Avustralya’ya Göç | Avustralya’ya Gelir Gelmez Yapmanız Gereken 10 Şey

Avustralya’ya Göç serimin giriş bölümünü, Avustralya’ya Gelmenizi Sağlayacak 5 Vize Türü yazımla yaptıktan sonra, gelişme bölümünde Maddi Konular ve Yanınıza Almanız (ve almamanız:)) Gereken Şeyleri yazdım, şimdi sıra geliyor yavaş yavaş sonuç bölümüne:)

Bu yazım, vizesini alan, psikolojik olarak kendini hazırlayan, belki geçici bir süre yaşayacağı evini tutan, uçak biletini alan ve o upuzun yolculuk sonrasında Avustralya‘ya inmeye hazırlananlar için! Avustralya‘ya gelmek gibi bir niyeti olmayanlar ise rahat koltuklarında oturup, Avustralya’ya göç eden biri ne gibi işlerle uğraşmak zorunda, bunu öğrenmek ve belki de halinize şükretmek için devam edebilirsiniz:)

Avustralya’ya Hoşgeldiniz:)


1. Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşacağım?

Öncelikle hoş geldiniz:) Ne kadar yorgun olduğunuzu, kafanızın ne kadar karışık olduğunu, hatta içinizden gizli gizli “Ben neler yapıyorum, geç olmadan geri göneyim” diye geçirdiğinizi bile biliyorum:) Sakin olun yalnız değilsiniz! Burası bir göçmen cenneti ve eminim ki o havaalanında bunları düşünüp etrafa şaşkın gözlerle bakan insanlar olarak bir devlet kursak, dünyayı bile ele geçirebiliriz:)

Yapılacak her şeyi bir an önce yapmaya çalışmak yerine adım adım ilerlemek en iyisi ve bunun için o havaalanından uzaklaşmak lazım elbette:) Göçlerin büyük çoğunluğu Sydney ve Melbourne‘e yapıldığı için uzaklaşma konusunu bu iki şehir için detaylı bir şekilde anlatacağım.

Sydney Kingsford Smith Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım:
Sydney Kingsford Smith Havaalanı şehir merkezine oldukça yakın olduğundan, ulaşım konusu kafanıza hiç takmamanız gereken şeylerden bir tanesi:) Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en kolay yolu, hem iç hatlar hem de dış hatlardan geçen treni kullanmak. T2 adı verilen Havaalanı hattını kullanarak, haritadan da bakabileceğiniz aktarmalarla çoğu yere ulaşım mümkün.

Sydney‘de tüm toplu taşıma hatlarını kullanmak için edinmeniz gereken kartın ismi: Opal. Opal Card hepimizin bildiği, Akbil, İstanbul Kart veya İzmir Kent Kart’ın, Sydney versiyonu. İstasyonlardaki makinelerden tek binişlik bir Opal Card edinebileceğiniz gibi, Opal Card sattıklarını belirten büfe veya dükkanlardan (ya da online başvuru da mümkün fakat elinize geçmesi zaman alabilir.) ücretsiz olarak bu kartı alabilir, içine kredi kartınız veya nakit parayla istediğiniz miktarda yükleme yapabilirsiniz.

Sydney Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşımın trenle yaklaşık 14 AUD civarında tuttuğunu bilmekte fayda var. Eğer gitmeyi düşündüğünüz bölge havaalanı civarlarındaysa Uber de bir seçenek olarak aklınızda bulunsun. Örneğin bizim yaşadığımız yer havaalanına 1 durak mesafede olduğu için, yaklaşık 7-8 AUD Uber ücreti ile evimize ulaşabiliyoruz.

Sydney Tren Bağlantı Haritası

Tren ve Uber dışında havaalanından geçen çeşitli otobüs hatları mevcut olsa da, elleriniz kollarınızın eşyalarla dolu olacağını varsaydığımdan bu tip bir ulaşımı tavsiye etmiyorum:) Şehir merkezine taksi ücretlerinin de 45-55 AUD civarlarında olduğu aldığım duyumlar arasında, tabi ki seçim sizin:)

Melbourne Tullamarine Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım:
Melbourne Havaalanı
‘ndan şehir merkezine ulaşımın şüphesiz en kolay ve en konforlu yolu Skybus adı verilen havaalanı otobüslerini kullanmak. 7 gün 24 saat, gün içerisinde 10 dakikada bir, gece 01- 04 arası yarım saatte bir kalkan bu otobüslerle, tek yön 18, gidiş dönüş 30 AUD’ye yaklaşık 20 dakika sürede şehir merkezine ulaşmanız mümkün.

Çok fazla eşyanız yok ve daha uygun fiyatlı bir seçenek arıyorsanız, hafta içi 7 AUD, hafta sonu ise 3.5 AUD karşılığında Skybus Terminalinden edinebileceğiniz bir Myki Card ile önce 901 nolu otobüse binip Broadmeadows Durağı’na gidebilir ardından trene binip, şehir merkezinde inebilirsiniz. Bu yolu bizzat denemiş biri olarak, size uzak durmanızı ve Skybus ile şehir merkezine gitmenizi şiddetle tavsiye ediyorum:)

Melbourne, Australia

2.Avustralya Telefon Hatlarından Hangisini Tercih Etmeliyim, Telefonumu Nasıl Kullanabilirim?

