Güle Güle Work and Holiday! Peki Şimdi Ne Yapacağız?

1 senelik Work and Holiday vizemizin bitmesine 1 gün kala, hem vizemizle vedalaşmak:) hem de bundan sonra ne yapmayı planladığımızla ilgili bir yazı yazmaya karar verdim:) Bu yazımla birlikte sizlerden çok fazla gelen Work and Holiday vizesi uzatılabilir mi ve Avustralya’da kalmak için neler yapılabilir sorularına da elimden geldiğince cevap vermiş olacağım:)

Avustralya’ya Gelmenizi Sağlayacak 5 Vize tipi yazımda da bahsettiğim gibi, Work and Holiday vizesi, yaşı 31’in altında olan ve şartları sağlayan kişiler için, Avustralya’yı tanımak ve burada harika bir sene geçirebilmek için biçilmiş bir kaftan adeta:) Biz de geçen sene bu vizeyle ilk tanışmamızın ardından, elimizde bavullarımız ve aklımızda hayallerimizle birlikte kendimizi Avustralya’da bulduk:) Hiç geçmeyecekmiş gibi görünen 365 günü, vizenin de adı gereği 🙂 hem çalışıp biraz para biriktirerek, hem de kendimize yakışır bir şekilde o paraları gezerek harcayarak sona erdirmiş bulunuyoruz. Vizesi biten herkes gibi, bavullarımızı toplayıp dönmemiz beklense de, henüz burada yerleşik bir düzen kurmadan, hayallerimizi tam olarak gerçekleştirmeden ve de bence en önemlisi:) Avustralya ve çevresini karış karış gezmeden dönmeye hiç niyetimiz yok:)

Tam da şu andan itibaren, özellikle bir sene boyunca gezip tozmaktan başka hiç bir şey yapmadığımızı ve kafamızın ne kadar da rahat olduğunu düşünenlere sesleniyorum!:) Bundan sonrası en çok sizin için:))

Belki çok iddialı olacak ama, bir vize danışmanından fazla vize başvurusu tecrübesi edindiğimiz, Amerikan aksiyon filmi tadındaki bir senelik vize maceramızı adım adım özetliyor, sizi de dert sahibi yapmak üzere ilk adımı atıyorum:) Hazır mısınız?

 

Bakalım Kahramanlarımız Şimdi Ne Yapacaktı:)
 • Haziran 2015’de tüm belgelerimizi (danışmanla çalışmadık bu süreçte) toplayarak Dış İşleri Bakanlığı’na gönderdik ve Work and Holiday vizemiz için beklemeye başladık:)
  1 Eylül 2015 tarihinde (inanması zor ama bizimki bu kadar uzun sürdü:) vizemiz geldi ve biz de Türkiye’den ayrılmak üzere hazırlıklara başladık:) (İlk vizemiz: Work and Holiday)
 • Work and Holiday vizesinin 1 yıllık bir vize olduğunu farkında olduğumuzdan, Nitelikli Göçmenlik Vizesi için de çalışmalara eş zamanlı başladık. Süreci başlatmaktan kastım, o zamanlar çalıştığımız danışmanımızla mesleki denkliklerimizi aldık ve başvuru için geriye sadece IELTS skorları kalmıştı.
 • Kafanızın karışmaması için maddelere ayırsam da, bir süre sonra karışacağına eminim:) Yine de bu süreçte neler yaşadığımız belgelerle kanıtlı olsun diye teker teker anlatacağım:) Danışmanımız engin bilgileri ve ön görüleriyle bize o dönem, eşimin mesleği olan “Business Analyst” üzerinden mesleki denklik almamızı ve 190 no’lu Eyalet Sponsorlu Göçmenlik Vizesi için başvurmamızı önermişti. İşte bu 1 yıllık süreçte en büyük hatayı, buna evet diyerek yaptık.. IELTS skorlarından sonra toplam puanımız 60 olacaktı (evet çok yüksek değil, çünkü eşimin iş tecrübesi 0 olarak sayıldı, ben sadece yancı olduğumdan ne yaparsam yapayım sadece 5 puan getirebiliyordum:)) Kendisi 60 puanla bir şansımız olduğunu düşündüğünden (oysa ki yokmuş), ve mühendislik denkliği için hazırlanmanın 3-4 ay gibi bir vakit alacağını söylediğinden (1.5 hafta sürdü) biz de kendisine güvendik ve bu şekilde devam etme kararı aldık.
 • Bütün bunlar olurken, 2015 yılı 19 Ekim günü bindiğimiz uçağımızdan (tam bir sene sonra bu yazıyı yazmam ne tatlı bir tesadüf olmuş:)), 21 Ekim günü Avustralya’ya inmiş bulunduk:)
 • 30 Ekim 2015’te Avustralya’da kalacağımız minnak evimizi bulduk ve 6 Kasım 2015’te Avustralya’daki ilk ve çok sevdiğimiz evimize taşındık:)
 • Mart 2016’da Avustralya’da ilk kez girdiğim IELTS sınavından, bir yancının alması gereken minimum not olan her bölümden 6 almayı başardım ve üstüme düşen görevi tamamladığımı sandım:) (IELTS sürecimiz de macerasız geçmedi tabi ki, bilmeyenler bu yazıya:))
 • Mayıs 2016’da Uzaktaki Minik Çocuk kendisine düşen zorlu görev olan IELTS her bölümden en az 7 alma görevini başarıyla tamamladı ve 190 no’lu Eyalet Sponsorlu Göçmenlik Vizesi için önümüzde hiç bir engel kalmadı:)
 • Mayıs ayı bitmeden ikinci vize başvurumuz olan Eyalet Sponsorlu Göçmenlik Vizesi için ön başvurumuzu yaptık. Ön başvuru diyorum çünkü bu süreç, ön başvuru, eyaletten davet alma, davet üstüne vize başvurusu yapma ve vizenin gelmesi olarak dört kısma ayrılıyor. Danışmanımızın da bizi yönlendirmesiyle bir kaç ay içinde vizemize kavuşacağımızı düşünerek, vize konusunu kendi içimizde çözdüğümüzü sandık ve 40 gün sürecek bir tatil planı yaptık:) (Bu madde bunca zaman neden vize işini halletmediniz diye düşünenlere ufak bir cevap niteliğindedir, o kadar da gamsız değiliz yani:))
 • Temmuz ayı neşe içerisinde geçti, Ağustos geldi ve bizim canımız bu vize işine ufaktan sıkılmaya başladı. Planımız biz tatildeyken davetin gelmesi ve döner dönmez vizeye başvurmak şeklindeyken (bu arada 19 Ekim itibariyle o davet hala gelmedi:)), yaptığımız ufak bir araştırma ile 65 puanlıların bile bu sene o daveti çok bekleyerek aldığını ve aslında şansımızın olmadığını gördük. (Buradaki hayat dersi, çok para vermiş olmak danışmana yüzde yüz güvenebileceğimizin bir garantisi değil, her zaman kendi işimizi en ince detayıyla kendimiz araştırmalıydık.)
 • Tatilimizin son kısımları biraz tatsız geçti. Amacımız vizemizi alıp Eylül ayı gibi çok özlediğimiz Türkiye’ye ziyarete gitmek iken, bırakın vize almayı, davet edilme şansımızın bile olmadığını öğrenmiş bulunduk. Bu adımdan sonra önümüzde iki seçenek vardı. Ya vize çıkmıyor diye pes edecek, ya da ikinci, üçüncü yolları araştıracaktık ki, biz bunu seçtik:)
 • Araştırmalarımız sonucunda, eğer ki 60 puanla “Business Analyst” üzerinden 190’a değil de “Mühendislik” üzerinden 189 yani Bağımsız Göçmenlik Vizesi’ne başvursaydık , şu ana kadar çoktan vizemizi alabileceğimizi gördük. Çok geç kalmıştık, danışmana ve bir önceki yanlış sürece çok para harcamıştık ama son şansımızı da denemeden pes etmek bize göre olmadığından, her şeye baştan başlamaya karar verdik, bu sefer kendi başımıza! (Danışmana sadece form doldurması ve bizle sonradan asla ilgilenmemesi için verecek paramız da kalmamıştı bu noktada!)
 • Ağustos sonunda geldiğimiz tatilden, daha bavullarımızı boşaltmadan 189 Bağımsız Göçmenlik Vizesi’ne başvurmak için kollarımızı sıvadık:) IELTS notlarını zaten aldığımızdan yapacağımız tek şey, danışmanın hazırlamasının 3-4 ay sürebileceğini söylediği Mesleki Denkliğimizi almak olacaktı.
 • Mühendislik mesleki denkliği nasıl alınır konusunda farklı bir yazı yazacağım o yüzden kısaca şöyle söyleyeyim, eğer ki iş hayatınızda mühendislik tecrübeniz yoksa, okul zamanı yaptığınız 3 adet projeyi “Engineers Australia’nın” vermiş olduğu formatta hazırlamanız (okulunuz MUDEK listesinde değilse, eğer listedeyse buna gerek yok), diploma, transkript ve CV’nizle birlikte göndermeniz gerekiyor. Biz hem vaktimiz çok daraldığından, hem de başka çaremiz kalmadığından:) mesleki denklik hazırlığımızı 1.5 haftada (iki farklı mühendislik için olduğuna dikkat çekerim, yani 6 ayrı proje:)) tamamlayıp (3-4 ay çok abartı bir rakam da olsa, kendinize 2 hafta vermeniz iyi olabilir.), mesleki denkliğimize başvurduk:)
 • 17 Ekim 2016’da mesleki denklik sonuçlarımız olumlu olarak geldi:) (Aylar sonra aldığımız tek ve en iyi haber buydu:) ve hiç vakit kaybetmeden üçüncü vize başvurumuz olan 189 Bağımsız Nitelikli Göçmenlik vizesi için ön başvuru yaptık.
  Yaptığımız başvuru sadece ön başvuru olduğundan ve davet gelmeden, vize başvurusu yapamayacağımızdan (evet işler yine karışıyor:)), burada kalmak için farklı bir yol düşünmeliydik çünkü vizemizin bitmesine günler kalmıştı:)
 • 19 Ekim günü, yani bugün (vizemizin bitmesine 1 gün kala:)), adeta öğrenci olmak için doğmuş olan Uzaktaki Minik Kız’ın, 3 aylık bir sertifika programına kaydedilmesi suretiyle, dördüncü vize başvurumuz olan öğrenci vizesi başvurumuzu yaptık:) Öğrenci vizesi, 1 günde çıkan bir vize değil ama Work and Holiday henüz bitmeden bu başvurumuzu yaptığımız için öğrenci vizesi çıkana kadar (ki umarım çıkar:)) beşinci bir vize tipine daha bulaşarak “Bridging” yani köprü vizeye sahip olacağız:)

