Kendi Göç Hikayesini Yazmak İsteyenlere-1

Opera House

Bloğumu yazmaya başlamadan önce bu kadar çok kişinin Avustralya hayali kurduğunu tahmin bile edemezdim. Avustralya’ya taşınmaya karar verdiğimizde bir çok insanın cesaretlendirici sözleri hala kulağımda fakat “iyi yapmışsınız, keşke biz de yapabilseydik” ile ” biz de yapmak istiyoruz, nasıl yaptınız” arasında çok büyük bir fark varmış:) Gerçekten de benim tahmin edemeyeceğim kadar çok insan, benim bilmediğim yerlerde benimle aynı hayalle yaşıyormuş.

Bu blogu açma amacım, hem yalnız hissedeceğimi düşündüğüm bu ülkede kendi dilimi konuşarak dertleşmek, hem de Avustralya’yı merak edenler için biraz olsun burayı tanıtmaktı. Yanlış anlaşılmak istemem, ne Avustralya üzerinde derin araştırmaları olan bir gezginim ne de tüm prosedürlere yüzde yüz hakim bir danışman. Yine de bunun bilincinde bir çok “hayaldaşım” dan burayla ilgili merak ettiklerini bana soran o kadar çok mail aldım ki, bloğumun daha önce planlamadığım bir amaca da hizmet ettiğini görmüş oldum, buraya gelmek isteyenlere yardımcı olmak! Bunun benim için anlamının ne kadar büyük olduğunu tahmin edemezsiniz, severek yaptığım bu blog yazma hobim ve severek yaşadığım bu ülke hakkındaki bildiklerim, eğer birazcık olsun buraya gelmek isteyenlere yol gösterirse dünyanın en mutlu insanı olurum:)

Bu yazımı işte tam olarak “Biz de gelmek istiyoruz, siz bu işi nasıl yaptınız” diyenlere ithafen yazıyorum. Hem aldığım maillerdeki soruları hem de göç etmek isteyen kişileri anlamaya çalışarak kafamda topladıklarımı kendim sorup kendim cevaplayacağım:) Üstüne basarak eklemek isterim ki, cevaplarım tamamen kişisel araştırmalarım ve hislerime dayanmaktadır. Burada yaşayan herkesin benimle aynı duygu ve düşüncelerde olmayacağını tahmin edebiliyorum, bu yüzden bu yazımı, Uzaktaki Minik Kız’ın yorumu olarak okursanız çok sevinirim:)

Kendim sorup, kendim cevaplama kısmım başlıyor:)

Göç etmeye nasıl karar verdik? 

Açıkçası cevaplaması en zor soru, bu ilk soru. Uzaktaki Minik Çocuk ve ben, gezmeyi çok seven, her boşlukta kendimizi yeni bir yer görmeye adamış iki insandık. Gezdiğimiz yerlerden sonra çıkardığımız bir sonuç vardı ki, biz de insana daha fazla değer veren bir yerde yaşamak istiyorduk ve bunu 30 yaşımızdan önce yapmalıydık. Uzaktaki Minik Çocuğun 30. yaş gününe 2.5 ay kala, elimizde 1 yıllık vizemiz ve yanımızda sekiz adet bavulumuzla kendimizi Avustralya’da bulduk:)

Neden Avustralya?

Bizim göç hayalimiz aslında Avustralya ile başlamadı. Avrupa’yı iyice araştırarak bu işe başladık fakat vize şartları ve iş imkanları ile ilgili yaptığımız araştırmalar bizi Avrupa konusunda umutsuzluğa düşürdü. Elimizde kalan iki seçenek Kanada ve Avustralya idi. (Hiç bir zaman Amerika gibi bir hayal kurmamıştık, sebebi bilinmez:)) Kanada’daki zorlu kış şartları, bizi iklimi sıcacık, insanları güler yüzlü Avustralya’ya yönlendirdi. Soru içinde bir soru cevaplandırmak isterim ki; evet zor oldu. Rakamlara vurduğumuzda  15.000 km uzaklık, 9 saatlik zaman farkı, farklı mevsimleri yaşayan bir kıta, ailemiz, arkadaşlarımız ve kurulu düzenimiz.. Bir yandan da içimizdeki heyecan, şu anda yapmalıyız kararlılığı ve yeni yerlerde bulunmak için duyduğumuz karşı konulamaz istek. İşte bu son yazdıklarım galip geldi ve düştük yollara..

Palm Beach, Sydney

Hangi vize tipi ile geldik, başka hangi vize tipleri ile gelebilirsiniz?

Biz buraya geçerlilik süresi 1 yıl olan Work and Holiday vizesi ile geldik. Bu vizeyi 18-30 yaş arasındaki kişiler alabiliyor, üniversite öğrencisi veya üniversite mezunu olma şartı var. Bu vize maalesef eşinizle gelmek isterseniz onu kapsamıyor, yani ayrı ayrı iki work and holiday vizesine bireysel başvuru yapmanız şart. Bir de çok ağır olmamak koşulu ile bu vizeye başvurduğunuz zaman ingilizce bilginizi IELTS ile kanıtlamanız gerekiyor.( IELTS’te 9 üzerinden 4.5 almanız yeterli ki, bu da gerçekten yüksek bir puan değil).

