Avustralya’da Eğitim Hayatı- Neler Okudum?

Uzun zamandır yazı yazmamı sabırla ve en az benimki kadar büyük bir heyecanla bekleyen herkese Sydney’deki güneşli bir yaz sabahından (Aralık ayında yaz yaşamaya alışmaya başlayan bünyemle:)) merhaba! Bir şeyi biliyorsam, merak eden herkese anlatmalıyım duygusu bünyemi sardığından beri bu blog benim en büyük tutkum, uzun zamandır yazmasam da, bildiklerim, sorduklarınız hep aklımda, hiç birini unutmuş değilim hiç merak etmeyin:)

Biten 2017 yılı için en büyük hayalim, Avustralya’da sevdiğim bir konuda tekrar eğitim almaktı ve bu hayalimi 3 farklı eğitim alarak fazlasıyla gerçekleştirdim. Avustralya’ya gelip eğitim almak isteyen, Avustralya’da eğitim hayatı nasıl olur, gitsem neler yapabilirim diye düşünen veya halihazırda Avustralya’ya gelmiş ve kendimi nasıl geliştirebilirim diye düşünen herkese yardımcı olmasını umduğum bir yazıyla karşınızdayım. Aldığım eğitimleri anlatmak için gerçekten çok heyecanlıyım, siz de okumak için heyecanlıysanız hemen başlıyorum:)

Avustralya'da Eğitim - TAFE
Sydney TAFE Ultimo

Avustralya’da Dil Eğitimi

2017 senesinde Avustralya’da dil eğitimi almış olmasam da, bana en çok sorulan sorulardan biri de hala dil eğitimi oluyor. Bu yüzden hem 2015 senesinde 2.5 ay gittiğim dil okulum, hem de 2 aydır bizimle yaşayıp dil eğitimi alan kuzenim sayesinde bilgilerim hala tazeyken bu konuda gelen soruları bir kez de buradan cevaplamak istedim.

Bana kalırsa, Avustralya dil eğitimi için en avantajlı ülkelerden bir tanesi. Hem dünyanın her yerinden dil okulu için gelen insanların kültürünü öğrenmek, hem de haftalık 20 saatlik çalışma hakkıyla günlük yaşam masraflarının karşılanabilinecek olması sebebiyle, eğer ki iş hayatına başlamadan veya işe ufak bir ara verip dil öğrenmek istiyorsanız bence kesinlikle Avustralya doğru adres.

Avustralya'da Eğitim - Dil Okulu
Sydney Ability English

Dil okulu için gelmeyi aklınıza koydunuz fakat hangi dil okulunu seçeceğinizi bilmiyorsanız, bence en önemli faktör, sınıftaki kişi sayısı ve okuldaki öğrencilerin ülkelere göre dağılımı. Sonuncusu ne alaka diye düşünüyorsanız şöyle bir örnek verebilirim; benim gittiğim dil okulundaki telaffuz sınıfında sadece Asyalılar vardı ve bu sınıfa geçmeyi düşünen diğer milletten insanları öğretmenler vazgeçirmeye çalışıyordu çünkü çok ilginçtir ki her milletin söyleyemediği kelimeler veya çıkartamadıkları sesler bile neredeyse aynı, bu yüzden yalnızca Asyalıların olduğu bir sınıfta sizin aksanınıza odaklanılması neredeyse imkansız. İşte bu tip sebeplerden ötürü, hemen hemen eşit dağılımlı milletlerin olduğu bir dil okulunda kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Bir de tabi ki sınıftaki Türk sayısı mevzusu da önemli:) Ben ders anında Türkçe konuşulmadığı ve ders aralarında diğer milletten insanları da tanımaya zaman ayrıldığı sürece Türklerle birlikte okumanın çok da kötü bir şey olduğunu düşünmemekle birlikte yine de 14 kişilik bir sınıfta 5 Türk olmayı da doğru bulmuyorum. Bu yüzden dil okulu seçiminizde bunu da sormanızda fayda olabilir.

Son olarak kendi dil okulu tecrübemden bahsetmem gerekirse, ben 2015 Kasım ayında 2.5 ay süreyle, Sydney şehir merkezinde bulunan Ability English isimli bir dil okuluna gittim. Gittiğim süre boyunce hem eğitiminden hem de öğretmenlerin ilgi ve alakasından çok memnun kalmış olsam da, son zamanlarda okuldaki Türk öğrenci sayısının artmasıyla (buna katkım olmuş olabilir sanırım:)) bazı olumsuz geri dönüşler de duyuyorum. Bu yüzden Avustralya’da dil eğitimi almak isteyenlere kendi gittiğim dil okulundan önce, yukarıdaki konulara öncelik vermelerini tavsiye ederim.