Size bu konu ile ilgili ilk tavsiyem, daha önce yurt dışında mevcut telefon hattınızı kullanmayı denemediyseniz, call center’ı arayarak veya ilgili bayiye giderek, hattınızın yurt dışına açık olup olmadığını kontrol ettirmeniz olur. Elbette Sydney’de bu hattı kullanmayacaksınız fakat gerek aktarmalarda, gerekse Sydney‘e ilk indiğiniz anda wi-fi bulamadığınız yerlerde zorluk çekmemek için gelmeden önce bu kontrolü yapmanızda fayda var. (Eski bir telekom şirketi çalışanı kimliğimle size bir tavsiye:) eğer ki Türkiye’de kullandığınız hattınız kapanmasın istiyorsanız, faturalı hattınız varsa faturasıza çevirtmenizi ve 6 aylık kontrollerle uzaktan da olsa minimum tutarda bir yükleme yapmanız hem faturalı hat için her ay gelecek vergiyi ödememenizi hem de hattınızın istediğiniz süre boyunca açık kalmasını sağlayacaktır.)

Telefon hatlarına geçmeden önce şunu bir açıklığa kavuşturalım, telefonunuzu kullanmak için hiç bir şey yaptırmanız gerekmiyor. Eğer ki iner inmez hat almak isterseniz havaalanında seçenekler olduğu gibi, şehir merkezine inerek de bunu gerçekleştirebilirsiniz. Avustralya‘da, Türkiye’de olduğu gibi üç adet operatör mevcut. Bunlar kapsama alanlarının büyüklüğüne göre Telstra, Optus ve Vodafone olarak sıralanıyorlar. Benim size tavsiyem gelmeden önce web sitelerini incelemeniz ve size uygun bir plana dahil olmanız olur. Ben aylık 40 AUD karşılığında, 6 GB data, yurt içi sınırsız konuşma ve Türkiye de dahil ayda 90 dakika uluslar arası konuşma hakkı veren bir Vodafone planı kullanıyorum. Size de önerim, data miktarı yüksek olan (internet tüm iletişim gereksinimlerini karşıladığından, uluslarlarası dakikalara neredeyse dokunmuyorum) ve Vodafone’dan daha iyi çeken bir operatör kullanmanız olur:)

3. Prizler için Dönüştürücüye Gerek Var mı, Nasıl Edinebilirim?

Kesinlikle gerek var:) Avustralya‘da daha önce rastlamadığımız bir tür sistem kullanıldığından biz de bu duruma biraz zor adapte olduk:) Gelir gelmez telefonunuzu şarj etmek vs. gibi işler için bir adet dönüştürücüyü havaalanındaki dükkanlardan veya gelmeden önce vaktiniz varsa online olarak temin edebilirsiniz. Yanınızda çok fazla elektronik eşya getirdiyseniz, dönüştürücü işini kolay ve ucuz bir şekilde ebay veya aliexpress gibi sitelerden halletmenizi tavsiye edebilirim. Hatta bu sitelerden bulabileceğiniz telefon/tablet şarj başlıkları ile yanınızda dönüştürücü taşımanıza da gerek kalmayacaktır.

Avustralya için gerekli dönüştürücü ve şarj başlıkları


4. Banka Hesabı Nasıl Açtırabilirim, Türkiye’den Para Transferi Nasıl Yapabilirim?

Hem bir an önce banka kartınıza kavuşmak, hem de yanınızda getirdiğiniz paraların güvenliği için,
Avustralya’ya göç ettiğiniz ilk günlerdeki işlerinizden biri de kesinlikle banka hesabı açtırmak olmalıdır. Avustralya’da işler çok yavaş yürümesine rağmen, banka hesabı açtırmak oldukça kolay. İstediğiniz bir bankaya gidip (biz ATM’lerinin sıklığı nedeniyle NAB tercih ettik), 100’lük puan sistemi ile kimliğinizi doğrulamanız gerekiyor. Bu puan sistemi de nereden çıktı diye kafanız karışmasın, iki ayrı kimlikle gitmenizle birlikte 100 puanı doldurmuş oluyorsunuz. İsminizin açıkça yazdığı pasaportunuz ve Türkiye’de kullandığınız kredi kartınızla birlikte 10 dakika içerisinde banka hesabınız açılmış olacak:) Başka hangi belgelerle hesap açtırabilirim derseniz, 100 puanı toplayacağınız belgelere buradan ulaşabilirsiniz.

Para transferi ise biraz karışık bir konu. Eğer ki Avustralya‘dan, Türkiye’ye bir transfer söz konusu olacaksa bu işlem incelediğim bir çok banka için standart ve 22 AUD gibi bir rakama gerçekleştiriliyor. Türkiye’den Avustralya‘ya yapacağınız transferlerde ise Türkiye’deki bankaların oranlarını teker teker incelemekte fayda var. Bunun için önerebileceğim bir banka maalesef yok çünkü şu ana kadar incelediklerimin hepsi farklı ve şartlar barındırıyor. Eğer ki siz Avustralya‘da bu işi kolayca yapabileceğiniz, maliyeti düşük bir yöntem bulduysanız lütfen yorumlar kısmında belirtin ki, gelecek olan herkesin kafasındaki bu sorun birazcık da olsa çözülsün:)

5. Vergi Numarası (TFN) Nasıl Alınır?

İşte, Avustralya‘ya gelir gelmeniz yapmanız gereken en önemli işlemlerden biri daha! Vergi numarası burada adeta bir TC Kimlik Numarası öneminde:) Bir işe girerken, ev kiralamak istediğinizde veya aklınıza gelmeyecek her türlü prosedürel iş için mutlaka bu numarayı beyan etmeniz gerekiyor.