En çok sorulan soru bu vizeye nasıl başvurduğumuz. Biz bu vize için gerekli belgeleri kendimiz toparlayıp bunları Büyükelçiliğe (Ankara’ya kargoyla) iletmek suretiyle başvurduk. Başvuru tarihi yılda bir kez ve 1 Temmuz, kontenjan ise yıllık 100 kişi. Bizim aldığımız bilgiye göre daha önceki yıllarda başvuru süresi Ekim sonuna kadar devam ediyormuş çünkü bu kota o tarihe kadar dolmuyormuş fakat son iki senedir talebin fazlalığı yüzünden Temmuz ortasına varmadan kota doluyor ve başvurular tamamlanıyormuş. Biz de bu sebeple, 1 Temmuz’da onlarda olacak şekilde belgelerimizi ulaştırdık ve başvuru sonucumuzu Eylül ayının ilk haftasında aldık. (Yine normalde bu kadar uzun sürmediğini ama 2015 senesindeki yoğunluktan dolayı bu kadar beklettiklerini zor da olsa onlardan öğrenmiş bulunduk:))

Söylediğim gibi bu vize 1 yıllık ve Adı üstünde “Work and Holiday” vizesi, yani hem eğitim alıp hem de çalışabilmenize olanak sağlıyor. Bu vize ile geldiğinizde 6 aya kadar aynı işverene bağlı olarak çalışabilir, 4 aya kadar da eğitim alabilirsiniz. Özellikle üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar için çok uygun bir vize türü, şiddetle tavsiye edebilirim:) (Bir de mühendislik bölümlerinden son iki sene içerisinde mezun olmuş kişilerin başvurabildiği 1.5 senelik olduğunu bildiğim bir vize türü var, mühendislik okuyan veya yeni mezun kişiler için araştırmanızı tavsiye edeceğim vize türü bu olur.)

Avustralya’da 5 ayını doldurmuş ve dönmek gibi bir düşüncesi olmayan biri olarak söylemeliyim ki şu anda “permanent residency” yani kalıcı vize almak için hazırlanıyoruz. Bu vize Work and Holiday’e göre biraz daha karışık bir süreç barındırdığından (daha yüksek bir IELTS notu, iş tecrübesi, eğitimle ilgili detaylı belgeler ve sahip olduğunuz mesleğin Avustralya’nın ihtiyaç listesinde bulunması gibi)  biz Türkiye’deyken çoğu kişinin de danışmanlık aldığı birinden danışmanlık aldık. Fakat maalesef danışmanlık sürecinin bize getirdiği gereksiz maliyetin yanı sıra, kaybettirdiği vakti de düşünürsek size tavsiye edebileceğim biri değil kendisi. Bu süreç puan toplama esasına dayalı, yani evli olmanızdan, yaş aralığınıza, sahip olduğunuz meslek dalından, IELTS sınav notunuza kadar geniş bir yelpazede kendinizi kanıtlamanız ve puanlar toplamanız gerekiyor. Bana bu tip vize ile ilgili gelen pek çok soruya (özellikle masraflarla alakalı) maalesef yeterli yanıtı verememem, sürecin kişiye özel durumlara göre değişiyor olmasından kaynaklanıyor.

Eğer ki yaşım Work and Holiday için tutmuyor, kalıcı vize de benim için zor diyorsanız, size benim de bir çok arkadaşımın sahip olduğu vize türü olan “Student” yani Öğrenci vizesini önerebilirim. Öğrenci vizeleri de kendi içinde farklılık gösteriyor. (Avustralya vize sisteminin çok karışık olduğuna sizinle birlikte ben de hemfikirim:)) Dil eğitimi almak istiyorsanız (ya da sadece vize almak istiyorum buna başvurmak en kolay da diyebilirsiniz:)), burada bir dil kursunun sizi kabul ettiğine dair bir onay mektubu ve hesabınızda belirli bir zaman geçinmenize yetecek kadar bir para göstermeniz gerekiyor. Bu vizenin güzel tarafı, eşinizi ya da kız/erkek arkadaşınızı başvurunuza dahil edebilirsiniz. Bunun dışında yüksek lisans/doktora eğitimi, meslek eğitimi veya sertifika programlarına katılım için de öğrenci vizesini tercih edebilirsiniz.

Benim size tavsiyem büyükelçilik resmi sitesi olan aşağıdaki web sitesini detaylı incelemeniz ve size en uygun vize tipine karar vermeniz olur. Site, Türkçe ve tüm detaylarıyla hangi vize türü için ne şartlar aradıklarını anlatıyor. Göç kararınızda size büyük katkı sağlamasını temenni ediyorum:)

http://turkey.embassy.gov.au/ankaturkish/Vize-Turleri.html

Wedding Cake Rock

Ne kadar bir bütçe ile geldik?

Bu konu bizim en garantici davrandığımız kısımdı diyebilirim. Hiç bilmediğimiz ve nelerin bizi beklediğini tahmin edemediğimiz bir yere göç ettiğimizden, 6 ay boyunca bizi çalışmadan da idare edebilecek bir bütçe ayırdık gelmeden önce. Uzaktaki Minik Çocuk, geldiğimiz ilk ayın sonunda iş bulduğundan bizim korktuğumuz başımıza gelmedi:) Yine de size kendinizi rahat hissetmeniz açısından 6 aylık bir maliyeti hazırda bulundurmayı tavsiye edebilirim.

