Dünyanın En Yalnız ve Güneşli Şehri: Perth

Seyahat etmeyi her şeyden çok seven biri olarak uzun zamandır her sene doğum günümde yeni bir şehirde oluyoruz ve benim en güzel hediyem yeni bir şehri keşfetmek oluyor. Avustralya’da doğum günüm Easter tatiline denk geldiği için bu sene de bu fırsatı kaçırmadık ve Nisan ayının ikinci haftasında soluğu Batı Avustralya’nın yemyeşil, ışıl ışıl ve yapayalnız başkenti Perth’te aldık:) Perth gezimizin benim için bir özel kısmı da, çok özlediğimiz “arkadaşlarla tatil” konseptimize uzun bir aradan sonra Perth’te Burcu ve Ozanla (Burcu ve Ozanı belki ilk Avustralya sohbetimizden tanırsınız:)) kavuşmuş olduk. Yazıma başlamadan önce bu harika Perth tatili için kendilerine bir de buradan teşekkür ediyorum:)

The Pinnacles Desert, Batı Avustralya
The Pinnacles Desert, Batı Avustralya

Sydney’in Şubat ayından Nisan ayına kadar aralıksız yağan yağmuru ve yaz mevsimini doyasıya yaşatmayan dalgalı denizi yüzünden Perth’ü görür görmez aşık olduk diyebilirim, bu yüzden bu yazının aşla yazıldığını baştan hatırlatmalıyım ki, görür görmez aynı duyguları hissetmezseniz bana kızmayın:)

Elizabeth Quay, Perth, Avustralya
Elizabeth Quay, Perth, Avustralya

Perth’e Dair…

13 Nisan akşamı Sydney’den yaklaşık 5 saatlik bir uçuşla Perth’e doğru yola çıktık. Hiç aynı ülke içerisindeki başka bir şehre 5 saat uçarak ulaşacağımı ve iki şehir arasında 2 saat zaman farkı yaşayacağımı düşünmemiştim:) Yine de Perth’ün Avustralya’nın diğer şehirlerinden uzak oluşuna değil de, Türkiye’ye hem mesafe hem de zaman farkı olarak daha yakın olduğuna odaklandığımdan bu uzaklık hoşuma bile gitti diyebilirim:)

Perth, Avustralya
Perth, Avustralya

Perth, tarihi neredeyse 40.000 yıl önceye dayanan, 1829 yılında ilk İngiliz yerleşiminin kurulması (şehre ismini, gelen ilk sömürge sekreteri olan Sir George Murray, kendi memleketi olan İskoçya’daki Perth şehrinden esinlenerek vermiş:)) ve 1890 yılında altının bu şehirde keşfi ile giderek zenginleşmeye başlayan, Avustralya’nın en büyük dördüncü şehri ve Batı Avustralya eyaletinin başkenti. Perth’ün Avustralyalılar için çağrıştırdığı ilk şey “maden”, çünkü madencilik sayesinde şehir küçük bir köy havasından, bir anda en hızlı büyüyen şehir mertebesine ulaşırken, bu şehirde madencilikle uğraşanlar bir anda çok zenginleşmişler. Şehir Avustralyalılar tarafından sadece zenginliği ile değil, aynı zamanda göz alıcı yeşili ve “kafası en rahat” şehir olmasıyla da anılıyor:)

Perth, Avustralya
Perth, Avustralya

Aynı zamanda dünyanın en yalnız büyük şehirlerinden biriymiş Perth.. Kendisine en yakın büyük şehir Avustralya’nın neredeyse diğer bir ucundaki Adelaide ve Adelaide Perth’e tam 2.130 km uzaklıkta! Şehrin ne kadar yalnız olduğunu anlayabilmek ve anlatabilmek adına bir örnek vermem gerekirse, İstanbul’dan çıkıp Amsterdam’a kadar (Hollanda) hiç bir büyük şehre rastlamadığınızı düşünün, işte Perth böylesine izole diğer bütün şehirlerden..