Tax File Number (TFN), yalnızca kalıcı göçmenlik vizesiyle gelenlerin değil, çalışma hakkı olan herhangi bir vizeye sahip olan herkesin alması gereken bir numara ve bunun için online bir başvuru yapmanız yeterli oluyor. Online başvuru yaptıktan sonra, verdiğiniz Avustralya içi bir adrese 28 gün içerisinde postalanacak olan vergi numarasına başvuru yapmanız için, geçerli bir pasaport, bir de Avustralya içi bir adresten başka bir şeye ihtiyacınız bulunmuyor. Başvuru yapmak için gerekli web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

6. Photo Card Nedir, Nasıl Alınır?

Eğer ki kısa bir süre içerisinde ehliyet almayı düşünmüyor ve benim gibi yanınızda sürekli pasaport taşımak istemiyorsanız, yapacağınız en güzel şey kendinize bir “Photo Card” çıkartmanız olacaktır. Klasik bir ehliyet boyutunda olan bu kart; ad, soyad, doğum tarihi, fotoğrafınız ve isteğinize bağlı olarak adresinizi içerdiğinden kimlik istenen her yerde kullanabilirsiniz. Ülkeye girdiğiniz anda yapılması mecburi bir işlem olmasa da, pasaportun çalınması/kaybolması gibi ihtimalleri ortadan kaldırmasıyla bence oldukça faydalı.

Peki bu kart nereden ve nasıl alınır diye merak edenler için hemen anlatıyorum:) Öncelikle size en yakın “Roads and Maritime Services” noktasını bulmak üzere websitesini ziyaret etmeli, ardından isminizin tam yazılı olduğu bir döküman ve adresinizin açıkça yazılı olduğu bir belge ile başvuru ücreti olan 52 AUD’yi yanınızda götürmeniz yeterli olacaktır. Fotoğrafınız orada çekiliyor ve yaklaşık 10 dakika gibi bir süre sonunda Photo Card’ınıza kavuşmuş oluyorsunuz.

Photo Card ile ilgili kısım yalnızca New South Wales eyaleti için geçerli olup, diğer eyaletlerdeki uygulaması az da olsa farklılık gösterebilir.

7. Ehliyetimi Kullanabilir miyim, Yenisini Nasıl Alacağım?

Eğer ki kalıcı bir göçmenlik vizesiyle gelmiyorsanız, vizenizin bitim süresine kadar ehliyetinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kalıcı göçmenlik vizesiyle gelenler ise 3 ay içerisinde ehliyetlerini değiştirmek zorundalar.

Ehliyet sınavını içinde yaşadığımız eyalet olan New South Wales için anlatacağım çünkü her bir eyaletin kuralları ve sistemi az da olsa farklılık gösterebiliyor.

Ehliyet sınavı, ülkemizdeki gibi iki aşamalı olarak yapılıyor. İlki yazılı test ve ikincisi de pek tabi ki sürüş testi:) Yazılı sınav öncesi, çalışabileceğiniz dökümanların ve örnek soruların olduğu websitesine buradan ulaşabilirsiniz. Yazılı sınav 15 adet trafikle ilgili genel kültür, 30 adet yol güvenliği bilgisi sorusundan oluşuyor. Buraya kadar her şey güzel ama ilk bölümden en fazla 3, ikinci bölümden ise yalnızca 1 adet yanlış yapma hakkınız var ve bu rakamları aştığınız anda sınavdan kalmış oluyorsunuz. Bu sınavlara girmiş ve geçmiş Uzaktaki Minik Çocuğun beyanı, yazılı kısımdan korkacak bir şey olmadığı ve örnek soruların bir kaç kere çalışılması durumunda kolayca geçilebileceği yönünde:)

Gelelim sürüş testine:) 18 yaşından beri aralıksız araba kullanan ve en sevdiği hobisi kadar bundan da keyif alan Uzaktaki Minik Çocuğun bile üçüncü girişinde bu sınavı geçmesiyle birlikte ben açıkçası birazcık korktum bu sınavdan:) Belki kendisinden daha sonra bir taktikler yazısı alırız ama, Türkiye’deki gibi sürüşe hakim olmak ve kuralları bilmek yeterli değil, kurallara birebir uymak, gerekiyorsa can sıkıntısından bayılacak hale gelircesine yavaş sürmek, kimse yoksa bile “Dur” işaretinin önünde beklemek ya da dikiz aynalarıyla birlikte her seferinde omuz kontrolleri yapmak gibi taktikleri olan, birazcık sıkıntılı bir sınavmış. Bu sınava girmeden önce bir kaç saat özel ders alanlar olduğunu duyduğumuzda şaşırmıştık ama pek de fena bir fikir olmayabilir belki de:)

Sınavı geçemediğinde aldığı “Learner” Ehliyeti ile Uzaktaki Minik Çocuk:)

Ehliyet sınavı konusunu bitirmeden önce iki şeyi de eklemek isterim. Birincisi, ingilizcenize çok güvenmiyorsanız yazılı sınavı Türkçe de alabilirsiniz, ikincisi ise  sürüş testine kendi arabanızla gitmeniz gerekiyor, eğer ki henüz bir araba almadıysanız sürmenizin rahat olacağı bir arabayı kiralamak iyi bir seçenek. Bir gün benim de girmemin gerekeceği bu sınav için, kendime ve herkese şimdiden başarılar diliyorum:)

8. İkametimi Avustralya’ya taşımalı mıyım?

