Zorlu IELTS Maceramızın Bize Öğrettikleri

Sidney’de Sekiz Ayı Geride Bırakırken yazımda söz verdiğim üzere, ailece bizi epey uğraştıran, toplamda beş kere girip (iki kere ben üç kere Uzaktaki Minik Çocuk, ikisi Türkiye, üçü Avustralya olmak üzere:)) artık epey bir tecrübelendiğimiz, korkulduğu kadar zor olmayan fakat bazı taktiklerin mutlaka bilinmesi gereken bir sınav olan IELTS’ten bahsedeğim bu yazımda. Eğer ki bu sınavla benim hiç işim olmaz, ya da ben zaten tüm taktikleri biliyorum derseniz bile zorlu IELTS maceramız belki ilginizi çekebilir:) Sınava girecekler içinse yazımın sonunda işinize çok yarayacağını düşündüğüm minik bir sürprizim var!

Başlamadan özellikle belirtmek isterim ki, asla bir IELTS uzmanı olarak yazmıyorum bu yazıyı, aksine eğer ki farklı taktikler bilenleriniz veya bana katılmadığınız yerler olursa mutlaka yorum kısmında belirtin ki, bu yazıyı okuyan ve sınava girecek olan herkes farklı bakış açıları edinebilsin:)

Çok genel bir kaç bilgiyle ve sınav öncesi her şeyi unutup fotoğrafladığım bu harika IELTS sınav yerimle birlikte yazıma başlıyorum:)

Australian Technology Park
IELTS dünyanın neredeyse her tarafında yapılan, IDP ve/veya British Council aracılığıyla girebileceğiniz (biz özel bir nedeni olmasa da hepsine IDP aracılığıyla girdik), hem akademik hem de genel iki ayrı versiyonu bulunan bir ingilizce seviye belirleme sınavı. Eğer ki bizim gibi vize başvurusu için girecekseniz genel olanı yeterli olmakla birlikte, üniversite eğitimi/master gibi başvurular için akademik versiyonuna girmeniz gerekiyor. Sınavda alabileceğiniz maksimum puan 9 (alabileceğiniz dediysem de anadili İngilizce olanların alabildiği demek daha doğru olabilir:)) iken genellikle her bir bölümden almanız gereken 7 ve üstü puan,  hem vize hem de eğitim başvurularınız için yeterli kabul ediliyor.

Sınav; Reading (Okuma), Listening (Dinleme), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere dört kısımdan oluşuyor. Türk eğitim sisteminden gelme iki tane Uzaktaki Miniğin en fazla zorlandığı bölümün tabi ki Speaking olabileceğini tahmin ediyorsunuzdur:) Ben yine de tüm bölümler için nasıl bir çalışma yolu izlediğimizi ve ortak olarak sınavdan aldığımız en yüksek notu yazacağım ki, aklınızda soru işaretleri kalmasın:)

Bölümlere özel tavsiyelere geçmeden önce belirtmek isterim ki, internet üzerinde gerçekten dünyalar kadar IELTS kaynağı var, aslında yapılması gereken tek şey kendinize en uygun kaynağı bulup odaklı bir şekilde çalışmaya başlamak. Bizim kullandıklarımıza göz atmanız için yazının içerisinde paylaşacağım fakat siz bunları sevmezseniz, kendinize uygun ve severek çalışacağınız bir çok kaynak olduğunu unutmayın.

Bölümleri bizim için kolaydan zora doğru sıralayarak başlıyorum:)

Reading (Okuma): Çalışarak yüksek puan almanın en kolay olduğu ve bizim de aldığımız “8” ile en fazla göğsümüzü kabartan kısım reading oldu:)

Reading, 40 sorudan oluşan ve çoktan seçmeli/boşluk doldurmalı/ paragraf-başlık eşleştirme gibi pek çok soru varyasyonu olan bir bölüm. Okuma parçaları, en basitten başlıyor ve özellikle son parça birazcık sabır ölçer nitelikte hem epey uzun hem de zor bir kelime dağarcığı içeriyor. Size tavsiye edebileceğim en iyi kaynak, yine bu sınavı hazırlayan kuruluş olan University of Cambridge. University of Cambridge‘in hazırlamış olduğu 10 adet ayrı IELTS kitapçığı ve bu kitapçıkların her birinin içerisinde 4 tane IELTS denemesi ve genel IELTS’e girecekler içinse 2 adet reading ve writing testi bulunuyor. Bu kitapçıkları satın alabileceğiniz gibi, internet üzerinden indirebileceğiniz siteler de bulabilirsiniz. Tüm testleri sıkılmadan ve bıkmadan çözdüğünüz takdirde, sınavda gelecek sorulara hem çok aşina olacağınıza hem de zaman tutarak çalıştığınızda, sınavda zaman kullanımı konusunda zorluk çekmeyeceğinize eminim.