Okurken bile yorulduğunuzu biliyorum, ama gördüğünüz gibi macera henüz bitmedi:) Bir çok kişinin aklından yine şu sorunun geçeceğine eminim, “Bu kadar şeye değdi mi:)”.. Siz sormadan ben cevaplayayım:) Yerimizde oturup, hayatın akışına kapılırken sadece geçen yaşlarımızı saymaktansa ve herkesin yaşadığı aynı hayatın bir kopyasına daha imza atmaktansa, bir hayalin peşinde sarfettiğimiz bunca emekten sonra bırakın pişman olmayı yorgun bile değiliz:) Sadece daha fazla öğrenmiş, hayattan ders almış ve bir sürü tecrübeyle doluyuz.. Bu yüzden bu süreçten çıkardığım dersin sonucunda bile size hala kalbim rahat bir şekilde denemeye değer diyorum.. Çünkü yaşlanıp geriye baktığımızda, yorulmadığımız anların değil, yaşadığımız bu tecrübelerin yüzümüzü güldüreceğine şimdiden bile çok eminim:)

Sevgiler..

78 Yorum yapılmış
 1. Bence buraya bir like etme, hatta ifade bırakma fonksiyonu eklenmeli. Herbir kelimesine bayıldım. Yine çok akıcı, bir çırpıda okuyup bitirmelik. 17 ekimde mesleki denklik sonuçlarını alıp bu arada ön başvuruyu yapıp yine bu arada bizler için bu güzel yazıyı hazırlamak için emek vermeniz muhteşemmm…

 2. Merhaba, keşke hiç baştan danışmanla çalışmasaymışsınız diyesi geliyor insanın. Size bir sürü vakit ve para kaybettirmiş. Aynısı bizim başımıza da geldi de ordan biliyorum (Acaba aynı danışmandan mı bahsediyoruz!). Belki çoktan Avustralya'da olabilecekken şu an hala Türkiye'deyiz. Neyse geç olsun güç olmasın diyoruz ve beklemeye devam ediyoruz:) Umarız vizeniz olumlu sonuçlanır ve AU maceranız devam eder:)

 3. çok güzel bir bilgilendirme teşekkürler:))
  iş hayatınızda mühendislik tecrübeniz yoksa, okul zamanı yaptığınız 3 adet
  projeyi "Engineers Australia'nın" vermiş olduğu formatta hazırlamanız, diploma, transkript ve CV'nizle birlikte göndermeniz gerekiyor.

  bu yazınıza istinaden soruyorum ben ziraat mühendisiyim şuan 5 yıllık bir tecrübem var yinede proje hazırlamam gereklimi yoksa 5 yıllık tecrübe yeterli sayılıyormu?

  1. Merhabalar:) Evet mühendislik denkliklerinin tamamında proje yazma şartı var, eğer ki okuduğunuz mesleği yapıyorsanız, iş hayatınızdaki projelerinizden de yararlanabilirsiniz.

 4. Allah kolaylık versin size☺️Avustralya'da vizelerle uğraşmak gerçekten de çok yorucu ama bir o kadar da bu ülkede yaşamak çok keyifli:) Biz de burada yaklaşık 5 yıldan beri vizeleri kendimiz hallediyoruz danışmanlık şirketleri sadece para ve zaman kaybı.. Yazınızı büyük keyifle okudum bizimle aynı sıkıntıları yaşayan ama hiç bıkmadan yollarına keyifle devam eden insanlarla karşılaşmak çok güzel☺️ umarım birgün tanışmak dileğiyle sevgiler☺️

 5. Gerçekten helal olsun bende onca şeyle tek başıma Amerika'da uğraştım ama artık pes edip döndüm.Vize işleri hiç kolay değil.Umarım herşey dilediğinizce olur:)

 6. merhabalar… o kadar guzel ozetlemissiniz ki.. baska hayatlarin kopyasini yasamak yerine kendi maceralarinizi ve hikayenizi yaratiyorsunuz:) hayranim!
  60puani tutturup tutturamayacagimizi nasil hesaplayabiliriz:) bir de 189 bagimsiz gocmenlik vizesinde kac puan toplamis oldunuz? 60puanla ilgili bir de yazi yazarsaniz cooook mutlu oluruz:) her sey gonlunuzce olsun… darisi biz isteyenlerin basina

  1. Çok teşekkürler, en kısa zamanda puan sistemi ile ilgili bildiklerimi yazacağım:) 189'a da 60 puan ile başvurduk, diğerinde de tecrübemiz zaten sayılmadığından değişen bir şey olmadı:) Size de kolaylıklar ve mutluluklar dilerim, sevgiler..