Kalacak yer bulmak zor mu ve maliyeti ne kadar?

Vize alıp geldikten sonraki ilk ve en zorlu mesele konaklama:) Aslında bu sorunun cevabı, buraya nasıl geldiğinizle çok alakalı. Bunun için bir kaç versiyonda cevaplamaya çalışacağım.

Eğer yalnız geldiyseniz ve ingilizcenizi ilerletirken sosyalleşmek gibi bir hayaliniz de varsa, burada ev ve oda paylaşımının çok yaygın olduğunu söyleyebilirim. Her milleten pek çok insan, büyük küçük demeden bir çok evi ve odayı paylaşıp, hem güzel arkadaşlıklar ediniyor, hem de ingilizcelerini kolayca ve mecburi (!) olarak ilerletebiliyorlar. Evde kaç kişi olduğuna ve evin tipine göre maliyet değişmekle birlikte haftalık 130- 300 AUD şeklinde bir rakama bu işi halledebilirsiniz.
Eğer ki, yabancı bir ailenin yanında kalmak isterim derseniz fiyat biraz daha yükseliyor, bunun için de 200 AUD’den başlayan bir fiyat vermeye hazırlıklı olmanızda fayda var. Her iki ev paylaşım tipinde de (bazı istisnalar olabilir) elektrik, su ve internet faturaları kiraya dahil ediliyor.

Peki bu evleri nasıl bulacağım derseniz, burada bu iş için kullanılan internet sitelerini aşağıya not ettim. Özellikle ilk verdiğim sitede, ev bulmaktan başlayıp evde kullanacağınız eşyalara kadar her türlü şey uygun fiyata mevcut.( Hatta sadece gelip almanız karşılığında, aklınıza gelmeyecek çeşitlilikte bedava eşyaya da ulaşabilirsiniz:))

http://www.gumtree.com.au/
https://flatmates.com.au/

Ev ve oda paylaşımı bana göre değil, ben ailemle geldim derseniz süreç maalesef biraz daha zorlaşıyor. (Yaşadık ordan biliyorum:)). Burada ev tutmak için Türkiye’dekinden oldukça farklı bir sistem var. Önce evleri size az sonra vereceğim siteler üzerinden beğenmeniz ve yine o sitede yazan randevu günü ve saatinde orada olmanız gerekiyor. Yani Türkiye’deki gibi, ne zaman istesem gider görürüm mantığı yok. O evi beğenen diğer kişilerle birlikte randevu saatinde evi geziyorsunuz.(Biz ilk baktığımız evlerden birini bir Çin ordusu ile birlikte gezmiştik:)) İşler iyi gitti ve ev hayalinizdeki gibi çıktıysa,bu iş oldu ve bitti sanmayın, siz de ev sahibinin hayalindeki kiracı olmalısınız:) Bunu kanıtlamak için internet üzerindeki sisteme çalışma durumunuz, banka hesap bilgileriniz gibi, ev sahibinin sizi beğenmesine(!) yardımcı tüm belgeleri yükledikten sonra emlakçının sizi aramasını bekliyorsunuz. (Buradaki tek güzel şey, emlakçının kiracıdan komisyon talep etmemesi) Biz Türk aklımızı devreye sokup henüz çalışmadığımız halde bir kaç haftalık kirayı peşin ödemeyi teklif ederek ev sahibinin gönlünü kazanmıştık:) O sürecimizle ilgili detaylı bilgiyi “Kendi Vatandaşı Olmayan Ülkede İlk Üç Hafta” yazımdan okuyabilirsiniz. Maliyetine gelecek olursak evin yeri ve büyüklüğüne göre oldukça değişmekle birlikte 1+1 bir evi, merkezden bir kaç durak uzaklıkta bir yerde tutacak olursanız haftalık 320-500 AUD arasında bir tutarı göze almanız gerekecektir.

Ev bulmanıza yardımcı internet siteleri ise:

https://www.realestate.com.au/
http://www.domain.com.au/
ve tabi ki yine http://www.gumtree.com.au/

Evimizden Gün Batımı:), Wolli Creek, Sydney

Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Bu soruyu konaklanacak yerin altına koymamın bir sebebi var tahmin edeceğiniz gibi:) Burası çok büyük bir şehir ve maalesef ulaşım Avrupa’nın diğer büyük şehirleri kadar kolay değil. (İstanbula’a göre çocuk oyuncağı:)) Bu sebeple, eğer gelir gelmez araba alırım diye bir düşünceniz yoksa (araç satın almak ve benzin gerçekten ucuz bunu da bir düşünün derim:)), tutacağınız evin en azından bir tren istasyonuna yakın olmasını tercih etmenizi tavsiye ederim. (Burada yaşamak için en uygun semt hangisi diye aklına takılanların bu konuyu oldukça ciddiye almalarını tavsiye ederim, semtler, yaşam tarzınıza göre değişiklik gösterirken, bu konu ortak bir problem olarak gündeminizde olacaktır)

Ulaşım burada, otobüsler, iki katlı trenler (burada yaşayanlar buna tren dese de bence onlar metro:)) ve çeşitli yerlere feribotlar ile sağlanıyor. Ulaşım için bilet de satın alabileceğiniz gibi buraya yerleştikten sonra Opal Card (Bizim İstanbul Kartın daha da avantajlısı) almanızda büyük bir fayda var. Bu kartla ulaşımın ücreti, gideceğiniz mesafe ve saate göre değişse de, haftalık 8 basışı veya 60 AUD’yi doldurmuşsanız, haftanın geri kalan günlerinde bedava biniyorsunuz. Mesela, geçtiğimiz günlerde 8 basış hakkımı (bu benim için yaklaşık 25 AUD demek), doldurduğum için, yine aynı eyalet içerisinde yer alan Wollongong şehrine bedava gidip dönmenin tarifsiz mutluluğunu yaşadım:)

The Blue Mountains

Nasıl iş bulacağım, ne kadar para kazanırım?