Elizabeth Quay, Perth, Avustralya

Perh’ün yalnızlığını gidermeyi hedeflercesine güneş bu şehir için neredeyse her mevsim pırıl pırıl parlıyor. Eğer yağmurlu ve kasvetli havalar sizin de psikolojinizi çok etkiliyorsa, Perth’te çok mutlu olacağınıza eminim:) Ayrıca diğer büyük şehirlerle kıyaslama yapıldığında da Avustralya’nın yıl boyunca en çok güneş alan şehri her sene Perth seçiliyor.

Busselton Jetty, Batı Avustralya
Busselton Jetty, Batı Avustralya

Benim attığım her adımda çok sevdiğim, güneşini, denizini, güzel cafelerini ve neşeli insanlarını (bir o kadar da evsiz insana rastladığımız) unutamadığım, Avustralya’nın en büyük dördüncü ama benim için en güzel şehrinin görülecek yerlerini gelin beraber keşfedelim:)

Perth’te Görülecek Yerler Neresi?

Kings Park: Şehre gelmek için ilk sebep şehrin yemyeşil görüntüsü bence ve Perth’ün en göz alıcı yeşili kesinlike Kings Park’ta. Kings Park aynı zamanda dünyanın en büyük şehir parklarından. (New York Central Park’tan büyük olması Perthlüler için bayrak asma sebebi:)) Eğer ki Perth’ün neden kafası en rahat şehirlerden olduğunu anlamak isterseniz Kings Park’ı görmenizi şiddetle tavsiye ederim. Swan Nehri’ni ve şehri tepeden gören, 400 hektar üzerine kurulmuş, piknik sepetini kapan yerlilerin soluğu burada aldığı bu parka sizin de bayılacağınıza adım gibi eminim:)

Kings Park, Perth
Kings Park, Perth, Avustralya

Harika Plajlar: Bu konu bence tartışmaya açık olmamakla birlikte:) Avustralya’da gördüğüm en güzel plajlar ve en güzel deniz (gördüğüm en girilesi okyanus Hint Okyanusu belki de bu yüzden:)) Perth ve çevresinde. Sadece harika bir deniz ve bembeyaz kumsallar değil, aynı zamanda Batı Avustralya’nın gün batımları da kelimenin tam anlamıyla, efsane! Eğer ki yolunuz Avustralya’nın bu batı kıyısına düşerse en ünlü plajlar olan Cottesloe Beach (Şehir merkezine yaklaşık 15 dakika uzaklıkta), Scarborough Beach , City Beach ve Swanbourne Beach‘e (burada aynı zamanda bir çıplaklar plajı da mevcutmuş) yüzmek veya en azından gün batımı izlemek için uğramayı sakın ihmal etmeyin.

Harika bir gün batımı, Perth
Harika bir gün batımı, Perth, Avustralya

Şehir Merkezi ve Northbridge: Perth’e gelmeden önce, aklımızdaki küçük şehir ön yargısı ve Perth çok sıkıcı bir yer söylentileri yüzünden (bir de üstüne resmi tatil olan bir zaman aralığında orada olmamız sebebiyle), sokakların bomboş, her yerin kapalı ve şehir merkezinin ölü olacağını düşünüyorduk ki yanılmışız! İlk gün kahvaltı yapacak cafelerin geç açılması dışında, şehir merkezi gördüğümüz her an canlıydı. Şehir merkezi harika bir şehir kütüphanesinin bulunduğu, pek çok sanat galerisine ev sahipliği yapan, Hay Street ve Murray Street boyunca yürüyebileceğiniz ve güneşli havanın tadını çıkartabileceğiniz güzellikte. Merkezin hemen kuzeyinde bulunan Northbridge ise, daha çok gece mekanlarına ve harika cafelere ev sahipliği yapan bir bölge.

