Malezya Gezi Rehberi | Perhentian Adası

Perhentian Adası, kaldığımız süre boyunca ayağımızı kumdan başka bir yere basmadığımız, denize girmek ve denizde yapılacak aktiviteler dışında kafamızı oyalayacak hiç bir şeyin olmadığı, mavinin ve yeşilin bu tonuyla ilk kez tanıştığımız, kendi dillerinde “durma noktası” anlamına gelen ismiyle, bizim için gerçekten stresimizin durduğu, üzerimize huzurun çöktüğü yer oldu:)
Bize 40 Gün Müsade yazımı okuyanların bildiği ve çok da şaşırdığı üzere :), geçtiğimiz ay tam 40 gün sürecek bir geziye çıkmıştık ve Malezya üzerindeki ilk durağımız (sadece ilk gece konakladığımız Kuala Lumpur’u saymazsak) Perhentian Adaları’ndan Perhentian Besar oldu. Yazımın başında fikir belirtmem ne kadar doğru olur bilmem ama, bence Malezya’ya gelip bu adaya uğramadıysanız çok şey kaçırdınız demektir:)
Bol fotoğraflı, gözlerinizin maviden ve yeşilden kamaşacağı, şu an benim de yoğun bir şekilde tekrar orada olmayı istediğim Perhentian Adası’nı tanıtmaya ufak ufak başlıyorum, hazır mısınız:)
Long Beach
Perhentian, Perhentian Besar (Büyük Perhentian) ve Perhentian Kecil (Küçük Perhentian) olmak üzere iki tane adacıktan oluşuyor ve bu iki ada arasında ulaşım deniz taksi adı verilen küçük tekneciklerle sağlanıyor. Bu adacıklara gitmesi birazcık zahmetli olsa da önceden bileceğiniz bazı şeyler ve yapacağınız planlamayla harika bir tatil geçirebilirsiniz:)
Perhentian’a Nasıl Gidilir?
Bizim Sydney’den Air Asia ile Kuala Lumpur’a doğru başladığımız yolculuğumuz tam sekiz buçuk saat süreceği için ilk gecemizi başkent Kuala Lumpur’da geçirmeye, ertesi sabah ilk uçakla Perhentian’a gitmeye karar verdik. Burada yeri gelmişken eklemeliyim ki, eğer ki bir Malezya Havayolu ile seyahat edecekseniz, kesinlikle sahip olduğunuz en yünlü kıyafetleri de yanınızda bulundurmalısınız:) Kapalı yerler, buna uçaklar da dahil, o kadar soğuk ki, ben Sydney’deki kış mevsiminin ortasında, kalın sweatshirtümle bindiğim uçağımızda, uçuşun ilk üçüncü saatinin sonunda ağır bir gribe yakalanmıştım bile:)
Perhentian’a Doğru Yolculuk
Açık açık söylemeliyim ki, Perhentian’a gitmek gerçekten zahmetli. Kuala Lumpur’dan öncelikle 1 saat sürecek olan bir uçuşla Kuala Besut’a ulaştık. Havalanına indikten sonra, bir taksici ile anlaşarak (sıkı pazarlıkla tanışacağımız ilk an bu an oldu:)) yaklaşık bir buçuk süren bir macera ile Kota Bharu’ya gittik. Kota Bharu, gerçekten hiç gelişmemiş ve yapacak hiç bir şeyin olmadığı bir “merkez” ve buradan Perhentian Adaları’na hızlı botlar kalkıyor. Biz kalacağımız yerin bize verdiği saatte orada olarak, onların ayarladığı bir bota bindik ve dalgalarla boğuşarak yaptığımız 45 dakikalık bir yolculuk sonrası kendimizi Perhentian’da bulduk:)