 7. Merhabalar:) öncelikle bu zor yolda pes etmeden devam ettiğiniz için sizi tebrik ederim, umarım istediğiniz sonuca ulaşırsınız=) Aklımı karıştıran bir nokta var, mühendislik onayı Türkiye'den gelen her mühendis için mi geçerli yoksa üniversitelerin listesi var sitede o listedeki üniversitelerin (MÜDEK onaylı bölümleri) mezunlarının onay alması daha farklı mı?

  1. Çok teşekkürler:) Aslında bu detayı diğer yazıma ekleyecektim fakat sizden başka da soranlar oldu ve kafa karıştırmamak için MUDEK listesindeki okullar hariç diye bir ibare ekledim:) Eğer ki okulunuz ve bölümünüz bu listedeyse ve mezuniyet yılınızdan önce bu listeye girdiyse bu tip bir proje yapmanız gerekmiyor:)

 8. Bu kutlu yoldaki ilerleyişinizi heyecanla takip ediyorum:) Harikasınız! güzel haberlerinizi bekliyorum. Sanırım 2019 da bizim yılımız olacak 🙂 Bir yerlerde karşılaşmak dileğiyle

 9. Peki mühendis olup tecrübesiz bişekilde direk mba yaptıktan sonra işletme bölümüyle ilgili çalışmak istesek sonuçta mba var ama mühendislik lisans mezunu olarak hiçbir tecrübe yok hemde trde üç yıl boş oturup, yine oturum alabilir miyiz? Bana kebapçı olarak kalırsın dediler de :)) vize bitince hangi türden uzatmalı hakkaten karışık işler

  1. Mesleki denklik aldiginiz is alaninda calismak zorunda degilsiniz. Bu yuzden okumus oldugunuz muhendislik, ihtiyac duyulan meslekler listesinde varsa bunun uzerinden oturum alip, sonradan istediginiz isi yapabilirsiniz☺️

  1. Benim Turkiye'de girdigim sinavda da ortalamam 6 uzerindeydi. Yalnizca speakingimi ilerlettim bu da kurs sayesinde degil de kursta edindigim arkadaslarimla konusmam sayesinde oldu diyebilirim:) Toplamda 3 ay kursa gittim, 1 ayi sadece IELTS sinifiydi. Detayli bilgiler icin IELTS yazima goz atabilirsiniz☺️

 10. Merhabalaaar,

  Yeni yazı için teşekkürler 🙂 Emeğinize sağlık.. Belki de farkında bile olmadan birçok insanın hayatını etkiliyorsunuz. Mesela bizim 🙂 Melbourne vs Sydney diye çok gitgeller yaşadım fakat konuyu başka bir yazınızda o kadar güzel ifade etmişsiniz ki sildim Melbourne'u, Sidney'ci oldum. Ben de laid back takılmak istiyorum mate, varsın parkım bahçem, tiyatrom, müzem biraz eksik olsun 🙂

  Şimdi konuyla ilgili çok ciddi bir dönemeçteyim ve bir sonraki yazınızı cidden iple çekiyorum. Neden? Çünkü ben de sizler gibi mühendisim. Denklik, iş deneyimi saydırma, 189 mu 190 mı olsun, danışmanlı mı danışmansız mı konuları şu sıralar beynimi işgal etmiş durumda…

  Sevgili Uzaktaki minik çift.. Yardımınıza ihtiyacım var. 5 yıl kendi alanımda iş deneyimim var. Mesleğim SOL listesinde, üniv bölümüm MÜDEK listesinde. İlk iş yerimden çok güzel ayrılmadım. Bu nedenle meslekteki ilk senemi kanıtlamam güç olabilir. Sonraki 3 senemi bir şekilde kanıtlarım. 1 senedir çalıştığım mevcut iş yerime de Au'ya göç planımı şu aşamada açıklamayı erken buluyorum. Eeee, ben nasıl deneyimimi onaylatıcam 😀 Sizce danışmana mı danışmalıyım tüm bunları? Sizinki gibi bir danışmana denk gelmekten, boşu boşuna para ve zaman kaybetmekten korkuyorum… Bu konuda tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

  Türkiye'den sevgiler, selamlar. İnşallah her şey gönlünüzce olur…

  1. Düşüncelerinizi bu içtenlikle paylaştığınız için çok teşekkür ederim:) Hayatınızı pozitif yönde etkileyebildiysek ne mutlu bize:)

   Danışmanın bu konuda size nasıl bir faydası olur çok fazla bilmiyorum ama iş yerinizden herhangi bir kişiden (çok üst düzey olmasına gerek yok), o tarihlerde o mesleği yaptığınıza dair bir imza alıyorsunuz sadece. Bunun için belki tüm Avustralya planınızı açıklamaya gerek yoktur diye düşünüyorum:) Tecrübe ek puan getirdiğinden (tabi okuduğunuz bölümü birebir uyguluyorsanız), bence iyi ayrılmadığınız iş yerinizden de almaya çalışın derim mutlaka:)

   Umarım her şey yolunda gider ve kolaylıkla alırsınız denkliğinizi.. Sevgiler..

 11. Paylaşımlarınız için çooookkkk teşekkürler. Vize işini halledeceğinize eminim. Hangi sertifika programına başvurduğunuzu merak ettim. Hayalinizi, iç huzurunuzu yaşamaya engelsiz bir şekilde devam etmeniz dileğiyle…

  1. Cok fazla ozelligi olmayan bir Business programina basvurdum simdilik☺️ Guzel dileginiz icin cok tesekkur ederim, hepimizin hayati, ic huzurumuzun hic bozulmayacagi sekilde devam etsin umarim🙏 Sevgiler💕

 12. Merhaba, yazilariniz, bilinmeze dogru onemli adimlar atacak olan insanlar icin yol gosterici nitelik tasiyor. Onlara Avustralya'da yasam ve is hayati ile ilgili onemli ipuclar veriyor ve kimi zaman da kararlarini etkiliyor. Bu nedenle takipcilerinizi yanlis yonlendirmemenin sizin icin onemli oldugunu varsayarak iyi niyetli bir elestride bulunmak istedim. Avustralya'ya benzer yontemlerle gelmis, yerlesmis ve 2 yildir Sydney'de yasayan biri olarak yaziyorum. Gocmenlik vizesi basvurularinda danisman kullanip kullanmamak herkes icin soru isareti olmustur. Fakat bu kararin kisiden kisiye ve durumdan duruma degismesi gerektigini belirtmek isterim. Net ve sorunsuz evraklari olan, yoruma acik olmayan ozellikleri sonucu puanlarini dolduran, hatta gerekenden fazla puan alabilen ve basvuruyu kendi yapacak ve tum surecleri takip edebilecek zamanlari olan insanlar icin danisman kullanmadan ilerlemek dogru bir karar. Fakat vize basvurusuna "red" yanit almamak ozellikle gocmenlik vizeleri icin cok onemli oldugundan soru isareti olusturabilecek durumlarda danismana basvurmak onemlidir. Yasadiginiz olumsuz deneyimden dolayi uzgunum. Bu durum gercekten de danismanin hatasindan kaynaklaniyor olabilir. Bu durumda "danismanlar yeterli bilgi sahibi degildir, sadece form doldururlar ve para kaybina sebebiyet verirler" genellemesini yapmak yerine kotu deneyim yasadiginiz danismanla ilgili sikayetinizi once kendisine, sonuc alamazsaniz MARA (Migration Agents Registration Authority) 'ya iletebilir ve konunun onlar tarafindan arastirilmasini talep edebilirsiniz. Bu surecte "bir vize danışmanından fazla vize başvurusu tecrübesi edindiğinizi" soylemek gocmenlik danismanlarina biraz haksizlik olmus. Bilgi ve tecrubelerim dogrultusunda soyleyebilirim ki danismanlik sadece "form doldurmak" degildir. Yetkili danismanlar sadece danismanlarin ulasabildigi kaynaklardan kanunlari en guncel haliyle takip eden, kanunda yoruma acik nokta var ise ilgili davalari arastirarak dava metinlerini ve sonuclarini okuyan, arastiran ve kariyer hayatlari boyunca bitmeyecek bir egitim surecine tabi olan (devlet kurumlari tarafindan surekli verilen zorunlu egitimlerden bahsediyorum) ve sizin adiniza karar verici otoriteyi istenen yanita kanun diliyle yonlendirebilecek profesyonellerdir.
  Son olarak belirtmek isterim ki yazilarinizi genel anlamda oldukca icten, pozitif ve faydali buluyorum. Sadece bu yazi ile ilgili yapici bir elestiride bulunmak istedim. Umarim sizi uzmemisimdir. Sevgiler..