Reading için kullandığımız tek kaynak University of Cambridge olmakla birlikte, genel okuma becerimizi geliştirmek için bulduğumuz ne varsa okuyoruz diyebilirim:) Eğer ki okuma kısmı için hedefiniz 7 veya üzeriyse, örnek testlerin yanında, mutlaka ilgi duyduğunuz İngilizce kitaplara da yönlenmenizi tavsiye edebilirim:)

Reading İpuçlarım: Parçaların tamamını okumakla vakit kaybetmemeniz size verebileceğim en iyi tavsiye olabilir. Hatta her bir bölümde önce soruları okuyup, sonra parçaların içerisinde cevapları ararsanız hem zamanı iyi kullanmış, hem de belki de ilginizi hiç çekmeyen bir konu içerisinde kaybolmamış olursunuz:) Bir diğer tavsiye ise, soruda sorulan kelimenin ya aynısı ya da eş anlamlısı çoğunlukla cevabın içerisinde bulunuyor. Hızlı bir göz taraması bazen sizi kolayca cevaba ulaştırabilir:)

Australian Technology Park

Listening (Dinleme): Bence en fazla dikkat gerektiren ve yine de çalışarak yüksek puan almanın garanti olduğu (sınavda bir aksilik olmadığı sürece tabi ki) bölümlerden bir tanesi Listening. Reading kadar yüksek olmasa da biz 7.5 alarak kendimizce iyi bir skor elde ettik bu bölümden:)

Listening testi de Reading gibi 40 sorudan oluşuyor ve hem akademik hem de genel versiyonlara girecek olanlar aynı sınava tabi tutuluyor. Listening için önerebileceğim en iyi kaynak yine University of Cambridge testleri diyebilirim. İndirdiğiniz kitapçıktaki soruları, youtube üzerinden dinlediğiniz ses kaydıyla cevaplayarak kendinizi deneyebilirsiniz. Listening sınavında, her ses kaydını sadece bir kere dinleme hakkınız mevcut bu yüzden siz de çalışırken birden fazla kez dinlememeye özen gösterirseniz yararınıza olacaktır. Yanlış doldurduğunuz veya boş bıraktıklarınızı ise mutlaka kontrolünüzden sonra tekrar dinleyin ki, telaffuzunu bilemediğiniz bir kelimeyi öğrenme şansı edinin.

Listening İpuçlarım: Sınava kadar mümkün olduğunca çok fazla şey dinleyin ve anlamak için kafa yorun. Özellikle Uzaktaki Minik Çocuğun sınava çalıştığı süre boyunca kulaklıkla yaşadığını söyleyebilirim:) Eğer ki becerebilirseniz (ki ben beceremedim) telefonunuzdan podcastlar dinleyebilirsiniz. Uzaktaki Minik Çocuk, podcast dinlemek isteyenlere “Luke’s English” ve “IELTS Energy” (son podcastları çok fazla reklam içerikli, ilklere doğru gidildiğinde önemli ipuçları verdiklerini iletti:)) öneriyor. Benim gibi podcast dinlerken ilgisi dağılıp hayaller alemine dalanlar içinse, sanırım görüntü ile sesi birleştirmek en iyi çare:) Sevdiğiniz bir diziyi izlemek bile listening açısından faydalı olabileceği gibi, benim izlemeyi en çok sevdiğim videolar Amerikalı çok tatlı bir İngilizce öğretmeni olan Vanessa’nın, Teacher Vanessa youtube kanalındaki eğitici videolar oldu. (Bu ismi aklınızda tutun, speaking kısmında tekrar değineceğim:))

