Avustralya’ya Göç | Mesleki Denklik Nasıl Alınır-2

Mesleki Denklik Nasıl Alınır konulu ilk yazımda biraz genel süreçleri anlatmaya çalıştım. İhtiyaç duyulan meslekler hangileri, denklik alırken okuduğum bölüm mü, yoksa çalıştığım iş mi önem taşıyor, hangi mesleklere hangi kurumlar denklik veriyor, bu süreç ne kadara mal oluyor, ne kadar sürüyor ve son olarak da danışmana ihtiyaç var mı gibi genel sorulara kendimce cevaplar vermeye çalıştım.

Şimdi okuyacağınız ikinci mesleki denklik yazım ise tamamen bizim tecrübelerimizi anlatıyor:) Neden dört ayrı denklik almak zorunda kaldık, mühendislik denkliklerimiz için 10 gün içerisinde nasıl başvuru yaptık ve hangi aşamalardan geçtik merak ediyorsanız, hemen yazıma başlıyorum:)

Sydney, Avustralya

Mesleki Denklik Maceramız:)

Sürecimiz toplamında ICT Business Analyst- İş Analisti, Marketing Specialist- Pazarlama Uzmanı, Electronics Engineer-Elektronik Mühendisi ve Industrial Engineer -Endüstri Mühendisi denkliği alarak zorlu bir başarıya imza attık:)

Evet yanlış okumadınız yukarıda yazarken parmaklarımın yorulduğu kadar fazla meslek için denklik aldık:) İşin şakası bir yana, Güle Güle Work and Holiday yazımda da uzun uzun anlattığım gibi ilk önce Eyalet Sponsorlu Oturum Vizesi (Subclass 190) daha sonra da Bağımsız Oturum Vizesi’ne (Subclass 189) başvurduğumuz için kişi başı ikişer tane mesleki denklik almamız gerekti:)

ICT Business Analyst ve Marketing Specialist Denkliklerimizi Nasıl Aldık?

Bu kısım taa Türkiye’de bulunduğumuz 2015 yılında, danışmanla çalışmaya başladığımız dönemde gerçekleşti. Kendisinin bizi yönlendirdiği ICT Business Analyst mesleği üzerinden ilk denklik çalışmamıza başladık. Eşimin mesleği olan ICT Business Analyst denkliği ACS (Australian Computer Society) kurumundan, benim mesleğim olan Marketing Specialist denkliği ise VETASSESS‘ten (Vocational Education & Training Assessment Provider) alınmasına rağmen başvuru sırasında gönderdiğimiz belgelerimiz çok benzerdi. Diplomalarımız, transkriptlerimiz (Okumuş olduğumuz bölümler bu mesleklerle uyuşmuyor olsa da bunları göndermek gerekiyor), SGK İşe Giriş Bildirgelerimiz, bordrolarımız ve son olarak da çalıştığımız şirketin antetli kağıdına yazdığımız, çalışma süremizi, ünvanımızı, sorumluluklarımızı gösteren imzalı bir yazı. Eğer siz de bu kurumlardan birinden denklik alacaksanız, nasıl bir dilekçe hazırlayacağınızın formatını kurumların web sitelerinden kolayca bulabilirsiniz. Hatta yazacağınız iş tanımlarının hangi maddeleri içermesini istediklerine kadar detay bir bilgi de mevcut.

Bu belgeleri tamamladıktan sonra ilgili kurumlara online olarak gönderdik ve yanlış hatırlamıyorsam ACS’den 3-4 hafta gibi, VETASSESS’ten ise 2 ay gibi bir sürede daha sonra hiç bir işimize yaramayacak olan denkliklerimizi aldık:)

Uzaktaki Minik Çocuğun okuduğu bölüm Elektronik Mühendisliği olduğundan, Business Analyst mesleğine başvurumuzda kurumun iş tecrübesinden bir miktar yılı eksik sayacağını ve tecrübeden puan alamayacağımız konusunu danışmandan öğrenmiştik fakat danışmanın neden bizi subclass 190 vizesi davetine yeterli olmayan bir puanla Business Analyst mesleğine yönlendirdiğini hala anlamış değiliz. Zaten subclass 190 başvurumuzu 4 ay sonrasında bile hala davet alamadığımız için geri çekmek zorunda kaldık.

Sydney, Avustralya

Mühendislik Denkliklerimizi Nasıl Aldık?

Sonunda geldik en heyecanlı kısma:) Öncelikle söylemeliyim ki bu kısım gözünüzde büyüteceğiniz kadar asla zor değil. Biz ilk vizemizin (Subclass 190) çıkmayacağını anladığımız anda (resmi göçmenlik web sitesini incelediğinizde, her dönem için hangi mesleklerin hangi puanlarla kapattıklarını görebiliyorsunuz- bir önceki yazımda biraz daha fazla detay mevut) mühendislik denkliği için çalışmaya başladık ve tam 10 gün içinde hem Endüstri hem de Elektronik Mühendisliği için denklik başvurumuzu yapacak hazırlığımızı tamamlamıştık. Bizimkisi biraz hızlandırılmış bir versiyon olsa da, eğer ki mühendislik denkliği alacaksanız (ve tabi IELTS’iniz hazırsa, çünkü bu denkliğe başvurmak için IELTS her bölümden en az 6 almış olmanız gerekiyor) 1 ay gibi bir süre içerisinde rahatça hazırlığınızı tamamlayabilirsiniz.

Peki neler yaptık hemen özetliyorum, sizin için çok karışık olmamasını umarak:)

Öncelikle okullarımızın ve bölümlerimizin MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) Akreditasyon Listesi’nde olup olmadığını ve geçerli olduğu yılları kontrol ettik. Benim okulum bu listede yoktu ama Uzaktaki Minik Çocuğun okulu ve bölümü bu listede olmasına rağmen mezun olduğu yıl Engineers Australia’nın bu bölümü ve okulu tanımasını sağlamadığından bu çabamız sonuçsuz kaldı ve Engineers Australia’ya vermek üzere proje (CDR- Competency Demonstration Report) hazırlığımıza başladık. Eğer ki okullarımız, bölümlerimiz ve okuduğumuz yıllar bu listeye uygun olsaydı bu raporları yazmak durumunda kalmayacak, eklediğimiz transkript ve diploma gibi belgelerle doğrudan denkliğimimzi alabilecektik. Size tavsiyem okulunuz ve bölümünüzü bu listede görürseniz, mezun olduğunuz yılı Engineers Australia’ya mail atıp, MÜDEK’e uygunluğunuzu danışmanız olur.