Bana en çok gelen soruların başını bu çekiyor. Nerede çalışabilirim ve ne kadar kazanırım? Öncelikle içinizi rahatlatmak isterim ki, gerçekten çalışmak istiyorsanız ve işimi iyi yaparım derseniz burası geçici işler bulmak için adeta bir cennet.( Henüz kalıcı bir işimiz olmadığı için o konuda yorum yapamıyorum.)

Burada çalışan arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla, en çok yapılan işler; garsonluk, aşçılık ve yardımcılığı (kitchen hand deniyor), etkinliklerde yer alma (benim de ilk işim bu olacak, çok heyecanlıyım:)), ofis ve süpermarket temizliği.. Bu liste uzar gider.. Ben bir çok Türk arkadaşımın aksine Türk restaurantlarında çalışmayı burası için çok düşünmedim. (Sanırım hem maaşları biraz daha düşük hem de çalışan herkes Türk olduğu için İngilizceyi unutmak için birebir:)), ama yine de bir Türk olarak bulması en kolay iş bu olduğundan, böyle bir seçenek de olduğunu da bilmenizi isterim.

Maaşlara gelecek olursak, burası saatlik maaşlara bakıldığında en cömert ülke. Maaşlar 16 AUD’dan başlıyor, çalıştığınız işe bağlı olarak, 28 AUD’ye kadar çıkabiliyor. Yani ortalama bir hesap yaptığımızda, günde 8 saat ve haftada 5 gün çalışarak aylık  2500- 3000 AUD arası bir para kazanabilirsiniz.

Geçici işler için yararlanabileceğiniz site yine ve yine: http://www.gumtree.com.au/
Bebek bakıcılığı için: https://www.weneedananny.com.au/
Daha kalıcı işler içinse: http://www.seek.com.au/ veya https://www.linkedin.com/

Harbour Bridge, Sydney

Soru ve cevap kısmımın ciddi bir bölümünü bu yazımda tamamlamış bulunuyorum:)

Hayat gerçekten çok pahalı mı, ortalama ne kadar masraf yaparım, yeme-içme sorununu nasıl çözerim, hava ve saat farkı beni nasıl etkiler,dil problem olur mu, Türklere bakış açısı nasıl ve Sidney’de nasıl vakit geçirebilirim gibi soruların cevaplarına ise aynı konudaki ikinci yazımda devam edeceğim.

Eğer bunlar dışında cevabını merak ettiğiniz ve 5 aylık tecrübemin cevaplamak için yeteceğini düşündüğünüz sorularınız olursa, ikinci yazıma eklemek üzere yorum kısmında sizden alabilirsem, belki aynı soru işareti kafasında olan diğer kişilere de yardımcı olabiliriz:)

Umarım ilk adımı atma cesaretinizi kendinizde bulmanızda ufacık da olsa bir katkım olur.

Uzaktaki Minik Kız’dan buraya gelmek isteyen herkese sevgiler !

Not: Diğer yazıma kadar Avustralya’daki günlük hayatımı instagram adresimden takip edebilirsiniz:)

 

53 Yorum yapılmış
 1. çok teşekkürler harika bilgiler. yolunuz açık olsun.. daha önce orada 6 ay kalmış biri olarak bizde eşimle gelmeyi düşünüyoruz.gelişmelerden haberdar edin bizleri…

 2. Kalbi sevgiyle dolu olan ve Türkçeyi böyle güzel kullanan, kendi de güzeller güzeli olan Uzaktaki Minik Kız 🙂
  Yazılarınızı keyf alarak, boğazım düğümlenerek, hııııı böyle de tanımlanabilirmiş diyerek takip ediyorum. Takip ettiğim bloglara yazmak alışkanlığım değildir, arada bir yazacağım size.
  Sizin ve yanınızdaki Uzaktaki Minik Çocuk'un ayağına taş değmesin.
  Ankara'dan sevgiler.
  Sevilay

  1. Aldığım en güzel yorumlardan biri, beni çok mutlu ettiniz, çok teşekkür ederim:) İkimiz de sevgilerimizi gönderiyoruz size, yorumlarınızı merakla bekleyeceğim:)

 3. Merhaba
  Bir genc kadin avustralyaya tek basina gelse, sokakta kadinlar icin,guvenlik nasil acaba? Taciz,tecavuz gibi konularda durum nedir? Tabii ulkenin genel guvenlik durumundan da bahsederseniz sevinirim. Guzel gunler dilerim.

  1. Avustralya dunyada suc oranlarinin en dusuk oldugu ulkelerden birisi. Bir genc bayan tek basina rahatlikla issiz sokaklardan gece yuruyup evine gidebilir. Fakat her ulkede oldugu gibi istisnalar olmuyor degil.