Hay Street, Perth, Avustralya
Hay Street, Perth, Avustralya

Elizabeth Quay: Şehir merkezine yürüme mesafesinde, yeni bir turistik bölge olma yolunda, şu an daha çok inşaat halinde olan (belki de bu halinden dolayı çok sevemediğimiz), zoraki bir turistik simge olan Big Bells kulesini bünyesinde barındıran (Onların Big Ben’i varsa bizim de Big Bells’imiz var sloganıyla İngilizlere laf atan komik bir sloganları da var:)), yine de günü sonlandırırken Swan Nehri’ne doğru bir şeyler içebileceğiniz ve bir turist olarak fotoğraf çektirme zorunluğunuzu yerine getirmeniz gereken bir yer Elizabeth Quay:)

 

Elizabeth Quay, Perth, Avustralya
Elizabeth Quay, Perth, Avustralya

Swan Nehri: Ortasından nehir geçen şehirleri ne kadar çok sevdiğimi söylemiş miydim:) İşte bana göre Perth’ü sevmek için bir sebep daha. Şehrin yeşilliğine çok yakışan, hem karşısında oturup dinlenmek hem de dilerseniz nehir turu yapmak için harika bir fırsat veren Swan Nehri,  “ortasından nehir geçen şehir güzeldir” tezimin onbininci kez de olsa bir ispatı adeta!

Perth, Avustralya
Perth, Avustralya

Fremantle: Perth’te en çok nereyi sevdiğimi sorarsanız (cevabında zorlanacak olsam da), sanırım cevabım Fremantle (ikinci kez okuduğumda Margaret River, üçüncü kez okuduğumda ise Rottnest Island olduğuna karar verdim:) olacaktır. Fremantle, yerlilerin “Freo” olarak adlandırdığı (hatta Fremantle dediğinizde kafaları karışıyor:)), Perth’e araçla yarım saatlik, trenle 1 saatlik mesafedeki Perth’ün tarihi yüzü diyebiliriz. Akşamları dolup taşan sokakları, Cappucino Strip adı verilen cafelerin bulunduğu bölgesi, tarihi evleri,  Little Creatures isimli bira evi ile Perth’ün en güzel ve en ruhu olan bölgelerinden.

Fremantle, Perth, Avustralya
Fremantle, Perth, Avustralya

Bir şehri sevmemi sağlayan en önemli etken içinden nehir geçmesi ise, ikincisi de kendine ait bir kapalı pazarı olması (üçüncüsünü de az sonra açıklayacağım:)) Fremantle, çok büyük bir kapalı pazar olan Fremantle Market’a ev sahipliği yapıyor. Çok aç olarak girdiğimiz Fremantle Market’ta, semaverde çay, etli ekmek ve su böreği yapan Türk amcamızın standı bizim için gününün en büyük mutluluğu olmuştu:)

Fremantle, Perth, Avustralya
Fremantle, Perth, Avustralya

Fremantle’a geldiğinizde bizim fazla turistik bulduğumuz için yapmadığımız eski bir hapishane olan Fremantle Prison turu da yapabileceğiniz aktiviteler arasında. 

Fremantle Prison, Perth, Avustralya
Fremantle Prison, Perth, Avustralya

Rottnest Island: Gelelim dünyanın en tatlı ve kendinden gülümseyen hayvanı Quokka’ların yaşadığı, pembe gölüyle, harika denizi ve plajlarıyla kesinlikle görülmesi gereken Rottnest Adasına..

Rottnest Island, Perth, Avustralya
Rottnest Island, Perth, Avustralya

Rottnest Adası’na gitmek için Fremantle ya da Elizabeth Quay’den kalkan feribotlara binmeniz ve yaklaşık 35-40 dakikalık (biraz çalkantılı:)) bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Gitmesi biraz meşakkatli ve masraflı olsa da, Perth’e gelip bu adayı görmemek olmaz diyip düştük yollara ve iyi ki de öyle yapmışız. Adada araç kullanımına izin olmamakla birlikte adayı keşfetmenin en güzel yolu bisiklet. (Yürüyerek keşfedilmeyecek kadar büyük bir ada, bisiklet dışındaki diğer bir alternatif ise özel tur otobüsleri) Biz de tüm gün bisiklet sürmeyi göze alarak, yolculuğumuza bisiklet kiralama fiyatı da eklettik ve kişi başı gidiş dönüş 99 AUD vererek biletlerimizi aldık (bisikletsiz fiyat kişi başı 79 AUD). Biletimizi sabah 09:45 Fremantle kalkış ve 16:25 dönüş olacak şekilde aldık ve bu saat aralığı bizim için gayet yeterli oldu.