Kesinlikle evet! Türkiye’de 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamında, yurt dışında yaşadığı halde adres beyanı yapmayan, ikameti Türkiye’de görünenlerin önüne toplu prim borcu gibi tatlı bir sürpriz çıkabileceğinden, geldiğiniz tarihten kısa bir süre içerisinde bulunduğunuz şehirdeki Türk Konsolosluğu’na gidip, adres beyanı yapmanızda fayda var. (2016 yılı için bu fiyat kişi başı 25 AUD idi.)

 

T.C. Sydney  Başkonsolosluğu

9. Sağlık Sisteminden Nasıl Faydalanacağım?

Maalesef ki, kalıcı göçmenlik vizesi dışındaki vizelerle gelen kişiler için devlet herhangi bir sağlık güvencesi sunmuyor. Eğer göçmenlik vizesi alıp geldiyseniz, gelir gelmez yapmanız gereken işlerden bir tanesi de Centrelink servis noktalarından bir tanesine gidip, Medicare hizmetleri için kayıt olmak olacaktır.

10. Peki Bu Ülkeye Nasıl Alışacağım?

15 aylık tecrübelerimle söyleyebilirim ki, bu ülkeye geldiği gibi aşık olanlar ve Allah’ım ben neredeyim, buraya neden geldim ki diye düşünenler olarak iki gruba ayrılıyoruz ve ben maalesef ikinci gruptayım:) Bu soruyu maddelerim arasına ekledim çünkü bence diğer işlemlerin hepsi bir şekilde halloluyor fakat psikolojik alışma süreci özellikle de ikinci gruba mensupsanız biraz daha zaman alabiliyor.

Öncelikle size bu konuda verebileceğim naçizane ilk tavsiye, kulağa ne kadar sıradan gelse de rahatlamanız olacaktır. Çünkü vize süreci, ev toparlama, vedalaşma ve nihayet o uzun uçak yolculuğu sonrasında tahmin ettiğinizden bile çok yorgunsunuz ve inanın ki ihtiyacınız olan ilk şey rahatlamak ve biraz daha az düşünmeye çalışmak olacaktır. Elbette ki kalacak yere ve çalışacak bir işe ihtiyacınız var hepimizin olduğu gibi, ama bunları düşünmeyi 1 hafta da olsa erteleyin çünkü birazcık düşünmemek veya az düşünmek eminim ki size de çok iyi gelecek. İkincisi, ülke hakkında fikir sahibi olmak için kendinize zaman verin.. Gördüğünüz ilk manzara beyninizde çok kötü veya şanslıysanız harika bir yer edinebilir, yine de ilk haftalarınızın ön yargılarınızı şekillendirmesine izin vermeyin, tanıdıkça sevme ve kendini ait hissettirme Avustralya’nın en güzel ve özel özelliği, bırakın zaman ve Avustralya size de iyi gelsin..

Son tavsiyem ise herkese, her şeye kulaklarınızı tıkayıp kendi hikayenize odaklanın! Yaşadığımız bu hayat objektif değil ve başkalarının enerjisinin sizin üzerinizde etki sağlamasına izin vermeyin.. Hayat o kadar objektif değil ki, geçen sene yaz mevsiminin ne kadar serin geçtiğini düşündüğümü anlattığım biri, aynı sene ve aynı şehirde geçirdiğimiz yaz mevsimi için hayatının en sıcak ve boğucu günleri olduğunu söyledi.. Böylesine net bir konuyu bile iki farklı bakış açısıyla yaşadığımızı gördüğümde anladım ki, herkesin hikayesi kendine, herkesin değerleri, hayata bakışı, mutlulukları, mutsuzlukları da yine kendine özel..

Siz buradaysanız ve yazılarımı okuyorsanız benim hikayemi ve hayata bakış açımı kendinize yakın hissettiğiniz içindir,

Hikayeme ortak olduğunuz için ne kadar teşekkür etsem az, eğer ki yaşadıklarım sizin de kalbinizde ufak da olsa bir yer edindiyse umarım sizin Avustralya hikayeniz, benimkinden bile güzel, şanslı ve mutluluk dolu olur:)

Uzaktaki Minik Kız, Sidney, Avustralya

Sevgiler, artık yakınınızda olduğumu varsaydığım, minik kızdan:)

38 Yorum yapılmış
 1. Bende eski bir Telekomcuyum:) sizinde oyle olduğunuzu görünce bir sevindim:) bu yazınız şu an o kadar iyi geldi ki çünkü eşim henüz 5 gündür Sydney de ve yanlış mı yaptık acaba, hiç gelmemeli miydik, hemen geri mi dönsek sorulariyla birlikte:( her ne kadar surekli kendimizi yok yok hemen karar vermeyelim önyargılı olmayalım herkesin hikayesi kendine vs vs şeylerle avutmaya calissakta insallah bunlar bir avuntu olarak kalmaz da hayal kırıklıklarimiz minimum olur. Bizim ve bu yola çıkan herkes için. bizimde amacımız kalıcı vize alma. Ama şimdilik eşim tek olduğundan ve tabiki henüz iş bulamadigindan bu meseleler henüz çok yeni ve ziyadesiyle kafa bulandirici bizim için:/ umarım bizde sonunda nereden kalktik geldik buralara demeden maceramizi tamamlariz:) 🙁 birde konuyla alakalı olarak, Tr den Avustralya'ya para transferini Teb bankasında bir hesap açtırarak Avustralya dan ucretsiz para çekebilirsiniz. Ancak günde 200$ limiti var cekmek için. Birde yıllık bir hesap ucreti var cok fazla değil ama tutari hatırlayamadım ancak onu da 2 adet otomatik ödeme talimatı verirseniz almıyorlar. Avustralya dan parayi cekebileceginiz banka ise Westpac. Bir sorum olacakti ikametgah aldırma işi kalıcı vizesi olmayanlar içinde geçerli mi? Örneğin benim eşim simdilik 7 ayligina orda. Onunda aldirmasi gerekiyor mu bu durumda?

