Malezya Gezi Rehberi | Yemyeşil bir Cennet: Cameron Highlands

Göz alabildiğine yemyeşil çay bahçeleri, kendi çileklerinizi toplayıp yiyebileceğiniz tarlalar, boy boy kaktüsleri görebileceğiniz kaktüs tarlaları, kelebek ve lavanta bahçeleri, rengarenk Hindu tapınakları, Malezya’nın sıcak havasının yanında, size sonbahar huzuru verecek serin havası ve cana yakın Malezya insanlarıyla, kalabalıktan ve gürültüden gerçek bir kaçış noktası arıyorsanız, Cameron Highlands’e gitme vaktiniz çoktan gelmiş demektir:)

 Perhentian Adası yazımda, sizi fazla doz mavi renge ve güzel denize karşı nasıl uyardıysam, bu yazımın da göz kamaştırıcı miktarda yeşil ve doğayla dolu olduğunu belirtmek isterim:) Eğer hazırsanız, bu harika doğayı ve fazla oksijen miktarının size kadar ulaşacağından emin olduğum Cameron Highlands‘i anlatmaya başlıyorum:)

Boh Tea Plantation, Cameron Highlands
Neresi bu Cameron Highlands?
Ülkemizce çok fazla adı duyulmamış bir yer olduğu için yazımın başında ufacık bir tanıtım yapmak istedim. Cameron Highlands, Malezya‘nın batısında ve en yüksek noktasında yer alan (denizden yaklaşık 1900 metre yükseklikte), gündüz sıcaklığı 25 dereceyi geçmeyen, gece ise ani bir kararla 10 derecelere kadar düşen, hiç görmesem de hayalimdeki Karadeniz Yaylalarını birebir andıran bir yer:)
Peki bir Malezya şehrinin adı neden “Cameron” diyecek olursanız (ki biz dedik:)), burası İngiliz bir araştırmacı olan Sir William Cameron tarafından keşfediliyor ve haritaya dahil ediliyor, bundan sonra da burası Cameron Highlands olarak adlandırılıyor. Bölgenin canlanması ise, buraya ulaşımın sağlanmasından sonra, İngiliz ve lokallerin yerleşimi, çay ve sebze üreticilerinin uygun havasından dolayı burayı keşfi ile başlıyor. Bir Malezya şehri olmasına rağmen, bölge Çinli, Hintli ve Malay nüfusunun bir karışımından oluşuyor.
Cactus Point, Cameron Highlands

Cameron Highlands’e Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Aslında sıcaklık Cameron Highlands için yılın bütün ayları elverişli olsa da, yağmura yakalanmadan gezme riskinizi azaltmak için Eylül, Ekim ve Kasım ayları dışındaki aylarda gitmenizde fayda var. Yine de ne zaman giderseniz gidin, orada yaşayan yerlilerin bize söylediği gibi, Cameron Highlands‘te her öğleden sonra mutlaka kısa da olsa bir yağmur yağar:)!
 
Cameron Highlands‘te hava alanı olmasa da ulaşım otobüsler vasıtasıyla gayet konforlu bir şekilde yapılıyor. Hem Kuala Lumpur TBS’ den (Terminal Bersepadu Selatan) hem de Singapur’dan günde bir kaç sefer olmak üzere Cameron Highlands‘e seferler düzenleniyor. Otobüsün konforuna kapılıp uyumamanızı ve geçeceğiniz yemyeşil yolları izlemenizi şiddetle tavsiye ederim:)
Cactus Valley, Cameron Highlands
Cameron Highlands’de Nerede Kalınır?
Cameron Highlands‘in iki merkezi olan Brinchang ve Tanah Rata konaklama için tercih edilen yerlerden. Otobüs terminalinin de olduğu Tanah Rata, daha fazla hostel ve sırt çantalıların gözde merkeziyken, Brinchang biraz daha sessiz sakin bir yer ve butik otellerin merkezi.
Biz Bringchang’ta, booking.com üzerinden bulduğumuz, fiyatı da oldukça makul bir konuk evi olan Sam Jade Guest House‘da kaldık. Bu fiyata bu kadar temiz ve personeli bu kadar güler yüzlü başka bir yerde daha kalabileceğimizi hiç sanmıyorum, giderseniz mutlaka aklınızda olsun:)
Butterfly Farm, Cameron Highlands
Cameron Highlands’de Neler Yapılır?
 
