Avustralya’ya Göç | Maddi Konular ile İlgili 5 Soru 5 Cevap

Avustralya’ya Göç serimin bir diğer ve belki de en ciddi konusu olan “Maddi Konular” yazımla karşınızdayım:) Şu ana kadar bana gelen soruların çok büyük bir yüzdesi maddi konularla ilgiliydi. Ben de bu soruları “kendimce” ve şu ana kadarki yaklaşık 1 yıllık tecrübelerimle cevaplamaya çalışacağım. Hazırsanız, sizin sorduğunuz 5 soru ve kendimce verdiğim 5 cevap yazıma başlıyorum:)

University of Sydney

1. Avustralya’ya Gelmek için Ne Kadar Paramızın Olması Gerekir?

Bana geldiğinde en fazla ne cevap vereceğimi bilemediğim soru bu olsa gerek:) Bir de bunun devamı var ki o da, siz tam olarak ne kadar parayla gittiniz:) Toplu bir cevap vermek isterim, biz elimizde avucumuzda ne kadar para varsa onunla geldik:) Tam bir rakam isteyenler bile olmuştu ama toplam mal varlığını kimsenin böyle bir ortamda paylaşmak istemeyeceği gibi, ben de böyle bir rakam vermek istemiyorum:) Yani biz yeni mezun veya öğrenci olarak gelmediğimizden dolayı, yaklaşık 30 yaşımıza kadar yapabildiğimiz birikimimizle geldik ve bununla Avustralya’da iş bulamasak bile 6 ay bizi geçindirebilecek bir para olduğunu hesapladık.

Bu sorunun cevabında zorlanıyorum çünkü sorunun tek bir cevabı da yok, kişiye, yaşam tarzınıza, hayallerinize ve ne yapacağınıza bağlı olarak çok geniş bir aralıkta değişiyor. Ama şunu söyleyebilirim ki, buraya gelmeniz için öncelikle bir birikim yapmanız şart. Nasıl olsa orada iş bulurum ve para kazanırım düşüncesiyle gelen pek çok kişinin çok fazla zorlandığını ve dönmek zorunda kaldıklarını da gözlerimle gördüm.

İsterseniz bu birikim miktarını belirlemek için beraber bir hesaplama yapalım:) Eğer ki Avustralya’ya öğrenci olarak gelmek istiyorsanız (dil okulu veya yüksek lisans çok fark etmiyor) okuyacağınız okulun toplam ücretini mutlaka hazırda bulundurmanız gerekiyor bence. Yani 3 aylık bir dil eğitimi düşünüyorsanız, bir dil okulunun da haftalık ortalama 250 AUD civarlarında olduğunu düşünürsek, 3000 AUD sadece dil okulu parası olarak hazırınızda bulunmalı. Peki bu yeterli mi? Bence hayır. İş imkanları fazla da olsa, haftalık 20 saatlik çalışma ile kazanabileceğiniz para çok da fazla olmayacaktır. (Tabi, 20 saatin üstünde yasal olmayan  şekilde de çalışan kişiler var ama ben yasal gereksinimleri hesaplıyorum:)). Burada asgari ücret vergiler düşüldüğünde saatlik ortalama 17 AUD civarlarında, ilk geldiğinizde bu parayı kazanabileceğiniz bir iş bulduğunuzda haftalık yaklaşık olarak 340 AUD kazanacaksınız. Haftalık 340 AUD, Türkiye şartlarına göre çok iyi bir para olsa da, maalesef ev kiralarının yüksekliği nedeniyle, bunun büyük bir kısmını eve vereceksiniz gibi görünüyor. Haftalığı 200 AUD olan, paylaşımlı bir evde kaldığınızı varsayarsak size kalacak 140 AUD ile bir haftayı çıkarmanız bence biraz zor. İşte bu hesapta da açıkça görüleceği gibi (YGS’ye hazırlık yazısı gibi oldu:)), yanınızda 3-6 ay arası geçineceğiniz bir parayla gelmeniz, sizi rahat ettirecektir. Saatlik maaşı daha yüksek bir iş bulduğunuz andan itibaren ise kendinizi daha rahat bir biçimde geçindirmeye başlayabilirsiniz.

Bu yazdığım örnek, tek başına gelen ve dil okuluna gidecek bir öğrenci için geçerli. Yüksek lisans yapacak kişiler, work and holidayle gelenler veya ailesiyle gelecek kişiler için de yazılabilecek çok varyasyonlu bir problem aslında bu:) Ama size verebileceğim en iyi tavsiye, vizenizin gerektirdiği çalışma saatleri şartlarını iyi bilmeniz (vizelerin çalışma saatleri için bir adet de yazım mevcut:)), ve buna göre bir plan yapmanız. Yine örnek verecek olursam, Work and Holidayle gelen bir kişi, haftalık çalışma sınırı koşuluna takılmayacağından, yaklaşık olarak 40-45 saat çalışıp, haftada yaklaşık 700 AUD’ye yakın bir para kazanabilir ve geçimini rahatça sağlayabilir.

Bu sorunun cevabını özetlemem gerekirse:) ne kadar parayla gelmeniz gerektiği, vizenize, burada okuyup okumayacağınıza, size bağımlı kaç kişiyle geleceğinize bağlı olarak değişiyor. Aşağıda vereceğim maliyet kalemleri ve asgari ücreti bildiğiniz takdirde, size ne kadar para gerektiğini kabataslak bir şekilde hesaplayabilirsiniz:)

Denediğimiz diğer işler:)

2. Avustralya’da İş Bulmak Kolay mı ve Nasıl İş Bulurum?

Yine tamamen kişisel tecrübelerimizle oluşmuş bir cevap vereceğim. Tam aksini yaşamış kişiler de olabilir, bizden çok daha şanslı olanlar da. Bu yüzden, bu cevabı birazcık subjektif olarak verdiğimi belirtmek isterim:)

Avustralya’da iş bulmak hem çok kolay hem de çok zor bana kalırsa. Kolay dediğim işler daha çok garsonluk, kuryelik, stand hostesliği, mutfak yardımcılığı gibi daha az vasıflı işler. Biz Sydney’e geldiğimiz andan itibaren, iş aradığımız (bu tip işler) süre 1 haftayı geçmedi. Bu tip iş gücüne gerçekten çok fazla ihtiyaç olduğundan, geçiminizi sağlamaya büyük ölçüde yardımcı olacak bu işleri bulmanın zor olmadığını düşünüyorum.

