Yeni Zelanda Gezi Rehberi | Yemyeşil ve Hüzünlü Şehir: Christchurch

Yeni Zelanda uzun zamandır hayallerimizi süslese de, ilk önce kuzey mi yoksa güney adasına mı gitmeliydik çok emin olamıyorduk. Sydney gibi büyük şehirde uzun bir süre yaşayınca ve uzun/vizesiz tatil imkanı da karşımıza çıkınca, seçimimizi en büyük iki şehrinin olduğu Kuzey Adası’ndan yana değil de, yeşile, maviye ve kısacası doğaya doyabileceğimiz Güney Adası’ndan yana yaptık ve iyi ki de öyle yapmışız. Christmas dönemine denk gelecek olması sebebiyle Sydney-Christchurch biletlerimizi gerçekten aylar aylar öncesinden aldık ve sonra heyecan içerisinde beklemeye başladık. Hem dünyanın bu sefer gerçekten de bir ucuna gidecek hem de yeni yıla herkesten önce girecektik, nasıl heyecanlanmayalım:)

Yeni Zelanda Gezi Christchurch 6

Kısaca Christchurch..

Christchurch, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın en kalabalık (kalabalık derken, yaklaşık 397 bin nüfusu olduğunu vurgulamak isterim:)) ve ülkeninse Auckland ve Wellington’dan sonra üçüncü büyük şehri, aynı zamanda da en eski şehri (Kuruluşu: 31 Temmuz 1856). Christchurch’ün lakabı “Garden City” yani bahçeler şehri. Bu lakabı hak ediyor mu derseniz, cevabım kesinlikle evet! Yalnızca sahip olduğu parklarla değil, hemen hemen her evin sahip olduğu bahçe alanları ve yeşilliklere bakılacak olursa, Christchurch bu ünvandan bile daha fazlasını hakedecek durumda.

Yeni Zelanda Gezi Christchurch 15
Christchurch Botanic Gardens

Christchurch dendiği zaman, akla gelen bir şey de maalesef 22 Şubat 2011 yılında yaşanan 6.3 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunami. Bu depremde 185 kişi hayatını kaybetmiş (Ülkede şu ana kadar yaşanılan beşinci en büyük ölümlü felaket olarak kayıtlara geçmiş.) ve onbinlere yakın bina ve ev hasar görmüş. Bu depremin izleri maalesef hala şehirde net bir şekilde görülüyor. Enkaz halindeki binalar, yıkılan evlerin izlerini taşıyan boş araziler şehrin hemen hemen her tarafında. Bu yüzden şehri büyük bir neşeyle gezerken bile duraklayıp hüzünleniyorsunuz.

Yeni Zelanda Gezi Christchurch 8
Christ Church

Christchurch’de Neler Yapılır?

Christchurch Botanic Gardens & Hagley Park:

Garden city ünvanı almış bir şehirde tabi ki öncelikli olarak park, bahçe gezilir. Biz Christchurch’e gelir gelmez kendimizi Botanic Gardens’a attık ve uzun bir süre kendimize gelemedik. Ördeklerle dolu, içme suyundan daha temiz bir görünüme sahip dereler, elle çizilmiş güzellikte ağaçlar ve yeşilin her tonuyla nefesimiz kesildi. Bu şehir için söylenebilecek tek şey var, doğa fazlasıyla cömert davranmış!

Yeni Zelanda Gezi Christchurch 5
Hagley Park, Christchurch

Botanic Gardens’a geldiğinizde ilginizi bir hayli çekebilecek bir yer de ilginçtir ama Visitor Center. Yalnızca bilgi veya hediyelik eşya alabileceğiniz bir yer değil, bahçede kendi ürettikleri balı, ve yetişen bitkilerle ilgili detaylıca hazırlanmış broşürleri, kitapları bulabileceğiniz harika bir yer.

Avon Nehri üzerinde kayık gezisi  (punting):

Uzaktan çok turistik bir aktivite gibi görünse de, bu Christchurch’e gelince yapılması mecburi bir hal alıyor, bana güvenin. Hayatınızda muhtemelen gördüğünüz en temiz su üzerinde, harika bir kayıkta, üzerinde çok şık kıyafetler olan bir kayıkçının, suya daldırdığı sopasıyla kayığı ittirmek suretiyle sizi çıkardığı bu yolculuk, Christchurch’e dair en unutamadığınız anılar listesinde zirveye oynayacak benden söylemesi!

Yeni Zelanda Gezi Christchurch 17
Avon Nehri
Cathedral Square ve tramvay gezisi:

Küçük şehirlerdeki “merkez” kavramını çok seviyorum. İşte Christchurch’ün merkezi de Cathedral Square. Burada tramvay gezisi için bilet alabilir, merkezdeki hala enkaz durumunda olan Cathedral’ı gezebilir ve şehrin hala içinde bulunduğu yenilenme sürecine şahitlik edebilirsiniz.