  1. Merhabalar, yazımın duygularınızı yansıtmasına çok sevindim:) 5 gün çok çok kısa bir süre burayı sevmek için, benimkisi tam olarak 3 ay sürmüştü, sonunda buradan kopmayı düşünmeyecek kadar seveceğine eminim hem sizin hem de eşinizin, yalnızca birazcık zaman tanıyın hem kendinize, hem de Avustralya'ya:)

   Banka konusunda verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler, eminim işe yarayacaktır. İkametini aldırması bulunduğu süre için bile olsa yararlı olacaktır, aldırmazsa ne tip bir yaptırımla karşılaşır bilmiyorum açıkçası ama bu borç birikme olayından dolayı riske atmaması daha iyi olur, zaten çok kısa süren kolay bir işlem.

   Umarım hayalleriniz kolayca gerçekleşir ve hikayeniz mutlu sonla biter:)
   Sevgiler..

  2. CEPTETEB hesabı da acabilirsiniz, online ve ATM kanalıyla bankacılık ve hesap işletim ucreti odemiyorum, gunluk faizleri de gayet iyi. Peki günde 200 dolar Westpac ATM'lerinden çekerken, hesabınızı kontrol ettiniz mi- Verdikleri kur iyi mi 1 dolar kaç lira olarak hesaplıyor mesela? Masrafsız gosterip kurdan epey kazanıyor olabilirler.

   1. Avustraya’ya yerleşen bir arkadaşım, HSBC kullanıyor. Türkiye’den ve diğer anlaşmalı olan birçok ülkede kolaylıkla para yatırıp, çekebiliyor. tabi diğer bankalarda anlaşma yapmışlardır ama genelde her ülkede HSBC ATMsi falan bulunabiliyor. Bu kolaylık için yıllık belli bir miktar masraf alıyormuş banka ama çok büyük bir tutar olmadığından bahsetmişti.

    1. Son dönemlerde Avustraya’ya yerleşen bir arkadaşım atm kanalları arasında en yaygın olanın HSBC bankası olduğundan bahsetmişti. Masraf olarak yapılan işlem tutarına göre belli başlı komisyonlar alındığını duydum.

 2. Yine büyük bir heyecan ile okudum, ancak sesinizi duymasam da sanki kardeşinizin vize reddinden dolayı bir burukluk var, bunda da vardır bir hayır diyerek düşünmek lazım, her şey gönlünüzce olsun

  1. Yorumunuz beni çok duygulandırdı, bunu bile hissedecek bir yakınlık kurmuş olmak benim için çok mutluluk verici, gerçekten çok teşekkür ederim:)
   Geldiğimizden beri tüm şanssızlıklara, bir hayır vardır diye dayanmaya çalışıyoruz, böyle düşünmek iyi hissettiriyor. Hepimizin her şey gönlünce olsun, çok teşekkürler tekrar..

  2. Merhaba UMK 🙂
   Sitenizi bir kaç gündür yoğun takip ediyorum, önceden sadece adına dikkat etmiştim Avustralya araştırmaları yaparken. Bu şekilde takip ettiğim diğer siteleri yazacak olursam ipekyilmaz ; gitsesi ; door09 ; vakitlice ; yalinayakavustralya şimdi de sizinki.. Her gün bakıyorum yeni neler yazılmış diye.. Verdiğin bilgiler için gerçekten çok teşekkür ederim.
   Biz de eylül gibi gelmeyi planlıyoruz , mezun mühendis vizemizi aldık 1.5 yıllık. Ben Melbourne’e gitmek istiyorum ama çok zayıf bir ihtimal Sidney’den eşim iş bulabilir gelmeden , ordan gelecek cevabı bekliyoruz . Biraz büyük bir şehir ama eğer Sidney’e gelirsek tanışmayı da çok isterim..
   Tükiye’de bizi motive eden şeyler git gide azalıyor.. En son yaşadığımız hadise ise haftasonu biz uyurken evimize hırsız girmesi. 40 bin liranın üzerinde maddi zarara uğradık. Çok ayrıntısına girmek istemiyorum ama evde, yolda trafikte, sokakta insanların içinde duyduğumuz güvensizlikten o kadar yoruldum ki 10 yaş yaşlandım son bir kaç sene içinde.. Geldiğimde en çok korktuğum şey hayal kırıklığına uğramak bu sebeple. Ama umutlu olmak ve çok gayret etmek gerektiğine inananlardanım. Herkesin şansı bol olsun.

