7
Hyde Park, Sydney, Avustralya
Çok geçmiş olsun, umarım bir kez daha yaşanmaz.. Peki, ne yapıyorum ben, Avustralya’da ne işim var dediğin ve apar topar dönmek istediğin anlar oldu mu? Yoksa önceden planladığın gibi mi gidiyor hayatın?

Bir çok zor gün geçirdim tabi ki. Özellikle geçen sene çok yağmurlu geçen kış günlerinde bisiklet sürerken zaman zaman ne yapıyorum ben burada ya diye kendime sorduğum oldu ama her seferinde İstanbul’daki arkadaşlarımla konuştuktan sonra neden burada olduğumu kendime tekrar hatırlattım. Diğer soruya gelecek olursak, gelmeden önce 6 ay içinde profesyonel bir iş bulurum diye düşünüyordum ama neredeyse 2 sene oldu, hala bir gelişme yok. Açıkçası şu an mutluyum halimden ve oturum izninin çok büyük bir fark yaratığını yakın arkadaşlarımdan gördüğümden, umutluyum aynı zamanda:)

İş güç bir yana, Avustralya’da boş zamanlarını nasıl geçiriyorsun?

Avustralya’da insanlar oldukça sosyal, en çok hoşuma giden şeylerden biri de bu. Ben boş zamanlarımı (çok da fazla yok ama:)), doğa yürüyüşleri, yılın 5-6 ayı plajlar, dans geceleri, kurye yarışları ve çeşitli müzik festivallerinde geçiriyorum ve yetişebildiğim kadar hepsinin tadını çıkarmaya çalışıyorum.

Yeni Mezun Mühendis Vizesi 9

Tek başına gelen biri olarak, burada kendini yalnız hissettiğin oluyor mu, sence tek gelmek korkulacak bir şey mi?

Bazen kalabalıkta bile yalnız hissediyorsun kendini, o da sevdiklerimi hatırladığım zamanlarda oluyor. Kişiden kişiye değişir ama kesinlikle korkulacak bir durum yok. Yeni insanlarla tanışmak her zaman insana değer katıyor bence, herkesten yeni bir şeyler öğreniyorsun, özellikle de Sydney gibi bir çok farklı kültürün olduğu bir şehir bunun için harika bir yer.

Yeni Mezun Mühendis Vizesi 6

Avustralya’da yaşayan diğer insanların Türklere karşı bakış açıları sence nasıl?

Aslında bu kişiden kişiye ve karşılaştığın kişinin bilgi birikimine göre değişiyor. Türkiye’de ulaşım için develer mi kullanılıyor ya da Arapça zor mu gibi sorularla karşılaşmıyor değilim ama Türkiye’ye gitmiş ya da tarihle, dünya coğrafyasıyla biraz bile ilgilenmiş insanların bakış açıları çok farklı. Daha önce kaldığım bir evde, evle ilgilenen yaşlı bir amca vardı, onunla Türkiye tarihi ve Atatürk’le ilgili 1 saate yakın konuşmuştuk. Bu tarz kişilerin bize bakış açıları diğerlerine göre çok farklı açıkçası.

Peki ya Türk dayanışması var mı, Türk arkadaşlarını nasıl edindin?

Türk arkadaşlarım var ama sayılı. Burada tanıştığım çok güzel insanlar var ve elimizden geldiğince birbirimize yardımcı oluyoruz. Ama genel olarak bir Türk dayanışmasını soruyorsan, benim gördüğüm veya içinde bulunduğum, organize olmuş bir topluluk yok.

Avustralya aksanına alışabildin mi, İngilizce öğrenmek isteyenlere bu ülkeyi tavsiye eder misin?

İlk başlarda birazcık zorlanmadım değil çünkü Avustralya aksanı Amerika ve İngiliz aksanına nazaran biraz daha zor ama İngilizce öğrenmek isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim Avustralya’yı. Burada öğrenciler için hem 20 saatlik bir çalışma hakkı da var, hem İngilizcelerini çalıştıkları yerlerde geliştirip hem de kazandıkları parayla gezebilirler.

Son sorum biraz duygusal:) Bu kadar uzak bir ülkede yaşamak sana nasıl hissettiriyor? En çok neleri özlüyorsun?