Yeni Zelanda Gezi Christchurch 10
New Regent Street:

Yeşilliği ve doğayı bir kenara koyarsak, şehirdeki en sevdiğimiz yerlerden biri de bu İspanyol mimarisine sahip, güzel sokak oldu. İçerisinde cafelerin, restoranların ve hediyelik eşya almak için duraklayacağınız dükkanların olduğu bu sokak, içinden tramvayın da geçmesi ile güzel görüntüler veriyor.

Yeni Zelanda Gezi Christchurch 9
New Regent Street
Container (Re:START) Mall:

Burası normalde görebileceğiniz bir alışveriş merkezinden çok daha fazlası ve çok da farklısı. 2011 yılındaki depremden sonra, hayatın devam ettiğini göstermek amacıyla geçici bir çözüm olarak, konteynırların içerisinde satış yapan mağazaların açılmasıyla oluşan bu alışveriş merkezi, şimdilerde şehrin adeta bir ikonu ve gerçekten de hayatın her şeye rağmen devam ettiğinin bir göstergesi.

eni Zelanda Gezi Christchurch 11
Re:START Mall
Cardboard Cathedral & 185 Empty White Chairs:

Vincent van Gogh’un eserinden etkilenerek, yerel artist Peter Majendie’in 185 tane farklı sandalye getirip bunları beyaza boyamasıyla oluşan bu alan, benim hayatımda gördüğüm en etkileyici tabloydu. 2011 depreminde ölen 185 kişinin, farklı kişiliğini, yaşlarını, mesleklerini simgeleyen tam 185 tane farklı sandalye vardı ve bunlar artık hepsinin bir melek olduğunu göstermek için beyaza boyanmıştı. Bunu bu kadar yakından görmek yeterince etkileyici olsa da, en önde duran beyaz bebek pusetini görünce gözyaşlarımı tutamadım.

Yeni Zelanda Gezi Christchurch 12
185 Empty White Chairs
New Brighton Pier:

New Brighton Pier, Christchurch’de bir deniz havası almak ve upuzun, göz alıcı bir sahille karşılaşmak için uğramınız gereken bir iskele. Bu iskelenin bir kısmı 2016 yılındaki depremden dolayı hasar gördüğünden hala tadilat altındaydı fakat açık olan kısmı, Pasifik Okyanusu’nun çılgın rüzgarını yüzünüzde hissetmek ve kendinizin ne kadar uzakta olduğunuzu farketmek için harika bir nokta.

YenI Zelanda Gezi Christchurch 18
New Brighton Pier
Christchurch Farmers Market:

Bir şehirde pazar kuruluyorsa, hele ki bu pazar alışık olduğumuz gibi açık hava pazarıysa, bir de üstüne benim orada olduğum güne denk geliyorsa değmeyin keyfime:) Christchurch’de Cumartesi günleri saat 09.00-13.00 arası açık olan bu pazar, girişinde bir kemancı kızın çaldığı nefis bir keman dinletisi eşliğinde, taze meyve ve sebzelerin, yeni yapılmış kurabiyelerin, yola tam çıkmak üzereyken yolluk yapabileceğimiz poğaça ve sandviçlerin varlığıyla bizden 100 üzerinden 100 puan aldı:)

Yeni Zelanda Gezi Christchurch 14
Christchurch Farmers Market

Christchurch içinde yapılabilecek ve bizim çok sevdiğimiz aktiviteler bunlar oldu. Eğer zamanınız olursa, şehrin dışında yapılacak pek çok aktivite ve gezilecek harika yerler daha var. Bunlardan ilki Akaroa. Christchurch’den yapacağınız 1.5 saatlik bir araba yolculuğuyla bu güzel Fransız yerleşimine ulaşabilir, yunuslarla yüzme şansına erişebilirsiniz. Eğer termal sular, sıcak havuzlar ilginizi çekiyorsa rotanız yine 1.5 saat uzaklıktaki Hanmer Springs olabilir. Son olarak vakti daha bol olanlar için, 2.5 saatlik mesafedeki dağların okyanusla birleştiği büyülü Kaikoura’yı tavsiye edebilirim. Maori kültürünü hala hissedebileceğiniz Kaikoura’da, balina izleme cruise’lerine çıkabilir, tazecik deniz ürünleriyle kendinizden geçebilirsiniz.

Yeni Zelanda Gezi Christchurch 4

Christchurch’e ulaşım, Christchurch’de Ulaşım:

Yazımın başında da belirttiğim gibi, biz Christchurch’e Sydney’den Emirates ile yaptığımız yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk ile ulaştık. Eğer planlarınız içerisinde Avustralya’yı görmek varsa, benim size tavsiyem Avustralya’ya ek olarak mutlaka Yeni Zelanda’ya da uğramanız. (Hatta Avustralya’dan daha çok görmenizi tavsiye edebilirim.)

Direkt olarak Türkiye’den Christchurch’e gelmek isterseniz, Türk Hava Yolları’nın, Air New Zealand, Singapore gibi firmalarla yaptığı ortak uçuşlara bir göz atabilirsiniz. Bu uçuşlar biraz da bekleme saatlerinin uzunluğundan dolayı, pek ilgi çekici gibi görünmedi bana, bu yüzden belki Avustralya aktarmalı bir uçuş tercih edebilirsiniz.

