Malezya Gezi Rehberi | Asya’daki Avrupa Şehri: Melaka

Öyle bir şehir düşünün ki, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alsın, Portekiz, Hollanda ve İngiliz sömürgesi altında kaldığından size adeta Asya’nın tam ortasında bir Avrupa şehri hissini yaşatırken, attığınız her adımda sizi tarih ve kültüre boğsun ve “iyi ki geldim” hissini kesinlikle yaşatsın. İşte bu tanımlamaların hepsine uyan şehri açıklıyorum: Kesinlikle Melaka !:)

Melaka, Malezya

İçinden nehir geçen, nehri izlerken şirin kafelerde kahvenizi ya da karpuz sularınızı yudumlayabileceğiniz ve çok da vaktinizi almadan yalnızca 24 saat içinde gezip bitirebileceğiniz şehir Melaka, bizim Malezya‘daki ikinci durağımız ve kesinlikle en çok etkilendiğimiz yerlerden biri oldu.  Bu kadar özelliği içinde barındırabilen mini mini ama geçmişi zengin mi zengin güzel şehir Melaka‘yı fazla uzatmadan anlatmaya başlıyorum:) Eğer ki olur da Malezya’ya yolunuz düşerse, Kuala Lumpur‘a yalnızca 2 saat uzaklıktaki bu şehri sakın pas geçmeyin, üzülürsünüz:)

Melaka Nehri

Melaka’nın Kısa Tarihi

Melaka
, 14. yüzyılda Singapur’un son kralı olan Parameswara tarafından keşfedilmeden önce, yalnızca küçük bir balıkçı kasabasıymış. Güzel konumu ve her mevsim ulaşılabilir bir liman olmasıyla daha sonraları Çinlilerin de dikkatini çekerek bir ticaret merkezi haline gelmiş. 16. yüzyıldan sonra ise işler iyice karışmış ve şehir sırasıyla; yaklaşık 100 yıl Portekiz, 150 yıl Hollanda ve 100 yıllık bir süre için İngiliz himayesi altında kalmış ve bu da yetmemiş İkinci Dünya Savaşı sırasında şehir 3 yıllığına Japonların himayesi altına bile girmiş olsa da, savaş bittikten sonra nihayet Malezya şehri olarak tarihte yerini almış.

Melaka, Malezya

Melaka, ticaret yapmak isteyen Çinlilerin yerleşip, yerel kadınlarla evlenmesi sonucunda “Peranakan “Kültürü’nün” de merkezi konumuna gelmiş. Bu evlilikler, yerel ve Çin kültürünün bir füzyonuna sebep olmuş ve şehirde bu güzel karışım hala net olarak hissedilebilir durumda. Ek bir bilgi olarak, bu kültürde erkeklere “Baba”, kadınlara ise “Nyonya” deniyor.

Red Square, Melaka


Melaka’ya Nasıl Gidilir?

Biz Melaka’ya Kuala Lumpur Havaalanı’ndan bindiğimiz rahat ve konforlu bir otobüs yolculuğuyla yaklaşık iki saatte ulaştık. Kuala Lumpur’dan Melaka’ya her yarım saatte bir otobüs olduğundan ulaşım gerçekten çok rahat. Bunun dışında Melaka’ya Singapur da dahil olmak üzere pek çok yerden kalkan otobüsler vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Rengarenk Bir Tapınak, Harmony Street

Melaka’da 24 Saat’te Neler Yapılır?

Biz Melaka‘ya gece ulaştığımız için ertesi sabah erkenden kalkıp şehri keşfetmek için yola koyulabildik.

Otelimizin tam karşısında yer alan Menara Taming Sari‘ya uzaktan bir bakış attıktan sonra, şehri zaten günün ilerleyen saatlerinde St. Paul’s Hill‘e çıkarak göreceğimizden, yolumuza devam ettik:)

Menara Taming Sari, Melaka

Sabah ilk durağımız benim şu ana kadarki en sevdiğim Çin Mahallesi olan “Jonker Street’ti“. Maalesef benim Çin Mahallesi algım birazcık, kaos, imitasyon ürünler ve kalitesiz malzemeler üzerine kurulu:( Ama Jonker Street bu algımı yerle bir etti diyebilirim. Gerçekten çok tatlı cafeler, güzel müzikler, kaliteli hediyelik eşya satan dükkanlar ve girmek isteyeceğiniz güzellikte müzeleri barından harika bir sokak burası.