Şimdi gelelim proje kısmına. Bundan sonra CDR diye bahsedeceğim bu projeyi tanımlamam gerekirse, mühendislik yeteneğinizi ispatlayacak 3 adet rapordan oluşan (CER- career episode reports), birinci tekil şahıs ağzından İngilizce yazılmış (bu yıllarda yaptım, bunu hedefledim gibi), okulda veya işiniz mühendislikse iş yerinizde yapmış olduğunuz ödevlerin, projelerin özetlenmesi gibi düşünebilirsiniz. Örneğin ben mühendislik yapmadığım için, okulda yazdığım yüksek lisans tezimi, lisans bitirme tezimi ve lisans eğitimi sırasındaki bir adet proje ödevimi kullandım. Tabi ki bu raporları daha önceki haliyle aynen göndermiyor, Engineers Australia’nın formatına uygun olarak tekrar yazıyorsunuz. Nasıl bir format istediklerinin tüm detayları ise hazırladıkları Kullanıcı Rehberi’nde yer alıyor.

Bu format, yaptığınız proje ile ilgili şunları içeriyor:

 • Giriş (Introduction): Yaklaşık 100 kelimelik bir giriş; projeyi nerede yaptınız, hangi öğretmen ve hangi dersin içeriği ile ilgili, projede sektörden bir firma yer alıyorsa onun bilgileri ve amacınız.
 • Background (Yaklaşık 200-500 kelime): Projede kullanacağınız yaklaşımların kısa bir özeti ve aktivite kısmında yapacağınız uygulamaların kısa bir hazırlık sürecini anlatmanız bekleniyor.
 • Personal Engineering Activity (Kişisel Mühendislik Yaklaşımınız):Yaklaşık 500-1000 kelime olacak gelişme kısmında çok kısaca  kullandığınız mühendislik yaklaşımlarını paylaşmanız bekleniyor, buraya yardımcı olacağını düşündüğünüz tablo, grafik vs. gibi ekleri yapıştırabilirsiniz.
 • Sonuç (Summary) kısmında ise ortalama 50-100 kelimede bu projenin sonucunda ortaya çıkan bulguları özetlemeniz gerekiyor.

Bu raporların her biri yaklaşık 1500-2000 kelime boyutunda olmalı. Çok uzun veya çok kısa projeler için maalesef red geldiğini okumuştum. Bir de çalıntı projelere karşı sizi uyarmam gerekiyor çünkü eğer bu tip bir projeye rastlarlarsa mesleki denklik almanız engellendiği gibi, sizi savunma yapmaya da çağırabiliyorlar.

Üç adet proje raporumuzu tamamladıktan sonra yapmamız gereken bir sonraki adım da Summary Statement (Rapor Özeti) yazmak oldu. Engineers Australia, her bir rapor için üç kısımda (bilgi ve yetenek, mühendislik yaklaşımı, kişisel ve profesyonel yaklaşım) belirlediği bazı alanlar için sizin projenizde ne yaptığınızı görmek istiyor. Benim size tavsiyem Summary Statement’ı projelerinize başlamadan önce iyice okuyup, anlayıp, projelerinizi bunları içerir şekilde yazmanız olur, aksi takdirde Summary Statement’ı gördükten sonra projelerinize ekleme yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bir de son tavsiyem, üç rapordan sonra değil, her bir raporun arkasından kendi Summary Statement’ını doldurmanız olur.

Biz hem CDR hem de Summary Statement yazarken Engineers Australia web sitesinde bulunan örnek formattan yararlandık. Bunun dışında Google’ladığınız zaman karşınıza size nasıl yazacağınızı, formatı ve içeriği anlatan, hatta sizin yerinize yapmayı teklif eden (bunlara lütfen itibar etmeyin, çalıntı projeler başınıza bela olabilir:) onlarca web sitesi çıkacaktır. Biz özellikle Summary Statement kısmında aşağıdaki web sitesinden olduça faydalandık, size de tavsiye ederim:

http://cdrsample.com/

Raporlar ve özet rapor hazır, peki başvuruya hazır mıyız, tabi ki hayır:) Son bir adım olarak “Continuing Professional Development” isminde yaklaşık bir A4 boyutunda, alanınızla ilgili aldığınız kursları, eğitimleri, gittiğiniz seminerleri, okuduğunuz kitapları yazmanız isteniyor. Bu en kolay kısım için, varsa yüksek lisans teziniz, okuduğunuz makaleler ve bölümünüze gelen konuk konuşmacılardan bile yararlanabilirsiniz. Katıldığınız eğitim, seminer ve konferansları belge ile ispatlamanız istenmese de, yer, tarih ve başlık gibi detayları yazmanız bekleniyor.

Bunların hepsini tamamladıktan sonra başvuruya hazırdık:) Peki online başvurumuza hangi belgelerimizi ekledik diye detaylandırmam gerekirse,

 • PDF formatına getirdiğimiz 3 adet proje raporumuz (Career Episode Reports)
 • 1 adet özet raporumuz (Summary Statement)
 • Kişisel mesleki gelişim raporumuz (Continuing Professional Development)
 • CV’lerimiz (Eğer ki iş yerinizdeki bir proje yer alıyorsa, iletişime geçilecek kişilerin isimlerini ve iletişim bilgilerini açıkça yazmanız gerekiyor, arayıp ispatlama yapabiliyorlarmış)
 • IELTS skorlarımız (Engineers Australia denkliği için her bölümden en az 6 gerekiyor)
 • Diplomalarımız (Degree Certificate)
 • Transkriptlerimiz
 • 1 adet fotoğraf ve pasaportlarımızın ilk sayfası
 • Eğer iş yeriyle ilgili bir projeniz mevcutsa, çalışılan yerden alınmış bir çalışma belgesi

Tarayarak eklediğiniz her şeyin, okunabilir ve yüksek çözünürlükte olduğuna emin olun, eğer ki yenisi için size dönüş yaparlarsa bu sürenizi uzatabilir.

Biz yukarıda sıraladığım tüm belgeleri hazırlayarak sistem üzerinden giriş yaptık ve başvurumuzu tamamladık. Bu süreçte biraz acelemiz olduğu için başvurumuzu “hızlı başvuru- fast track” üzerinden yaptık ve bunun için ek ücret ödedik. Benim denkliğim sorunsuz bir biçimde 2. haftanın sonunda, Uzaktaki Minik Çocuğunki ise transkriptini tam görüntüleyemedikleri için bir hafta daha uzayıp 3. hafta sonunda gelmiş oldu, böylece Avustralya’nın da tanımış olduğu mühendisler olarak kalıcı oturum vizemize başvurmaya hazırdık:)

Sydney, Avustralya

Yazımı tamamlamadan önce uzun uzun anlattığım mühendislik denklik başvurusu için kısa bir özet yapmak istiyorum,