  1. Merhabalar, yapıcı eleştiriniz için teşekkür ederim fakat diğer yazılarımı da okuduysanız net bir şekilde görebilirsiniz ki, bloğum tamamen bizim yaşadıklarımız ve benim subjektif fikirlerimin yer aldığı bir alan. Bu yüzden yaşadıklarımızı bu samimiyetle aktarma hakkım olduğunu da düşünüyorum. Kimseyi yönlendirmek gibi bir amacım olmadığı gibi, bir kişinin bile bizim yaptığımız gibi gereksiz para ödemesini engeleyebilirsem (bu meblağların ne kadar yüksek olduğunu ve ne kadar zor kazanıldığını bildiğinizi tahmin ediyorum) inanın çok mutlu olurum. Umarım bu da sizi kırmaz.
   Öncelikle yazımda kesinlikle danışmanlar bilgi sahibi değildirler sadece form doldururlar genellemesi yapmadım, bizim sürecimizin o aşamasında artık danışmanın sadece form doldurması amacıyla verecek para ve zamanımız olmadığından bahsediyorum. İkinci eleştiriniz olan, tecrübe edinmek cümlemin ise sonuna kadar arkasındayım çünkü bahsettiğiniz "ideal vize danışmanlığı" süreci gerçek hayatı çok yansıtmıyor. Bu bahsettiğim dört ayrı vize türünü de bilen danışman bulmayı biz de çok isterdik ve çokça da araştırdık fakat bulamadık. Bu yüzden gönül rahatlığıyla kimseye haksızlık etmediğimi söyleyebilirim, kaldı ki bu benim mesleğim olmadığından kimseyle de yarışmıyorum bu anlamda:)

   Yanlış anlamanıza üzüldüğüm için tekrardan özetlemek istiyorum, kesinlikle zor ve karışık bir süreç ve isteyen herkes tabi ki istediği kişiyle çalışmalı fakat beni okuyan herkese tavsiyem, o kadar para verdikleri için danışmanın her şeyi halledeceğini düşünmeleri yerine süreci birebir danışmanla takip etmeleri olur. Bu yazının amacı danışmanla çalışmayın demek yerine tamamen budur, bizim de para ve zaman kaybetmemizin tek sebebinin de bu olduğu gibi.

   Benim de size naçizane bir eleştirim olacak. Bu kadar emek vererek yazdığınız yorumunuz için 'Adsız' rumuzu yerine isminizi görmeyi tercih ederdim. Umarım bir sonraki yorumunuz için dikkate alırsınız. Sidney'deki yaşamınızda mutluluklar dilerim, sevgiler..

  2. Alkış butonu yok mu bu sitede? veya Like! Love! 😀 Tebrik ederim UMK.. Mühendisliğin verdiği analitik düşünme yetisiyle yazı kabiliyetini harmanlayınca ortaya böyle güzel eserler çıkıyor demek ki:) Hele o son paragraftaki eleştiriyi ben tüm yazı boyunca düşündüm durdum…

   Dün 'Sabiha Gökçen Havalimanında İETT otobüsü istemiyoruz' eylemi yapan taksicilerle bu sitedeki yazıları eleştirecek zihniyet arasında fark göremiyorum. 🙂

   No worries mate! (Gerçi oziler bunu 'bişey değil' şeklinde kullanıyorlarmış ama boşver gitsin demeye çalıştım…

   En kısa sürede vizenizin çıkması temennisiyle, selamlar.

 13. Merhabalar.
  Daha önceden saydırmak istediğiniz tecrübeye puan alamamıştınız. Son aldığınız denklikte mühendislik tecrübenizden kaç puan aldınız? Çalıştığınız yılları birebir kabul ettiler mi yoksa bir önceki gibi tecrübeli olduğunuz halde tecrübesiz olarak değerlendirilip puan vermediler mi?

 14. 🙂 peki bu tecrübeden puan alma kısmında gereken belgeler nelerdir? ben inşaat mühendisiyim ve 6 yıldır çalışıyorum. tecrübeyi kanıtlamak için hangi belgeleri istiyorlar?

  1. Her meslek için değiştiğinden kesin bir şey söyleyememekle birlikte, Engineers Australia'nın size söyleyeceği bir formatta, şirketten alınmış bir yazı olacağını tahmin ediyorum. Yine de detayları web sitesinden araştırmanız iyi olabilir.

 15. Merhaba uzaktaki minik kız,

  Emeğinize sağlık, yine çok güzel bir yazı olmuş.

  Sizden ricam bazı mesleklerle ilgili de bu şekilde detaylı yazı hazırlayabilir misiniz? Örneğin; ebe-hemşireler için, sağlık sektöründe çalışanlardan özellikle çok gitmek isteyen var. Aynı zamanda IT, finans ve muhasebecilerle ilgili olabilir.

  Teşekkürler, başarılar.

  1. Merhabalar, yorumunuz için çok teşekkür ederim:)
   Ben daha çok kendi başımızdan geçenleri anlatmayı tercih ediyorum, kulaktan dolma bilgilerle kimseyi yanıltmamak adına ama birinci ağızdan farklı kişiler tanırsam farklı mesleklerin denkliğiyle bu vizeyi almış, kesinlikle buraya yazarım:)

   Size de kolaylıklar diliyorum, bol şanslar:)

 16. İtiraf ediyorum ne zamandır blogu fazlaca boşlamıştım ve neler olmuş şimdi hepsini bir çırpıda okudum. Biz de benzer bir başvuru talihsizliğini Kanada için yaşadık, şimdi yeniden oklarımız Avusturalya'ya çevrildi ve umarım umarım geliyoruz:)
  Ne kadar çok tecrübe edindiniz ne kadar çok şey kattınız kendinize en önemli şey bu hayatta. Bir de şimdi süreç sizin için olumlu sonuçlanırsa(ki umarım öyle olacaktır!) tadından yenmez:) Hatta biz geldiğimizde bir de tanışsak ne harika olur:) Sevgiler

  1. Merhabalar, evet eksikliğinizi hissettim:)
   Yaşadığımız her olumsuz adım bizim için bir tecrübe, bu yüzden belki Kanada'nın olmaması daha güzel bir yerde yaşayacağınız içindir:)

   İyi dilekleriniz için gerçekten çok teşekkür ederim, umarım hepimiz için en güzeli olur ve kesinlikle tanışmayı ben de çok isterim geldiğinizde:)

   Sevgiler ve bol şanslar..:)