Peki bu işleri nasıl bulurum derseniz, cevabım üç şekilde olacaktır. İlki, yanınızda özgeçmişiniz ile gezmeniz ve personel aradığını gördüğünüz yerlere girip özgeçmişinizi bırakmanız. (Personel aramasa bile hoşunuza giden yerlere girip bırakmanız da bir seçenek:)) Biliyorum Türkiye’de bu yöntem çok ilkel ve çoğu kişi artık bu şekilde iş aramıyor fakat Avustralya için hala çok geçerli bir yöntem olduğunu bilmenizde fayda var:) Burada belirtmek isterim ki, geçmişiniz okul birincilikleri, proje liderlikleri veya aldığınız burslarla dolu da olsa, bunlar bu tip işler için çok da fazla önem taşımayacaktır:)  Eğer ki amcanızın dükkanında 2 ay çalıştıysanız veya lisede harçlığınızı çıkarmak için bir cafede çalıştıysanız bunları yazın, bu tip işlerde bu tecrübeler işverenler için çok daha kıymetli:) Şu an bizim de bu işler ve kendi mesleklerimiz için hazırladığımız iki ayrı özgeçmişimiz mevcut:)

İkincisi tabi ki internet üzerinden iş aramanız. Aşağıda vereceğim web sitesi bu tip işler için adeta bir cennet:)
http://www.gumtree.com.au/

Üçüncü ve son yöntem ise, Türkiye’de de çok iş gören, tanıdık vasıtasıyla iş bulma yöntemi:) Özellikle dil okulu aracılığıyla geldiyseniz, yaklaşık olarak ilk haftanızın sonunda, pek çok kişiden “şöyle bir iş var, sen de çalışsana” şeklinde teklifler alacağınıza eminim:)

Peki iş bulmanın zor olduğunu düşündüğün kısım hangisi diye sorarsanız, cevabım okuduğumuz meslekleri yapacağımız kalifiye işler olacaktır. Sizler de merak edip çok fazla soruyorsunuz bu soruyu haklı olarak, siz mühendis değil misiniz neden kendi işlerinizi yapmıyorsunuz diye:) Maalesef şimdilik yapmıyoruz değil yapamıyoruz:) En yakın örneğim, Elektrik-Elektronik Mühendisi olan Uzaktaki Minik Çocuk:) Kendisi geldiğimizden beri belli periyotlarda iş arıyor ve henüz olumlu bir sonuç elde edemedi. Aslında biz buradaki en temel problemin vizemiz olduğunu düşünüyoruz ve bir kaç yerden gelen cevap da bu düşüncemizi kanıtlar nitelikte. Bazı iş ilanlarında daha başvuru aşamasında vize durumu sorulabiliyor. İşverenler daha çok hali hazırda kalıcı oturum vizesi olan kişileri tercih ediyorlar ve çok da haksız sayılmazlar. 1 yıl içinde vizesi dolacak birini işe almak istememe tercihlerine sonsuz saygı duyuyoruz:) Yani özetle söyleyebilirim ki, Work and Holiday vizemizle biz kurumsal bir iş bulamadık (bir parantez içi yazısı olarak, ben hiç aramadım çünkü kurumsal hayat dışında kafamda yapmak istediğim farklı şeyler var, o yüzden hep eşimi örnek veriyorum:)), kalıcı oturum iznimizi aldıktan sonra ne kadar zamanda bulacağız, hep beraber yaşayıp göreceğiz:)

Ben yine de şansımı denemek istiyorum, nerelere bakmalıyım derseniz:

 
Royal Botanic Garden, Melbourne

3. Bulduğumuz İşle Geçimimizi Sağlayabilir miyiz?

Aslında bu sorunun cevabını, yukarıdaki hesaplamalarımda vermiş bulunuyorum:) Eğer ki, çalışma saati sınırınız yoksa ve ödemek zorunda olduğunuz bir kurs veya okul parası yoksa, rahatlıkla geçiminizi sağlayabilirsiniz. (Tabi ki çok lüks yaşamamanız kaydıyla)

Bu konuda daha önce de verdiğimi hatırladığım bir tavsiye, kesinlikle size yasal olmayan saatler vadedip oldukça düşük ücrete çalıştıran yerlere itibar etmemeniz. Hem çok fazla yorulacağınızdan buradaki hayatın tadını çıkaramayacak, hem de piyasanın çok altında çalıştığınızı bildiğinizden bu sizi tatmin etmeyecek ve mutsuz edecektir. Bu uyarım, sadece Türklerle çalışmayın olarak anlaşılmasın, çünkü gerçekten hakkıyla ödeme yapan Türk şirketleri olduğu gibi (mesela benim de önceden çalıştığım Gozleme Co),  tamamen insanı sömürme odaklı yabancı firmalar da var. (Bizim evin çok yakınındaki bir cafede çalışmak üzere yaklaşık 1 yıldır Barista aranıyor, içine girip maaşı sorduğumuzda saatlik 12 AUD olduğunu söylediler. Bunu anlamak yaklaşık bir saniyemizi alsa da, onların bir yıldır neden eleman bulamadıklarını hala düşündüklerine eminiz:))