Rottnest Island, Perth, Avustralya
Bisiklet takımı hazır:) Rottnest Island, Perth, Avustralya

Feribottan inip biraz kendimize geldikten sonra başladık adayı keşfetmeyi:) Feribot iskelesinin hemen karşısındaki Tourist Information’dan aldığımız haritada bisiklet yolu rotaları hazırdı, biz de bunlardan birini seçip yollara düştük. Adanın kuzeyine doğru indiğimizde bizi ilk bekleyen doğa harikası bu muhteşem pembe göllerdi.

Rottnest Island, Perth, Avustralya
Rottnest Island, Perth, Avustralya

Pembe gölleri şaşkınlıkla arkamızda bırakıp yolumuzda ilerlerken, bilin bakalım kimlerle karşılaştık, tabi ki Quokka’lar! Quokkalar (Türkçe adı Kısa Kuyruklu Kanguru olarak geçse de bence kanguruyla pek alakaları yok:)), son yıllarda dünyanın en çok fotoğrafı çekilen hayvan seçilmiş. Biz de bu sıfatı boşa çıkarmayacak kadar çok selfie çekilerek, vedalaşması zor da olsa yolumuza devam ettik.

Ben ve canım Quokka:) Rottnest Island, Perth, Avustralya
Ben ve canım Quokka:) Rottnest Island, Perth, Avustralya

Adanın, gelmeden önce hayal etmediğimiz bir güzel tarafı da plajları ve harika koylarıydı. Biz yüzülecek bir havada gitmediğimiz için denize giremesek de, eğer ilkbahar veya yaz aylarında burada olmayı planlıyorsanız, kesinlikle Little Armstrong Bay, Parakeet Bay ve The Basin’e uğrayın ve yüzmek için hazırlanın.

The Basin, Rottnest Island, Perth, Avustralya
The Basin, Rottnest Island, Perth, Avustralya

Turumuzun sonunda Bathurst Lighthouse’u da görerek (Bathurst Deniz Feneri) başladığımız noktaya geri geldik. Hava yavaş yavaş kararmak üzereydi. Gördüğümüz manzaralar, sevdiğimiz Quokka’lar ve çektiğimiz harika fotoğraflarla bizi Fremantle’a geri götürecek olan dönüş feribotuna bindik..

Blue Boathouse: Rottnest Adası’ndaki Quokka’lardan sonra şehir bir Instagram fenomenine daha ev sahipliği yapıyor, o da bu güzel mavi kulübe: Blue Boathouse. Buranın özelliği ne derseniz, aslında Swan Nehri üzerinde kurulmuş bir kayıkhane olması dışında pek bir özelliği yok ama özelllikle gün batımında fotoğraflarda şahane çıkmasının keşfiyle birlikte, özellikle Asyalıların duraklama ve fotoğraf noktası haline gelmiş:) Biz de uzun bir Asyalı sırası bekleyip, gözlerimizi kanatan pozlar gördükten sonra nihayet bu Instagram fenomeniyle fotoğraf çektirmeyi başardık:)

The Blue Boathouse, Perth, Avustralya
The Blue Boathouse, Perth, Avustralya

Swan Valley: Bir şehri ortasından nehir geçiyor ve kapalı pazarı kuruluyorsa çok seviyorum fakat çevresinde yeşile doyulabilecek üzüm bağları ve şarap tadım noktaları varsa işte o zaman aşık oluyorum:) Perth’e yakın iki adet böyle nokta var, bunlardan en yakını olan Swan Valley’e yaklaşık yarım saatlik bir araç yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Biz o günkü planımız yoğun olduğundan ve son günümüzü Margaret River’a (uzaktaki üzüm bağlarının bulunduğu yer) ayırdığımızdan burada çok fazla kalmadıysak da, bence en az yarım gün geçirilebilecek güzellikte görünüyordu.