 17. Yılmak yok maceraya devam diyorsunuz yani, bravo size! Biz de 6 Kasım sabahı yuvadan uçuyoruz. 10 Kasım gibi anlamlı bir günde Sydney'e ineceğiz ve yeni hayatımız için koşuşturmaya başlayacağız. Ev düzenimizi kurunca bize de bekleriz uzaktaki minik çift 😉 Danışmanınızın kim olduğunu da çok merak ettim yalnız :))

  1. Şu anda uçağa binmek üzeresiniz sanırım, iyi yolculuklar ve her anının keyifle dolu olduğu yepyeni ve harika bir hayat dilerim size:)

   Aslında piyasada çok fazla danışman olmadığından, tahmin etmesi zor biri değil fakat önemli olan, bizim neden işi onunla birlikte takip etmediğimiz bence:)

   Umarım hepimiz için harika günler bizi bekliyordur Avustralya'da.. Geldiğinizde görüşmek üzere, sevgiler:)

 18. Merhaba :):)
  Öncelikle umarım istediğiniz her şey en güzel biçimde gerçekleşir.Size bir kaç soru sormak istiyorum.Biz arkadaşımla Polonya'da eğitim görüyoruz ve seneye work and holiday e başvurmak istiyoruz araştırdık fakat belirli bir tarih göremedik birde Polonya'dan başvuru yapabiliyor muyuz ?
  Vatandaşlık sürecinizi heyecanla takip ediyoruz :):)şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Merhabalar, yorumunuz ve güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim:)
   Work and Holiday vizesi için başvuru evraklarınızı en geç Haziran ortası gibi iletmelisiniz, 1 Temmuz'da kotanın dolması sebebiyle başvurular kapanıyor diye biliyorum. Başvuru maalesef online değil ve gerekli evrakları posta yolu ile (veya elden) göndermeniz gerekiyor. Belirli bir ülkede olma şartı var mı bilmiyorum fakat bunları iletmeniz oradan zor olabilir diye düşünüyorum. Bu yüzden en azından o tarihte iletmesi için hazırlayıp Türkiye'den birine vermeniz daha iyi olabilir.

   Bol şanslar ve keyifli bir kış mevsimi dilerim Polonya'da:) Sevgiler..

 19. Merhaba,

  Yazılarınızı 1 yıldır severek takip ediyorum.Ben de eşim ve 21 aylık kızımla avustralyada yaşama kararı aldım.Bu kararı almak kolay olmadı elbette.çünkü herşeyden önemlisi küçük bir çocugumun olmasıydı..
  Size danışmak istediğim birkaç sorum da var elbet:) eğer bir çocugunuz olsaydı yine bu maceraya atılırmıydınız?Avustralyada hayat göçmenler için daha mı zor?(bazı tecrübe sahipleri bunu söylüyor)Son olarak da Dil okuluyla gelip yeterli ielts skorunu aldıktan sonra göçmenlik başvurusu sizce mantıklımı?
  Biliyorum uzun oldu ama cevap verirseniz mutlu olurum.Umarım herşey gönlünüzce olur.Hoşçakalın.

  1. Merhabalar, takibiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim:)
   Çocuğumuz olsaydı Avustralya gibi huzurlu ve insana çok fazla değer verilen bir yerde büyütmek isteyeceğimizden sanırım kararımız yine aynı şekilde olurdu, fakat iki kişilik bir aileye göre, daha uzun bir düşünme süresini beraberinde getireceği kesin. Belki öyle bir durumda permanent residency almadan gelmeyi düşünmeyebilirdik.

   Avustralya, nüfusunun önemli bir çoğunluğunu göçmenlerden oluşturan bir ülke, bu yüzden burada göçmen olmak çok olağan bir durum ve hayatın bizim için daha zor olduğunu düşünmüyorum:) Herkes için aynı çalışma ve yaşama hakkı var, yerliler ise göçmenlerle yaşamaya oldukça alışmış durumdalar.

   Dil okuluyla gelip elbette göçmenlik başvurusu yapabilirsiniz fakat buradaki en önemli kriter sizin ve eşinizin haftada 20 saatlik bir çalışma izniniz olacağından ve çocuğun bakımı için de belirli bir zaman gerekeceğinden biraz daha fazla maddi birikimle gelmek. Göçmenlik süreci manevi anlamda da yıpratıcı bir süreç, bir de maddi sorunlar eklendiği takdirde canınız sıkılabilir.

   Umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir. Her şey hepimizin gönlünce olur umarım.. Sevgiler ve bol şanslar dilerim..

 20. Selam,
  Ben de work and holiday ile gecen sene geldim Sydney'e. Gercekten bu vize olaylari ayri bir bilmece. Meslek denkligini alabilmeniz super ben de onun icin kivraniyorum nasil yapsam diye. Simdi bir sertifika programina yazilicam vizeyi uzatmak icin PR icin ek puan getiren programlar varmis sanirim ama hic bilginiz var mi bunlarla ilgili? Sevgiler 🙂

  1. Merhabalar, kolay gelsin gerçekten zor bir süreç😔 Ben 2 sene ve üstü eğitim aldığınız programlarda ek puan alıyorsunuz diye biliyorum fakat sertifika yeterli midir yoksa diploma programları mı olması gerekiyor araştırmadım. Web sitelerinden bunu detaylıca araştırmanızı tavsiye ederim aksine çok büyük bir maddi zarara sokabilir bu sizi.. Bol şans diliyorum size de, sevgiler..:)

 21. Selam,

  karışık demişsiniz, ama keyifle bi çırpıda okuduğum (hatta "aa! bitti bile!" dedirten) bir yazı olmuş. Azminize hayranım. Ama gerçi Avusturalya gibi (yıllardır yaşama hayalini kurduğum) bir ülkede olmak, muhtemelen azminize destek olmuştur 🙂

  Danışmanınız İstanbul'daki kız mı, yoksa oradan bir danışman mı buldunuz? Ben de eğitim için gelip, ileriki planlarım için adım atmış olmak istiyorum. Sizin yorumlarınıza göre danışmanlık kısmını değerlendireceğim.

  Keyifle okuduğum ve yazılmasını iple çektiğim yazılarınızı, bundan sonra da oradan yazabilmeniz dileğiyle. Sevgiler, selamlar!

  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim☺️ Danışmanımız Türkiye'deydi, size tavsiyem biriyle çalışacaksanız bile kendiniz de sürece tamamıyla hakim olmanız olur..

   Güzel dilekleriniz için çok teşekkürler umarım bu hikaye hepimiz için mutluluklarla dolu olur☺️ Sevgiler💕

 22. Uzaktaki Minik Kız, sadece mühendisler mi Nitelikli göçmenliğe başvurabilir?
  Ben daha önce hiç PR almış hemşire, doktor, marangoz göremedim..

  SOL listede olmalarına rağmen bu mesleklerin, bloggerlerin hepsi mühendis.

  1. Merhabalar, haklısınız çok fazla mühendis var başvuran:) Ama dediğiniz gibi o listedeki bütün meslekler başvurabiliyor, sadece Türkiye'den talep bu yönde çok fazla sanırım.

 23. Merhaba,

  Blogunuza yeni ulaştım gerçekten özenerek hazırlanmış değerli deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Umarım en kısa sürede vizenizi alırsınız ben yakın zamanda bağımsız göçmenlik vizesi (189) aldım ve niyetim önümüzdeki sene Sydney'e taşınmak, bakarsınız tanışmakta kısmet olur 🙂

  Danışman konusunda söylemek istediğim bir kaç konu var, ben bu süreçte bir danışmanla çalıştım ancak özellikle bazı konularda cevaplar beni tatmin etmeyince süreci çok sıkı takip etmeye başladım ve çok şey öğrendim. İnternette çok faydasını gördüğüm forumlar oldu ve çok değişik deneyimlerle karşılaştım. Bu anlamda dediğinize katılıyorum danışman olsun olmasın asıl konu süreci çok sıkı takip etmek. Çünkü bu vize işlerinde meslekler bazında anlık değişimler olabiliyor ve zaten yoğun olan danışmanın birebir takip şansı yok. Benim başıma gelende sizinkinin tam tersiydi; eğer 190 vizesine daha önce başvursaydım belki de şu anda ordaydım. 189'a başvurup 190'a geç kalmak bana bir kaç aya maloldu.