Jonker Street, Melaka

Kahvaltımızı Backlane Coffee’de yaptıktan sonra, sokağı baştan aşağı sanırım bir kaç kez yürüdük:) Ardından şehrin tarihi kısımında da kısaca değindiğim Peranakan Kültürü’nü daha yakından tanımak için Baba&Nyonya Heritage Museum’a gittik. Burası 1861 yılından beri burada yaşayan Peranakan bir aileye ait. İçeride fotoğraf çekilmek yasak çünkü ailenin bir üyesi hala bu evin bir kısmında hayatını sürdürüyor ve ailenin tüm üyeleri Çin Yeni Yılı’nı kutlamak üzere yılda bir kez bu evde buluşuyormuş. Evdeki geleneksel eşyalar ve özellikle yıllardan beri çekilmiş aile üyelerinin gerçek fotoğraflarını görmek çok ilginçti, müze gezmeyi çok sevmeyen biri olarak bu müzeyi kesinlikle tavsiye ediyorum:)

Müzenin çalışma saatleri: 10 AM- 12:30 AM, 14.30-16:30 (Müze Salı günleri kapalı)

Backlane Coffee, Melaka

Baba&Nyonya Heritage Museum’dan çıktıktan sonra, Jonker Street‘in hemen paralelinde yer alan Harmony Street‘e doğru rotamızı çevirdik. Bu sokak, rengarenk Hindu Tapınaklarının, Budist Tapınaklarının ve bir adet caminin yıllardır yan yana, barış içinde ve birlikte yaşamanın mümkünlüğünü kanıtlar güzellikte durduğu bir sokak. Hala odalarında ibadetin yapıldığı Cheng Hoon Teng Temple ve onun bir kaç adım ilerisinde ve hala ezan seslerinin yükseldiği Kampung Kling Mosque (Cami) ziyaret etmeye kesinlikle değer. Malezya‘da yan yana gördüğüm bu dini sembollerden ilk olarak etkilendiğim yer Melaka olsa da, iki sonraki durağımız Penang bu güzelliği iliklerime kadar hissettiğim yer oldu.

Kampung Kling Mosque, Melaka
Cheng Hoon Teng Temple, Melaka

Harmony Street‘ten çıktıktan sonra saatler öğleye doğruyu gösteriyordu ve hava en bunaltıcı haline ulaşmamışken doğruca şehrin merkezi sayılan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Red Square‘e gittik. Buraya Hollandalılar tarafından yapıldığı için aynı zamanda “Dutch Square” yani “Hollanda Meydanı” da deniyor. Bu meydanı gözden kaçırmanız mümkün değil çünkü şehre ayak bastığınız anda kiremit renkli bu küçük Hollanda binalarını kesinlikle hemen fark edeceksiniz.

Red Square, Melaka

Red Square‘de; 17. yüzyıldan kalma bir Belediye Binası ve aynı zamanda o dönemin üst düzey yetkililerinin yaşadığı yer olan ve şu an doğudaki en eski Hollanda yapısı Stadthuys, aslı Portekizliler tarafından yapılmış olan fakat daha sonraları Hollandalıların Melaka‘daki 100 yıllık egemenliklerini kutlamak amacıyla yeniden inşa ettikleri ve asıl rengi beyazken 1900’lü yıllarda ortama ayak uydurması amacıyla kiremit rengine boyanan Christ Church (Hristiyan Kilisesi) ve çevresinde bol bol turiste rastlayacağınız Queen Victoria’s Fountain (Kraliçe Victoria Çeşmesi) bulunuyor.

 

Christ Church, Melaka
Queen Victoria’s Fountain

Red Square‘de çevreyi gözlemleyip, hatrı sayılır sayıda fotoğraf çektikten sonra, hem şehri bir de yukarıdan görmek hem de biraz daha Portekiz ve Hollanda izlerini keşfetmek adına St. Paul’s Hill‘e (St. Paul’s Tepesi) çıkma zamanımız gelmişti. Bu tepenin bir diğer özelliği de 16. yüzyılda Portekizliler tarafından yapılmış bir kilise olan St. Paul’s Church’e de ev sahipliği yapıyor olması.

St. Paul’s Hill’den Şehir Manzarası
St. Paul’s Church, Melaka

St. Paul’s Hill‘den aşağı doğru inerken (bu şehirde hiç bir şeyi görmek için zahmete girmenize gerek yok:))  göreceğiniz iki önemli şehir simgesi daha var. Bunlardan ilki A’ Famosa (Porta de Santiago). Burası 16. yüzyılda bir Portekizli Amiral tarafından askeri bir merkez olarak kurulmuş olup, Hollandalılar tarafından kısmen yıkılmış olsa da, İngilizlerin koruması sayesinde bugünlere gelebilmiş, şehrin en çok fotoğrafı çekilen yapısı olarak biliniyor.

A’ Famosa, Melaka

İkinci önemli simge ise, Melaka Sultanate Palace yani Saltanat Sarayı. 10. yüzyılda yapılmış olan bu saray 1985 yılında restore edilmiş ve saray içerisinde o döneme ait kıyafetler, mücevherler ve eşyalar bulunuyor. Saray Salı günleri ve Cuma namazı saatleri dışında 9.00- 18.00 arası açık.