Boh Tea Plantation: 40 günlük tatilimizde en aklımızda kalacak yerlerden biri oldu bu çay üretim merkezi. Brinchang’tan tuttuğumuz bir taksi ile kaldığımız ilk gün bu çay bahçesini görmek istedik ve şansımıza taksici bu tesise çay toplamaları için Hindistan’dan getirilmiş ailelerden birinin oğlu çıktı ve bize yol boyunca çocukluk hikayelerini ve çay üretim aşamalarını anlattı:) 1929 yılında İngiliz bir iş adamı tarafından kurulmuş bu tesise girince Hintlilerin yerleştirildiği küçük kulübeleri ve dini ibadetleri için yapılmış küçük bir tapınağı da gördük. Şimdilerde Hintli nüfustan çok Bangladeşliler burada çalışıyormuş ve onlar için de küçük bir cami yapılmış.
Boh Tea Plantation,Cameron Highlands
Burası gerçekten gözümün şu ana kadar gördüğü en yeşil yerdi. Çayların aktif olarak toplandığı bahçeler, üretimin aşamalarını görebileceğiniz ufak bir fabrika ve en güzeli de bu manzaranın tam tepesinde kurulmuş, burada üretilen çaylardan içebileceğiniz veya bu çaylarla yapılmış tatlıları yiyebileceğiniz harika bir cafesi var. Biz yerel bir Malezya çayı olan “Teh Tarik” ile ilk kez burada tanıştık. Bu çay tatlandırılmış sütle karıştırılarak yapılan, kendine özgü harika bir aroması olan bir siyah çay. Sıcak veya soğuk olarak içebileceğiniz Teh Tarik siparişi vermeden önce, az şekerli demeyi unutursanız, muhtemelen şerbet kıvamında bir çayla karşılaşacaksınız:)
Soğuk Teh Tarik ve Yeşil Çaylı Pasta
Kok Lim ve Big Red Strawberry Farm (Çilek Tarlaları): Cameron Highlands denince akla ilk çay bahçeleri geliyorsa, ikinci olarak kesinlikle çilek gelmeli:) Sadece çilek tarlaları değil, her yer çilek süsleri, hediyelik eşyaları, çilekli şemsiye, çilekli magnet gibi çilekle yapılabilecek tüm varyasyonlardan oluşuyor:) Hal böyle olunca bir veya bir kaç çilek tarlasına gitmek ve kendiniz topladığınız çilekleri yemek için heyecan duymamanız mümkün değil:) Bu hevesinizi gidermek için Kok Lim veya Big Red Strawberry Farm’dan birine veya vaktiniz kalırsa ikisine birden de gidebilirsiniz:)
Kok Lim Strawberry Farm, Cameron Highlands
Cameron Highlands Butterfly Farm (Kelebek Çiftliği): Kok Lim Strawberry Farm’ın oldukça yakınında bulunan, renk renk kelebekler ve harika çiçekler görebileceğiniz bu kelebek çiftliğinde rengarenk fotoğraflar çekebilir ve belki de kocaman kelebeklerden birazcık ürkebilirsiniz:)

 

Butterfly Farm, Cameron Highlands

Cactus Point ve Cactus Valley: Kok Lim Strawberry Farm’a yürüme mesafesinde Cactus Point ve Big Strawberry Farm’ın hemen kapı komşuluğundaki Cactus Valley, içinde her boydan ve her tarzdan kaktüs görebileceğiniz, bazılarını eve götürmek üzere satın alabilirken, ürkünç olanlarla sadece fotoğraf çekme samimiyetinde durabileceğiniz iki adet kaktüs noktası:) Çilek tarlalarını gezdikten sonra, girişleri ücretsiz olan bu kaktüs noktalarını da atlamamak gerek:)

Cactus Point, Cameron Highlands

 

Cactus Valley, Cameron Highlands

Orchid and Rose Garden (Orkide ve Gül Bahçesi): Cameron Highlands demek gerçekten tam anlamıyla bitki, doğa, güzel çiçekler, harika manzaralar demek. Hala güzel çiçeklere doymayanlar, biraz daha rengarenk fotoğraflara sahip olmak isteyenler için bu bahçe kesinlikle doğru seçim:)