  Ancak bu demek değildir ki danışman tamamen gereksiz; eğer gerçekten bu vizeyi almayı kafaya koyduysanız ben yine de bazı durumlarda danışman tavsiye ediyorum. Bu durumları açıklamaya çalışacağım. Diyelim ki toplam puanınız davetiye almak için yeterli danışman olsun olmasın önce buna emin olmak gerekiyor. Sonrasında, eğer iş deneyimleriniz kanıtlanabilir ve Avustralya meslek kodlarına uyumlu olacak şekilde denklik alabilecekseniz, bütün referanslarınızın olası bir referans kontrolüne karşı bilgisi varsa, sağlık durumunuzun iyi olduğuna eminseniz ve form doldurmakta mahir bir insansanız danışman olmadan ilerleyebilirsiniz. Ancak her işte olduğu vize işlerinde de iyi ve kötü senaryolar var ve bunu önceden öngörmek çok kolay değil. Örneğin formların doğru doldurulması çok önemli bütün sistem güven üzerine kurulu ve farkında olmadan yapacağınız bir hata sizi vize reddine kadar götürebiliyor. Vizeler direkt olarak reddedilmiyor açıklama şansı tanınıyor işte bu durumlarda nasıl cevap verileceği çok önem kazanıyor. Ya da sağlık testine girdiniz ve Allah korusun aile fertlerinin birisinde bir sorun çıktı nasıl cevap vereceksiniz çok önemli. Ya da referans kontrolü yapılıyor ve referansı veren kişinin dalgınlığına gelip referans mektubu ile çelişecek bir şey söylüyor ya da bazen sizi arıyorlar siz böyle bir şey söylüyorsunuz. Bu durumu nasıl toparlayacaksınız? Bazen size dönüyorlar ve daha önce adını hiç duymadığınız başka bir form ya da belge istiyorlar. Bütün bu bahsettiklerim az insanın başına geliyor ama geliyor. Bütün bunlara kendinizde sıkı bir araştırmayla cevap verebilirsiniz ancak bence bu durumlarda danışman önem kazanıyor anladıkları dilden cevap vermenizi sağlayabiliyor. Avukat gibi düşünün nasıl söylemesi gerektiğini biliyor, çünkü hem bu konuda eğitiliyorlar hemde de başka müşterileri ile bizzat yaşadıkları benzer durumlar olabiliyor.

  Son olarak danışmanların noter yetkileri de oluyor ve noter masrafları da danışmanlık ücreti içinde oluyor. Tam hatırlamıyorum ama danışman olmasa bile notere ödeyeceğiniz parada ciddi miktarlara ulaşıyor. Ben biraz daha üstüne koyup danışmanlık almayı tercih ettim. Yukarıda bahsettiğim tarzda olumsuz bir durumla karşılaşmadım ama ödediğim fazladan parayı buraya saymış oldum.

  1. Merhabalar, yorumunuz ve katkılarınız için çok teşekkür ederim. Elbette her birimizin konu ile ilgili farklı düşünceleri olabilir, sonuçta kendi tecrübelerimiz düşüncelerimizi şekillendiriyor:)

   Vizeniz hayırlı olsun ve darısı başımıza umarım:) Daha önce de çokça vurguladığım gibi, danışman tamamen gereksiz ve kimse çalışmamalı gibi bir söylemim olmadı ve olamaz. Bizim yaşadığımız durumda, vize çıkmasına katkısı olmadığı gibi, kendisinin yönlendirmesini dinleseydik bırakın zaman kaybetmeyi, vize daveti aşamasına bile gelemeyecektik. Ben sürecimizin tamamını bloğuma yazdığımdan, bu kısmı üstü kapalı geçemezdim ve tüm açıklığıyla buraya yansıttım. Yazımın ana fikri sizinle de hemfikir olduğumuz gibi, süreci danışmanla takip etmenin şart olduğu.

   Size katıldığım bir konu, herkes bu karışık süreci kendisi yönetemez. İngilizce yeterliliği, prosedürel süreçlerin yönetilmesi ve takibi gibi beceriler lazım. Ama gönül rahatlılığıyla da söyleyebilirim ki, dışarıdan bakıldığı kadar da zor değil. Pek çok forum veya blog okuyan kişiler, bu süreci asla tek başlarına ilerletemeyeceklerini düşünüyorlar ve maddi güçleri çok da yetmediği takdirde vize başvurusundan bile vazgeçmeyi düşünenler oluyor. Hem kendi sürecimiz hem de vizeyi danışmansız alan pek çok arkadaşımın adına söyleyebilirim ki, doğru danışman elbette ki işi kolaylaştırır ama danışmansız vize almak da imkansız değil.

   Size katılmadığım bir konu ise, ücretlerin noter masrafının üstüne biraz daha koyulması ile ödenebilecek azlıkta olması. En azından bizim çalıştığımız kişi, ön değerlendirme, mesleki denklik başvurusu, ön başvuru girme ve davet gelirse ana başvuruyu girme gibi kısımlarda ayrı ayrı para istediği için, ilk etapta ödeyeceğimiz noter başvuru ücreti bunların yanında neredeyse bir hiç:)

   Yazımın amacından sapması ve danışman gereksizdir söylemini aşılıyor olmam gibi bir düşünceden rahatsızlığım sebebiyle böyle bir açıklama yazma gereği duydum. Umarım kendimi net bir şekilde ifade edebilmişimdir.

   Maceranızda başarılar ve kolaylıklar dilerim.. Umarım geldiğinizde burada olur ve tanışırız:) Sevgiler..

 24. Merhabalar, öncelikle ben de bu faydalı tecrübe paylaşımınız için teşekkür ederim. Bir mühendis olmanıza rağmen yazım kabiliyetiniz ve imla kuralları konusunda başarılı olduğunuz için de ayrıca tebrik ederim 🙂

  Ben de şu an Polonya'dayım, kardeşim de 6 aydır Sydney'de yüksek lisans yapıyor ve çalışıyor. Beni de oraya çağırıyor. Nitelikli göçmen olarak gitmeyi düşünüyorum. 3 yıllık insan kaynakları ve muhasebe tecrübem var. Mesleki denklik süreci ve deneyimleri saydırma konusunda neler yapılması gerekiyor? Bu konuda sizin faydalandığınız linkleri belki bir link sekmesi oluşturarak blogunuzda paylaşabilirseniz bizler ve sizler için de pratik olabilir diye düşündüm.

  Çok sevdiğim bir sözle bitirmek istiyorum; 'güzel günlerin cesur kararlara ihityacı vardır.'
  Güzel günleriniz bol olsun 🙂

  1. Merhabalar, güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim:)

   Mesleki denklik almakla ilgili bir yazı yazacağım ama bu denklik konusu tüm meslek dalları için neredeyse farklı kriterler içerdiğinden herkese eşit derecede fayda sağlar mı çok emin olamıyorum, yine de genel bilgileri araştırıp yazıma eklerim.