Adelaide

4. Avustralya’da Ev Kiraları Ne Kadar?

Bu sorunun cevabına geçmeden önce, açıklık getirmek istediğim bir konu var, o da Avustralya’da hayat çok pahalı ön yargısı. Hayat çok pahalıymış, nasıl geçiniyorsunuz veya gelmek istiyoruz fakat hayat çok pahalı diye korkuyoruz şeklinde çok fazla merak ve kaygı içeren sorular alıyorum:) Kesinlikle diyemem ki, hayat inanılmaz ucuz, istediğimiz her şeyi alıp, yapabiliyoruz. Ama sizden ricam bu kıyaslamayı yapmadan önce buradaki saatlik ücretleri de aklınıza getirmeniz. Yani Türkiye’de domates x lira, Avustralya’da 3x lira (Yine YGS öğretmenliğine geçiş yaptım:)) demeden önce Türkiye’de bir inşaat işçisinin haftada makul bir saat çalıştıktan sonra akşam eşiyle yemeğe, sonra da bir şeyler içmeye çıktığını hayal edin, edemiyorsanız demek ki o domatesin fiyatı o kadar da pahalı değil aslında:)

Lafı biraz dolandırdığımın farkındayım, hemen özetliyorum:) Eğer ki buraya Türkiye’de kazandığınız maaşlarla turist olarak gelirseniz veya Avustralya’daki her şeyi birebir TL cinsinden hesaplarsanız, evet hayat şok edici pahalılıkta:) Ama burada herkes, çalıştığı karşılığındaki hayatı en iyi şekilde yaşayabiliyor, hiç kuşkunuz olmasın:)

Türk dizi özetlerini aratmayan iki paragraflık geniş girişimin ardından sorunun cevabına gelip kendimle kıyasıya çelişeceğim:) Sorumuz Avustralya’da ev kiralarının ne kadar olduğuydu, cevabım ise “Çok”:)) Özellikle Sydney’de (diğer şehirlerde biraz daha uygun olduğunu biliyorum) evet hayat çok pahalı değil, kazandığınız size yetiyor demiş olsam da, bu kira bedelleri can sıkıcı boyutlara ulaşmış durumda. Bir oda bir salon bir ev için ödeyeceğiniz miktar 350 AUD’den başlıyor. Aman çok da değilmiş diye düşünenlere ikinci bir darbe daha geliyor! Haftalık! Yani biriyle ev paylaşmayayım, kendi evim olsun dersiniz ayda en az 1400 AUD’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Tabi ki bu meblağ, merkeze yaklaştıkça, ev güzelleştikçe ve oda sayısı arttıkça, daha da uçuk rakamlara ulaşıyor.

Buna en uygun çare olarak geliştirilmiş yöntem ise paylaşımlı evler. Eğer ki tek geldiyseniz ve çok da takıntılarınız yoksa, hem kirayı çok düşürecek (tüm faturalar dahil 150- 200 AUD’den başlayan fiyatlarla:)), hem de 5 ayrı Türk’ün kaldığı bir eve çıkmayacaksanız, dilinizi geliştirebileceğinizden bu yöntemi kesinlikle tavsiye ederim. Hatta çift olarak gelip, kendine özel banyosu olan odaları olan paylaşımlı evlerde kalan arkadaşlarımız da oldu. Biz tercih etmedik ama bence çok güzel anılar ve dostluklar da kurulabileceğinden, kesinlikle düşünülebilinir.

Bu evler nereden bakılır derseniz, aşağıda linklerini paylaşıyorum.

https://www.realestate.com.au/
http://www.domain.com.au/
Paylaşımlılar için http://www.gumtree.com.au/ ve
https://flatmates.com.au/

 

Canberra

5. Avustralya’da Karşılaşabileceğim Diğer Gider Kalemleri Neler?

Bu soruyu bir kaç kategoriye ayırıp cevaplamak hem daha kolay olacak hem de daha düzenli görünecektir. Öncelikle, ev içi masraflara baktığımızda, aynı Türkiye’deki gibi elektrik, su, doğalgaz, internet gibi kalemler önümüze çıkıyor. Bu arada en başta belirtmek isterim ki, burada emlakçılar aracılığıyla ev kiralansa da, kesinlikle komisyon ödemiyorsunuz. Bir maliyet kalemi daha azaldı bile:) Bir iyi haber de su maliyetleri ile ilgili. Avustralya’da sebebi nedendir hiç bilmiyorum (Bilenler aydınlatırsa çok sevinirim çünkü bugüne kadar üzümünü yiyip bağını sormadım:)), eğer kiracıysanız su masrafınız ev sahibiniz tarafından ödeniyor:) Elektrik en pahalı ev içi gider kalemlerinden, bize gelen fatura ortalamalarından çıkardığım sonuca göre iki kişilik bir aile için aylık ortalama 50 AUD gibi bir ücret ödemek gerekiyor. (Isınma sistemi olmadığından klima ile ısınıyoruz, klimayı açma derecenize bağlı bu fiyat çok daha fazla artıp azalabilir:)) Doğalgaz masrafımız ise aylık yaklaşık 20-25 AUD civarlarında. İnternet masrafı, Türkiye’deki gibi kotalara ve hıza göre değişmekle birlikte, biz 500 GB kota ve 100mbit hız için aylık 79 AUD ödenen bir pakete üyeyiz. (Asla o kadar hıza ulaşmıyor tabi internet)

Barınmadan sonraki bir diğer gider kalemi tabi ki ulaşım. Buraya geldiğinizde toplu taşıma araçlarında kullanabileceğiniz İstanbul Kart ya da Kent kart gibi bir “Opal Card” sahibi olmanız gerekiyor. Ulaşım ücretleri, nereden nereye gittiğinize ve kart tipinize (öğrenci, yetişkin, emekli gibi) göre değişeceğinden belirli bir rakam veremiyorum ama internet sitesi üzerinden fiyatları inceleyebilirsiniz. Bu konu ile ilgili size tek tavsiyem, tek binişlik kartlar almak yerine Opal Card sahibi olmanız, inanın çok fazla kar edersiniz:) Toplu taşımanın yanı sıra, belirli bir süre geçtikten sonra bir araç sahibi olmak da düşünülebilir bir alternatif çünkü burada araç fiyatları Türkiye’ye göre gerçekten çok uygun. Özellikle öğrenciler 2000 AUD’den başlayan fiyatlara satılan ikinci el araçları tercih edebiliyorlar. Fakat, trafiğin bazı saat periyotlarında ve yerlerde Türkiye’yi aratmadığını da vurgulamam şart:) Avustralya’da araç sahibi olmayı cazip kılan bir diğer etken de benzin fiyatları. Ekim 2016 itibariyle Sydney’deki benzin fiyatlarına baktığımda, litresi yaklaşık 1.33 AUD olarak görüyorum ki, Türkiye ile kıyaslanmayacak bir fiyat bu:)