 4. İçtenliğiniz ve samimiyetiniz harika 🙂 Yazılarınız insana ilham veriyor, hayallerden hayallere düşüyorum 🙂 Tüm işlerinizin rast gitmesini ve orada uzun, mutlu bir hayat yaşamanızı tüm kalbimle diliyorum. Ve kendimiz için dua etmeye devam ediyorum, umarım başarabiliriz.. Kucak dolusu sevgiler 🙂

  1. Bir insanı hayal etmeye teşvik ettiğimi bilmek ve ilham verdiğimin söylenmesi kadar mutlu edebilecek bir şey yok beni, ben de her gün hepimiz için huzurla nefes alalim diye dua ediyorum. İyi ki varsiniz, çok teşekkür ederim 🙏☺️

 5. Merhaba
  Belgelerle ilgili süreci de detaylandırabilirseniz çok sevinirim 🙂 Örneğin şu dış işleri bakanlığından alınması gereken belge çok kafamı karıştırıyor. Bunun gibi.. 🙂
  Lütfen yazmaya devam edin, anlatımınız çok keyifli, uzaktaki hayatınızda başarılar dilerim 🙂

  1. Cok tesekkur ederim☺️
   Dis islerinden bir belge alinmiyor aslinda, siz tum belgelerinizi hazirlayip dis islerine gonderiyorsunuz ( ben Buyukelcilik yazdigim icin sorun oldu sanirim, duzeltecegim), onlar uygundur seklinde bir yazi ile Buyukelcilige gonderiyorlar. Farkli bir sorunuz olursa yine yardimci olmaya calisirim☺️ Sevgiler..

 6. Selam,

  yazınız için çok teşekkürler! Hem doyurucu bir yazı olmuş, hem de noktasına, virgülüne dikkat edilmiş. Aklımdaki soruların çoğunluğu cevaplanmış oldu; elinize sağlık.

  "…biz de insana daha fazla değer veren bir yerde yaşamak istiyorduk ve bunu 30 yaşımızdan önce yapmalıydık…" cümleniz, bence her şeyin özeti.

  Eşinize selamlar! Her şeyin en güzelini hakediyorsunuz..

  1. Hem bu içten yorumunuz, hem de bizi anladığınızı hissettirdiğiniz için çok teşekkür ederim.. Kendinize çok iyi bakın, hepimiz bütün güzellikleri hakettiğimiz mutlu bir hayat yaşayalım 🙏☺️

 7. Yaşım ve konumum gereği bunlar benim için çok erken de olsa bir gün bu işi başarır ve bende başka bir dünyaya yolculuk yaparsam (kalıcı olarak) o gün gözlerimi kapatıp sizi anacagim ve sizi mutlaka bulup bu mesajı hatırlatacagim.
  Dünyanın bambaşka yerinde bambaşka insanlarla huzurlu ve mutlu yaşamanız için dualarımda yer alacaksınız. Bir yıl içindeki ikinci ilham kaynağım oldunuz. Rabbim yolunuzu hep açık etsin. Uzaktaki minik kızın ondan daha uzaktaki minik takipçisi olarak size buradan kocaman sevgiler yolluyorum. Sekmeler kısmından isminiz silinmesin dileğiyle.

  Pişman olmanız gereken tek şeyin "neden daha erken gelmedik ki buralara" demek olmasını dilerim.
  Güzel günler görün, daha güzel ve daha güneşli…

  1. Tanımadığınız bir insan için bile böyle güzel dilekler barındırabiliyorsanız kalbinizde, ne kadar sevgi dolu, ne kadar harika bir minik kız olduğunuzu tahmin bile edemiyorum.. İyi ki varsiniz, güzelliklerle dolu, kalbinizin hep böyle temiz kaldığı, harika bir hayat dilerim size☺️

 8. Çocukluğumdan beri hep bir ses fısıldardı, gitmelisin!!!
  Yaşamım da her alanda ara ara bu ses bana bunu hep fısıldadı.Ne yazık ki maddi olanaklarım da imkan vermedikçe hep yerimde saymakla geçirdim zamanı.Son üç yıldır bu ses artık içim de çığlıklar atmaya başladı ve benim artık gitme zamanımın geldiğini, zaman kaybetmemem gerektiğini söylüyor.İşte tam da bu esnalarda sizin gibi radikal kararlar alan insanların bloglarını okuyor ve tekrar cesaretleniyordum.Bu süreç böyle gidiyordu ki bugün Türkiye de istediğim bir işin iş görüşmesinin kötü geçmesine kadar…kendimi o kadar kötü hissederken Zeynep arkadaşım Whatsupp dan bir yazı paylaşıyor…" http://birhayalinpesinde.com/?s=uzaktaki+minik+k%C4%B1z#.Vu_aXOKLTIU" ve ben kendime geliyorum ve tekrar gitme hayallerime kavuşuyorum..
  Sizin yazınızdan hem çok etkilendim hem de çok açıklayıcı buldum..Sizi intagram,facebook ve blogunuzdan artık takip ediyorum…Bugünümün enerjini iyi hale getirmem sizin sayenizde olduğu için hakkınızın olduğunu düşünerek yazmak istedim…
  Hakkınızı helal edin..
  Ve Uzaktaki iki güzel insana sevgiler selamlar..
  Ramis,

  1. Ramis Bey, umuyorum ki icinizde size bir seyler yapmanizi soyleyen sesin yaninda cesaret ve sans da sizinle olur, bunlar birlesince hayallerinizi kolayca gerceklestirebileceginizden hic suphem yok benim☺️ Siz de bu guzel yorumunuzla sizin henuz baslamamis benimse yariladigim gunumu guzellestirdiniz, asil ben size cok tesekkur ederim☺️ Sevgiler..