   Hem cesur kararlarımız, hem de güzel günlerimiz bol olsun hep birlikte, sevgiler..:)

 25. Merhaba,

  Mühendislik mesleki denkliği nasıl alınır yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Ben telecommunication engineering bölümünden mezunum fakat 3 yıldır software test engineer olarak çalışıyorum. SOL listesinde software test engineer yok fakat telecommunication engineer var. Bu alanda da iş deneyimim yok.Bu durumda nasıl ilerlemek gerekiyor?

  Ayrıca okulum MUDEK listesinde yok ABET listesinde var. Kabul ediyorlar mı acaba?

  1. Merhabalar, en kısa zamanda yazacağım:)

   İlk sorunuzun cevabı bana kalırsa en mantıklısı Telecommunication Engineer olarak ilerlemek. Tecrübe puanı alamazsınız bu durumda ama zaten üç yıllık bir tecrübenin tamamını saydırmak her zaman mümkün olmadığından, diğerinden de tecrübe puanı alma ihtimaliniz çok yüksek olmazdı diye düşünüyorum.

   İkinci sorunuzun cevabını bilmiyorum ama yazım için araştıracağım konulardan birisi olacak.

   Sevgiler ve bol şanslar diliyorum:)

 26. Merhaba,

  Mesleki denklik için yazıyı merakla bekliyoruz 🙂

  Konuyla ilgili görüşlerinizi merak ettiğim bir sorum var. Biz hem 189 hem de 190'a başvurabilir durumdayız. Ek puan getirmesi açısından eyalet sponsorluğunu tercih edeceğiz ancak burada teorik olarak öngörmenin mümkün olmadığı ekstra bekleme süresi, fazla evrak hazırlama gerekliliği, davetiye alamama riski ve rekabetin fazlalığı gibi dezavantajlar var mı? Yoksa puan artısı sebebiyle her zaman ilk tercih eyalet sponsorluğu mu olmalı?

  Şimdiden teşekkür ederim, görüşebilmek dileğiyle 🙂

  1. Merhabalar, aslında sorduğunuz bu sorunun cevabı tamamen mesleğinize bağlı olarak değişiyor. Örneğin mühendislik için genellikle 60 puan yeterli oluyor, eğer ki 65 için 190'a başvurursanız bu vakit kaybı olabilir. Biz de ilk tercih olarak 190'ı seçtiğimiz halde 3 ay kadar bekleyip başvurumuzu geri çektik invitation gelmediği için☺ Bu yüzden mesleğiniz özelinde araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Bol şanslar dilerim, sevgiler💕

 27. merhaba, bir devlet hastanesinde 3 yıldır psikiyatrist olarak çalışıyorum. SOL listesinde psikiyatri yer alıyor. Benim sorum hekimler ile ilgili mesleki denklik konusu mühendisliklerde olduğu gibi sadece gönderilecek evraklar üzerinden mi değerlendiriliyor? Yoksa bir kurul karşısında sınava girmek mi gerekiyor?

  1. Merhabalar, diş hekimi bir arkadaşım mesleki denklik alabilmek için önce yazılı ardından sözlü bir sınava girmeleri gerektiğinden bahsetmişti, sizinkisi mühendislikten çok, diş hekimliği gibi olabilir diye tahmin ediyorum yine de en detaylı bilgiyi mesleki denkliğinizi veren kurumun web sitesinden öğrenebilirsiniz. Kolaylıklar dilerim..

 28. merhaba, yazınız çok aydınlatıcı.Turist vizesi ile gelirsek ordana öğrenci vizesine başvurabilir miyiz?Öğrenci vizesi IELTS kursu ya da herhangi bir meslek edinme olabilir.Siz work and travel vizesi sonrası öğrenci vizesine nereden başvurdunuz?
  teşekkür ederim

  1. Çok teşekkürler☺ Evet turist vizesiyle gelip sonrasında öğrenci vizesine başvurabilirsiniz. Biz bir sertifika programına kayıt olmuş fakat sonra Nitelikli Göçmenlik vizesi daveti aldığımız için geri çektik başvurumuzu.

 29. Merhaba, Muhendislik akreditasyonunu alırken hangi sitelerden faydalandınız acaba engineersaustralia dışında? Ozellikle projeler konusunda…Araştırıyorum fakat pek tatmin edici bilgiler bulamadım.
  Teşekkürler

 30. Merhabalar. Yazınız çok aydınlatıcı olmuş çok teşekkürler. Ben de bu sene Work and Holiday programına başvurdum şuan sonuçları bekliyorum. merak ettiğim şey siz nitelikli göçmenlik başvurularınızı anladığım kadarıyla ordaki ilk 6 ayınızdan sonra yapmışsınız bunun böyle mi olması gerekiyor türkiye’de iken böyle bir vizeye başvuramıyor muyuz? ve bu vize için bahsettiğiniz puan hesaplamaları nasıl yapılıyor 🙂 teşekkür ederim

  1. Merhabalar, ilginiz için ben teşekkür eederim:) Umarım en yakın zamanda güzel haberler alırsınız, vizenizle ilgili.
   Nitelikli Göçmenlik vizesine istediğiniz zaman başvurabiliyorsunuz. Puan hesaplamaları ile ilgili detaylı bir yazım var aşağıdaki linikini paylaşıyorum, işinize yarayacağını düşünüyorum:) Sevgiler, bol şanslar..
   http://www.uzaktakiminikkiz.com/2017/05/15/avustralyaya-goc-nitelikli-gocmenlik/

 31. Selamlar

  Öncelikle emekleriniz için çok teşekkürler,
  Birçok yazınızı ve bu yazılara ait neredeyse tüm yorumları okudum. Ben ve kız arkadaşım “Subclass 189” vize kapsamında AU’ya gitmek istiyoruz. Bunun için hazırlıklar yapıyoruz (şimdilik bu hazırlık evresini araştırma ve para biriktirme olarak tanımlayabiliriz) ve size danışmak istediğimiz bir konu var. Bizim yapacak adımları çoktan yapmış biri olarak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  * https://www.acacia-au.com/skilled-migration-points-test.php sitesinden kendim için puan hesapladığımda (
  —– Visa Subclass: killed Independent Subclass 189 -> 0 puan
  —– Age: 25-32 -> 30 puan
  —– English Language Ability (henüz sınava girmedik ancak 6 alacağımızı varsayıyorum) -> 10 puan
  —– Australian Educational Qualification: No -> 0 paun
  —– Qualifications: Recognised Bachelor degree or higher – 15 puan
  —– Overseas Work Experience: (yaklaşık 10 ay sonra 3 sene dolacağı ve mesleğim üzerine çalıştığım için “3 Years or more” seçiyorum) – 5 puan
  —– Australian Work Experience: 0 -> 0 puan
  Partner Skill Qualifications: (Bu konuda sormak istedğim nokta var, şimdilik 3 ünü de yes deyip 5 puanı kapıyorum) – 5 puan
  —– Designated Language: None of the above -> 0 puan

  Toplamda 65 puan elde ediyorum. Burada sormak istediğim nokta “Partner durumu”
  Eğer bu koşullarda başvuru gerçekleştirirsem ve vizeyi verirlerse bu durumda kız arkadaşım da benimle gelebiliyor mu veya gelmesi için neler yapması gerekli?

  Bu arada ben ve kız arkadaşım aynı mesleği yapıyoruz. Bölümümüz: Elektrik Elektronik Mühendisliği.
  Eğer bu şekilde bir durum varsa ben 3 senemin dolmasını beklemeden başvuru yapmayı planlıyorum.
  Partner durumu konusunda bir açıklama yapabilirseniz çok sevinirim.