Barınma ve ulaşımdan sonraki bir diğer gider kalemi de yeme-içme. Eğer ki evde yeme içme taraftarıysanız (ki belirli bir süre öyle olmanızda fayda var:)) Türkiye’de olduğu gibi burada da süper marketlerde kolaylıkla ulaşabileceğiniz her türlü malzemeyle (ulaşamadıklarınız için tek çare Türk Mahallesi, Auburn:)) yemeklerinizi yapabilirsiniz. En ucuz market Aldi olarak da (Bizim BİM’in farklı bir versiyonu) bilinse, çok fazla yerde olması sebebiyle Coles ve Woolworths eminim ki sizin de kurtarıcınız olacaktır. Avustralya’da neyin fiyatı ne kadar diye merak ederseniz, aşağıda vereceğim web sitelerini inceleyebilirsiniz. Buradaki en önemli ipucu ise, belirli saatlerde bu marketlere uğradığınızda indirime girdiğini göreceğiniz ürünler olacaktır, bunları sakın kaçırmayın:)

https://www.woolworths.com.au/
https://www.coles.com.au/
https://www.aldi.com.au/

Tabi ki hep evde yemek yemek olmaz, bazen de dışarıya çıkmak isterim derseniz, içkisiz bir öğün için iki kişi yaklaşık 50 AUD, içkili içinse 100 AUD gibi bir rakamı gözden çıkarmanızda fayda var. (İçkinizi kendiniz getirebileceğiniz restaurantları tercih edip bu fiyatı düşürmeniz de mümkün:) Yine hazırsanız bir ipucu daha vereceğim:) Türkiye’de modası geçmiş olsa bile, burada çeşitli restaurant ve aktivite indirimi sunan Groupon sitesi hala çok yaygın olarak kullanılıyor. Bir akşam yemeğinizi veya sinema aktivitenizi bu siteden alacağınız indirimlerle çok ucuza getirebilirsiniz:)

Japanese Garden, Sydney

Sizin bana sormuş olduğunuz tüm soruları beş başlık altında özetlediğim ve kendimce cevaplamaya çalıştığım upuzun yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım:) Bir yere göç etmenin, hele ki bu kadar uzaksa, ne kadar zor olduğunu ve gelmeden önce ne kadar çok şeyi bilirseniz o kadar iyi hissedeceğiniz gerçeğinin çok farkında biri olarak, elimden geldiğince soru işaretlerinizi gidermeye çalıştım, umarım yardımım dokunmuştur. Avustralya’ya göç serimin bir sonraki yazısında ne görmek istediğinizle ilgili yorum kısmında beni bilgilendirirseniz çok sevinirim:)

Bir de eklemek isterim ki, bir yere göç, sadece plan kurulup hesap yapılarak gerçekleşecek bir eylem olmadığından, psikolojik göç için kendinizi hazırlamanız gerekir. Bunu yaparken, başkalarının olumsuz deneyimlerinin sizi aşağı çekmesine veya çok olumlu fikirlerinin sizi çok yükseltmesine izin vermeyin. Herkesin hayatı ve hikayesi, parmak izleri gibi eşsiz, bırakın sizin göç hikayeniz de, siz yola çıktıktan sonra yazılsın..:)

Sevgiler..

59 Yorum yapılmış
 1. Sonu güzel bağlanıyor her daim. Maddiyat yanında 6. madde olarak insanların birbirlerine olan tutumları da ekleyebilirsen çok güzel olacak.
  Ve büyük teşekürler sonsuz bilgilendirme ve yardımlar için. Senin gibi insanları gördükçe ( az bile olsa ) keyfim yerine geliyor dik durabiliyorum. Ben elif ve yoda'dan selamlar 😀

  1. Çok teşekkür ederim, ne kadar güzel bir yorum:) Benim de böyle yorumları okuyunca daha fazla yazasım geliyor:) Dediğiniz konuya Kendi Göç Hikayesini Yazmak İsteyenlere-2 yazımda kısa da olsa değinmiştim, tekrar yazarım belki biraz daha tecrübe kazanınca. Hepinize kocaman sevgiler Sydney'den..:)

  2. Ben biliyorum her konuyu okudum. Hatırlatma ve aradan geçen sürede varsa farklılıkları göstermek açısından. Yoksa halen sanki bana demişler gibi " Günaydın nasılsın " diyen insanların sesleri var kulaklarımda 😀
   Yaşlı kadın Ankara'dan sevgilerle… 🙂

  1. Mektup arkadaşı mı olsak, sayfalar dolusu yazışırız☺️ Hepimiz için çook güzel olsun her şey🙏 En yakın zamanda görüşmek üzere, çook özledim😔💕

 2. Merhabalar, Melbourne'da uc yildir esi ile birlikte yasayan master ogrencisi olarak yazilarinizi okumaktan zevk aliyorum. Gecmis de gozumde canlanmiyor degil 🙂 Umarim yazilarinizin surekliligi olur ve her aninizi paylasmaya devam edersiniz.

  Yaziniza eklemek istedigim iki konu var o da ev kiralama ve faturalar ile ilgili… Sanirim sehir farkliligindan yasaniyor ama burada biz ev kiralarken en az bir aylik kira ucretini bond olarak oduyoruz, ev sahipleri iki ya da uc aylik kira bile isteyebiliyor. Diger konu ise su faturalari ve ne yazik ki kiraya dahil degiller. Tabi istisnalar olmuyor degil, ornegin eski oturdugun evde ocak icin kullanilan gaz kiraya dahildi.