Lancelin, The Pinnacles Desert (Pinnacles Çölü) ve Cervantes: Bu turumuz biraz şanssızlıkla başlasa da, günümüzü “harika bir gündü” diyerek kapattık:) Sabah Swan Valley’e uğradıktan sonra, kum kayağı yapabilme hevesiyle Lancelin’e doğru yola çıktık. Swan Valley-Lancelin arası yaklaşık 2 saatlik bir mesafede ve biz bu yolun yaklaşık 1.5 saatini tamamladıktan sonra Lancelin’e giden yolda bir kaza olmasıyla yolun tamamen kapandığını ve geri dönmek zorunda olduğumuzu öğrendik. Lancelin’e ulaşmak için uzun farklı bir yol önerisini, Pinnacles Çölü’ne gitmek ve gün batımını kaçırmamak için reddettik ve iyi ki de öyle yapmışız:) (Kursağımızda kalan kum kayağı hevesimizi aynı grupla geçen hafta sonu, Sydney’e yakın Port Stephens’ta giderdik, fotoğrafları için Instagram sayfamı ziyaret edebilirsiniz:))

The Pinnacles Desert, Batı Avustralya
The Pinnacles Desert, Batı Avustralya

Pinnacles Çölü, Nambung National Park içerisinde bulunan kireçtaşı tepeciklerinin harika bir manzara oluşturduğu, gün batımının tadını çıkartmak için muhteşem bir yer. Biz zamanlama olarak tamamen tesadüfen orada olsak da, gün batımını izlediğimiz en güzel yerlerden  biri olarak hafızamıza kazındı:)

The Pinnacles Desert, Batı Avustralya
The Pinnacles Desert, Batı Avustralya

Pinnacles Çölü’nden ayrıldıktan sonra bütün gün boyunca hiç bir şey yemeyip dinlenemediğimiz için kendimizi küçük bir sahil kasabası olan Cervantes’e attık. Siz de eğer Perth çevresinde böyle bir gün geçirecekseniz, Cervantes günü sonlandırmak ve akşam yemeği yemek için harika bir alternatif.

Margaret River ve Busselton: Anlatacağım sonuncu yere geldik ve ben her birine başlarken, işte bu en güzeliydi diye düşündüğümü farkettim:) Birbirinden güzel yerler görmüş olsak da sanırım Kings Parkla birlikte en güzel yeşili Margaret River’da, en güzel maviyi de Busselton’da yakaldık.

Margaret River, Avustralya
Margaret River, Avustralya

Son gün Margaret River bölgesine gitmek üzere yola çıktık. Margaret River, Perth’ün 270 km güneyinde kalan, yemyeşil bir bölge. Buraya ister şarap evlerini gezmek, ister yeşile doymak için gelin ama mutlaka gelin:) Biz ilk üç günün yorgunluğuyla Margaret River’da çok fazla enerji harcamak yerine vaktimizin çoğunu Watershed Şarapevi’nde geçirdik, size de burayı kesinlikle tavsiye ederim.

Watershed, Margaret River, Avustralya
Watershed, Margaret River, Avustralya

Son günümüzün en güzel sürprizi ise kesinlikle Busselton oldu. Margaret River’a doğru giderken tamamen kalbimizin sesini dinleyerek saptığımız bu muhteşem şehir, meğer üç kez üst üste en turistik nokta seçilmiş, güney yarım kürenin en uzun (1841 metre) tahta köprüsüne ev sahipliği yapan, bu köprüyü ister yürüyerek ister tarihi bir tramvayla geçebileceğiniz harika bir duraklama noktasıydı.