Uzaklık her konuşmanın bir parçası, özellikle Türkiye’den arkadaşlarımla konuştuğumda. Ne kadar uzak olduğumu ilk kez uçak biletleri fiyatlarına bakınca hissetmiştim:) En çok ailemi, arkadaşlarımı özlüyorum, ne kadar kişi tanısan da, beraber büyüdüğün, bir çok anın olan yakın arkadaşların yerini tutmuyor.  Onun dışında yemekler filan hikaye, burada hepsini bir şekilde bulabiliyorsun:)  (Anne yemeği hariç tabi)

Yeni Mezun Mühendis Vizesi
Great Ocean Road, Melbourne

Onur’a bir kez de buradan bu hem bilgilendirici hem de samimi sohbeti için çok teşekkür ediyorum. Sohbetin, nitelikli göçmenlik vizesinden güzel haberi aldıktan sonra yayınlanması, bence çok tatlı bir tesadüf oldu.. Umarım yeni vizesiyle şu an Türkiye’deki tatilinden döndüğünde, yeni ve harika bir Avustralya hayatı onu bekler ve hak ettiği tüm güzellikler bu sefer biraz daha kolay bir şekilde onu bulur! 🙂

 

Geçmişe Yolculuk: Bu sohbetlerimi de görmüş müydünüz:)

25 Yorum yapılmış
 1. Merhaba uzaktaki kız..Onur daimi oturma vizesini.kısacası 60 puanı nasıl toplayabilmiş..cunku orada iş bulamadım demiş..bizde aynı şekilde mühendislik vizesi ile çıkıp daha sonra diğer vizeye başvuracağız.

  1. Merhabalar, lisans ve yaş dışında dil sınavından 20 puan alarak topladığını biliyorum, hepsi birleşince 65 puan oluyor.

   1. Merhaba, Bu güzel sohbetiniz için teşekkür ediyorum Ben de bu yaz Yeni mezun vizesine başvurmayı planlıyorum ve Daha sonraki hedefim kalıcı oturum izni almak. Yeni mezun vizesinden Kalıcı oturum iznine geçerken Mühendislik işi bulma zorunluluğu yok mu?
    Herhangibir iş kabul oluyor mu? Ayrıca Kalıcı oturum izni için puan sistemini daha detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

 2. çok teşekkür ederim harika bir söyleşi olmuş onur bey’e de teşekkürler bu güzel bilgiler için umarım herşey gönlünce olur böyle güzel sohbet paylaşımları daha çok olsun sevgili minicik 🙂 kocaman sevgiler

 3. Bu vizeyi alana kadar ki heyecanımı hep dile getirmiştim. Yine güzel bir yazı olmuş UMK. Hem Onur abiye hem de sana teşekkürler 🙂 VLOG da hayırlı olsun. Valla güzel şeylerin habercisi gibi gerçekten 🙂

 4. Merhaba
  Öncelikle bilgiler için çok teşekkürler.Arkadaşımızın yapmış olduğu gibi mühendis vizesiyle gelip dil sınavından 20 puan alamaz isek dil okulu ve ya college gibi eğitim programına katılmak vizeyi uzatmak için işe yarar mı? Göçmenlik ajansına sorulması gereken bir soru gibi ama belki bişeyler biliyorsunuzdur:)

  1. Merhabalar, benim bildiğim kadarıyla bu vizeyi uzatmak gibi bir durum söz konusu değil ama bu tip programlara katılarak belki öğrenci vizesine başvuru yapıp kalmak mümkün olabilir.

 5. Merhabalar
  Ben de yeni mezun mühendis vizesiyle Avustralya’ya gelmeyi düşünüyorum.Okuduğumuz bölümün akreditasyonu olmazsa bu vize başvurusu için akredite edebileceğimiz başka bir kurum var mı? Yoksa illa akreditasyonlu bi şekilde mi mezun olmak lazım

  1. Merhabalar, benim bildiğim ve duyduğum kadarıyla akreditasyon alınmış şekilde mezun olmanız gerekiyor ama bu vizeyle ilgili bir tecrübem olmadığından yine de araştırmanızı tavsiye ederim. Sevgiler…

 6. Merhabalar,
  Ben de yakın zamanda 476 vizesine başvurmayı düşünüyorum. Mezun olduktan sonra 2 yıl içinde başvurulması gerektiğini okudum. Bu 2 yılı basvuruldugu gün olarak mı düşünmek gerekiyor yoksa vizenin çıkma süresiyle beraber mi düşünmeliyiz. Bu haziranda benim 2 yılım dolmus olacak. Bu arada bilgilendirme için teşekkürler

  1. Merhabalar, net bir bilgim olmamakla birlikte ben çıktığı zaman olduğunu düşünmüyorum çünkü bu süreç farklılık gösterebilir. Bence en kesin bilgi için başvuru yapacağınız kuruma mail atmanızda fayda var. Sürecinizde kolaylıklar diliyorum, sevgiler…