Avustralya’ya dil okulu ile gelmiş arkadaşım Onur ile yaptığım sohbeti de buradan okuyabilir, onun tecrübelerinden de faydalanabilirsiniz:)

Avustralya'da Eğitim - Wesley College
Wesley College, Sydyney

Avustralya’da Diploma Eğitimi

Tam olarak 15 gün önce bitirdiğim, ortalama 1 sene süren diploma eğitimim konusunda o kadar fazla soru aldım ki, cevaplamak için okulumun bitmesini ve tüm bilgilere hakim olmayı bekledim. İşte o an şu anmış, bildiğim her şeyi anlatıyorum:)

Nedir bu Diploma Programı?

İlk duyduğumda bana çok şaşırtıcı gelse de, şu an mantığını anladığım bir konu var Avustralya’da, o da üniversite eğitiminin bir zorunluluk olmaması. İnsanlar üniversiteye iş bulmak veya puanları yettiği için değil, gerçekten üniversite okumak için gidiyor. Tabi üniversite okuma oranının biraz düşük olmasının bir sebebi de fiyatlarının gerçekten çok yüksek olması. (Vatandaşlar için sağlanan kredi kolaylıkları gibi esneklikler var olsa da, yine de çok cazip hale getirilebilmiş değiller.) Durum böyle olunca pek çok kişi hem fiyatlarının kısmen daha uygun olması hem de daha kısa sürmesi sebebiyle, sertifika, diploma ve advanced diploma gibi programlara yöneliyorlar.

Avustralya'da Eğitim - Diploma
Marketing&Communications sınıf arkadaşlarım:)

Peki sen yüksek lisansını da yapmış bir mühendis değil misin, neden okudun ki diye soracak olursanız, ki soruldu:), ilk sebebi hayattaki en büyük hobilerimden bir tanesi yeni bir şeyler öğrenmek ve yeni ortamlara girmek, ikinci sebebi ise burada yapmak istediğim şeye karar vermiş olduğumdan, bunun Avustralya’da kısa bir eğitimini almış olmak istemem. Takip edenlerinizin bildiği gibi Endüstri Mühendisliği okumuş olmama rağmen, Türkiye’de 6 sene boyunca satış ve pazarlamada çalıştım ve Avustralya’ya geldikten sonra dijital pazarlama alanında çalışmaya karar verdiğimden, Avustralya pazarlama dünyasını da tanımak amacıyla “Marketing and Communications” diploma programını bitirdim.

Okuluma geçmeden önce, ufak bir itirafla devam etmem gerekirse, aslında ilk amacım bu alanda yüksek lisans yapmaktı fakat toplam 55-60 bin Dolarlık fiyatları görünce (bunu ortalama fiyat olarak kabul etmeyin, her üniversitenin ve her bölümün fiyatları değişkenlik gösteriyor), bu fiyatın nereseyde yirmide birine yazıldığım TAFE’de karar kıldım.

Nedir bu TAFE?

TAFE açılımı, Technical and Further Education olan, devlete bağlı bir eğitim kurumu. Avustralya’nın neredeyse her eyaletinde ve her şehrinde bulunduğu gibi, online olarak alabildiğiniz kursları da mevcut. Liseden sonra direk olarak başlayabileceğiniz Certificate 1,2,3 ve 4, Diploma ve Advanced Diploma programları olduğu gibi, lisans, yüksek lisans ve doktora programları da var. Bunun yanı sıra yalnızca vatandaş veya oturum vizesine sahip kişilerin katılabildiği, kısa süreli (Maksimum 8 hafta) ve ücretsiz yetenek geliştirme kursları da var ki, bunlara da sonradan değineceğim.