   1. Merhabalar,öncelikle çok teşekkür ederim takibiniz için, gelirseniz ben de çok isterim tanışmayı. Başınıza gelen olay için gerçekten çok üzüldüm, umarım Avustralya’da yapacağınız bu başlangıç sizi tekrar umutlandırır geleceğe dair..
    Güzel günler sizinle olsun, sevgiler:)

 3. Tebrikler, oralara gelmeyi çok isteyen birinin gözünü korkutmayı başardın minik kız 🙂 Seni tanımasam da yazılarının hepsini okuduğum için tanıyor gibiyim. Gelebilirsem mutlaka seninle tanışmak isterim.
  Türkiye'den bir abla:)

  1. Hiç öyle düşünmeyin, bunlar bir kaç günlük işler, asıl bilmeden gelmek daha korkutucu olmaz mıydı:)
   Ne güzel beni tanıyor gibi hissetmeniz, umarım gerçekten tanışırız bir gün. Hem belki de o kadar küçük değilimdir sizden, tanışınca karar veririz buna:)
   Sevgiler..

 4. Merhaba.Bu bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim öncelikle.Benim sorularım şunlar:
  1) türkiyede ve avustralyada bulunan bankalar var mesela hsbc..bu tür ortak bankalarda hesap açmamız daha uygun olmaz mı? ya da örneğin türkiyede hsbc de açılmış bir hesabımızı orada kullanamaz mıyız acaba?
  2) beni en çok endişelendiren şey ilk gittiğimizde geçici de olsa orda kalacak yer ayarlama sorunu.ev tutmak ilk başta pek mantıklı değil çünkü…birçok ülkede olduğu gibi ucuz hosteller var mı orada?

  1. Merhabalar, takibiniz için ben teşekkür ederim:) Elimden geldiğince cevaplayayım sorularınızı..
   1. Bu tür bankalar maalesef farklı ülkelerdeki farklı kurumlar gibi davranıyor. ING ve HSBC'ye danışmıştık ve eskiden Citibank'ın vermiş olduğu tarzda global bir hizmet veren bankaya rastlamamıştık, bu yüzden bu tip bankaları tavsiye edemedim.

   2. Bunun kendimizce ve yakınlarımızdan da gördüğümüz en mantıklı yolu airbnb'de 2-3 haftalık bir ev/oda tutup, o süre içerisinde kalacağınız evi ayarlamak. Hostel fiyatlarını araştırmadım ama uygun fiyatlıları elbette vardır, belki tek geliyorsanız düşünülebilir ama airbnb'den bir oda kiralamak daha konforlu olacaktır diye düşünüyorum.

   Umarım kolayca halledersiniz işlerinizi, sevgiler..

 5. Kuzenlerimden daha çok seni takip ediyor, okuyor ve yazıyorum. Biraz önce iş yerimde bir toplantıda ruhum daraldı çaktırmadan açtım okudum yazını ve tamam ya gitcem kurtulcam dedim 🙂

  Gelsek de karşılıklı bir oturup konuşsak. Bu arada ehliyet sınavı ile ilgili soru : Sağlık raporu işi çok sıkı mı? yani işitme testi filan yapılıyor mu ? Bizimkinin bir kulağında %50 kayıp var da en çok ehliyet alamamaktan korkuyor 😉

  1. Gerçekten çok tatlısınız, takibiniz benim için çok kıymetli, çok teşekkür ederim😊
   Eşim işitme testinin olmadığını söyledi, göz testini de tam hatırlayamıyor, sanırım yoktu dediğine göre pek sıkı bir kontrol olmasa gerek😊
   Umarım yakın bir zamanda karşılıklı oturup konuşuruz, sınavınızdan sonra iyi haberlerinizi bekliyorum, sevgiler💕

  2. Musaadenizle ben de araya girip cevaplayayim; Isitme testi yok, goz testi olarak da sadece renk korlugunu test etmek amaciyla kirmizi sari ve yesil noktalardan olusan bir kart gosterip uzerindeki numarayi soruyorlar, renk korleri bu renkleri ayirdedemez ya. Benim hatirladigim sadece bu testler. Iyi sanslar her anlamda…

 6. Merhaba Uzaktaki Minik Kız ve Minik Çocuk,
  Onca dijital form ve otomatik yanıttan sonra, başvurumuzun değerlendirmeye alındığına dair duyduğumuz ilk ses, christmas öncesi konsolosluktan gelen ön onay bilgilendirmesi için arayan bir yetkiliden oldu. Sağlık kontrolümüzü yaptırdıktan sonra eksik olan bir formu daha doldurup yine beklemeye geçtik. Başvuruların çok yoğun olması nedeniyle maksimum bir yıl bekleyebileceğimizi söylediler ama içimden bir ses bizim dosyamızın neticelenmesinin bu kadar uzun sürmeyeceği yönünde ��
  Biz bu sıkıcı süreci beklerken yazdığınız her satırın ne kadar motive edici olduğunu tahmin edemezsiniz. Kardeşinizin vize başvurusuna olumsuz yanıt almasına çok üzüldük ailecek. Umarım bir dahaki başvurusunda herşey hiç beklemediğiniz kadar hızlı ve olumlu gelişir.
  Orada sizinle tanışmayı çok istiyoruz.
  İzmir'den sevgiler,
  Kikirdek Aile

  1. Merhabalar, sizin adınıza çok sevindim, hangi vize türüne başvurmuştunuz tam hatırlamıyorum ama 1 yıl sürmeyecektir bence de:)
   Kardeşim için yeniden bir başvuru yapmayacağız çünkü zaten kısa bir aralıkta gelecekti, yetişmeyecektir ama desteğiniz için çok teşekkür ederim, böyle olması gerekiyormuş demek ki..
   Yazılarımın sizi motive etmesi benim için büyük bir mutluluk, o sıkıcı bekleme dönemini biz de burada yaşadığımızdan belirsizliğin ne kötü bir durum olduğunu çok iyi biliyorum..
   Umarım her şey hepimiz için yolunda gider ve mutlu sonla biter:)
   Sydney'den İzmir'e selamlar ve çok sevgiler..