Sultanate Palace, Melaka

Bunca tarihi ve kültürel yapıyı günün ilk yarısına sığdırdıktan sonra, sırada öğle yemeği için Melaka’nın en popüler “chicken rice ball” yeni tavuklu pilav topçuklarından yemek için, önünde yarım saate kadar kuyruk beklediğimiz, gerçekten salaş ötesi Chung Wah Chicken Rice Balls’ta soluğu aldık. Önceleri birer tane yer kalkarız, midemiz daha fazlasını kaldırmaz dediğimiz mekandan, en son çalışanların dükkandan çıkma saatine kadar bir şeyler yemek suretiyle ayrıldık:) (Bu arada 07.30- 15.00 arası açık)

 

Chung Wah Chicken Rice Balls
Yemek ilk geldiğinizdeki tedirgin halimiz:)

Günün ikinci yarısı için ilk planımız geleneksel Malay yaşamını ve Malay evini gözler önüne seren, girişi ücretsiz olup, içinde hala Fatima Nine’nin yaşadığı, Fatima Nine’nin büyük büyük dedesine ait Villa Samosa‘yı gezmekti. İçeriye adım attığımız anda 85 yaşındaki Fatima Nine’nin tek başına oturduğunu ve dışarıyı izlediğini görmek biraz kalbimize dokundu. Ardından Fatima Nine bizi fark etti ve bu evin hikayesini, geleneksel bir Malay evinde neler olduğunu, yeni gelinlerin yattıkları odayı ve üç kere çalındığı takdirde uğur getirdiğine inanılan çanı gösterdi. Her bir odanın fotoğrafını çekmemiz ise onun için çok önemliydi, çünkü içerisindeki eşyaların tertemiz ve özenle korunduğu bu evi çok sevdiği ve gurur duyduğu besbelliydi..

Villa Samosa, Melaka

Villa Samosa’dan sonraki son durağımız nehir kenarı oldu. Burası sokak sanatlarına hayran hayran bakmak, nehrin karşısında karpuz suyu yudumlamak ve günün yorgunluğunu atmak için nefis bir son duraktı. Biz yapmadık ama burada nehir üzerinde feribot turu da çok popüler bir aktivite, siz deneyebilirsiniz:)

Melaka Nehri


Melaka’da Neler Denenebilir, Ne Alınabilir?

Benim gözlerim o bulamaca benzeyen tatlıyı denememe izin vermese de, siz meşhur Cendol tatlısını deneyebilirsiniz:)

Biz şehirleri mümkün olduğunda yürüyerek gezme taraftarı olsak da, içerisinden bangır bangır müziklerin geldiği bu süslü bisikletler, yani “tuk tuk” lara binebilirsiniz.

Meşhur Tuk Tuklar:)

Nyonya’ların küçük ayaklarıyla gurur duydukları ve bunu sağlamak için özel tahta ayakkabılar giymesinden yola çıkılarak hazırlanan, küçük Nyonya ayakkabıları hediyelik eşya olarak alabilirsiniz.

Biz denk gelmesek de, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri yine Jonker Street’te akşam 18.00’den sonra kurulan gece pazarını gezebilirsiniz.

Melaka’da Nerede ve Kaç Gün Kalınır?

Melaka konaklama açısından sizi hiç yormayacak bir şehir. Nehir kenarında harika manzaralı görece daha pahalı otellerden, biraz daha iç kısımlardaki çok uygun fiyatlı hostellere kadar yelpaze oldukça geniş. Şehir çok büyük olmasa da, yine de merkeze yakın bir yer seçmek, tüm gün yürümekten yorulan bedeniniz için iyi olacaktır:)

Kaç gün kalınır sorusu için en net cevabım maksimum iki gece olur. Görülecek her yer yürüme mesafesinde olduğundan, ekstra kalınacak günlere yapılacak çok da fazla bir şey kalmayacaktır.

Ve Maliyetler..
Bu maliyetler Temmuz 2016 fiyatlarıdır ve Malezya Ringiti olarak verilmiştir. Yalnızca size fikir vermesi açısından yazıyorum, sizin gideceğiniz dönemde değişmiş olabilir:)  (Bu dönem için 1 MYR= 0.72 TL olarak düşünebilirsiniz.)

Kuala Lumpur- Melaka Terminal Otobüs Yolculuğu (Kişi Başı:24 MYR)
Melaka Terminal- Melaka Şehir Über Yolculuğu : 15 MYR
Baba&Nyonya Heritage Museum Giriş Kişi Başı: 15 MYR
Sultanate Palace Giriş Kişi Başı: 2 MYR
Mercury Boutique Hotel 2 Gece 2 Kişi Konaklama: 192 MYR

Uzun süredir Avrupa’dan çok uzak olan bünyemize, Asya’daki bu Avrupai şehir; kültürü, tarihi ve güler yüzlü insanlarıyla çok çok iyi geldi. Bir sürü yeni anı, yeni tatlar ve yeni bilgilerle dolduktan sonra, Malezya’daki üçüncü durağımız, fotoğraflardan gördüğümüz yeşil görüntüsüyle bile oksijenle dolmamızı sağlayacak güzellikteki, Malezya’nın çay, oksijen ve çilek cenneti Cameron Highlands olacak.

Melaka’ya Veda:)

Yemyeşil bir şehir görmeyeli çok olduysa, hepinizi Cameron Highlands yazıma beklerim:)

Sevgiler..

4 Yorum yapılmış

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Tasarım: Blogger Tasarım