Avustralya'da Eğitim _TAFE
TAFE Ultimo

Belki biraz ön yargılarımın fikirlerimi şekillendirmesi sonucu, ben TAFE’e oldukça beklentisiz başladım. Hem fiyatının uygunluğu (fiyatı uluslararası öğrenciler için çok uygun diyemeyeceğim, en azından benim programım onlar için 12bin AUD, vatandaşlar ve oturum vizeliler içinse 3bin AUD civarındaydı) hem de bir devlet kurumu olması sebebiyle çok kaliteli bir eğitim beklemiyordum ama oldukça yanılmışım. Neredeyse her bir öğrenciyle teker teker ilgilenen öğretmenler, gerçek müşterilere sunum yapmamızla sonuçlanan projeler, dünyanın her yerinde geçerliliği olan simülasyon programlarında gerçek rekabet ortamını görerek yönettiğimiz şirketler, dijital trendler ve tasarım programları derken belki de hayatımın en verimli ve en bol ödevli aylarını TAFE’de geçirdim diyebilirim. Bu eğitimin en güzel yanlarından bir tanesi de öğretmenlerin gerçekten sizi tanımaya çalışıp, yeteneklerinizi keşfetmenizde yardımcı olmaya gönüllü olmasıydı. Ben bu sayede grafik tasarım yönümü daha da güçlendirmeye karar verdim:) Bir de başarılı öğrenciler için staj bulma olanakları oluyor ki, ben de ilk part time işimi bu şekilde buldum:) Eğer ki sizin de aklınızda böyle bir program varsa, TAFE’i şiddetle tavsiye edebilirim.

Avustralya’da eğitim almanın en keyifli yanı ise hem Avustralyalı hem de dünyanın pek çok farklı yerinden gelmiş kişileri tanıyıp, bir sürü gözlem yapma fırsatı yaratması bana kalırsa. Kişileri ülkelerine göre sınıflandırmayı doğru bulmasam da, tüm ödevleri 1.5 hafta öncesinden bitirip provalara başlayan Japon arkadaşlarımı, hafta sonu ödev yapmak için buluşma kararı alıp, bir önceki gece partisi uzun sürdüğü için haber alamadığımız Avustralyalı arkadaşlarımı, lider ruhlu Alman ve İsveçlileri, dünya sevimlisi Güney Afrikalı arkadaşlarımı hayatıma kattığı için bile TAFE’e çok şey borçluyum:)

Avustralya'da Eğitim - UTS
University of Technology Sydney

Avustralya’da Yetenek Geliştirme Eğitimleri – Grafik Tasarım

Türkiye’de çalışırken de yapmayı en sevdiğim şey, sunum hazırlamaktı. Görsellerle oynamak, fotoğraflarla uğraşmak ya da dergi sayfalarına bakıp nasıl hazırlandıklarını düşünmekle vakit geçirmeyi ne çok sevdiğimi bilsem de, diploma eğitimim sırasında bu işi biraz daha ileriye götürmem konusunda öğretmenlerimden tavsiye almamla bu tip bir kurs araştırmaya başladım.

Avustralya'da Eğitim - Grafik Tasarım
Grafik Tasarım öğretmenim ve ben

Elbette Türkiye’de olduğu gibi Avustralya’da da çok fazla yetenek geliştirme kursları olduğunu biliyorum ama Türkiye’de Halk Eğitim kurumları dışında bunu ücretsiz ve çok kaliteli bir şekilde yapan bir yer var mı çok da emin değilim. Ben de bu tip bir araştırmaya girmişken, yine TAFE’de kendi yeteneklerini temel bir eğitimle birleştirebileceğin pek çok ücretsiz kurslar olduğunu gördüm.  (Bu kurslar yalnızca vatandaşlar ve oturum iznine sahip kişiler için maalesef.) Çiçekçilikten, kod yazmaya, kuaförlükten, masörlüğe ve grafik tasarıma kadar bu tip pek çok kurs mevcut. Kursların süreleri, sabah veya akşam oluşu gibi özellikler kurstan kursa göre değişiyor. Benim gittiğim Grafik Tasarım kursu, 6 hafta, haftada iki akşam, üçer saat boyunca gittiğim bir kurstu. Artık muhteşem tasarımlar yapıyorum diyemem ama, özellikle Photoshop, Illustrator ve Indesign konusunda temel bir bilgiye sahibim. Zaten bu kursların en temel amacı da bu, kişilere temel bilgiler veriliyor ve böylece bu işi sevip sevmediğinize ve devam ettirmek isteyip istemediğinize siz karar veriyorsunuz.