  1. Merhabalar, yorumunuz ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim, Melbourne'e gidecekler için yararlı olacaktır☺️ Yolunuz buralara düşerse görüşmek dileğiyle, sevgiler💕

  2. Bu detayı bende farkettim ev ararken. Melbourne'de kiralar düşük fakat depozito var 1 aylık peşin var ve genelde 1 aylık peşin haftalıklardan 25-50 dolar fazla ve su dahil çok görmedim. Sydneyde ise kiralar merkezde pahalı ama merkeze 20dk bir kalkan 40-50 dk uzak yerlerde 250-350 haftalıkla baya güzel evler var ( En azından fotolarda güzel bahçeli felan )

 3. Bilgilendirmeleriniz ıcın cok teşekkürler.. Seneye Brısbanede olacağım master ıcın o taraflara yolunuz düşerse mutlaka gorusmek isterim.. Keske herkes sızın gıbı objektif olaylara bakabılse.. Sağlıkla kalın & hoşçakalın 🙂

  1. Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim☺️ Brisbane'a henüz gitmedik, ben de çok merak ediyorum umarım yolumuz düşer☺️ Sevgiler ve bol şanslar..

 4. Elinize sağlık, yine detaylı ve sorularımıza cevap bulabileceğimiz güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler 🙂

  Benim 2 tane sorum olacaktı, belki zamanınız olursa burada veya önümüzdeki yazınızda değinebilirseniz çok mutlu olurum;

  1- Dil okulu ile gelip 6 ay kaldıktan sonra daimi çalışma için Türkiye'den yapılan başvuruya göre daha avantajlı olur muyuz, yoksa herhangi bir avantajı yok mudur?

  2- Dil okulu sırasında özellikle orada çalışacağım herhangi bir işyeri benim adıma çalışma izni alabiliyor mu, yoksa sadece nitelikli göçmenlikle mi gidebiliyoruz?

  Önceden teşekkürler.

  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim☺️ Hemen cevaplayayım, ilk soru için bir avantajınız olmayacaktır. Nitelikli göçmenlik başvurusu kriterleri içerisinde burada geçirilen zamanın bir önemi yok maalesef. Dil okulu sırasında haftada 20 saat çalışma izniniz var. İşveren sizi beğendiği ve sponsor olmak istediği takdirde olabilir. Bu şekilde işveren sponsorlu kalıcı oturum ve çalışma izniniz olacaktır belirli bir süre o işverene bağlı olma zorunluluğunuz var.

 5. Bir solukta tüm paylaşımlarınızı zevkle okudum , inanın insan bitmesin istiyor.
  AU ile ilgili takip ettiğim 2 blog'tan biri ve umarım siz güncel tutarsınız bizde hergün bir heyecanla sayfanızı açıp acaba yeni yazı varmı diye bakarız.

  Bir sorum olucak , Dil okuluna kayıt olduktan sonra kendi işyerimizi açma şartı nedir , bunun için AU çok yüklü miktarda yatırımmı istiyor yoksa AU vatandaşı biri ile ortaklı şekildemi açabiliyoruz ?

  Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Cook tesekkur ederim guzel yorumunuz icin, guncel tutmak istegim, umarim
   basarabilirim sizleri sıkmadan☺️ İs yeri acma sartlari biraz karisik bir konu ve cok bilgim yok acikcasi. Soran bir kac kisi daha olmustu, biraz arastirayim bulabilirsem sizi bilgilendiririm☺️

 6. Heey biz de buradayız �� sanırım 2 yıl geçti .Yazılarınızın hepsini Coober Pedy -Port Lincoln arasındaki yolculuğumuzda anlatım dilinizin güzelliğinden dolayı bir çırpıda okuduk..Yol hiç sıkıcı değildi yoksa ��şaka bir yana bloğunuzu baya sevdik hislerimize tercüman olmuşsunuz kısacık yazayım biz de bir yıl boyunca arabada yaşadık gezdik şimdi de küçük bir karavanımız var hem çalışıp hemde gezmeye çalışıyoruz büyük şehirlerden uzak durarak takılıyoruz(gittiğimiz birkaç yer var tabii )WA Albany de bir ara bir granny flat tutmuştuk ancak henüz yerleşik hayata geçmek için hazır olmadığımızı ve oranında bize göre olmadığını farkedince yeniden yollara döküldük..şu an hala nerede yaşayalım konusunda kararsızız Tasmania yı gidip gördük gezdik beğendik orası olabilir düşüncesindeyiz.. yazılarınız arasında yemek olayı bir de börtü böcek kanguru olayı bizim açımızdan biraz farklı büyük şehirler de olmadığımızdan kangurular her yerde börtü böcekte öyle bir red back tarafından doktoru bile olmayan bir kasabada ısırıldım oradan biliyorum ��Kebap falan yemek içinde km lerce yol gidip Adelaide da falan yiyoruz ��öyle bir yyazıp merhaba demek istedim hayat yolculuğunuzda başarılar dilerim..

 7. Yiye yine yine bir solukta okunan, açıklayıcı, muhteşem ve hiçbir detayı atlamadan ve abartmadan yazılan muhteşem bir yorum. Emeğinize sağlık, galiba bende seneye brisbane de olacağım dil okulu ile. Bende bir mühendis olarak kalıcı oturum sonrası mesleki denklik gerekiyormu ve bunun için Türkiye den üniversite ile ilgili hangi evrakları getirebilirim, belki bu tarz konuları da merak edenler vardır:)) Kendinize dikkat edin Minik Kız, Sevgiler…

  1. Çok teşekkür ederim yorumunuz için çok naziksiniz☺️ Kalıcı oturumu almak için yapmanız gereken ilk şey IELTS ile birlikte mesleki denkliğinizi almak. Diplomanız ve transkriptinizi almanızda fayda var yanınıza. Yine de gelmeden mesleğinizin bağlı olduğu kurumun web sitesinden belgelere bakmanız iyi olabilir, zor durumda kalmayın☺️ Sevgiler..