Christchurch içi ulaşım için, en iyi tavsiyem araba kiralamanız olacaktır. Şehirde ulaşımı sağlayan otobüsler ve tramvay olsa da, özellikle şehir merkezine uzak kısımlar için araba büyük kolaylık sağlayacaktır. Biz Thrifty firmasından 10 günlük gezimizin tamamı için günlüğü yaklaşık 100 AUD’ye gelecek şekilde araba kiraladık. Christmas sezonu dışında geldiğiniz takdirde daha düşük fiyatlarla da araba bulmanız mümkün olacaktır.

Christchurch’de Yeme İçme:

Bizim 10 günlük turumuzda anladığımız kadarıyla Yeni Zelanda kendine has bir mutfağı olan bir ülke değil. (Yediğimiz kuzu kolu bir kenara ayırıyorum, daha sonra ondan sayfalarca söz edeceğim:)) Bu yüzden size tavsiye edebileceğim bir Yeni Zelanda mutfağı restoranı olmayacak. Yemek için tek tavsiyem şehirdeki İspanyol esintisinin bir gereği olarak denemeniz gereken Curator’s House ve mezeleri. Hem Hagley Park’ın hemen içinde olmasıyla sizi manzaradan da koparmayacak bu güzel restoran. Christchurch’e gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken 3 adet cafe de, Zomato’da 5 üzerinden aldığı 4.9 puanla gözlerimizi yuvalarından fırlatan C1 Espresso Cafe, Botanic Park içerisindeki Visitor Center’ın sahip olduğu muhteşem cafe ve yeni yıla gireceğimiz 31 Aralık günü bizi adeta donmaktan kurtaran, Vintage tarzıyla saatlerce oturmak isteyeceğiniz Rollickin Dessert Cafe.

Yeni Zelanda Gezi Christchurch 7
Curator’s House

Christchurch’de Nerede ve Kaç Gün Kalınır?

Yeni Zelanda için, neredeyse her adımını gezmenizi önerebileceğim bir ülke diyebilirim. Bu yüzden Kuzey veya Güney Adası farketmez, hangisine gelecekseniz en az 10 gün ayırmanız gerekiyor. Christchurch içinse, Güney Adası’nın en büyük şehri olmasına rağmen, en fazla 2 gün ayırmanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Kalınacak yer içinse söylemem gerekir ki, Yeni Zelanda, kelimenin tam anlamıyla kamp ve karavan cenneti. Hatta Avustralya’da, Yeni Zelanda’ya gidiyoruz dediğimiz herkes, karavan kiraladınız mı, nerede kamp yapacaksınız diye soruyordu:) Biz hiç bir tecrübemiz olmadığı için buna cesaret edemesek de, eğer hayallerinizde Yeni Zelanda, ruhunuzda kampçılık varsa, bunu denemek için daha güzel bir yer bence bulunamaz!

Yeni Zelanda Gezi Christchurch 1
Lilac&Rose

Eğer gönlünüzden geçen bir ev konforuysa, size booking.com üzerinden ayarladığımız Lilac& Rose Boutiqe Oteli kesinlikle tavsiye ederim. Girişinden itibaren sizi karşılayacak olan leylaklar ve güller, dünyalar tatlısı köpekleri Maddy, girişte ikram edilen taze muffinlerle, bu güzel ev bizim Christchurch sevgimizi iki kat daha arttırdı:)

Christchurch’ün benim için yeri her zaman ayrı olacak çünkü ilk vlogumu burada çektim:) Yazı ve fotoğraflar yetmedi bir de video gelsin derseniz, aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yeni Zelanda’daki diğer şehirlerde görüşmek dileğiyle!

Yeni Zelanda’da buraları da gezdik!:)

 

9 Yorum yapılmış
  1. bayıldım harika bir yazı olmuş sevgili minicik yenizelanda da avustralya kadar görmek istediğim bir ülke bu yazı sayesınde hatta birazdan izleyeceğim videon sayesindede bunu ikiye katlanacağından eminim yazında beni en çok etkileyen 2011 deki depremde ölenlerin anısına yapılan sanat çalışması resme bakıp bu kadar hüzünlendiysem senin orada bunu birebir yaşamanın verdiği duyguyu tahmin bile edemiyorum ne kadar güzel ve ince bir çalışma üstelik sandalyelerin herbiri ölenlerin özelliklerine göre seçilmiş teşekkür ederim çok ama çok güzel bir yazı olmuş şimdi müsadenle videonu izlemeye gidiyorum 🙂

    1. Çok teşekkür ederim, beğenmenize çok sevindim. Umarım en kısa zamanda siz de ziyaret etme imkanı bulursunuz🙏 Sevgiler💕

  2. video ve anlatım tarzınıza bayıldım çok teşekkür ederiz bizlerle bu güzellikleri paylaştıklarınız için..

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Tasarım: Blogger Tasarım