1. Öncelikle okulunuzun, bölümünüzün MÜDEK listesinde olup olmadığını ve Engineers Australia’nın MÜDEK’i kabul ettiği yıllar arasında mezun olup olmadığınızı kontrol edin,
2. Bu şartlara uyuyorsanız diploma, transkript, CV’niz ve IELTS skorunuz gibi belgelerle Mesleki Denklik Başvurunuzu yapın,
3. Birinci maddeye uymuyorsanız, okul veya iş hayatınızdan, alanınızla ilgili üç adet proje bulup, bunları Engineers Australia formatında yazın,
4. Üç adet raporunuz için Summary Statement yani Özet Rapor oluşturun.
5. Profesyonel Gelişiminiz için neler yaptığınızı, hangi seminerlere, konferanslara katıldığınızı, hangi kitap veya makaleleri okuduğunuzu veya yazdığınızı gösteren bir döküman hazırlayın,
6. İkinci maddedeki belgelerle birlikte başvurunuzu yapın:)

Sydney, Avustralya

Okuyunca kafanız çok karışmış olabilir, bunun altından kalkamayacağınızı düşünüyor da olabilirsiniz ama inanın her şey ilk adıma bakıyor. Kendinize bir plan yapıp, elinize kahvenizi alıp bilgisayar karşısına geçtiğinizde, bunları kolayca tamamlamamanız için hiç bir sebep yok. İhtiyacınız olan sadece başaracağınıza olan inancınız ve bolca sabır.. Bunları yaparken, göçmenlik için en büyük adımı tamamlama aşamasında olduğunuzu ve bundan sonrasının sadece döküman eklemeden ibaret olduğunu da unutmayın.. Benim şahsen o süreçteki en büyük motivasyonum bu olmuştu:)

Eğer ki bu yazıyı okuyan ve daha önce özellikle mühendislik dışı bir meslekten denklik almış biri olursa ve tecrübelerini paylaşırsa, çok çok mutlu olurum:)

Takıldığınız her noktada, elimden geldiğince yardımcı olacağımı zaten biliyorsunuzdur, çekinmeden yazın..

Sevgiler ve kolaylıklar dilerim..

92 Yorum yapılmış
 1. En güzel pazartesi UMK nın yazısıyla gelen pazartesi 🙂
  Ne kadar Engineers Australia dan okusam da Türkçe bir yazı kadar iyi olmuyor her zaman kesin birşeyi kaçırdım diyorum. Yine harika bir kamu hizmeti olmuş ellerine sağlık .

  Bir de yazılı liste burada durunca süper oluyor. Belgelere check atabileceğiz 🙂

  Motivasyonun, enerjin İzel in deniz dediği şöyle dursun okyanusları aşıp da geliyor.

  Teşekkürler sana paylaşımcı, düşünceli insan.

  1. Ne kadar tatlısınız çok teşekkür ederim:)
   Benim en büyük motivasyonum, yazılarımın birilerinin hayatına dokunduğunu bilmek.. Bilmemi sağladığınız için ayrıca teşekkür ederim:)

 2. Merhaba, bilgiler için teşekkürler 🙂 Eşinizin diplomasında Elektronik Mühendisi mi yazıyor, yoksa Elektrik – Elektronik Mühendisi mi, elektrik – elektronik ise elektrik mühendisi olarak da başvurabiliyor muydunuz acaba?

  1. İlginiz için ben teşekkür ederim:) Eşim Elektrik-Elektronik Mühendisi, fakat incelediğinde ders içeriklerinin daha çok Elektroniğe uyduğunu düşündüğü için Elektronik Mühendisliğinden denklik aldı. Siz de kendi ders içerikleriniz ve Engineers Australia'nın istediği içerikleri kıyaslayıp karar verebilirsiniz.

 3. Merhaba,

  Meslek assessmentı dışında 189 vizesinde qualification bölümünden lisans mezunu olarak 15 puan alabilmek için herhangi bir diploma denkliği gerekiyor mu? Kısacası diploma için bir assessment gerekiyor mu gerekmiyor mu hiçbir bilgi bulamadık açıkçası. Bir fikriniz varsa ve paylaşabilirseniz çok sevinirim.

  Yazdığınız her bir kelime için çok çok çok teşekkürler.

  Mutlu günler 🙂

  1. Merhabalar, diploma için ayrıca bir şey yapmadık. Diplomanız eğer İngilizceyse taranmış halini, değilse yeminli tercümana çevirttiğiniz halini göndermeniz yeterli olacaktır.

   İlginiz için ben teşekkür ederim:) Sevgiler, mutlu günler..

 4. Merhaba

  Okuduğum bölüm müdek ak. 01.05.2009 da almış ben 2005-2010 yılları arası okudum. girdiğim tarihte müdek yok fakat mezun olduğum tarihte müdek ak. var. Direk başvuru yapsam denklik alabilirmiyim. Teşekkürler.

 5. Merhabalar,
  Bizim de hayalimiz uzaktakiminikler olmak 🙂 başvurumuzu eşim üzerinden yapacağız dolayısıyla ielts skorunu da o alacak. ama bu noktada bir sorum olacak. eşimin yeterli ielts skoru almasının yanında benim de herhangi bir skor almam gerekecek mi? yoksa eşimin ki başvurumuz için yeterli olacak mı? çünkü meslek olarak uygun bir mesleğe sahip değilim.

  1. Merhabalar, isteyen herkes bir gün uzaktakiminikler olabilir bence☺ Eşiniz üzerinden başvuracaksanız sizin skor almanıza gerek yok. Ben mesleğim ihtiyaç duyulan meslekler listesinde olduğundan ve artı 5 puana daha ihtiyacımız olduğundan dil sınavına girdim. Detaylarını Nitelikli Göçmenlik Vizesi yazımda da paylaşacağım. Kolaylıklar dilerim, sevgiler..

   1. Sevgili UMK, yanlışım varsa düzelt ama sub189 ve 190 için ana başvuran 3600 aud, yanındaki götüreceği aile bireyi için 1800 aud ekstra ödenmesi gerekiyor. Eğer ki götüreceği aile bireyi functional english (IELTS 4.5) belgesi sunmazsa ekstra 3600 dolar daha başvuru ücreti yatırması gerekiyor şeklinde okudum ben.
    Özetle yanınızdaki kişi için daha az ücret ödemek için ingilizce bilmesi iyi olacaktır fakat hiç ingilizcesi yoksa da ekstra ücret ile başvuru yapabilirsiniz.

    1. Merhabalar, dediğiniz gibi asıl olarak başvuru yapmayacak kişi için ingilizce ispatına gerek yok tabi o kişiden ek puan gelmeyecekse. Eğer artı 5 puan istiyorsanız, aile bireyinin de her bölümden en az 6 alması (IELTS için) gerekiyor. Ekstra ücretin tam ne kadar olduğu konusunda ise bir bilgim yok maalesef.