Tuna Bay
Perhentian’a Ne Zaman Gidilir ve Kaç Gün Kalınır?
Muson mevsiminden ötürü, Perhentian’a gidilebilecek en iyi mevsim olarak Mart-Ekim ayları öneriliyor ve bunlar dışında deniz ulaşımının zorluğu nedeniyle adaya ulaşım yapılamıyor. Yine de bu aralıkta gitseniz bile asla yağmur yağmayacak diye bir şey yok. Biz Long Beach’te güneşlenirken, bir anda başlayan çılgın yağmurla birlikte kaçacak delik aramıştık:)
Kaç gün kalınır sorusunun cevabı ise tamamen size kalmış. Benim dinlenmeye, uzanıp güneşlenmeye ve bir “durma noktasına” ihtiyacım var derseniz, sınırsızca kalabilirsiniz fakat bana göre dört günlük bir Perhentian tatili fazlasıyla yetiyor.
Turtle Beach
Perhentian’da Nerede Kalınır?
Perhentian Adalarının büyüğü olan Besar, biraz daha sakin ve ailelere yönelik diyebileceğimiz bir adayken, Kecil ise daha fazla konaklama imkanının bulunduğu, gençlerin gece sabaha kadar sahilde eğlendiği, biraz daha eğlence adası. Eğer ki Perhentian’a gelmek istiyorsanız, işe ilk konaklama ayarlamakla başlamalısınız, aksi takdirde bizim gibi bulduğunuz som yerde kalmanız gerekebilir:)
Perhentian’ın en güzel (ve çok pahalı) iki oteli, Bubu Resort ve Tuna Bay Island Resort. Eğer ki kafam rahat bir tatil geçirmek istiyorum, maliyet çok da önemli değil derseniz kesinlikle bu ikisinden birinde kalmalısınız. Bu kadar parayı vermek istemiyorsanız da, otelin suyu, kliması var mı diye araştırın derim mutlaka.
Peki biz nerede kaldık sorusuna cevap vermem gerekirse (ki çok hatırlamak istemiyorum:)), söylediğim gibi baktığımız tarih için kalabileceğimiz tek yer Suhaila Palace adında, adı Palace olup kendisi derme çatma bir yapıda olan, sıcak suyu ve kliması olmayan (bunları gidince öğrendik), bize duşta Alaska’yı, gece uyurken Afrika sıcaklarını yaşatan, Süheyla Abla’nın güler yüzüne kanan turistler tarafından puanı booking.com üzerinde 7.5 olarak puanlanmış bir yerde:)
Perhentian’da bir cami
Perhentian’da Neler Yapılır?
Çok güzel kumsalların olduğu, harika denizlere girilir:) Denize girmek için pek çok alternatif var fakat benim en sevdiklerim, Turtle Beach, Romantik Beach ve Long Beach oldu. Deniz suyu gerçekten çok sıcak ama böyle güzel bir rengi kolay kolay başka bir yerde bulamazsınız:) Bembeyaz ve incecik kumlardan hiç bahsetmiyorum bile..
Turtle Beach
Kesinlikle şnorkel yapılır:) O kadar güzel rengarenk balıklar var ki, benim gibi sırtınız kıpkırmızı olup, soyulmaya başlayana dek denizden çıkmak istemeyeceğinize ve minik “Nemo”ları tutup sevmemek için kendinizi çok zor tutacağınıza eminim:)