  Şimdiden teşekkürler :))

  1. Merhabalar, öncelikle takibiniz için ben teşekkür ederim😊
   Bildiğim kadarıyla kız arkadaşınızı da vize başvurunuza dahil edebiliyorsunuz, bu durumda evlilik gibi bir şart yok. Fakat işi zorlaştıran konu, evlilikteki gibi partnerliğin kolay bir kanıtının olmaması. Ben konunun detaylarına hakim değilim fakat partnerliğin kanıtlandığı durumda beraber vize alabileceğinizi biliyorum.
   Bir de puan hesapladığınız siteyi hiç duymamıştım, sanırım dil puanı konusunda bir yanlışlık var çünkü IELTS 6 aldığınız takdirde vizeye başvurabiliyor fakat 0 puan alıyorsunuz, 10 puan için her bölümden en az 7 almanız gerekli. Bu gibi hesaplamalar için yalnızca border.gov.au’yu kullanmanızı tavsiye ederim.
   Umarım her şey kolayca hallolur ve vizenizi hızlıca alırsınız🙏😊
   Sevgiler, bol şanslar..

   1. Hızlı cevabınız için gerçekten teşekkür ederim.
    Puan hesaplamada yanlışlık olmuş söylediğiniz gibi. 7 aldığımı varsayıyorum, yanlış yazmışım :).
    Dediğiniz gibi 6 için 0 puan veriyor.

    Tekrar teşekkür ederim.

 32. Merhaba yazınızı ancak şimdi okuyorum, blogunuz gerçekten ilgilenenler çok bilgilendirici, emeğinize sağlık. Askeri okuldan mezun olduğum için aklımda bir sürü soru işareti var, ama belki yine de belki bilginiz vardır diye sormak istedim:

  -Yaşım 29, 4 yıllık Deniz Harp Okulu mezunu olarak elektrik/elektronik mühendisliği diplomam var, ama tahmin edebileceğiniz gibi meslek yaşantımda mühendislik yapmadım). En kısa zamanda istifa edip Avusturalya’da çalışmayı planlıyorum. İlk adımı da sizin gibi Work and Holiday vizesi almakla atmak istiyorum. Dış işlerine gönderdiğiniz belgeleri detaylı olarak yazabilir misiniz veya internette bulabileceğim resmi bir site var mıdır? Araştırdığımda, üniversite mezunlarının başvurularını dışişlerine yapacağından başka bir bilgi bulamadım. Ayrıca benim okulum bir üniversite statüsüne giriyor mu o bile belirsiz)

  -189 Bağımsız Nitelikli Göçmenlik için Avusturalya’da bulunmamız gibi bir şart söz konusu mu? Türkiye’den başvuru süreci başlatılabilir mi?

  -Bu göçmenlik programı için üniversite’de mezun olduğum meslek dalında mı başvuru yapmak zorundayım? Avusturalya silahlı kuvvetleri veya tecrübem ve sertifikam olmayan başka bir meslek dalında başvuru yapabilir miyim? Belki direk olarak cevap veremiyebilrisiniz ama bilgi bulabileceğim bir kaynak varsa o da yardımcı olacaktır.

  Şimdiden teşekkürler, iyi günler diliyorum.

  1. Merhabalar, beğeniniz ve takibiniz için çok teşekkür ederim öncelikle😊
   Work and Holiday için istenen belgelere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
   http://www.border.gov.au/forms/documents/1208.pdf

   Bağımsız Göçmenlik vizesi için Avustralya’da bulunma şartı yok, Türkiye’den de başvuru yapıp vizeniz çıktıktan sonra da gelebilirsiniz.

   Son sorunuzla ilgili bilgim, ya okuduğunuz ve diplomanız olan alanda ya da iş tecrübeniz olan alanda başvuru yapmalısınız.

   Umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir😊 Sevgiler ve kolaylıklar diliyorum 💕

 33. Merhaba 🙂
  yazılarınızın büyük bir bölümünü okudum ve pek yakında tamamını bitirmiş olacağım sanırım.
  Sizi ve eşinizi çok tebrik ederim, emeklerinize ve yüreğinize sağlık.
  2017 W&H vizesi için mükalat aşamasındayım ben de, kısmetse pek yakında vizemi almış olacağım.
  Endüstri mühendisliği mezunuyum ve business analyst olarak 4 yıldır çalışıyorum İstanbul’da.
  Hatta işten ayrıldıktan sonra da freelance olarak 1 yıl daha çalışıp iş tecrübemi 5-7 yıl arasına çıkarıp aşağıdaki vizeler için 10 puan elde etmeyi hedefliyordum.
  189 Bağımsız Nitelikli Göçmenlik, 190 ve 489 vizeleri için hem diploma(mesleki denklik diyoruz sanırım) hem de iş tecrübemi(business analyst) saydırabileceğimi de planlamıştım.
  Eşinizin business analyst olarak mesleki denklik alamamış olmasına sizin adınıza çok üzüldüm ve bu konu kendi adıma beni de düşüncelere sevk etti açıkçası 🙂

  Merak ettiğim konu iş tecrübemin sayılıp sayılmayacağı konusu açıkçası.
  Bu konuda bir bilginiz var mı? ya da sağlıklı bilgiye nereden/nasıl ulaşabilirim?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
  Avustralya’da buluşabilmek dileğiyle..

  1. Merhabalar, çok teşekkür ederim takibiniz ve desteğiniz için☺️ Eşimin tecrübesinden kesinti yapmalarının sebebi, okuduğu bölümle yaptığı işin birebir uyuşmadığını düşünmeleriydi. Sizin durumunuz için net bir tahmin yapmam imkansız ama böylesi bir uyuşmamazlık durumunda kesinti yapılacağını düşünerek plan yapmak sizin açınızdan faydalı olabilir. Bu arada bildiğim kadarıyla Business Analyst puanları oldukça yükselmiş durumda, belki mühendislik üzerinden de gidebilirsiniz duruma göre.

   Sürecinizde kolaylıklar diliyorum🙏Sevgiler…

  2. Merhabalar Nuri bey

   2017 work n holiday vizesi başvuru sonucunuzu merak ettim? Umarım olumlu sonuçlanmıştır. 2017de baya uzun sürmüş sanırım vizelerin sonuçlandirilmasi. Ben de bu yıl başvuru yapmayı düşünüyorum. Aklima takılan sorular için size danışabilir miyim?

 34. Merhaba,

  Avustralya’nın bakanlık sitesinde(home affairs) göçmenlik vize başvuru ücreti 3650 dolar olarak belirtilmiş. Fakat siz ön başvurudan bahsetmişsiniz yazınızda. Sanırım esas vize başvurusu, bu ön başvuru yapıldıktan ve davet alındıktan sonra yapılabiliyor. Fakat ön başvuru ücretini sitelerinde bulamadım. Sizin geçen sene subclass 189 için yaptığınız ön başvurunun ücreti ne kadardı acaba?

  Artık mühendisliklerde puanlar 70-75 bandında geziyor. Eğer 3650 ön başvuru ücreti ise, puanlar bu kadar yükselmişken ön başvuru için şansımızı denemek pek mümkün gözükmüyor.

  Yazınız çok güzel ve açıklayıcı olmuş bu arada. Herşeyin gönlünüze göre gelişmesine sevindim. Darısı başımıza 🙂

  1. Merhabalar, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim öncelikle☺️ Ön başvurunun herhangi bir ücreti yok, bu yazdığım ücret, ön başvurunuzun kabulünden sonra yatırmanız gereken fiyat. Ama tabi ön başvurudan önce almanız gereken mesleki denklik veya dil sınavları için de bir meblağ harcamanız gerekiyor.

   Umarım her şey gönlünüzce olur, en kısa zamanda güzel gelişmeler yaşamanız dileğiyle, sevgiler☺️

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Tasarım: Blogger Tasarım