 6. Merhaba UMK 🙂
  Yazdığın her kelime bilgi ve vaktinden dolayı çok çok teşekkür ederiz. Sürekli yeni yazını ne zaman paylaşacaksın diye bekliyoruz.
  Biz de bu yola girdik sayılır, benim MÜDEK denkliği olan bir diplomam var, bu konuda şanslıyım. Bu süreçte destek olacak bizim için sürekli araştırmalar yapan bir kız arkadaşım var bu konuda daha çok şanslıyım 🙂
  Şu anda yurtdışında dil kursundayız, haziranda Türkiye'ye döner dönmez IELTS'imizi alıp belgelerimizin İngilizce tercümelerini hazırlayıp hemen sisteme yüklemek için sabırsızlıkla bekliyoruz.
  İkinize de iyi şanslar diliyoruz.
  Selamlar 🙂

  1. Çok mutlu oluyorum gerçekten yardımım dokunuyorsa, ben çok teşekkür ederim:)
   Kız arkadaşınız ve size kolaylıklar diliyorum, umarım her şey umduğunuzdan da kolay olur ve güzel sonuçlanır:)

   Sevgiler..

 7. Merhaba UMK
  Ben yüksek lisans öğrencisiyim ,inşaat mühendisiyim ve MÜDEK denkliğim de var.
  Mezun olduktan sonra da yeni mezun vizesiyle başvuru yapabiliyor muyum ?

  Yazılarınızı heyecanla takip ediyoruz:)
  Teşekkürler, selamlar!
  Melis

 8. Merhabalar,

  Vizenizi aldığınızı bilmiyordum, şimdi yukarıdaki yorumunuzda gördüm. Gerçekten sizin adınıza çok sevindim. Umarım bundan sonra da her şey umduğunuzdan da güzel gider.

  Sevgiler..
  Meryem

 9. merhaba, yazılarınızı zevkle takip ediyorum.
  bir kaç soru iletmek istiyorum size;
  1.Benim mesleğimin karşısında VETASSESS yazıyor ve araştırdığım kadarıyla, 190,489(state), 186,187,457 vizelerine başvurabiliyormuşum ama nasıl başvuracağız o kısıma daha gelemedim..BU vizelerle ilgili bilginiz var mıdır?
  Tabi önemli bir noktada şu henüz IELTS çalışma aşamasındayım …
  IELTS vermeden önce denkliğin Avusturalya standartlarına uyumlu olup olmadığını öğrenebileceğimiz bir yer var mı? Yani değerlendirme nasıl olur?Türkiye de tek kayıtlı bir göçmen büro bana yardımcı olamadı:(
  ÇOk karışık sordum galiba, yani ben diyorum ki şimdi IELTS yeterli puanı aldık..Ama sonrasında ya denklik alamazsak ..Boşuna kürek çekmesem ben..
  Assesment yaptırabileceğimiz bir danışman şirket var mıdır ? (hani şunu duymaya çok ihtiyacım var, IELTS den gerekli puanı al, gerisi tamam gibi)
  ne karışık sordum ama?:)

  1. Merhabalar☺ Öncelikle üzülerek şunu belirtmeliyim ki, kimsenin size sürecinizin hiç bir alanı için garanti verebileceğini sanmıyorum çünkü süreçteki her adım kendi içinde değerlendiriliyor. IELTS'i alıp, mesleki denkliğinizi onaylatsanız bile bunca aşamayı geçtikten sonrası bile garanti değil. Bu yüzden eğer ki göçmenlik almak istiyorsanız bu riskleri göze almanız gerekiyor.

   Eğer ki denkliğinizi veren kurum denklik için IELTS istemiyorsa, IELTS'ten önce belki mesleki denkliğe başvurabilirsiniz, böylece denklik alamazsanız IELTS'e girmenize gerek kalmaz.

   Söylediğiniz vize türlerinden yalnızca 190 ile ilgili ufak bir tecrübemiz oldu, ona nasıl başvurduğumuzu, 189 başvuru süreciyle ilgili yazımda anlatacağım.

   Size kolaylıklar diliyorum. Umarım her şey yolunda gider sizin için🙏☺

 10. Selam uzaktaki minik kız..Yazı için teşşekkürler. Bir yazınızı da Avustralya'nın olumsuzlukları hakkında yazmanızı rica etsem 🙂 belki gelmeden sizin gözünüzden olumsuzlukları ve eksi yönleri de görmüş olurduk 🙂
  Öznur

  1. Merhabalar, ilginiz için ben teşekkür ederim☺ Avustralya'nın bence en olumsuz yanı uzaklığı😔 Onun dışında olumsuz demeyelim ama beni şaşırtan toplam 50 madde yazdım iki yazı halinde, belki onlara bir göz gezdirebilirsiniz💕

 11. Merhabalar,

  Ellerinize saglik! MUDEK'de ODTU'nun olmamasi normal mi? Acaba ODTU icin denklik baska bir kurulustan mi aliniyor.
  Ikinizi de coooook tebrik ederim.
  Tesekkurler
  Burcu

  1. Merhabalar, çok teşekkürler ilginize☺ Maalesef ODTÜ, Boğaziçi de dahil pek çok okul yer almıyor, kendi yaptıkları ( yapmadıkları:)) anlaşmalar gereği, bu yüzden sizin de aynı kurumdan CDR yazarak denklik almanız gerekiyor olabilir.

   Çok teşekkür ederiz🙏 Sevgiler☺💕

 12. Merhabalar,

  Bir konuda sizin yardımınıza ihtiyacımız vardı. Bildiğim kadarıyla iki tip çalışma belgesi varmış Türkiye'de. Bir tanesi yapılan işin türünü ve süresini gösteren. Diğeri işçinin işi ve davranışları hakkında da görüş bildiren çalışma belgesi. Sizin nasıl bir çalışma belgesi sunmuştunuz acaba? Ya da nasıl olması gerekiyor istenilen belgenin? Şunun için soruyorum aslında, çok da iyi ayrılmadığınız bir şirket var ise, bu bir dezavantaj olabilir mi? Şirketin bunu kötüye kullanma ihtimali doğabilir mi?

  Çok spesifik bir soru oldu. Belki bilginiz vardır diye düşünerek soruyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Selamlar,
  Meryem

  1. Merhabalar, aslında tüm meslek dalları için bu çalışma belgesi formatı birbirinden farklı, bu yüzden nasıl olması gerektiğini denklik veren kurumun web sitesinden detaylıca öğrenebilirsiniz.
   Biz kendi mesleklerimiz için sizin ilk söylediğiniz tarzda bir belge almıştık, görev, sorumluluk ve çalıştığımız tarihleri içeren. Hakkımızda bir görüş belirtildiğini hatırlamıyorum belgede.

   Kolaylıklar diliyorum, umarım sorunsuzca hallolur süreciniz🙏 Sevgiler..

 13. merhabalar,

  Öncelikle güzel yazım diliniz, ilginiz ve uğraşınız için teşekkür ediyorum. Birkaç sorum olacaktı size.

  189 için başvuruyu eşinizle ayrı ayrı mı yaptınız?
  Biriniz üzerinden yapıldıysa eş durumdaki kişinin de bu denkliği alması gerekiyor mu?
  Bir de puanlama sistemiyle ilgili olan yazınızda mesleki denklik ile ilgili bi kısım zorunlu değil gibi bu üniversitenin au da ki geçerliliğini kanıtlamak için yapılması gereken bi prosedür mü?