Avustralya’da Baristalık Eğitimi

Gelelim eğitimlerin en keyifli ve bence en havalısı olan baristalık eğitimimize:)

Uzaktaki Minik Çocukla birlikte Avustralya’ya göç ettikten sonra kahveye olan ilgimiz epey artınca, biz de cool baristalar gibi tıkır tıkır kahve yapıp, fokur fokur süt kaynatabilir miyiz, Nusret’in tuz dökmesi gibi, kahveyi çikolata tozuyla buluşturabilir miyiz diye düşünürken bir anda şehirde ne kadar çok baristalık kursu olduğunu gördük. Bu kurslar başlangıç ve kahve sanatı olmak üzere genellikle iki aşamadan oluşuyor. Biz sanat kısmına girmeyip (kahve üstüne koala kafası yapmak gibi şeyler:), temel bilgileri öğrenmek istediğimizden hemen TAFE (evet yine TAFE:)) kurslarına bir göz attık ve 3 hafta süren, hafta sonları gidebileceğimiz ücretsiz bir kurs olduğunu gördük. (Bu kurs yine daha önce bahsettiğim vatandaş ve oturum iznine sahip kişiler için ama bunun dışında gerçekten şehrin her bir noktasından çok da pahalı olmayan bu tip kurslar var.)

Avustralya'da Eğitim - Baristalık
Uzaktaki Minik Barista

TAFE bizi yine yanıltmadı ve kahvenin tarihçesinden, hangi çekirdeklerin iyi olduğuna, hangi kahvenin nasıl yapıldığından, çevredeki iyi kahvecileri anlatan bir teorik eğitim ile birlikte,  neredeyse herkesin en az 2 saat kendi başına kahve yapma pratiği imkanı bulduğu harika bir eğitim aldık. Eğitimin en güzel kısmı ise, yaptığımız kahvelerin hepsinde taze malzemeler kullandığımızdan, hepsini bizzat kendimiz içerek test edebiliyorduk. Eğitimin sonunda 10 çeşit kahve yapma pratiği sınavını başarıyla ve büyük bir keyifle geçerek, Uzaktaki Minik Baristalar olarak kendimize yeni bir ünvan bulduk:)

 

Avustralya'da Eğitim - Sydney Üniversitesi
University of Sydney

 

Benim 2017 Avustralya Eğitim maceram işte bu şekildeydi.. Pazarlamadan tasarıma ve oradan baristalığa kadar pek çok eğitim aldım ve kendime de çok şey kattım. Artık yoruldum bir daha muhtemelen okula gitmem diye düşünsem de, 60 yaşında bile kendimi bir sınıfta bir şeyler öğrenmeye çalışırken veya online bir eğitim alırken hayal edebiliyorum:) Umarım biraz olsun sizi de bu konuda heveslendirebilmiş ve cesaret verebilmişimdir. Avustralya’da herhangi bir eğitim almış tüm arkadaşlarım; yorum kısmı sizindir! 🙂 Çünkü bence ne kadar çok tecrübe, o kadar zengin bir hikaye demek..

Hikayemi zenginleştirenlerden biri de bunları okuyan sizlersiniz ve iyi ki hikayemdesiniz.

Kendi varlığınızla beni eğitip, daha çok araştırmama, okumama ve paylaşmama sebep olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Sydney’den her birinize kucak dolusu sevgiler..

 

Geçmişe Yolculuk: Bu yazılarımı da görmüş müydünüz:)

 

29 Yorum yapılmış
 1. Tesadüfün bu kadarı… Dün bir yazından yine notlar çıkarırken aldığınız eğitimleri hangi kurumlardan aldınız diye soru sorarken bugün cevabın hızır gibi yetişmesi… Çok teşekkürler… İlk fırsatta hemen okuyup izlenimleri tekrar yazacağım 🙂

 2. Yine cook güzel bir yazı olmuş, ellerine emeğine sağlık UMK 🙂

  Spor salonunda çalışabilmek için alabileceğimiz sertifikalar hakkında bir bilginiz var mı acaba? 8 ay sonra geleceğim ve online kurs alırsam belki iş bulmamda yardımcı olur diye düşündüm (yani umarım )

  1. Çok teşekkür ederim takibiniz ve yorumunuz için🙏 Benim bu konuda bir bilgim yok maalesef ama olursa mutlaka sizinle de paylaşırım. Bu süre içinde TAFE Open Course’lara bir göz atabilirsiniz bunlar online kurslar, belki işinize yarar bir şey çıkar.