 9. Yazılarınıza bayıldım, tüm yazılarınızı da okudum çok yararlı ve güzel şeyler paylaşıyorsunuz size bunu icin teşekkür ediyorum.Yurtdisinda özellikle Avustralya gibi bi yerde yaşama hayali olan bir öğrenci olarak ben de en azından 1 yıllık basvurmayi düşünüyorum ama başvuru sürecinin zor ve gerekli paranın çok yüksek olduğunu duydum.Lütfen work anda holiday kapsamında gidene kadar ne kadar para gider ve başvuru süreci ne kadar zor yazabilir misiniz.Herkesin hayallerini gerçekleştirmesi dileğiyle şimdiden teşekkürler

 10. Yazılarınız beni inanılmaz gaza getirdi:) yüksek lisans tezimi teslim eder etmez gelmek istiyorum! Yalnız en çok merak ettiğim konu şu ki; böcekler! :)) bide deniz tabi. Ada ülke ama denize denizanalarından giremiyorsunuz gibi şeyler duydum. Ne kadar doğru?:)

  1. Bu konuyla ilgili de yazacağım ama denizle ilgili kısmı tamamen yalan diyebilirim☺️ Instagramımı takip ederseniz denizin ne kadar girilesi olduğunu görebilirsiniz (yazılarımdan bile daha gaza getirici bile olabilir)☺️

 11. Çok güzel yazmışsın, yıllar önce biz de o zamanlar sevgilim şimdiki eşimle Avustralya'da bir yaşam kurma hayaliyle yola çıkmış ve 2 sene yaşamıştık. Fakat bizim seçtiğimiz Batı sahili Perth bizi pek açmamış, alışkın olduğumuz kültürü tarihi ve medeniyeti ile Avrupa'yı özlemiş, kararımızı verip dönmüştük.. Şimdi Münih'te yaşıyorum, bu benim yaşadığım sanırım 5. ülke ve burda evimde hissediyorum 🙂 Umarım cesaret edemeyen ama hep hayalini kuranlara yazın teşvik edici olur, gidin arkadaşlar, hayat çok kısa.. Hayallerinizin peşinden gidin..

  1. Cok tesekkur ederim☺️ Sizin Munih'i ne kadar benimsediginiz yazilarinizdan o kadar net anlasiliyor ki, herkes sizin kadar huzur buldugu yerde yasama sansina sahip olur umarim bir gun🙏

 12. Ellerine sağlık mükemmel yazmışsın. Kısa bir süredir bu konuyu ben de araştırıyorum aklımdaki bikaç soru gitti en azından. Eşinle mükemmel bir hayat diliyorum 🙂

 13. Merhaba
  Paylastiginiz faydali bilgiler icin kaleminize saglik!
  Bir sorum olacakti sinir 30 yastan gun alma mi ya da doldurunca mi kabul edilmiyor.
  Sinirdayim ona gore hizla plan yapacagim
  Tesekkurler

 14. Yazilarinizi okudum. Bende 4 yildir amerikada yasiyorum. Buraya geldigim gunden beri memlekete donmeyi dusunuyordum ama son birkac yildir ulkede hic iyi seyler olmuyor ve gidilebilecek baska bir yer bakiyorum. Amerikadan sonra kubaya gitmeyi dusunuyorum orada isler yolunda gitmezse avustralya ilk sirada olacak "for sure". Yazilariniz cok icten olmus.Kendinize dikkat edin, sevgiler 🙂

 15. Harika bir paylaşım olmuş. Bencillik etmeden insanın bütün tecrübelerini paylaşması çok güzel bir davranış. Ben hala takipteyim. Eşimle de paylaşıyorum yazılarınızı fakat is ciddilesince bizi bi korku sardı.Uzaklık korkusu , ailemize bişey olursa ne yaparız korkusu, orda birimizin başına kötü bir şey gelirse korkusu ve en önemlisi de bir bebek istiyoruz ve bunu ertelemek istemiyoruz. Bebeğimiz olunca gidemeyecegimizi düşünüyoruz. Çok karışıgız çok 😕 Umarım yollarimiz bir gün kesişir. Sağlıkla kalın.