Perhentian, Malezya

Eğer vaktiniz varsa, tüplü dalış yapılır. Biz yapmadık fakat şnorkelle bile öyle güzel bir dünya gördüysek, tüplü dalışla neler görülebileceğini tahmin bile edemiyorum:)
Coral Bay’de gün batımı izlenir ve güneşin nasıl böyle güzel battığına hayret edilir:)
Bir akşam hava karardıktan sonra kesinlikle bir deniz taksi yolculuğu yapılır. Adanın ışıkları, temiz havası ve yüzünüze vuran rüzgarla, yaşadığınıza bir kez daha şükredeceksiniz:)
Nerede kalırsanız kalın, bir akşam mutlaka Long Beach’te geçirilir. Adanın büyük kısmını oluşturan backpackerlar, yapılan ateş dansları, kumlara yayılmış gençleri izlemekten daha keyifli bir akşam olabilir mi?
Long Beach
Son olarak, adada Türk milli takım formalı bir yerli görürseniz, siz de Uzaktaki Minik Çocuk gibi ışık hızıyla yanına koşup, onla fotoğraf çektirebilir, bu kadar küçük bir adada bu formayla bir yerli gördüğünüz için onun kadar mutlu olabilirsiniz:)
Long Beach’de Türkiye formasıyla bir yerli:)
Perhentian’da Ne Yenir, Ne İçilir?
Bizim Malezya mutfağıyla ilk tanıştığımız yer Perhentian oldu. Bolca pilav, yanında soslu tavuk (Chicken Satay) veya et (Beef Rendang) yemekleri benim favorimdi fakat deniz mahsulü seviyorsanız, böyle bir adada tüm hayatınızı geçirebilirsiniz. Her gün taze taze tutulup pişirilen balıklar aklınızı başınızdan alabilir:) Tabi baldan tatlı ananaslar, karpuzlar yemeden ve bunlarla hazırlanan kokteylleri içmeden buradan dönmek kesinlikle olmaz:)
Restaurant önerim ise kesinlikle bizim her sabah kahvaltımızı yapıp, en az üç akşam yemeği yediğimiz Tuna Bay Resort’ün restaurantı olacak. Hem diğer yerlere göre daha hijyenik duruyor, hem de yediğimiz tüm yemekler çok lezzetliydi.
Perhentian’da Nelere Dikkat Edilmeli?
Adada ATM olmadığını (bizim Süheyla Abla belirli bir komisyonla kredi kartından para çekip nakit verme teklifinde bulunsa da, o pek sayılmaz:)) unutmayın ve yanınızda yetecek kadar nakit bulundurun,
Adada internet bağlantısı resmen can çekişiyor, biz Maxis hat almıştık fakat internete girebildiğimizi pek söyleyemem, Celcom daha iyi çekiyormuş, siz bir de onu deneyin,
Kumlarla kaplı olmayan her alana ayakkabı, terlik çıkarılarak giriliyor, buna mutlaka dikkat edin.
Şimdi bu ne alaka demeyin ama teknelerin yanaşacağı bir iskele yok bu adada, bu yüzden valizlerinizle suyun içinde bata çıka bir gösteri yapıp, yerlileri güldürmek istemiyorsanız daha çok sırt çantası ağırlıklı gelin:)
Tuna Bay
Gelelim maliyetlere…
 
Bu maliyetler Temmuz 2016 fiyatlarıdır ve Malezya Ringiti olarak verilmiştir. Yalnızca size fikir vermesi açısından yazıyorum, sizin gideceğiniz dönemde tabi ki fark edecektir:)  (Bu dönem için 1 MYR= 0.72 TL olarak düşünebilirsiniz.)
Kuala Lumpur-Kuta Besut Air Asia Uçak bileti (Gidiş Dönüş- Kişi Başı): 78 MYR
Kuta Besut (Havaalanı) – Kota Bharu (Liman) Taksi: 75 MYR
Kota Bharu- Perhentian Hızlı Bot (Gidiş Dönüş- Kişi Başı): 70 MYR
Suhaila Palace Konaklama Gecelik 2 Kişi: 160 MYR
Bazı yönlere giden deniz taksi fiyatları (Kişi Başı)
Büyük Adadan Long Beach: 15 MYR
Büyük Adadan Coral Bay: 20 MYR
Büyük Adadan Turtle Beach: 15 MYR
Biz 4 günümüzü, bu huzur adasında geçirip, hayatımızı tam da istediğimiz gibi durdurduktan sonra, bir sonraki durağımız olan; içinden nehir geçen, Asya’daki Avrupa şehri olarak ün salmış, sokaklarının güzelliğiyle kendimi kaybettiğim, UNESCO Dünya Kültür Mirasları kapsamına alınmış, şirin şehir Melaka’ya doğru yola çıktık. Melaka’yı ve oradaki tatilimizi merak ediyorsanız, çok yakında buradan okumayı unutmayın:)
Perhentian’a Veda:)
Sevgiler ve Melaka’da görüşmek üzere!
4 Yorum yapılmış
  1. Uzaktaki Minik Çocuk'un koşuşunu gözümde çok iyi canlandırdım çünkü ben de aynı şekilde o adamın yanına giderdim muhtemelen. Kalacak yer konusunda ya sıkıntılı ya da pahalı bir adaya benziyor ama inanılmaz bir yer, orası tartışılmaz sanırım. Yine çok güzel bir yazı, güzel fotoğraflar ^^

    1. Çook teşekkür ederim☺️🙏 Sadece kendisi koşsa yine iyi, ben de fotoğrafı çekmek üzere aynı hızda koşturuldum☺️🙈 Konaklama için gerçekten iyi bir araştırma gerekiyor, bizim gibi son dakikaya kesinlikle bırakmamak lazım.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Tasarım: Blogger Tasarım