   Sevgiler💕

 3. merhaba sevgili minicik yazını okudum harika olmuş emeğine sağlık bende senin gibi durmadan kendini geliştirmeyi seven biri olduğum için ilgimi çeken her kursa elimden geldiğince katılıyorum ve en son baristalık kursu ile 2017 kapatıyorum 🙂 2018 inde aynı öğrenme keşfetme ve arzusu ile geçeceğinden eminim 😉 tekrar tesekkürler deneyimlerini bizlerle paylaştığın için kocaman sevgiler

  1. Çok teşekkür ediyorum güzel yorumunuz için😊 Baristalık kursu detaylarınızı heyecanla bekliyorum, harika geçeceğine eminim.. Sevgiler💕

   1. merhaba minicik baristalık kursumu bitirdim sertifikamıda 2-3 haftaya kalmaz alıcam çok eğlenceli güzel bir eğitimdi.şuanda bilgilerimi pekiştirmek için bulundugum şehirde staj yapıyorum.umarım ileride işimi yarar.Buarada yeni bir kursa daha başladım yüzme :)( karadenizlıyim ama yüzme bilmiyorum iyimi 😀 ) o bitince latin dansları var sırada doymuyorum kursa neyse takipteyim kendinize iyi bakın kocaman sevgiler <3

    1. Harikasınız gerçekten, insanın kendine yatırım yapması hayattaki en güzel şey bence:)
     Kurslarınız bittikçe, deneyimlerinizi dinlemeyi heyecanla bekliyorum!

     Sevgiler..

     1. kesinlikle öyle hayatta neyin nezaman gerekli olacağını bilmediğimiz için herşey hakkında ufakta olsa bilgi sahibi olmak güzel bir şey. yüzmeyi öğrendim kursun bitmesine 2 hafta kaldı ve ben şuan gayet suyun yüzünde bir şamandıra edasıyla süzülüyorum 😀 şimdi youtube kanalına gidip ilk videonu izlemek için sabırsızlanıyorum kendinize iyi bakın kocaman sevgiler :*

 4. Merhaba, ben de Sydney’de dil okulu bakıyorum ama yanında bir de uygun sertifika programı olsa ne güzel olurdu. Araştırmalarım devam ediyor bakalım.. İstediğiniz bu kursları ücretsiz almanız ne güzel olmuş. Okul da harika görünüyor. Fotoğraflar çok güzel çıkmış, bayıldım:)

  1. Merhabalar, çok mutlu oldum beğenmenize, çok teşekkür ederim ☺️ Benim burada duyduğum en uygun fiyatlı sertifika programları Australia Pacific College’da, ama eğitimi nasıldır hiç bilmiyorum, belki bir araştırabilirsiniz. Umarim istediğiniz gibi bir şeyler çıkar karşınıza 🙏 Sevgiler💕

 5. Merhaba,
  Bir yıldan daha fazla bir zaman önce Avustralyaya gelmemde beni etkileyen şeyler arasinda yazilarinizda oldukca etkili olmuştu.Bunun için teşekkür ederim.Suan sizlere Cardwell, Queensland tan küçük bir kasabada farm işinde calisirken yazıyorum.Unutulmaz işler, deneyimler, macaralar yaşadım halada an itibariyle yaşıyorum. Maddi açıdan benim yaptığım ve sizlerin yapmaması için buraya yazıyorum. Rica ederim lutfen buraya gelirken gelme surenize bağlı olarak yanınızda getireceğiniz paraya lütfen dikkat edin, çünkü burda eğer öğrenciyseniz herşey casual ve hayat hiç bir şekilde ucuz değil, cebinizde sürekli emniyet sibobu denilen minimum bir para kalabilmesi ve hiç bir şartta dokunulmamali. 🙂 Ayrıca biliyorum ki benim yaşadığım bu denli köklü maddi sorunlari yasayan bircok arkadaşım daha var.
  Herkese bol şans.

  1. Çok teşekkür ederim hem yorumunuz hem de katkınız için, umarım her şey yoluna girer bir an önce🙏 Sevgiler…

 6. Güzel yazılarınızın etkisiyle 59 Yaşımıza karşın eşimle ikimize
  İstanbul-Melburn gidiş ,Sydney -İstanbul dönüş 10 gece konaklamalı biletimi aldım.
  On geceyi iki şehir arasında nasıl
  (kaçar gece )paylaştırmayıönerirsiniz.
  Melburndan Sydneye geçiş için uçakmı veya daha keyifli ve zevkli ulaşım alternatif şekli varmı?
  Sağlık ve başarılar dilerim “ Uzaktaki minik kız”.

  1. Ne kadar mutlu oldum anlatamam, harika geçeceğine eminim gezinizin:)
   İki şehiri gezmek için de 3-4 gün yeterli olacaktır ama Melbourne çevresinde Great Ocean Road için artı bir gün iyi olabilir. Sydney çevresinde ise Hunter Valley ve Blue Mountains var biraz uzak ama gidilmesi keyifli, bu yüzden yarı yarıya bölüştürebilirsiniz belki.