 8. selamlar
  hayallerimiz çakışıyor ve uzun yıllardır gelmek için çabaladığımız au ya artık sona doğru yaklaştığımızı hissediyorum
  sizi eşimle birlikte takip ediyoruz yazılarınız ve verdiğiniz bilgiler için size sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
  ıelts puanını birazdaha yüksetmemiz gerekiyor şuan tek sorunumuz bu görünüyor
  sydney e gelebilirsek sizinlede görüşmek tanışmak isteriz

  1. Merhabalar, takibiniz için ben teşekkür ederim☺️ IELTS gerçekten sıkıntılı bir süreç, bir de PTE deneyebilirsiniz, girenler daha kolay olduğumu söylüyor, belki de işinize yarar. Umarım gelirsiniz, görüşmek dileğyle, sevgiler..🙏☺️

  1. Evet kabul ediliyor, ben de girmediğim için çok detay bilmiyorum ama bilgisayar üzerinden yapılan bir sınavmış, girenlerden IELTS'e göre yüksek puan alanlar var, deneyin derim:)

  1. Merhabalar PTE sınavı biraz sıkıntılı. Göç için bu sonava giren sayısı bir hayli fazla olmasına rağmen çalışma materyali bulmak oldukça zor. Ben de bir süre PTE ile ilgili araştırdıktan sonra materyallerin çok olması ve bir sürpriz yaşamama adına IELTS'e girmeye karar verdim. hazırlık aşamasındayım şu an.

 9. gerçekten ama gerçekten mükemmel bir yazı daha olmuş çok teşekkürler 🙂 biz de bir hafta sonra eşim, ben ve bir mühendis daha arkadaşımızla melbourne e 1,5 yıllık vizemizle geliyoruz. şu vize süreci vs de en çok yararlandığımız kaynak kitap oldu resmen bloğunuz 🙂 akıcı ve eğlenceli anlatım diliniz de cabası. ya şu nasıl olur acaba deyip de 2 gün sonra sizin o konuda yazdığınızı görünce de apayrı keyifli oluyor okumak 🙂 gerçekten başka hiç bir yerde anlattıklarınızla ilgili bilgi almak mümkün değil çook çok teşekkürler emeğinize sağlık 🙂 biz de bir blog açmayı düşünüyoruz sizin sayenizde umarım gerçekleştirdiğimizde paylaşırız şimdilik hoşçakalın 🙂

  1. Yorumunuz günümü güzelleştirdi resmen, çok teşekkür ederim☺️ Yeni hayatınızda hepinize çok büyük mutluluklar ve huzur dilerim, her günün teker teker tadını çıkarın☺️🙏 Bloğunuzu en kısa zamanda ve heyecanla bekliyorum, keyifle okuyacağıma eminim☺️ Sevgiler💕

 10. Merhaba �� Harika bir yazı olmuş ellerinize yüreğinize sağlık �� ben İngilizce , eşim resim öğretmeni. Çocuğumuza iyi bir gelecek sunmak adına biz de göç planı yapıyoruz. Birkaç sorum olacak kafamda dolaşıp duran, cevaplarsanız beni mutlu kılarsınız: kreş durumu nasıl, ücretleri yüksek mi. Yoksa anasınıfı yaşını mı beklesek. Anlattığınız duruma göre ikimizin de çalışması gerek. Tek maaşla bu gemi yürümez. Devlete bağlı ücretsiz veya cüzi ücretli anasınıfı/kreş var mı? Yoksa yanımızda annemizi mi getirsek bakıcı olarak��hangisi daha karlı ?��
  2.Sorum da sanatçılara ekstra sağlanan bir düzenleme uygulama var mı? eşim resim öğretmeni,bir avantajı olur muydu u bu durumun?
  Bir diğer sorum da kendimize küçük bir dükkan açsak gıda sektörü üzerine bunun için ne gibi şartlar aranıyor, bilginiz var mı?
  Her türlü işi yapmaya gönüllü olarak geliyoruz aslında, tek amacımız çocuğumuza sağlam bir gelecek vermek. Ama iş yeri açma alternatif bir durum, çok da birikimimiz yok ama yine de 6 aylık bizi geçindirecek kadar var diyebilirim.
  Çok ama çok teşekkür ediyorum, sevgiler����

  1. Merhabalar, yorumunuz ve takibiniz için çok teşekkür ederim☺️ Yardımcı olabilmeyi çok istemekle birlikte, bildiklerim tecrübemiz kadar olduğundan, okul ve iş yeri açmakla ilgili sorularınızı yanıtsız bırakacağım 😔 Kulaktan dolma bilgilerle söyleyebileceğim, yabancı öğrenciler için devlet okulları da kreşler de çok pahalı, bana annenizle gelmek çok daha mantıklı geliyor ilk etapta. Yine de belki başka çocuklu arkadaşlar yorumunuzu okuyup yardımcı olabilirler.

   Sanatçılarla ilgili ayrı bir ibare görmedim vizeleri araştırırken, avantajı olacağını düşünmüyorum. Yine de meslek listesini incelerseniz daha kesin bir bilgi edinmiş olursunuz.

   Yardımcı olamadığım için kusura bakmayın, umarım her şey yolunda gider sizin için, sevgiler..☺️

 11. Haftaya Sidney'e o uzun ucak yolculuktan sonra(buradan cok korkuyorum) varmış olacağım. Hem korku hem heyecan ve herseyı planlama asamasında oldugum ıcın cok can sıkıcı bır durumdayım 🙂 sizin yazılarınızı görünce zor olan veya olacak şeyleri görmezden geliyorum. Umarım hep öyle olur:)

  Yazılarınız benim gibi gelecek veya gelmeye calışanlar için çok cesaretlendirici. Hep yaz. Hep 🙂 oraya vardığımda umarım bende kendı hikayemi yazar ve gönderirim 🙂

  1. Benim yolculuğum çok hüzünlü geçmişti sizi anlayabiliyorum, uyutacak hafif bir ilaç alıp mışıl mışıl uyuyabilirsiniz belki:) Ben 1 senenin sonunda diyorum ki, o dönem can sıkıcı değil en heyecanlı dönemmiş, tadını çıkarın:)

   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim, cesaret verebildiysem ne mutlu bana:) Umarım çok güzel bir hikayeniz okur ve mutlulukla okuruz:) Sevgiler..