Busselton, Batı Avustralya
Busselton, Batı Avustralya

Bizim Perth gezimiz boyunca gördüğümüz yerler yukarıda anlattıklarım olsa da, siz eğer ilginizi çekiyor ve vaktiniz varsa Swan Valley’de daha fazla vakit geçirebilir, Lancelin’de kum kayağı yapabilir, Rockingham’da bulunan Penguin adasını gezebilir ve ilk yerleşim yeri olduğu söylenen York’ta vakit geçirebilirsiniz.

Perth’te Ne Kadar Kalınır ve Rotamız?

Perth için biz 4 tam gün ayırdık ve rotamız aşağıdaki gibiydi. Yukarıda gezemediğimiz yerlerden görmek istediklerinizi de ekleyerek siz de kendi Perth rotanızı oluşturabilirsiniz:)

 1. Gün: Perth Şehir Merkezi, Kings Park, Elizabeth Quay, Northbridge, Cottesloe Beach
 2. Gün: Rottnest Adası, Fremantle
 3. Gün: Fremantle, Blue Boathouse, Swan Valley (Burada çok uzun kalamadık), Pinnacles Çölü, Cervantes
 4. Gün: Margaret River ve Busselton

  Elizabeth Quay, Perth, Avustralya
  Elizabeth Quay, Perth, Avustralya

Perth Yeme-İçme:

Size garanti verebilirim ki Perth, yeme-içme konusunda hiç sıkıntı yaşamayacağınız bir şehir. Önünden geçtiğiniz çoğu yer girip oturma isteği yaratacak olsa da, bizim deneyip çok sevdiğimiz dört yeri sizinle paylaşmak isterim.
Bunlardan ilki, iki gün sabah kahvaltımızı yaptığımız Jac and the Bean Cafe (Fremantle). Buraya uğrarsanız bizim yerimize de “Eggs on Toast” yiyip, Flat White için:)
İkincisi, her şeyi bırakıp cafe açma hayallerine daldığımız, minicik bir mahalle arasında sokağa koydukları masalarda tüm gün oturup dergi okuma isteği yaratan, harika kahveleri ve organik bardaklarıyla, Flora&Fauna.

Flora&Fauna, Perth, Avustralya
Flora&Fauna, Perth, Avustralya

Üçüncüsü ise yine Fremantle’da yer alan, hala bira üreten bir fabrikanın içerisine kurulmuş Little Creatures Brewery.  Yemekleri çok harika olmasa da, ortamın atmosferi ve ürettikleri biraları denemek için kesinlikle gitmeye değer.

Little Creatures Brewery, Perth, Avustralya
Little Creatures Brewery, Perth, Avustralya

Son yer ise Cottesloe Beach’de yer alan harika bir İtalyan Restoranı il Lido. Buraya gidip en azından bir tiramisu yemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Perth’te Konaklama ve Ulaşım: 

Şu ana kadar görmüş olduğum tüm Avustralya şehirlerinde olduğu gibi, Perth de konaklama seçeneklerinin bol ve birazcık pahalı olduğu bir şehir. Biz geceliği yaklaşık 120 AUD’ye, Hotel Four Points by Sheraton Perth’te kaldık. Oteli şehir merkezine çok yakın olması sebebiyle tavsiye edebilirim veya bir seçenek olarak da konaklamayı Fremantle, Rottnest Island veya Margaret River gibi bölgelere de bölebilirsiniz.

Kings Park, Perth, Avustralya
Kings Park, Perth, Avustralya

Şehir içi ulaşım konusunda toplu taşımanın yeterli olduğu söylense de, gezeceğimiz noktaların çok fazla olması ve birbirleriyle uzak mesafelerde bulunmaları bizi araba kiralamaya itti. Perth gibi büyük bir şehri gezecekseniz ve göreceğiniz noktalar birbirine böylesine uzaksa size de kesinlikle araba kiralama opsiyonunu tavsiye ederim. (Trafiğin tersten aktığını unutmayın:)

Perth Görülmeye Değer mi?