   İki şehir arasındaki ulaşımımızı biz uçakla yapıyoruz ama tren de bir alternatif olabilir. Yol çok düz ve uzun olduğundan araba ile gidip gelen arkadaşlarımız pek tavsiye etmiyorlar:)
   Şimdiden size harika bir yolculuk dilerim, sevgiler..

 7. Merhaba,

  Sizi daha bugün takip etmeye başladım ve yazılarınız çok aydınlatıcı ve faydalı.Bilgi ve verdiğiniz pozitif enerji için teşekkürler Daha bol bol yeni bilgiler bekliyoruz sizden 🙂 . Ben 6 ay için dil kursuna gelmek istiyorum. Sormak istediğim bu 6 aylık dil kursundan sonra orada ne şekilde kalabiliriz? Alternatiflerimiz var mı? yoksa dil kursu bitince hadi kardeşim ülkene geri dön deniyor mu? Mesela bu 6 aylık süreçte kendimize bir sponsor bulursak vizemizi uzatabiliyor muyuz? vs.vs. :).Teşekkürler

  1. Merhabalar, takibiniz için çok teşekkür ederim, yazılarımın faydası dokunduysa ne mutlu bana:)
   6 aylık dil kursu sonrası, dil eğitimine devam etmek veya bir sertifika programıyla devam etmek için (yüksek lisans da her zaman bir seçenek) farklı bir öğrenci vizesine başvurabilirsiniz. Sponsorlu kalmak da bir seçenek ama en zorlarından:)

   Kolaylıklar diliyorum, sevgiler..

 8. Merhaba umk.. Subclass 190a basvurali 7 ay oldu, cevap yok (60pts).. yazilarin Au hayallerimi canli tutuyor. Tesekkurler ))

  1. Merhabalar, umudunuzu kaybetmeyin, süreler bu aralar uzadı maalesef ama hayalleri bırakmak yok:) Sevgiler..

 9. Merhabalar sizi uzun zamandır takip ediyoruz (eşimle) Yıllardır hep Avustralyaya gelme hayalimiz var ama şartlar hiç olgunlaşmadı. Bir de biz yanlış yolları araştırdık sanırım. Şöyle bir sorun olacak ben fizyoterapistim ama orda sıfırdan yazılımla ilgili Tafe kursu alma ve iş bulma imkanım var mıdır? Yani bu kurslara başlarken daha önce aynı alanla ilgili eğitim ya da iş geçmişinin olması gerekiyor mu? Cevap hayır gerekmiyorsa hiç birşey bilmeden yeni bir alana başlayacak kadar temelden eğitimler veriliyor mu? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhabalar, takibiniz için size ve eşinize çok teşekkür ederim ☺️

   Benim bildiğim ve tecrübe ettiğim kadarıyla Tafe kursları en temelden başlıyor Certificate 1 gibi ve Advanced Diploma’ya kadar devam ediyor. İstediğiniz bölümün temel eğitim veren bir kuru varsa, bunun için bir deneyime veya eğitime (dil yeterliliği hariç) sahip olmanız gerekmiyor. İş bulma kısmı ise eğitimin yanında biraz da vize ve ingilizceye bağlı olduğundan, bu alanda kesin konuşmak biraz zor.

   Kolaylıklar diliyorum sürecinizde, çok sevgiler☺️

 10. Merhaba
  Öncelikle bu şekilde samimi bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
  Ben 13 yıllık Çevre mühendisiyim ancak Avustralyaya göç için bir çabam oldu ancak 10 puanla hep kaybettim(sadece kendi puanlamam) bir yere başvurmadım.Yaşım 39 ve seneye 5 puanım daha düşecek puanlamada bu nedenle bu düşüncem hızlandı.
  Ve araştırmalarım neticesin de ben de bu sertifika eğitimi alıp orada yaşamayı düşünüyorum eşimle.Bu eğitim sonun da yani 6 aylık yada 1 yıllık sertifika programından sonra çalışma izni alınabiiyormu.? yada bildiğiniz bir yol varmı (legal) .
  Teşekkür ederim.

  1. Merhabalar, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim☺️ Maalesef sertifika programları çalışma hakkı getirmiyor, belki yuksek lisans vs. gibi bir programla gelirseniz PR için de ek puan hakkı elde etmiş olursunuz.

   Kolaylıklar diliyorum sürecinizde, çok sevgiler…

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Tasarım: Blogger Tasarım