 12. sevgili uzaktaki minik kız nasıl güzel bir yazı, nasıl harika bir blog, eline , emeğine, yüreğine sağlık 🙂

  blogun hepsini bir çırpıda okumak istiyorum. skilled migration a başvurma hazırlıkları yaparken yazdıkların nasıl iyi geldi anlatamam ! 🙂

  yanımda olsan sarılırdım sana 🙂 ben de erkek arkadaşımla gelmek istiyorum ve rotamız sydney. komşu olacak , mangallar yakacağız <:P

  tek dileğim şu ieltsten 7 almak. sonrası da bakalım sabır sabır ya sabır kısmı.

  sakın yazmayı bırakma, hep yaz, bak sakın sakın. akşam saat 5 işten çıkcam ama sayende içime heyecan coşku geldi.

  en kısa zamanda vanessa dan ders almaya baslıyorum.

  iyi ki çıktın karşıma. Ankara dan sevgiler.

  1. Yorumunuzu okumak günümün en güzel anı oldu, çok çok teşekkür ederim☺️

   Çok kısa bir zamanda yanımıza gelmenizi dört gözle bekliyoruz, umarım her şeyi kolayca halledersiniz, bol şanslar ve sevgiler☺️💕

 13. bloğunuzu yeni keşfettim bahsettiyseniz gözümden kaçtıysa kusura bakmayın :))
  oradaki tehlike hayvalar gerçekten abartılıyor mu sizin izlenimleriniz neler gerçekten merak ediyorum.. sevgiler 💙 :))

  1. Merhabalar, bloğuma hoş geldiniz:)
   Benim düşüncem abartıldıkları yönünde:) Elbette bilimsel gerçekler var, çok fazla zehirli örümcek vs. gibi türlerin bulunduğuna dair fakat şehir hayatında bu tip zehirli bir hayvanla karşılaşıp, bir sorun yaşayan hiç görmedim. Benim gibi böcek fobisi olan biri bile 13 aydır Avustralya'da yaşayabiliyorsa herkes yaşayabilir diye düşünüyorum:)

 14. Merhaba yazılarınızı takip ediyorum, yeni mezun bir öğrenciyim ve şu an yapabileceğim en mantıklı şey Work and Holiday programı. Ancak benim kafamı karıştıran şey ise sağlık hizmetleri. Programdan sonra orada kalıp vatandaşlık için uğraşacağım ama sanırım sağlık güvencesi olmadan çok zor görünüyor. Bu konu hakkında kendinizden örnek vererek bilgilendirebilir misiniz? Teşekkür ederim.

  1. Merhabalar, takibiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim:) Maalesef kalıcı oturum izni alana kadar devlet tarafından herhangi bir sağlık güvencesi verilmiyor. Bizim bu sene içerisinde work and holiday vizesi sahibiyken faydalandığımız bir güvence yoktu fakat eğer isterseniz özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.
   Sevgiler..

 15. Mrb Minik Kız ben eşim ve biri kız (11 yaş) biri erkek (7yaş) olmak üzere SYDNEY AUBURN'a göç etmeyi düşünüyoruz.Ben yaş pasta ve börek ustasıyım.orda bir garantörüm var beni çağıran ama merak ettiğim ve kafamı karıştıran bir durum söz konusu.Bu mesleği icra ederek saatte kaç dolar alırım hesaplama mı buna göre yapıcam çünkü.kandırılmak istemiyorum.kimisi SAATİ 30 AUD için Az diyor kimisi saatlik 12 AUD'dan bahsediyor kimisi saatlik 50 AUD dan bahsediyor hangisi doğru bunların.Ben bu mesleği yaparak birikim yapabilirmiyim Lütfen senden çok çok rica ediyorum cevaplarsan çok memnun olurum.Maksadım çalışma ile birlikte birikimde yapabilmek ama hesaplarıma göre herşey dahil bütün giderlerim evkirası-elektrik-su-doğalgaz-yeme içme giderleri 4000 AUD tutuyor bu işyeri 6000 AUD gibi bir ücret verirmi bu meslek için.Şimdiden tşk ediyorum ve sabırsızlıkla cevabını bekliyorum.

  1. Merhabalar, kafa karışıklığınızı çok iyi anlıyorum ama size ne kadar yardımcı olabilirim emin değilim. Burada vasıfsız işlerde saatlik 17-25 AUD gibi bir rakam kazanıyorsunuz yasal olarak, bu tip uzmanlık gerektiren işlerde ise rakam artıyor. Açıkçası ne kadar kazanacağınız tamamen sizi çağıran kişinin size ne kadar vermeye istekli olduğu ile ilgili. Benim size tavsiyem, şartları net bir şekilde ortaya koymadan (özellikle iki çocuğunuz olduğu için) böyle bir maceraya atılmamanız olur. Vizenizi tamamen onlar mı ayarlayacak, eğer size sponsorluk vereceklerse onlara bağlı 2 sene çalışmanız şart, sonrası ne olacak, saatlik vergi hariç ne kadar kazanacaksınız gibi.. Bir de yine benim fikrim eğer ki çocuklarınızın da bu ülkeye adapte olmasını ve İngilizcelerinin gelişmesini istiyorsanız, Auburn'da değil de farklı bir semtte yaşamanız olur. Umarım her şey istediğiniz gibi gider, size ve ailenize bol şans ve kolaylıklar dilerim..