Blog yazmaya başladığımdan beri gidip gördüğüm her şehirden sonra bana sorulan bazı sorulara da Gezi Notlarım içerisinde yer vermeye karar verdim. Bunlardan ilki o şehrin gidilip görülmeye değer olup olmadığı:) Benim için dünyadaki her şehir gidilip görülmeye değer olsa da aslında Avustralya için bu çok haksız bir soru sayılmaz çünkü hem mesafeler çok uzak hem de ülke içi ulaşım oldukça masraflı.

Perth CBD, Avustralya
Perth CBD, Avustralya

Eğer ki Avustralya planı yapıyorsanız ve bana hangi şehirleri görmeniz gerektiğini sorarsanız ben kesinlikle Sydney ve Melbourne ile birlikte (henüz görmediğim Queensland ve Alice Springs’i şimdilik dışarıda bırakıyorum:)) size Perth’ü de tavsiye ederim. Hayatımda gördüğüm en güneşli, en ışıl ışıl ve kafası en rahat şehir Perth, kesinlikle benim ülke olarak Avustralya’ya sevgimi arttırdı. Eğer ki planlarınızda sizi çok zorlamayacaksa, bu güzel şehre en az 3-4 gün vermenizi tavsiye ederim, sonrasında bana içten içe minnet duyacaksınız buna eminim:)

Perth’te Yaşanır mı?

Gittiğim her Avustralya şehrinden sonra almaya başladığım bir soru da, o şehirde yaşanıp yaşanmayacağı:) İtiraf etmem gerekirse bu soru gezdiğim her şehirden sonra benim de aklıma geliyor:)

Kings Park, Perth, Avustralya
Kings Park, Perth, Avustralya

Turist olarak geçirdiğimiz 4 günden sonra hepimiz bu şehirde seve seve yaşayacağımız kanısına vardık (Uzaktaki Minik Çocuk çok emin olamadı yalnızca:)) ama maalesef hayat sadece bir şehri sevmekle orada yaşamaya karar verebileceğimiz basit bir denklem sunmuyor bize. İş imkanlarını araştırdığımızda maalesef özellikle mühendislik gibi işler için Perth’ün çok da uygun bir yer olmadığını gördük. Hatta Uzaktaki Minik Çocuğun daha önce Perth’te yaşamış bir iş arkadaşı, iş olanaklarının kısıtlı olması sebebiyle Perth’teki iş ortamlarının biraz rekabetçi olduğundan ve kişilerin birbirinden biraz da bilgi sakladığından bahsetmiş. İnsanların olumsuz gözlemlerinden çoğunlukla etkilenmemeye çalışsam da, bu anlatılan dışında bir de şehirdeki göçmenlerin çok sevilmediği ve çok kaynaşılmadığı gibi şeyler de duydum. Yine de bence Perth güzelliği ile denemeye değer bir şehir, eğer ki iş imkanlarınız orada yaşamaya el veriyorsa, kulaklarınızı olumsuz deneyimlere tıkayıp bir başlangıç yapın:) Eğer Perth’te yaşayan ve yazımı okuyan biri varsa da yorumlar kısmında bize gerçekleri yazarsa çok çok mutlu olurum:)

Fremantle, Perth, Avustralya
Fremantle, Perth, Avustralya

Perth mü güzel Sydney mi?:)

Doğduğumuz andan itibaren anneni mi yoksa babanı mı seviyorsun diye başlayan ve bizi sürekli olarak kıyaslamaya iten sorular zinciriyle gezdiğim her şehirden sonra da itinayla karşılaşmaya başladım:) Bunların en ısrarla sorulanı, Sydney mi güzel Melbourne mı olarak geliyor olsa da (Buna cevabımı bu yazımda vermiştim:)), aşırı subjektif bu soruya Perth için de aşırı subjektif cevabımı vereyim:)