Orchid and Rose Garden, Cameron Highlands

Ee Feng Ku Honey Bee Farm: Burası arıcılık ve bal üretiminin yapıldığı, arı kovanlarının yanından geçip yemyeşil bahçelerini gezerken aynı zamanda üretilen taze ballardan da alabileceğiniz bir çiftlik. Vızır vızır arılar biraz korkunç gelse de, belki de turistik kafilelere çok alışık olduklarından insanlarla pek de muhatap olmuyorlar:)

Ee Feng Ku Honey Bee Farm,Cameron Highlands

Mossy Forest ve Gunung Brinchang: Mossy Forest (Yosunlu Orman) ve Gunung Brinchang (Brinchang Dağı), bölgedeki taksilerle ulaşımın mümkün olmadığı, mutlaka 4×4 jeeplere sahip tur arabalarıyla çıkılması gereken, dar yollarından sarsılarak geçerken biraz midenizin de bulanabileceği fakat temiz havası ve daha önce görmediğimiz bitki türleriyle Cameron Highlands‘e gelmişken atlanmayacak bir rota. Biz aldığımız yarım günlük bir tur içerisinde önce Gunung Brinchang’a gidip, bulutların dağla buluştuğu harika manzaranın tadını çıkardık. Ardından Mossy Forest’e giderek kısa süreli bir trekking yaptık. Eğer ki bol oksijenli bir ormanda daha uzun bir trekking yapmak isterseniz, Mossy Forest için en az 3-4 saatinizi ayırmanızı tavsiye ederim.

Gunung Brinchang, Cameron Highlands

Local Market: Boh Tea Plantation’a giden yol üzerinde sizin de dikkatinizi çekeceğine emin olduğum bir yerel pazar kuruluyor. Burada mutlaka arabayı durdurup ya da durdurtup yerel meyvelerin, özellikle Durian’ın, çileklerin tadına bakmanızı ve açlığınızı geçiştirmek için haşlanmış mısırları bir bir yemenizi tavsiye ederim:)

Local Market ve Durianlar,Cameron Highlands

Sam Poh Buddhist Temple:  Malezya’da en şaşırdığım ve hoşuma giden şeylerden biri çok kültürlülüğün verdiği bir çok dinli olma hali ve bu dinlerin dışarıdan bakıldığında birbirini kabullenmiş ve sevgiyle birlikte yaşaması oldu. Malezya Müslüman bir ülke olsa da, her şehirde o şehrin nüfusuyla orantılı  budist, hindu tapınakları ve camiler görmek mümkün. Cameron Highlands’te de mutlaka gezmenizi tavsiye ettiğim tapınaklardan biri, Bringchang’a 15 dakika yürüme mesafesindeki bu Çin Budist Tapınağı. Bu tapınakları gezerken, sizin gözünüz de benim gibi, her adım başındaki bağış kutularına takılmaz umarım:)

Sam Poh Buddhist Temple, Cameron Highlands
Sam Poh Buddhist Temple, Cameron Highlands

Sri Thandayuthapani Hindu Temple: Hindu Tapınaklarının rengarenk olduğunu biliyordum fakat bu gördüğüm en cıvıl cıvıl olanlardan biriydi sanırım:) Yine Bringchang’ta bulunan bu Hindu Tapınağı ve bahçesini gezip çalan müzikler ve atmosfer içerisinde huzur dolabilirsiniz.

Sri Thandayuthapani Hindu Temple, Cameron Highlands
Cameron Highlands’den Neler Alınabilir?

Tabi ki çay! Eğer şekerli çay seviyorsanız evde de size Cameron Highlands ve Malezya‘yı hatırlatacak Teh Tariklerden veya Boh Tea Plantation’da üretilen taze siyah çaylardan alabilirsiniz.

Boh Tea Plantation,Cameron Highlands

Ve tabi ki çilek ve çilek ürünleri:) Topladıktan sonra bolca yiyeceğinizi tahmin ettiğim çileklerin yanı sıra, çilekli materyal üretimini desteklemek ve Cameron Highlandslileri sevindirmek için ufak bir kaç tane hediyelik alabilirsiniz:)

Cameron Highlands

Belki evinize götüremezsiniz ama bir öğle yemeğinizi otelinizde hazırlamak isterseniz, burası taze sebze cenneti. Kesinlikle denemenizi öneririm.