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar, ilginiz ve takibiniz için ben teşekkür ederim☺
   189 başvurusunu bir kişi üzerinden yapmanız yeterli oluyor, eğer ki eş durumundan puan alacaksanız eşinizin de denklik alması gerekiyor, bu puana ihtiyacınız yoksa gerekmiyor.

   Puanlama sistemi ile ilgili yazımda aksine mesleki denklik kısmı için şöyle bir cümleyle başlamışım "Nitelikli Göçmenliğe Başvuru yapmanın ön şartlarından bir tanesi de, mesleğiniz veya okuduğunuz bölümün Nitelikli Meslekler olarak sayılan Avustralya'nın ihtiyaç duyduğu meslekler olarak belirlediği listede olması" ☺ Yani mesleğinizin bu listede olması ve denklik almanız önşart yoksa başvuru yapamıyorsunuz.

   Kolaylıklar dilerim, sevgiler..

 14. Merhabalar , öncelikle harika yazılarınız tek kelime ile muhteşem .bir solukta okuyabiliyoruz. Buradaki hikayelerinizle ilgili kitap yapma fikri bence tutar değerlendirin derim . 🙂 benim sorum 457 numaralı vizeler ile ilgili ; 189 veya 190 a göre şansımız daha mı yüksek ? tabi bu geçici bir vize özellikle sponsor bulabileceğimiz http://457jobsaustralia.com sitesini inceledim . ancak 3 yıl avustralya tecrubesi belki kalıcı vize için çok yardımcı olacaktır. Sizin hikayeniz beni çok heyecanlandırdı .Belki de sizin yolu tercih edeceğim. Tabi yaş hikayesinden dolayı WT vizesi maalesef uygun değil 🙁 Sizin PR 'ınız ne zaman çıktı toplam kaç yıl beklediniz ? Selamlar…

  1. Merhabalar, çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için☺️ Bu vizelerdeki şansınızı belirleyen faktör topladığınız puan aslında. Eğer ki şu an puanınız yetiyorsa sponsorluklu vizeyle uğraşmamanız en iyisi, çünkü sponsorluklarla ilgili zorlu şartların yürürlüğe girmesi söz konusu. Ama şu anki puanınız yetmiyorsa elbette Avustralya tecrübesi size ekstra puan getirecektir. Bizim PR'ımız başvurduğumuzdan itibaren 4 ay sonunda çıktı. Umarım sizin de bizimkisi gibi bir hikayeniz olur en kısa zamanda ve en kolay şekilde. Sevgiler.

 15. Sevgili UMK,

  Meslek denkliği alıp tecrübemizi saydırdığımıza (özellikle mühendislik dallarında) herhangi bir kesinti oluyor mu? Örneğin 5 yıllık tecrübemizin ilk yılını freshman payı olarak kesip 4 yılı sayma gibi bir durum mevcut mu?

  1. Merhabalar,
   Bu konuda maalesef size kimse kesin bir bilgi veremez çünkü içlerine sinmeyen en ufak bir durumda bile kesinti yapma ihtimalleri var, bu yüzden bunu her zaman göz önünde bulundurmakta fayda var diye düşünüyorum.

    1. Rica ederim:) Biz tecrübe puanı almadık mühendislikten ama eşimin Business Analyst başvurusunda kesinti yapmışlardı.

 16. Merhabalar. Öncelikle azminiz, çalışmanız ve haklı olarak aldığınız tüm vizeleriniz için tebrik ve bu tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Benim size sorum şudur ki benim durumum biraz karmaşık. Lisans diplomam Polimer mühendisliği üzerine ve hiç bir listede Polimer mühendisliğini bulamadım. Acaba mining and material engineering durumunda başvurabilir miyim iki bölüm temelde aynı olduğu için kabul ederler mi bir fikriniz veya yöneltebileceğiniz bir yer var mı bilgi almam için.
  İkinci sorum ise malesef ki MÜDEK sistemine okulum kayıtlı değil yani CDR yazmam gerekecek. 3 farklı rapordan bahsetmişsiniz yani 3 farklı proje için rapor mu yazmamız gerekiyor ya da 1 proje için 3 farklı kısımda mı rapor yazacağız. Kısaca CDR konusunda biraz daha bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim. 🙂

  1. Merhabalar, güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim:) Açıkçası ilk sorunuzun cevabını bilmiyorum belki Engineers Australia’nın web sitesinden Mining and Material Engineering içeriklerine bakabilirsiniz. Eğer istenen ders içeriklerinin tamamı tutuyorsa belki başvurmanızda bir sakınca olmayabilir.
   CDR’ı 3 ayrı projenizin için yazdığınız 3 ayrı rapor olarak düşünebilisiniz.
   Kolaylıklar diliyorum, sevgiler:)

 17. Merhabalar

  Gene Sezer malesef :))
  “Continuing Professional Development” okulu MÜDEK listesinde olmayanlar için doldurulması gereken bir belge mi yoksa subclass 189 vizesine başvuran herkesin doldurması bir belge mi?

  Cavaplayabilirseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler.

  1. Merhabalar😊
   Benim için hiç rahatsızlık vermiyor sorularınız, istediğiniz zaman yazabilirsiniz, elimden geldiğince cevaplarım her zaman.
   Bu sorunuza kişisel fikrimi ileteceğim, biz CDR yazdığımız için birebir tecrübe etmedik bu durumu. Ben CDR’ın bir parçası olduğunu düşünüyorum CPD’nin bu yüzden bence yazılmasına gerek olmayacaktır ama yine en doğru bilgiyi Engineers Australia web sitesinde bulabilirsiniz.

   Kolaylıklar dilerim.

 18. Merhaba,
  Yazınız için teşekkür ederim. ICT Business Analyst denkliği için eşinizden bir miktar tecrübe kesildiğini söylemişsiniz. Ben de eşinizle aynı bölümden mezunum, ama yazılım geliştirici olarak çalıştığım için ICT Software Engineer için mi yoksa Electronics Engineer için mi denkliğe başvuracağıma karar veremiyorum. Tecrübemden kesecekleri süreye göre Software Engineer için denklik başvurusu yapmam mantıksız olabilir.
  Uygunsa ne kadar süre tecrübeden kesildi, paylaşabilir misiniz?

  1. Merhabalar, transkriptteki derslerinize göre karar veriyorlar ve eşimden 4 sene kesmişlerdi. Siz de aşağı yukarı bu şekilde hesaplayabilirsiniz.