Kings Park, Perth, Avustralya
Kings Park, Perth, Avustralya

Doğa güzelliği, güneşli gün sayısı, daha sakin olması ve çevresindeki harika yerleşimleri ile sorunun bence cevabı Perth daha güzel, hatta Perth sadece Sydney’den değil, gördüğüm tüm Avustralya şehirlerinden daha güzel. Eklediğim fotoğraflara ya da kendi tecrübelerinize göre siz ne düşünürsünüz bilmiyorum ama (merak da ediyorum:)), ben belki de kendimi bildim bileli büyük şehirlerde yaşadığımdan küçük şehir huzurunu ve güzelliğini daha çok seviyorum:)

Belki bir gün tekrar gezmek ya da yaşamak için yolumuz Perth’e düşer, kim bilir:) O zamana kadar farklı gezi rotalarım ve Sydney’de keşfedilmeyi bekleyen yerlerde tekrar görüşmek üzere!

Beni Instagram ve Facebook‘tan da takip etmeyi unutmayın, sevgiler..:)

15 Yorum yapılmış
 1. Bir sehir bu kadar mi guzel anlatilir!! Yazdiklarin sahane fotograflarla da birlesince, buyuk bir firsat mi kacirdik acaba diye dusunmedim degil 🙂 Neyse sayende harika bir rehber oldu elimizde, umarim ilk firsatta biz de bu guzel sehri kesfeder, onerilerini hayata geciririz. Kalemine saglik, sevgiler.

  1. Canım Eda’cım çok teşekkür ederim:) Hayat sizin için en güzelini hazırlıyor bence, hiç bir fırsat kaçmıyor.. Umarım turist olarak gider ve harika vakit geçirirsiniz Pert’te, çok öpüyorum:)

 2. Yine, ‘hadi kalk gidiyoruz istegimin uyandigi ama henuz Sydney’de cok cok yeni oldugumuz icin dur once bir burayi sindirelim’ duygularinin kabardigi bir yazi. ☺☺ Cok cok tatli bir anlatim olmus. Fotolariniz harika.. 💕

  1. Eveet, çok yer var keşfedecek Sydney’de de, öncelikle buranın tadını çıkartın bence de:)
   Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için, en kısa zamanda tanışmak, görüşmek üzere!

 3. Ancak şehir tanitimi ve reklami maksadiyla tasarlamis kataloglarda görebilecegimiz derecede guzel ve özendirici ,akıcı ve sıcak anlatımınızla bir solukta okuyup fotograflarlada gitmiş kadar oldum. 🙂 Her nekadar Avustralya’yı turladigimiz motorsiklet turumuzda, Great Victoria çölünü gecmeyi basaramayip ,Perth’ü es gecsekte ,aklimizin bir köşesinde kaldı bu ulaşamadığız şehir 🙂

  1. Çok teşekkür ederim bu harika yorum için, açıkçası yazarken ben de kendimi gönüllü Perth turizm elçisi gibi hissetmedim değil:)
   Avustralya’yı motorsikletle turlamak harikaymış, çok isterim detaylarını dinlemek, tavsiye edeceğiniz yerleri duymak! Umarım bir sonrakinde Perth için gelir, bu güzel şehri de keşfedersiniz, sevgiler!

 4. Ben bu yazınıza da bayıldımmmmmm. İçime bir heyecan,huzur ve mutluluk gönderdi taa oralardan buraya :)Daima Melbourne ve Sydney kıyaslaması içerisindeyken bu yazıyı okuyunca meğer aradığım şehir Perth miş dedim 🙂

  Oralara gelebilmek umuduyla..

  Hoşçakalın

  1. Ne kadar mutlu oldum içinizin huzur ve mutluluk dolmasına, bunu benimle paylaşmanız beni de çook mutlu etti, çok teşekkür ederim:)
   Umarım Avustralya’ya gelip, bu şehirlerin hepsini teker teker görme imkanı bulursunuz:)
   Sevgiler..

 5. Merhaba, Perth harika, Avustralya planım tutarsa kesinlikle görmek istediğim şehir. Yazı da çok keyifli olmuş, teşekkürler 😉

  1. İlginiz için ben teşekkür ederim, umarım planınız gerçekleşir ve bu harika şehri siz de keşfedersiniz☺️ Sevgiler💕

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Tasarım: Blogger Tasarım