  1. Merhaba, çok teşekkür ederim.. Evet gerçekten çok zor bir karar, insan her detayı ince ince düşündüğünde kesinlikle kalmayı tercih ediyor, bu yüzden biraz da akışına bırakmak lazım belki de hayatı:)

 16. Sevgili uzaktaki minik kız, blogun çok içten, çok eğlenceli ve en önemlisi de fazlasıyla ilham verici. Okurken kimi zaman gözlerim doldu, kimi zaman 'yok artık bu kadar da aynı olamayız herhalde' derken buldum kendimi. Bunca yıl bir anlığına bile durup, hayatımı durdurup ne yapmak istediğimi gerçek anlamda hiç düşünmedim, düşünemedim. Gereksiz bir sorumluluk duygusu ile çalıştım debelendim. önce fen lisesi ardından türkiye derecesi ile mühendislik fakğltesini bitirdim, bugün belki pek çok üniversite öğrencisi gencin çalışmak isteyeceği bir şirkette en azından okulda öğrendiklerimi kullanabileceğim bir işte çalışıyorum. Bunları buraya bizler gibi olduğunu, bu yollardan geçtiğini ve geçmekte olduğunu bildiğim insanlara, bunca yıldır uğraştığımız şeylerin aslında bizi bir kere yaşayacağımız bu hayatımızda aslında çok da tatmin edecek şeyler olmadığını sorgulasınlar diye yazıyorum. (bloguna içimi döktüm resmen :D)

  Şİmdi oturduğum yerden bakınca, hergün 'Ne yapıyorum ya ben burda' demek istemediğimi farkettim artık, güvenli bildik ortamınızı, ailenizi, arkadaşlarınızı, doğup büyüdüğünüz yerleri bırakarak binlerce bilinmezliği ve sonsuz olasılıkları ile yepyeni bir hayata adım atmış olmanızdan dolayı sizi içtenlikle tebrik ediyorum.

  Herşeyin gönlünüzden geçtiğinden bile daha iyi olmasını dilerim.

  Not: Geçen sene evlendim, eşim seneye 30 oluyor, Moda'da oturuyoruz ve mayıs ayında Ielts'e girip başvurumuzu yapmayı düşünüyoruz 🙂

  Buradan kucak dolusu sevgiler 🙂 <3

  1. Ben de yorumunuzu aynı heyecan ve şaşkınlıkla okudum,en çok da beni çok iyi anladığınızı hissettiğim için gerçekten çok benziyoruz:)

   Gelme aşamasında her türlü kafa karışıklığınız için bana yazabilirsiniz, en zor kısımları onlar çünkü, geldikten sonra ise sizinle tanışmayı çok isterim..

   Her şey gönlünüzce olsun, iyi şanslar ve sevgiler:)

 17. merhabalar, gecenin bir yarısı work&holiday ile ilgili araştırma yaparken yazınıza rastladım. çok heyecanlı! aslında aradığım şey danışman firma olmadan da gidebilmiş birileriydi. tam da sizin yaptığınız gibi. danışman firmalar pek tabii sürece çok hakim olduklarından tercih etsem mi diye düşündürtüyor insanı ama diğer yandan da açıkcası danışmanlık için istenilen ücretler asıl vizeden fazla olunca ya ben bunu kendim yapamaz mıyım dedirtiyor. bu konuda uzunca bilgi isterdim sizden ama yormak istemem. sadece dışişleri bakanlığı belgeleri aldım diye bir geri bildirim yaptı mı diye sormak istiyorum. nasıl emin oldunuz, takibini nasıl yaptınız? kendi kendimizin danışmanı olmak o kadar zor mu? 🙂 çok teşekkürler şimdiden, sevgiler.

  1. Acikcasi biz fazla zorlanmadik bu surecte, cunku danismanla da gelmek isteseniz belgeleri kendiniz toplamaniz gerekiyor, belgelerin yeminli tercumanla cevrilmesi gibi isler var sadece, onlari da kendiniz yaptirirsaniz, danismanlik ucretlerine gore cok cok ucuza geliyor. Belgelerinizi gonderdikten sonra Disisleri'ni arayarak belgelerinizin ulasip ulasmadigini kendiniz teyit ettirebilirsiniz. Ardindan yine kendiniz Disislerinin verdigi sure bittikten sonra Buyukelcilik Danisma Hattindan belgelerinizin oraya ulasip ulasmadigi bilgisini alabilirsiniz, daha fazla bir bilgiyi araci kurumlar da alamiyor zaten. Umarim yardimci olabilmisimdir, sevgiler☺️

 18. Merhaba,
  Öncelikle yazı için teşekkürler. Dışişleri için kurumun kayıtlı genel posta adresine mi gönderiyoruz yoksa özel bir adres var mıdır ? Ne yazık ki internette bu konuda çok açık bilgiler mevcut değil.
  Teşekkürler

 19. Merhaba, bu soru sorulmuşmudur diye tüm yorumları okudum bulamadım:) sorum şu work&holiday ile ilk başvuru yapmaya başladığınız andan itibaren (başvuru ücreti, danışman ücreti, evrak ücreti, sağlık kontrol veya sigorta ücreti uçak ücretleriniz gidiş-dönüş olabilir yani Avustralya'ya ayak bastığınız ana kadar olan tüm masraflarınızı) ikinizin de dahil tüm masraflarınızı 8 bavul dahil:) lütfen paylasirmisiniz, bu kadar detaylı soru için şimdiden teşekkürler. Eşimle bizde sizin gibi gelip göçmen olarak kalmak istiyoruz.