Bir sınav tavsiyesi olarak da vurgulamak isterim ki, listening sınavında düşebileceğiniz çok önemli bir tuzak hazırlıyorlar!  Bir örnekle anlatmam gerekirse, bir boşluk doldurma sorusunda,  bahsedilen bir evin kaç odalı olduğu sorulmuş olsun. Ses kaydında bir süre 5 odalı bir evden bahsederek cevabın bu olduğu izlenimi yaratarak, son bir cümle olarak ama bu evin 3 odası var diyebiliyorlar. Ya da çoktan seçmeli bir soruda, yanlış cevaplar üzerinden de konuşabiliyorlar. Size en büyük uyarım, cevabını duyduğunu sandığınız şey aslında cevap olmayabilir, aman dikkat edin:)

Son bir tavsiyem de, boşluk doldurma kısmında boşluğa en fazla kaç kelime ya da kaç rakam yazabileceğiniz soruda yazıyor. Bundan fazlasını yazmanız, sorunuzun yanlış değerlendirilmesine yol açabilir.

Sınav binam:)

Writing (Yazma): Yazı yazmaya bayılan benim tabi ki en severek çalıştığım, Uzaktaki Minik Çocuğun “ben zaten kompozisyon yazmayı da sevmezdim” diye diye mızmızlandığı, yine de sonunda 7 alabildiğimiz bir bölüm oldu kendisi:)

Writing bence genellikle çalışması ihmal edilen, sınavda görünce nasılsa yazarım diye düşünülen, sınav heyecanı ve gelen konu üzerinde daha önce düşünülmemişse kilitlenmeyle sonuçlanması olası bir bölüm:) Writing bölümü hem akademik hem de genel IELTS için iki bölümden oluşuyor. Eğer Genel IELTS’e giriyorsanız, birinci bölüm en az 150 kelime yazmanız gereken bir mektup oluyor. Bu mektup, bir arkadaşınıza yazabileceğiniz samimi bir mektup olabileceği gibi, sigorta şirketine hasarınızı karşılaması için yazabileceğiniz resmi bir hal de alabiliyor. Akademik IELTS’te ise birinci bölüm, genellikle bir grafiği yorumlamak üzerine kuruluyor.

Writing sınavında benim de gözlemlediğim, en çok uğraştıran kısım ise genellikle ikinci bölüm. Bu bölümde, verilen bir konunun, avantajları, dezavantajları ve sizin fikrinizi sorgulatan bir yapıda, en az 250 kelime kullanarak yazılması isteniyor ve bu kısım hem genel, hem de akademik versiyonlarında aynı. Writing için size verebileceğim en iyi kaynak IELTS Liz olabilir. Bu internet sitesinde, sanattan, teknolojiye, spordan, iş ve para dünyasına kadar, gelmesi muhtemel her türlü konu ile ilgili IELTS sorusu ve örnek cevaplar yer alıyor. Yine University of Cambridge kitapçıklarında ve IELTS Simon web sitesinde de örnek soru ve cevaplara ulaşabilirsiniz.

Writing İpuçlarım: İlk ipuçum, mutlaka ama mutlaka yazmadan önce tam iki dakikanızı alacağını düşündüğüm, ne yazacağınızı hem kafanızda netleştirecek hem de yazarken vakit kaybetmemenizi sağlayacak, organizasyon kısmı. Ne yazacağınızı her bir paragraf için bir cümleyle özetlemeniz, sınav anında hayatınızı kurtaracaktır:)

Bu bölümün amacı her ne kadar “İngilizce yazma becerinizi” ölçmekse de, “yazma becerinizi” de bir yandan ölçtüğüne yemin edebilirim:) Bu yüzden yazma becerinizin iyi olduğunu gösterecek (ya da zannettirecek:)), organizasyon yapısını iyi kurmayı ihmal etmeyin. Yani, mutlaka konuya güçlü bir girişiniz (bu kısımda sorudaki cümleyi aynen kullanmanız puan kaybetmenizi sağlayacaktır, farklı kelimelerle yazmaya çalışmanızı tavsiye ederim), konunun en az iki bakış açısından incelendiği iki paragrafınız, bu paragraflar içerisinde bolca örnekleriniz ve sizin bu konuyla ilgili ne düşündüğünüzü gösteren yine çok güçlü bir kapanış paragrafınızın olması, sizin “yazma beceriniz” hakkında okuyacak kişiyi ikna edecektir:) Tabi ki yazarken, konudan hiç bir zaman kopmamaya ve sorulan sorunun makalenizde mutlaka cevaplanmış olmasına dikkat etmelisiniz. İngilizce yazma becerinizin ikna ediciliği ise, kullanacağınız deyimlerle ve basit olmayan bazı kelimelerle doğru orantılı:) Her konuda kullanabileceğiniz en az beş tane deyiminiz olursa, göz alıcı bir writing sınavı teslim etmemeniz mümkün değil:)