 7. Uzaktaki Minik Kız’a ve Uzaktaki Minik Çocuk’a kocaman bir teşekkür yorumu…. Son 1.5 senem bu blogu okuyarak hayaller kurarak geçti. Ve yeni mezun mühendis vizesi ile Avustralya’ya 8 gün uçuş (Çin’in deport etmesi ile başlayan bir macera) ile Avustralya’ya adım attım. Günlük işlerdi yemek dağıtımları derken 4 ay olmasına bir hafta kala bir dijital ajanstan mülakat görüşmesi ve ardından 1 haftalık deneme başladı. Ve geçtiğimiz Cuma günü sözleşmeyi imzaladık. Böylelikle tam zamanlı kurumsal hayata 4 ay gibi kısa bir süre içinde başlamış oldum. İyi ki planlar yaparken mühendisliğin yanında ek yetkinlikler kazanmak içinde çabalamışım. Bu da benden gelecek olanlara tavsiye olsun. Kendi eğitim aldığınız alanda mühendislik bile olsa bitiş tarihi belli bir vize tipi ile gelince iş bulmak gerçekten kolay olmuyor. Bu yere kadar hiç sıkılmadan soruları samimiyet ile cevapladığınız için ve en önemlisi de VAKİT gibi değerli bir olgundan bize de ayırdığın için çok teşekkür ederim Uzaktaki Minik Kız…. Umarım yakın zamanda bir aktivite olur ve yüz yüze de teşekkür ederim. Gerçekten çok ama çok teşekkürler sana ve eşine. Ve bol ve güzel maceralar diliyorum size de…

  1. Bloğum gelme sürecinizde yardımcı olduysa ne mutlu bana☺️ Umarım bundan sonraki Avustralya günleriniz çok güzel geçer🙏 Sevgiler…

 8. benim üniverstem müdek le anlaşmalı ama harita mühendisliği öğrencisiyim bu mühendislik dalı geçerlimi

  1. Merhabalar, homeaffairs.gov.au’da ilgili vize türüne girip sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

   Sevgiler…

 9. merhabalar öncelikle aydınlatıcı paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. benim aklıma takılan vize için gerekli dil sınavında ielts sınavı akademik mi genel mi olmalı ya da her ikisi de geçerli mi, araştırdım fakat kaynaklarda farklılık gördüm size sormak istedim. Bir de mezuniyetten sonraki 2 yılımı doldurmama az kaldığı için başvuru tarihim mi yoksa vizeyi alış tarihim mi bu 2 yıl içinde olmalı?

  kendinize çok iyi bakın..

  1. Merhabalar, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim öncelikle ☺️
   İlk sorunuzun cevabı olarak general Ielts’in yeterli olduğunu biliyorum. İkincisi içinse emin olmamakla birlikte başvuru tarihinin bu süre içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum ama yine de en detaylı bilgi için homeaffairs’e bakmanızı tavsiye ederim.

   Sevgiler❤️

 10. Merhabalar;
  yeni mezun çalışma vizesi ile başvurmayı düşünüyorum yaklaşık 1 yıl gibi bir sürede TR de iş tecrübem bulunmakta, Elektrik elektronik mühendisiyim ve şantiyede başlayan kariyerimi bu alanda devam ettirmek istiyorum sizce bu Avustralya da mümkün mü böyle bir açık orada var mıdır birde bu vize ile başvuru yaptığımda orada 18 ay boyunca mühendis olarak çalışıyorum dimi yani garson yada daha farklı bir işte mi olabiliyor bilenler var ise cevaplarsa sevinirim.

  1. Merhabalar, vizeyi aldıktan sonra istediğiniz her işte çalışabilirsiniz,
   devletin bu konuyla ilgili bir yaptırımı bulunmuyor. İş imkanları ile ilgili Linkedin ve Seek’e bakmanızı tavsiye ederim.

 11. Merhaba,

  Hem yorumlarda hem de yazıda çok güzel bilgiler yer almakta. Çok sempatik bir yazı olmuş 🙂

  Halihazırda bu vizeye başvurma aşamasındayım. Özellikle Avustralya’da bu vize ile bulunan birilerine direkt olarak sormak istediğim birkaç soru bulunmakta. Yardımcı olmak isteyen birileri benimle iletişime geçebilir mi?

 12. Merhaba, güzel paylaşımlarınız için çok teşekkürler <3 çok faydası oluyor sitenizin.
  aman sakın hiçbir postu silmeyin, seneye çok lazım olacak bize :))
  sevgiler

  1. Çok mutlu oldum yazılarımın yardımcı olmasına ☺️ Tabi hepsi burada kalacak hiç merak etmeyin, çok sevgiler❤️

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Tasarım: Blogger Tasarım