 19. Merhaba UMK 🙂

  Öncelikle böyle bir blog hazırladığın için çok ama çok teşekkürler!!! Bir dolu bilginin derlenmiş halini, hem de çok rahat okunan esprili bi dilden okumak süper 😉 En önemlisi de deneyimlerinizi aktarmanız, ki bence deneyim şu hayattaki en büyük nimet, ve ne mutlu ki sen bunu bizlerle paylaşıyosunuz :)))

  Vize başvurularıyla ilgili kafası karışmış biri olarak benim de sorum olacak… Yazınızı okuduğumda tam emin olamadığım için tekrar buradan sormak ihtiyacı hissettim. Umarım sizi kendinizi tekrar ettirmek zorunda bırakmıyorumdur :/

  Diploma üzerinden başvuru yaptığımızda, eğer ki mezun olduğumuz bölüm ile mesleki deneyimimiz arasında uyuşmazlık varsa, bu mesleki deneyimden hiç puan alamamamız anlamına mı geliyor? Eğer puan alabiliyor isek, yani diploma üzerinden bile başvurmuş olsak mesleki deneyimden de puan alıyorsak, deneyim sahibi olduğumuz seneden bir kesinti yapılıyor mu?

  Eğer mesleki deneyim üzerinden başvuru yaparsak da, bu sefer diploma sahibi olmamız bize ayrıca (Ki benim durumumda lisans diplomam ve masterım var. Ama zaten master bi artı puan sağlamıyor) bir puan getiriyor mu? Ki yine aynı şekilde mezun olunan bölüm ve yapılan iş arasında uyuşmazlık var. Yani sırf lisans diploması sahibi olmak, meslek üzerinden başvuru yapsak bile 15 puan sağlıyor mu?

  Ve her iki başvuru durumunda da (yani diploma üzerinden ya da meslek üzerinden) diploma için denklik almak gerekiyor sanırım? Yanılıyor muyum?!

  Son olarak da belki fikriniz vardır diye sorucam, mühendislik mezunuyum (sizin gibi 🙂 ) fakat çeşitli kıdemlerde olmak üzere satış mühendisliği yaptım. Yani satış departmanında çalıştım ama hep mezun olduğum bölüm ile ilgili sektörlerde bu işi yaptım. Sizce bu bana deneyimimi diplomamla eşleştirmek konusunda bir artı sağlar mı? Yoksa birebir mühendislik yapma şartı mı olur?

  Çok uzattım kusura bakma ama cevaplayabilirseniz çok sevinirim :))

  Sevgiler,
  Aslı

  1. Merhabalar, çok çok mutlu oldum güzel yorumlarınızla, bunu bilmemi sağladığınız için ben teşekkür ederim 🙏😊

   Benim bildiğim kadarıyla, meslek ve diploma uyuşmadığı takdirde tecrübeden kesinti yapılabiliyor (tecrübenize ve kesinti oranına göre puan alma şansınız var). Bunu genelleyecek kadar bilgi sahibi değilim çünkü farklı mesleklerde farklı uygulamalar olabilir.

   İkinci sorunuzun cevabı ise yine benim bildiğim kadarıyla evet, lisans diplomanız size 15 puan getiriyor. Ben Marketing Specialist olarak başvurduğumda Endüstri Mühendisliği denkliği almadım, yalnızca diplomamı gösterdim istedikleri onaylı şekilde.

   Son sorunuzun detaylarını hiç bilmiyorum maalesef. Engineers Australia web sitesinde detaylı olarak aradıkları maddeleri bulabilir buna göre belki kendiniz bir çıkarım yapabilirsiniz.

   Umarım az da olsa yardımım dokunmuştur🙏 Kolaylıklar diliyorum, sevgiler💕💕

 20. Merhabalar UMK,
  Peki başvuru yapacak kişinin tüm puanları tutuyor hatta listelerde çoğunda mesleği de yazıyor ama maalesef Ön lisans mezunu yinede göçmenlik için başvurabilir mi ya da ön lisans için puan veriyor mu? çünkü kasap, marangoz, tamirci vs. bile görüyoruz listede. Ayrıca denklik sanırım önce mi alınıyor? kafam çok karışık saygılarımla:)

  1. Merhabalar, evet önce denklik alınıyor ardından bu denklikle birlikte göçmenlik başvurusu yapılabiliyor. Başvuru için herhangi bir eğitim ön şartı yok bildiğim kadarıyla ama ön lisans puan getiriyor mu detayını bilmiyorum maalesef.

 21. Merhaba,blogunuz inanılmaz faydalı bizler için inanın. 🙂
  Sizin ya da bir başkasının blogunda “eyalet sponsorluğu onaylananların vize başvurusunun onaylanma oranı %100” gibi bir bilgi okumuştum. Mesleğimizin vize için kapanış puanı yüksek(75) , ama eğer eyalet sponsorluğu alırsak 60-65 puanlarla subclass 190 onayylanması mümkün olur mu sizce ? 🙂

  1. Merhabalar, yazılarımın yardımı dokunuyorsa ne mutlu bana☺️
   Eğer ki bir eyalletten davet alırsanız bu çok büyük ihtimalle vizenizin onaylanacağı anlamına gelir ama hiç bir şey %100 değil maalesef bu vize işlerinde. Eyalet daveti artı 5 puan anlamına geliyor, bu demek oluyor ki ihtiyaç duyulan puandan en fazla 5 puan aşağısındakilerin şansı biraz daha yüksek.
   Sürecinizde kolaylıklar diliyorum, sevgiler☺️

 22. Merhaba, bu sürece başlama aşamasında biri olarak size Avustralya’dan yazıyorum. İki farklı ajansla iletişime geçtim ancak blogunuzdaki bilgilerin %1’ini bile ne yazık ki veremediler. Sorum şu ki:
  Ben Ziraat Mühendisiyim ve okulum Müdek listesinde yok, yaklaşık 7 yıllık Satış Analistliği tecrübem var ve mesleğimle uyuşmuyor. Sizce mesleki denklik için başvurabilir miyim?

  Teşekkürler,
  Derya

  1. Merhabalar, blogum isinize yariyorsa ne mutlu bana☺️
   Mesleki denklik almak icin okulunuzun Mudek listesine kayitli olmasina gerek yok, bizim okullarimiz da degildi. Mudek’e kayitli olmak yalnizca proje yazmadan basvurmayi sagliyor bunun disinda baska bir artisi yok.

   Kolayliklar diliyorum size, umarim her sey guzel olur sizin icin de☺️ Sevgiler..

 23. Selamlar, yazılarınız çok güzel ve ilham verici.

  dil kısmını tamamladım, sonuçlarımı bekliyorum ve gereken kriteri tutturdum mühendislik için;) ve şimdi en korkulu rüyam olan meslek denkliği kısmı var!! önce yazılarınızı okudum, sonra”booklet” i okudum, sonra tekrar yazılarınzı… içim az rahatlasa da kafamda deli sorular, mecburen 3 adet CDR var ve ne yazacağıma dair hiçbir fikrim yok… 2003 yılında mezun olmuş bir mühendis olarak tezlerimden hiçbirşey hatırlamıyor olmam cabası…Mesleğim aslında mezuniyetimle tam örtüşmese de, kurumumdan mühendis olarak çalıştığıma dair yazı aldım…Kafamdaki deli sorular, güzel bir gelecek hazırlamaya çalıştığım 2 yaşındaki minik oğlum, 39 yaşına 2 yılımın kalmış olması…. Tüm bunların içinde, yazılarınız umut ışığı…direnmeme ve devam etmeme yardımcı olan bir tetikleyici..