Cactus Valley, Cameron Highlands

Nelere Dikkat Edilmeli?1. Çıktığı tatillerde turla gezmeyi sevmeyen insanlar olarak ilk gün direnip, her yere kendimiz gidebiliriz diye tuttursak da, ikinci gün dağa çıkmak için mecbur kalıp yarım günlük bir tur satın aldık. Demem o ki:) siz bizim gibi direnmeyin ve gittiğiniz gibi tam günlük bir tur alın.(Tanah Rata’dan veya kaldığınız otelden tur satın alabilirsiniz) Yukarıda yazdığım çoğu yere götüren turlar mevcut ve fiyatı taksi ile gitmekten veya minimum 3 saat taksi tutmaktan çok daha ucuza geliyor.

Gunung Brinchang,Cameron Highlands

2. Yanınıza kesinlikle kalın kıyafetler ve şemsiye alın. Biz serin akşamlara ve yolculuklara hazırlıklı olduğumuzu sanıp bir kaç üst baş almış olsak da, gece hepsini üst üste giymemize rağmen zor anlar yaşadık:)

3. Kalacağınız gün sayısını planlama işini ciddiye alın:) Çok fazla dağ tepe dolaşmaktan ve sessizlikten hoşlanmıyorsanız ikinci geceden sonrası size çok fazla gelecektir.

Boh Tea Plantation, Cameron Highlands

4. Taksilere binerken (araba kiralama ya da Uber/Grab gibi bir opsiyon yok), kesinlikle binmeden önce pazarlık yapın. Biliyorum çok can sıkıcı bir durum ama aksi takdirde aynı yere her gidişiniz için farklı bir fiyat ödeyebilirsiniz:)

5. Bizim yeme-içme konusunda en kararsız ve biraz da çaresiz kaldığımız yer burası oldu. Normalde Çin mutfağından pek hoşlanmadığımızdan, özellikle kaldığımız Bringchang bölgesinde “Chinese Steam Boat” türü dışında yiyebileceğimiz pek fazla alternatif olmaması bizi üzdü. Bu durumu pozitife çevirmemezi sağlayan ise Hint Mutfağındaki meşhur Rotiler oldu. Eğer ki siz de Çin Mutfağına pek düşkün değilseniz, bizim güzel gözlemelerimize (katmere de benziyor biraz:)) benzeyen rotilerle rahatça doyabilirsiniz:)

Mossy Forest,Cameron Highlands
Maliyetler
 Kuala Lumpur TBS- Cameron Highlands Otobüsle Ulaşım Kişi Başı: 35 RM
Cameron Highlands Butterfly Farm Kişi Başı: 7 RM
Orchid and Rose Garden Kişi Başı: 6 RM
Tam günlük turlar kişi başı: 70 RM (Giriş ücretlerini ayrıca ödüyorsunuz.)
Yarım günlük turlar kişi başı: 45 RM (Giriş ücretlerini ayrıca ödüyorsunuz.)
Sam Jade Guest House 3 Gece 2 Kişi Konaklama: 270 RM

 

Boh Tea Plantation, Cameron Highlands

Gözlerimizin yeşile doyduğu (karnımızın da hamur işleriyle doyduğu:)), oksijenden ve sessizlikten başımızın döndüğü, kuş cıvıltılarıyla uyandığımız, huzur deposu Cameron Highlands maceramız veda fotoğramızı çekilip Penanag, George Town‘a gitmek üzere kalkan otobüsümüze binmemizle son buldu. Malezya‘daki en huzurlu yer açık ara farkla Cameron Highlands olsa da, sokak sanatlarıyla beni büyüleyeceğine emin olduğum Penang gezimiz için çok ama çok heyecanlıydım:) Eğer ki Penang‘taki sokak sanatları ve sokak yiyeceklerini, daha da önemlisi bunların benimle imtihanını merak ediyorsanız, yazım çok yakında bloğumda olacak:)

Penang‘ta görüşmek üzere, sevgiler:)

 
Yorum

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Tasarım: Blogger Tasarım