  1. Merhabalar, boyle bir toplami kendimiz de hesaplamadigimiz icin paylasmadim daha once de:) Bu soylediginiz kalemlerin hepsi, kisilerin durumlarina ve zamanlara gore cok fazla farklilik gosterecektir. Biz work and holidayle geldigimiz icin, bu vize ucretini 2016 senesi icin Buyukelciligin internet sitesinden bulabilirsiniz. Bu vize turu icin bir danismanlik almadik, belgelerin noterde onaylatilmasina klasik sayfa basi bir ucret odedik sadece. Yine saglik kontrolunu ucretsiz bir devlet hastanesinde yaptirdik diye hatirliyorum. Ucak biletlerimizi China Southern isimli cok uygun bir firmadan kisi basi tek yon 1500 TL gibi bir fiyata almistik. Bu firmanin kilo siniri digerlerine gore cok yuksek oldugundan herhangi bir ek bavul ucreti de odemedik:)

 20. Merhaba
  Eşim Avustralyadaki bir firmadan teklif alıp çalışmaya başladıktan sonra göçmenlik programına başvurursa şansımız daha mı fazla olur? Merak ettiğim eşim orada sadece çalışma vizesi ile bulunurken ben de gidebiliyor muuyum ve çalışabiliyor muyum? Bilgi verebilriseniz çok memnun olurum. Teşekkürler şimdiden

  1. Merhabalar, başvurur başvurmaz değil ama sanırım buradaki iş tecrübesi puan kazandırıyor. İkinci sorunuzu tam anlamadım, sadece çalışma vizesi derken işveren sponsorlu kalıcı vizeyi mi kastediyorsunuz? Eğer öyleyse sizin de yaşama ve çalışma hakkınız olacaktır☺️

 21. Merhaba
  Sadece çalışma vizesi derken göçmenliği değil sadece eşimin çalışma vizesini kastediyorum. Orda işe başladıktan sonra göçmenliğe başvurana kadar benim çalışma iznim olmuyor sanırım.

 22. Merhaba Minik kız, yazılarını bir süredir keyifle okuyorum. Kendim ve aile için Avustralya hayalleri kuruyorum. Fark ettim ki İstanbul'da yan binamda çalışıyormuşsun, Avustralya da niye komşu olmayalım 🙂 Merak ettiğim çok şey var ama öncelikle sormak istediklerim PR vizesi için alabileceğim puanı yaklaşık olarak nasıl öğrenebilirim? hangi başvurular için akademik EILT gerekli? 2 çocuğum olması başvurumuzu olumsuz mu etkiler? gibi… Bunların cevabını Avustralya konsolosluğundan mı öğrenmeliyim?
  Hürriyet'teki yazarlığını gönülden tebrik ederim ve şimdiden teşekkürler, sevgiler…

  1. Merhabalar, çok sevindim takibine ve keyif almanıza, çok teşekkür ederim☺ Elbette, burada komşu olmamamız için de hiç bir sebep yok☺
   Gelebileceğiniz vize türleri yazımda, PR kısmında verdiğim linklerden detaylı bilgi alabilirsiniz. Çocuğunuzun olması asla olumsuz bir kriter değil. Akademiz IELTS ise vize başvurularında değil üniversite, yüksek lisans veya doktora programları gibi akademik başvurularda gerekli oluyor.

   Size sürecinizde kolaylıklar ve bol şanslar dilerim. Sevgiler💕

 23. Bencillikten uzak bir insanı cesaretlendirmek hayal kurmasına teşvik dünyadaki en büyük iyiliklerden biri bana göre… Bunun en canlı örneği benim sanırım. 1.5 sene öncesine dayanan hayaller, planlar ve alınan radikal kararlar…(Oraya göç hazırlıkları için gelmek zaten radikal… Ancak hayal kurulan bir bölümde hayallerin üniversitesinde okumak…. gibi gibi şeyler…) Sanırım bu yazın maddi hazırlık konusunda o zaman tetikledi. Ve burada yapabildiğim kadar öğrenci işinde çalışıp kredilerimi(KYK) biriktirdim. bir 6-8 aylık çalışmadan ki çalışmadan duramam ama hem sınav hazırlığı hem de cepten harcamaları kesecek kadar çalışsam yeter boyutundayım. Bu öğüdün olmasa idi kestiremezdim kesinlikle. Bahsetmişken içimdeki bir soruyu sormak istiyorum UMK. Biraz spesifik bilinemeyebilir. Acaba oraya gelince tekrar ikinci bir lisans okumamızda(PR aldıktan sonra tabi) engel bir durum var mı? Yoksa gereken koşulları sağladığımız sürece prosedürler bizim içinde aynı mı işliyor. IELTS 8 hedefini tutturursak sanki çok da imkansız durmuyor ama 🙂

  1. Neden hayal kurmayı bencillik olarak düşündünüz ki.. Bence bir insanı hayata en güzel bağlayan şey hayal kurmak, yoksa çok sıkıcı olurdu hayat☺️ Yine de hayal kurmanıza ufak da olsa yardımım dokunduysa ne mutlu bana☺️ PR aldıktan sonra bu vizenin ne eğitim ne de çalışma konusunda hiç bir bağlayıcılığı yok, tamamen özgürsünüz.. En yakın zamanda güzel haberlerinizi almak dileğiyle, sevgiler 💕

   1. Biraz sanırım başta noktalama eksiliğinden kaynaklanan bir anlam bozukluğu olmuş… Kastım tüm yazılarınızda insanlara hayal kurdurup teşvik ediyorsunuz ve bu yapılacak en büyük iyiliklerden biri bana göre… 🙂 🙂 🙂

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Tasarım: Blogger Tasarım