  Teşekkürler:):):)

  1. İnanın benim de süreç başında en korktuğum kısım buydu, tezleri, projeleri bulup, baştan okuyup anladıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi geldi. Sizinkisinin de aynı şekilde olacağına eminim, hiç umutsuzluğa kapılmayın☺️🙏 Kolaylıklar diliyorum, sevgiler💕

 24. Merhaba,

  Öncelikle faydalı paylaşımların çok teşekkürler 🙂
  ACS – Software Engineer için denklik alacağız . Sadece ders isimlerinin olduğu transkript yeterli mi, yoksa her bir ders içeriğinin detaylı olarak açıklanmış olduğu başka bir döküman gerekiyor mu?

  Teşekkürler

  1. Merhaba Seray😊🙋🏼

   Biz Engineers Australia için yalnızca ders isimlerinin olduğu transkriptlerimizi vermiştik ama ACS konusunu çok bilmiyorum açıkçası. Belki web sitelerinde detaylıca yazmışlardır.

   Kolaylıklar diliyorum🙏💕

 25. Merhaba UMK ve tüm ilgili arkadaşlar,

  Ben 2009-2014 yılları arasında MÜDEK’in akredite ettiği bir programdan 2010 yılında mezun oldum ama malesef Washington Accord 2011 yılından itibaren MÜDEK’i tanıdığı için “CDR Pathway” üzerinden başvuru yapmak zorundayım.

  1. yarım kaldı mesajım 🙂 yani 2011 öncesi mezun olduysanız, mezun olduğunuz yıl MüDEK kapsamında dahi olsa malesef CDR pathway takip etmek zorundasınız.

   1. Bu çok önemli bir bilgi ben de kendi durumum için bunu araştırıyordum ve Engineers Australia mail atıp soracaktım. Ama yine de emin olmakta fayda var. Benim okul ve bölümüm 2009-2014 arası MÜDEK kapsamında ben 2011 yılı mezunuyum. Sanırım buradan kotarıyorum ama yine de soracağım eğer bir geri dönüş alırsam buraya da yazarım

 26. merhabalar;
  benim okulum MÜDEK Listesinde var ancak Bölümüm yok.Bu durumda CDR yolunu mu izlemem gerekir?
  teşekkürler

  1. Merhabalar, benim bildiğim kadarıyla, hem bölümünüzün hem de bölümününüzün bu listeye girme tarihinin sizin mezuniyetinizden önce olması gibi şartları var.

 27. Merhaba ben uluslararası ticaret ve işletmecilik son sınıf öğrencisiyim(bölümüm ingilizce) ve transkriptimde pazarlama dersleri de hatrı sayılır bir yer kaplamakta(5-6ders). 2.5 aylık export marketing staj deneyimim oldu ve şuanda da global bir Amerikan şirketinde Marketing long term intern olarak çalışıyorum(toplam 6 ay sürecek). Denklik almak istiyorum ancak olmazsa param çöpe gitsin istemiyorum. Marketing denklik alabilme şansım nedir acaba?

  1. Merhabalar, maalesef bu soruya cevap verebilecek tecrübe ve bilgiye sahip değilim, dilerseniz detaylı bilgi için Marketing denkliği veren kurumun web sitesinden veya mail atarak direkt olarak kendilerinden bilgi alabilirsiniz.

   Kolaylıklar diliyorum sürecinizde, sevgiler…

 28. Merhaba,

  Size instagramdan da yazdım, çok teşekkürler bu yazılar için. İnsanlar bu şekilde bilgi ararken böyle yazıların olması ınanın iyi geliyor.
  Bir şey sormak istiyorum. Türkiye’den göçmenliğe başvuru yapabiliyor muyuz? Tüm süreçlerimizi tamamladıktan sonra bu mümkün mü?

  1. Merhabalar, çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için☺️ Evet göçmenlik başvurusunu Türkiye’den yapabiliyorsunuz, vizeniz çıktıktan sonra da gelebilirsiniz Avustralya’ya☺️

 29. Merhabalar,
  mesleki denklik için tüm belgeleri gönderdikten sonra İELTS yeterli skorlar için en az 3 ay lazım bana,İELTS aldıktan sonra mı belgeleri göndersem ? belgeleri şimdi göndersem 3 ay sonra da İELTS skorlarımı göndersem olur mu ?

  1. Merhabalar, bu konuda kesin bir şey söyleyecek uzmanlığım yok ama pek çok mesleki denklikleri başvurusu için de Ielts skoru gerekiyor diye biliyorum. Sonrasında göndermeniz mesleki denkliğinizi geciktirebilir, ya da belki onaylanmamasına da sebep olabilir mesleğinize göre.

   1. Ben azeriyim, bu arada Baküden selamlar. Mesleki denklik almam için şartlar çok zor olucak. Teşekkür ederim, ailenizle birlikte her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim.

 30. ben sınıf öğretmenliği bölümü mezunuyum. umarım denklik konusunda benim mesleğimle ilgili birşeyler vardır. şimdiden Avustralya hayalleri kuruyorum. çok güzel bir siten var. Teşekkürler bilgilendirmeler için. 🙂

  1. Ben teşekkür ederim güzel yorumunuz için, umarım hayalleriniz gerçekleşir en yakın zamanda. Sevgiler💕

 31. Merhabalar,

  Yazı için teşekkürler.
  Aklıma takılan bir nokta oldu, totalde bir kişi için Avustralya doları üzerinden ne kadar masrafınız çıktı?

  Bir de totalde herşeye başladığınız andan vize aldığınız ana kadar ne kadar süre geçti?

  ben evliyim bir oğlum var İngilizce hocasıyım kendi üzerimden başvurmayı düşünüyorum.

  1. Merhabalar,
   Süreci 1.5 senelik bir zamana yayarak yürüttüğümüz için total bir masraf hesaplamadık maalesef. Toplam süre için başvurduğumuz andan itibaren 4 ay diyebilirim ama öncesinde mesleki denklik için 1 ay ve Ielts puanı için bir çalışma süremiz de mevcut. Şunu eklemek iyi olabilir, şu an davetten itibaren vize onaylanma süreci için bahsedilen süre 1 yıla kadar çıktı.