 7. Yazdığın tüm yazılarının içinde enerjini koymak edebi başarımı yoksa içten geldiği için mi bilemiyorum. Ama teşekkürler yorgun beynime iyi geldi.
  Not: Güzel bir kitap yazmanı tavsiye ederim.

  1. Bu yazı da bile enerjim varsa ne mutlu bana, sıkıcı olmasından korkmuştum açıkçası:)
   Takibiniz için çok teşekkür ediyorum, kitap çok uzun vadeli bir hayalim, kim bilir olur belki bir gün:)

 8. Merhaba kitap yazmanizi bende onerecegim. Uzun zamandir "minikkiz neler yapiyor acaba?" diye sayfayi inceliyorum. Minikkizin maceralari, biz buyukler icin hazirlanmis masallar serisi gibi. Emegine, yuregine, sevgine, kalemine saglik.

  Allah izin verirse 1 yila kalmaz oradayim. Lutfen sende bizler icin dua et. Gelme niyeti olanlarin dilekleri, hayirli ise, Aus a gitmeleri kendileri icin hayirlisi ise olsun. Kardesin icin uzuldum. Bunda bir hayir var diye dusunuyorum. Belki vize danismanlik Egitimini alip, insanlara vize danismanligi yapman gerekiyordur. Teknoloji buna izin veriyor. Online destek verebilirsin. 309/100 vizesi 15.680 tl idi (16.870 tl olmus) Danismanlik ucretini arastirdim acayip pahali geldi ve vazgectim. Uzaktaki minik kiz bu isi yapiyor olsaydi form doldurmaya 2500 aud istemezdi.

  Bu arada gecmiste ayni firmada, fakat farkli zamanlarda calismis bile olabiliriz. Yeterli donanimin var, online hizmeti bir dusun derim. En azindan danismanlik firmalarinin bazi vizelerde bilgisiz olmalarina ragmen yuksek meblaglar istemelerinden dolayi benim oraya gidince yapmayi dusundugum ilk is buydu. Insallah sonraki bulusmalardan birinde bende orada olacagim. Tum bekledigin guzel haberlere "hosgeldin mujdem" diyebilmen umidiyle. Sevgiyle kal

  1. Hayatımla ilgili kararlar alma aşamasında bu yorumunuz bana ne kadar iyi geldi anlatamam:) Kitap yazma önerisi şimdi için belki erken ama bir gün neden olmasın:)

   Danışmanlık işi ise önceleri aklımdan bile geçmeyen bir fikirken, bir kaç kişiden daha duymamla acaba olabilir mi diye düşünmeye başlamadım değil:) Zamanın neler göstereceğini bilmiyorum ama yine de öneriniz için çok teşekkür ederim, aklımın bir ucunda mutlaka tutacağım.

   Dualarım, hayallerini gerçekleştirmek isteyen herkes için.. Umarım isteyen herkes istediği ülkeleri görür, yaşar ve bu harika tecrübeyi tadar ve yine bizim gibi isteyen herkes, bizim kadar bile zorluk yaşamadan bu hayale kavuşur:) Yolculuğunuzun başında, bizim yolculuğumuza eşlik ettiğiniz için çok teşekkür ederim, umarım yakın bir zamanda yollarımız kesişir..

   Sevgiler, iyi ki varsınız..

 9. Yine çok güzel ve faydalı bi yazı.

  Türkiye'de binlerce kişi Au'ya göç etmeye çalışıyor. Giden tanıdıklarım tecrübeli ve nitelikli olmalarına rağmen iş bulamıyor. Maaşın neredeyse yarısı ev kirası diyorlar. Bakalim bu iş nerede patlayacak…

  40 yıl önce Almanya'ya göç eden köylülerimiz vardı, şimdi Au'ya göçen eğitimlilerimiz… İnşallah Au'ya göçenler de Almanya'ya gidenler gibi düzenlerini kurarlar.

  1. Merhabalar, biraz fazla olumsuz bir tablo cizilmis gibi geldi bana, bence biz biraz şikayet etmeyi seven bir toplumuz, eğer burada kötü bir durumda geçseydi yaşamımız inanın bu kadar uzakta olmayı tercih etmezdi kimse☺

   Göçün arttığı konusunda ise size katılıyorum, umarım herkes mutlu olduğu hayatı, mutlu olduğu yerde kurar☺ Sevgiler..

  2. 4 tanıdığım var Au'da. Biri on yıllık makine mühendisi. 5 aydır Melbourne'da iş bulamadı. Psikolojisi bozuldu. İş bakmaya devam ediyor.

   Diğeri Sydney'de elektrik mühendisi. Yine on yıl civarında tecrübesi var. İşverenler genelde kontrat bazlı sözleşme yapıyor ve maksimum performans istiyorlarmis. Birkaç ay çalışıyor sonra tekrar iş arıyor. Durumu çok iyi değil ama Tr'deki ortam nedeniyle dönme niyeti yok.