 16. ilginiz için çok teşekkür ederim. Son olarak birşey sormak istiyorum. Sponsor aracılığı ile gidicez ama ingilizce bilgimiz hiç yok bu sıkıntı olurmu konsoloslukta.ben olmaz diye duymuştum ama birde sizden öğrenmek isterim.ingilizce vatandaşlık başvurusu yapilirsa ihtiyaç vede önemli bir etkenmiş birde esimin orada is bulma imkanı varmı oda çalışmak istese bunun sıkıntısını cekermiyiz kendisi ev hanımı bir vasfı yok ve asgeri ucretmi alır dediğiniz gibi (17-25 dolar arası saatlik)

  1. Rica ederim:) Açıkçası ben işveren sponsorluğu vize detaylarına pek hakim değilim, ingilizce bir sınava girmiş olmanız gerekmiyor diye biliyorum ama dediğim gibi çok fazla detay bilmiyorum. Eğer ki bu vize eşinize de çalışma hakkı veriyorsa, garsonluk, mutfak işleri vs. gibi işleri bulabilir diye düşünüyorum.

 17. Merhabalar, süpersiniz:) En sonda demişsinizya bir sonraki yazım ne ile alakalı olsun diye. Şu vize işlemleriyle ilgili olabilir. Yani şahsen başvuru yapanlar için vize işlemlerini daha kolay hale getirebilecek bazı trickler verebilirsiniz. Ne bileyim. Mesela ben başvurumu henüz bitirdim ve şu an belge toplama aşamasındayım. Family Book diye bi belge istiyolar ve ne olduğunu bulamadım. Bu konuda (konularda) yardımcı olursanız (başlık açarsanız) süper olur bence. Sizi takip etmeye devam ediyoruz. Gelmeden önce bunları okuyup ufaktan sanal tecrübe ediniyoruz. Ne diyeyim süpersiniz 🙂 🙂 🙂

  1. Merhabalar, ufak da olsa bir yardımım dokunduysa ne mutlu bana:) Eğer ki (ve umarım ki :)) vize işlerimiz yakın bir zamanda tamamlanır ve ben de tecrübelerimizi aktarırım bloğuma. Herkesin işine belki yaramayabilir ama bireysel olarak başvuru yapmak isteyenler için genel bir bilgilendirme olur. Umarım işleriniz kolay ve hızlıca hallolur, sevgiler ve bol şanslar dilerim☺

 18. Merhabalar, harika anlatmışsınız, size bir sorum olacak, dil kursuna gelmek için en uygun tarih ne zaman sizce? Ekim gibi yani orada yaz mevsimi başlarken gelmek daha iyi olabilir mi? (iş bulmak açısından, turizmin daha canlı olacağı için…) Çok teşekkürler, başarılar …

  1. Çok teşekkür ederim☺️ Aslında Sydney her zaman canlı ve her dönem özellikle casual işler açısından uygun. Ama tabi ki Sydney'in yazını yaşamak daha güzel olacağından ben de Ekim ayı ve sonrasında gelmenizi tavsiye ederim. Sevgiler..

 19. “….gelmeden önce ne kadar çok şeyi bilirseniz o kadar iyi hissedeceğiniz gerçeğinin çok farkında biri olarak, elimden geldiğince soru işaretlerinizi gidermeye çalıştım, umarım yardımım dokunmuştur.” Zaten yazıyı yazarken bile kendini hepimiz yerine koyup yazdığın için sorulara hep cevap niteliğinde her bir yazı…. PTE sınavı açıkçası benimde aklıma yattı. Girmek isteyenlere şoyle bir taktik verebilirim ki stratejisi ve soru çeşitliliği bol bir sınav. Dolayısıyla IELTS’e gore yükse puan almak çalışan insan için daha bir mümkün. Kaynak konusunda ise son 1 senede yaygınlaştı. Ve MESLEKİ DENKLİK için 2 hafta once IELTS ile beraber kabul edildi. Artık PTE sınavı da yeterli mesleki denklik için… Benim bu hususta bir sorum var UMK… Klasik olarak gelince yemek dağıtım işine başvurmayı düşünüyorum ilk iş olarak. Kabul şartları ve süresi hakkında bir kesinlikle var mı? Bir de bisiklet ihtiyaçlarınızı nasıl gordunuz acaba? Eşinin bisiklet alımı konusunda bizlere tavsiyesi ne olur… ? Çok teşekkürler içime doğuyor bu hafta vize gelecek ve 24 Aralık gecesi uçuşa geçeceğim… 🙂

  1. Çok teşekkürler katkınız için🙋🏼 Eşim aslında çok seçici davranmadı bisiklet konusunda, çok pahalı olmayan güvenli bir marka tercih etti ama ikinci el seçenekleri de dahil olmak üzere pek çok seçeneğiniz var. Bu işler için başvurular online alınıyor ve ihtiyaca göre dönüş yapılıyor bildiğim kadarıyla.
   Bu hafta Avustralya’da Christmas rehaveti başladı bile, belki yeni yıl sonrasına kadar işler askıya alınabilir, siz de beklemeye birazcık mola verebilirsiniz bu arada belki de😊💕

   1. Farkındayım o rehavetin….Aslında tek beklentim vizemin çıkması ve gelmek…Yıl başında orada olabilmek. Mümkün mü bilmiyorum ama bakalım artık. Yeni yıl sonrasına kalırsa da napalım bakalım. Bekledik o kadar…. Sanırım bana beklemek düşecek yine 🙂

 20. Merhaba, benim merak ettiğim biz yeni evli çift olarak Avusturalya’ya göç etmek istiyoruz. Benim eşim hiç İngilizce bilmiyor. Başvuru yapmadan önce İngilizce öğrenmeli mi, mutlaka belli bir seviyede biliyor olması gerekiyor mu? Beni aydınlatırsanız sevinirim 🙂

  1. Merhabalar, eğer başvuruyu sizin üzerinizden yapacaksanız eşinizin ingilice bilmesi şartı yok, bunun için sanırım ekstra bir para ödeniyor başvuru sırasında ve eşiniz Avustralya’da dil okuluna gidebiliyor daha sonrasında.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Tasarım: Blogger Tasarım