   Sürecinizde kolaylıklar diliyorum, sevgiler…

 32. Merhaba,
  yazılarınızı sıkıldıkça okuyorum. Bazılarını 2-3 kere okudum. Her seferinde yeni şeyler öğreniyorum. Enerjiniz gerçekten çok güzel. YouTube videolarınız da çok samimi ve faydalı. Size sormak istediğim bir soru var. Avustralya’ya gelip denklik alamayanlar nasıl bir yol izliyor? Örneğin bir dönem, veya bir yıllık diploma tamamlama programı gibi bir yol var mı? Özellikle bunu doktor, diş hekimi sağlık çalışanları özelinde merak ediyorum. Başına böyle bir şey gelen tanıdığınız var mı?
  Çok teşekkür ederim :))

  1. Merhabalar, yazılarım ve videolarımın yardımı oluyorsa ne mutlu bana, çok teşekkür ederim☺️

   Denklik alamamış bir tanıdığım yok ama sağlık sektöründe denklik sınavlarının bir kaç kez tekrarlandığını biliyorum. Sanırım bu denklikleri alana kadar çalışıp bu sınavlara giriyorlar bu sektördekiler. Onun dışında diploma tamamlama vs gibi bir program olduğunu hiç duymadım.

   Sevgiler…

 33. Merhaba benim mesleğim Paramedic ve 20 yaşındayım. Erkek arkadaşımında mesleği pazarlama ikimizde önlisans mezunuyuz oda 23 yaşında. Özellikle kendi bölümüm için söylüyorum nasıl denklik alabilirim. Yardımcı olabilir misiniz rica etsem. 🤗

  1. Merhabalar,
   Her meslek özelinde nasıl denklik alındığını bilmem maalesef mümkün değil 🙈 Eğer mesleğiniz ihtiyaç duyulan meslekler listesinde varsa, bu listesde aynı zamanda denklik veren kurum da yer alıyor, o kurumun web sitesinden çok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Sevgiler☺️💕

 34. Benden çok daha relax bir soru gelecek
  Perth de yaşıyorsunuz sanırım
  Sydney, Melbourne ve Perth’i Türkiyede bir ile ya da istanbul’da bir ilçeye benzetiyor olsanız nasıl bir benzetme yapardınız, şehirlerin kimliklerini kafamda oluşturmaya çalışıyorum da.. Efsane anlatımlarınız için ayrıca teşekkürler her satırını dikkatle okuyorum.

  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için öncelikle ☺️ Ben Sydney’de yaşıyorum bu yüzden diğer şehirlerle ilgili yorumum biraz turistik olacak. Benzetmek inanın çok zor ama kısaca tanımlamam gerekirse, Sydney, yaşadığım yer ve evim olduğu için içlerinden en sevdiğim☺️ Limanı, insanları, denizi, plajları ile bence gerçek Avustralya, Sydney. Melbourne bence hem değişken ve kapalı havası hem de deniz, güneş, plaj üçlemesinden uzak olup daha tarihi görünmesi ile biraz daha Avrupayı andırıyor. Perth ise tek kelimeyle huzur☺️ Yemyeşil, bol güneşli ama çok sakin, birazcık fazla sakin☺️

 35. Oncelikle muhtesem blog icin tesekkurler.

  Vize icin hersey tamam fakat is?

  Skilled vize ile is bulmak kolay mi? Nereye bakmaliyiz? (Linkedin, indeed vs disinda)

  Restaurantta skill vize ile saati 18$ ucretle garson olarak calismak istemeyebilirim uzun yillar…

  Bu konu hakkindaki goruslerinizi rica ederim.

  1. Merhabalar, güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim☺️
   Skilled visa aldıktan sonra iş bulma şansınız diğer vizelere oranla artsa da, iş bulma ihtimali biraz ingilizce ve uzmanlığa da bağlı olarak değişiyor. Linkedin dışında Seek’e de bakabilirsiniz. Kolaylıklar diliyorum☺️

 36. Merhaba,
  tam denklik nasıl alırım nerden başlarım diye internette gezinirken sizin bloğunuz ile karşılaştım, çok faydalı olmuş teşekkür ederim 🙂 benim bir sorum olacak belki bir yardımınız dokunur bu konuda. Ben İTÜ Matematik Mühendisliğinden mezunum 476 vizesi ile Avustralyaya geldim 2 gün önce 1 yıl oldu 🙂 vizemin bitimine 6 ay kaldı yani dolayısıyla PR a başvurmam gerekiyor en kısa zamanda. Matematik Mühendisliği bölümü listede yok fakat bölüm ile ilgili meslekler var ICT Business Analist, System Analist, Software Engineer gibi, fakat benim bu mesleklerle ilgili tecrübem yok ben de sizin gibi marketing alanında çalıştım en son title ım Digital Marketing Manager. Denkliği almak için tam olarak nereye başvurmam gerektiğinden emin olamıyorum bölümüm ortada kalmış bir bölüm olduğundan. Bu konuda bir fikriniz var mıdır? Yardımcı olabilirseniz çok çok sevinirim 🙂

  1. Merhabalar, güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim☺️
   Benim bildiğim kadarıyla ya okuduğunuz bölüm üzerinden, ya da tecrübeniz olan iş üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz. Kişisel düşüncem, hala listelerde varsa Marketing Specialist üzerinden başvurabileceğiniz yönünde.

 37. Merhaba.

  Ben de 2 senedir Brisbane’da yasiyorum. interior Designer olarak VETASSSESS’den pozitif sonuc aldim ancak Turkiyede’ki is tecrubem 7 yilin uzerinde iken 4.8 yil saydilar ve bu nedenle is tecrubemden 10 yerine 5 puan gelecek.

  Sizce itiraz etmemin bir faydasi var mi? Skilled – Nominated (subclass 190) Visa icin basvuru yapicam ve butun hesaplarimi oradan gelecek 10 puana gore yapmistim.

  Tesekkurler.

  Cagri

  1. Merhabalar, biz de ilk başvurumuzda böyle bir durum yaşamıştık ama itiraz etmedik bu yüzden faydası olur mu pek bilemiyorum maalesef 🙁

 38. Slm 2019 da ilk yazan ben olayım. Bilgilendirici yazılarınız ile tecrübelerinizi paylasmaniz ne güzel bilgi paylaşıldıkça buyur.
  On lisans mezunuyum ailem ile yurt dışı arayişindayiz. 1 aydir araştırıyorum ve görüştüğüm bazı danışmanlar detayli bilgi vermiyorlar. Önereceğiniz iyi bir danışman varmı? Ayrıca bilgiler dağınık olduğundan ben ve benim gibi yeni başvuracaklar ve on inceleme yapacaklar için ilk sıradan başlarsak adım adım tum linkleri bir ozet olarak paylaşabilirseniz çok seviniriz. Iyi günler dilerim.

  1. Merhabalar,

   Vize sürecimizi kendimiz yürüttüğümüzde maalesef bir danışman önerisinde bulunamayacağım ama Nitelikli Göçmenlik Nasıl Alınır adlı yazımda söylediğiniz gibi tüm süreci adım adım anlattım, umarım işinize yarar. Sevgiler, bol şanslar ☺️

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Tasarım: Blogger Tasarım