   Diğer iki arkadaş da ilköğretim mezunu. Biri fabrikada işçi, diğeri marketlere malzeme taşıyor. En iyi durumda olan bunlar. 7 senedir Melbourne'dalar. Düzenlerini kurdular.

   Nitelikli göçmenlerin işi kolay değil. Bunu kabul etmek lazım. Nitelikli işlerde çalışma niyetiyle göç edenler umduklarını bulamayabilirler. Artan göçmen oranıyla bu günden güne daha da zorlaşacak. Çünkü gelenler hep nitelikli insanlar. Usa gibi piyango yok sonuçta.

  3. Üzüldüm gerçekten durumlarına. Elbette iş bulmak, bulduğunuz işten memnun olmak zor şeyler.. Bir sürü kötü örnek de var sizin dediğiniz gibi.. Ama ben bunun biraz da şans, doğru yer, doğru zaman faktörleriyle çok alakalı olduğunu düşünüyorum, aynı şekilde 1 hafta içerisinde iş bulan nitelikli göçmen bir tanıdığım var. Hatta bir tane de gelmeden iş bulan bir arkadaşım var☺ Bu işler Türkiye'de ne kadar zorsa burada da o oranda zor, ama söylemek istediğim imkansız değil.. Yıldan yıla zorlaşacağı doğru olabilir ama unutmamak lazım ki, ihtiyaç oranında yıllık göçmenlik kontenjanları beliriyor. Eğer ki bir gün bu anlamda işsizlik artarsa, devletin bu kotaları düşüreceğini düşünüyorum. Bu yüzden pozitif olmaya, pozitif bakmaya çalışıyorum her zaman, eğer ki sizin de gelmek gibi bir düşünceniz varsa, kendi hikayenize odaklanmanızı tavsiye ederim, belki sizinkisi daha güzel bir sonla biter☺

 10. çok merak ettiğim bir şey var bu Work and Holiday vizesiyle ilgili: Bu vizeyi alanlar orada bulundukları bir yıl süresi boyunca tamamen çalışabilir mi ya da bu sürenin bir kısmını başka şeylerle de geçirmek zorundalar mı??

  1. Evet tamamen çalışabilirler. Yalnızca 6 aydan fazla bir işverene bağlı çalışılmıyor ama iş değiştirdikten sonra 1 yılın tamamında çalışma hakkı bulunuyor.

 11. Sevgili Uzaktaki Minik Kiz,

  Size sorum saglik konusunda olacak. Oturma iznini alana dek herhangi bir ozel saglik sigortasi yaptirmis miydiniz? Bu konuda tavsiye ettiginiz bir firma var midir?

  1. Merhabalar, biz bu konuda biraz cesur davranarak yaptırmadık, neyse ki ihtiyacımız da olmadı:) Bu konuda bir bilgim yok bu yüzden ama bir bilgi edinirsem mutlaka yazarım buraya.

 12. Tekrar Merhabalar,

  Vergi Numarası (TFN) ile bir sorum olacak. Müsait olduğunuzda cevaplarsanız çok sevinirim.
  “Sublcass 189” vizesi ile gelmeyi planlıyoruz ancak bildiğiniz gibi iş bulma süreci birkaç ayı bulabiliyor.
  Bu süre içinde part-time çalışarak en azından yiyecek ve barınma gibi ihtiyaçlarımızı karşılamayı planlıyoruz ancak TFN’nın temin süresinin yaklaşık 1 ay sürdüğünü belirtmişsiniz. TFN gelene kadar part-time bir işe girmemiz mümkün değil gibi duruyor bu durumda. Doğru mu?

  Yoksa kart gelene kadar geçici bir numara verilip, bu numara ile çalışmaya başlayabilir miyiz?

  Teşekkürler.

  1. Merhabalar,
   Resmi web sitelerinde süre o kadar yazıyor ama bize gelmesi 1 hafta sürmüştü sanırım bu yüzden büyük problem olmayacaktır.
   Geçici bir numara verilmiyor diye hatırlıyorum. Siz yine başvurularınızı yaparsınız, görüşmeler ve kabul süresine kadar TFN gelecektir😊

 13. Merhabalar
  Sizi uzun zamandır takip ediyorum
  Bende bir italyan şirket aracılığı ile avusturalya ya gitmeyi düşünüyorum tabi biraz korkularım var şimdi ben oraya sürekli ve kalıcı olarak gitmeyi düşünüyorum fakat dil konusunda çok zorlanacağım sanırım onun için ne yapmam lazım hangi yolu izlemeliyim birde sormam gerekenlerden biri ise şirket aracılığı ile geldiğimizde bizim avusturalyada ki kalıcılığımız nasıl olur vize ile ilgili hangi tip vize olmuş oluyor

  1. Merhabalar, sanırım şirket sponsorlu bir vizeyle geleceksiniz. Benim bu konuda çok tecrübem yok ama bildiğim kadarıyla belirli bir süreden sonra bunu Permanent Residency’e çevirmeniz gerekecektir. Dil konusunu ise akşamları olan dil okulları veya konuşma sınıfları gibi etkinliklerle geliştirebilirsiniz.

   Sürecinizde kolaylıklar diliyorum, sevgiler…

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Tasarım: Blogger Tasarım