Australian Technology Park

Speaking (Konuşma): Anlıyorum ama konuşamıyorumcular ülkesinden gelmiş olduğumuz için, tabi ki bizi en çok zorlayan kısım speaking oldu:) Sınavdan 7 alabilmemizin ardından, Avustralya’da seçimleri kazanmışız ve hükümet kuracakmışız kadar çok sevindik Uzaktaki Minik Çocukla birlikte:)

Speaking sınavı, hem genel hem de akademik IELTS için aynı şekilde yapılıyor ve üç kısımdan oluşuyor. İlki kendimizi tanıttığımız ve günlük yaşantımızla ilgili basit şeyler anlattığımız bir ısınma. İkinci kısım hazırlanmamız için bize 1 dakikanın verildiği ve verilen konu ile ilgili 2 dakika boyunca konuşmamız istenen kısım. Son kısımda ise ikinci kısımda verilen konu ile ilgili detaylı sorular soruluyor.

Speaking İpuçlarım: Writing tavsiyemin aslında çok benzeri speaking için de geçerli. Özellikle hazırlanmanız için size verilen bir dakikalık süreyi anlatacaklarınızın organizasyonu için ayırın. Giriş gelişme ve sonuç olarak tasarlayacağınız bir konuşma, size verilen iki dakikayı etkili bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Ve bir de en önemli tavsiyem, hikaye anlatmaya çalışmanız olabilir. Size verilen konuyu sadece tanımlamanız, hem cümlelerinizi daha basit kılacak hem de süreyi doldurmanızı zorlaştıracaktır. Konu ile ilgili yaşadığınız veya o an uydurduğunuz bir hikaye ve hikayeyi anlatırken kullanacağınız bir kaç deyim, dilinizi daha zengin göstermenizi sağlarken, zamanın konuşurken nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile:)

Speaking ile ilgili daha önce de duyduğunuza emin olduğum bir diğer tavsiyem de kesinlikle pratik yapmanız. Eğer bu sınavın pratiğini yapmazsanız, sınav heyecanı denilen o korkunç kabus, hakkında binlerce şey söyleyebileceğiniz bir konunuz bile olsa, üzerinize çöküyor. Ama asıl pratik, hakkında Türkçe bile olsa uzun uzun konuşamayacağımız konular için işe yarıyor. Pek çok konuyu seçip, üzerinde önceden düşünmek ve konuşmak, sınav anında sizi çok rahatlatacaktır.

Uzaktaki Minik Kız, biz senin gibi Avustralya’da yaşamıyoruz, kiminle, nasıl pratik yapalım dediğinizi duyar gibiyim. Sizi hayal kırıklığına uğratmak istemem ama burada da, sürekli bizle pratik yapmak için can atan ve bizi IELTS’e hazırlamak için her türlü konuyu açıp bizi sohbete zorlayan Avustralyalılar yok çevremizde:( Ama pes etmedik ve kendimize taa Amerikalardan, Skype üzerinden ders yapan dünya sevimlisi ve bilgilisi Teacher Vanessa‘yı bulduk:) Vanessa’dan en azından 30 dakikalık bir deneme konuşması alıp, ne demek istediğimi canlı deneyimlemenizi çok isterim.

Biz Vanessa’dan yarımşar saatlik beş derslik paketler aldık sınavımıza kadar ve bu kadar yardımcı olacağını hiç düşünmemiştik. Bize sınavın en önemli ipucu olan ” hikaye anlatmayı” ve bilmediğimiz konularla ilgili de hızlıca düşünüp konuşmayı öğretti diyebilirim. Her konuşmada simüle ettiğimiz speaking testi, kendimize güvenimizi o kadar yerine getirdi ki, sınav anında ikimiz de hem çok heyecanlanmadık hem de her konuda en azından iki dakika rahatlıkla konuşabilecek hale geldik. Normalde bu kadar güçlü tavsiyeler vermeyi sevmesem de, speaking bölümünden korkan herkes için Vanessa’yı çok şiddetle tavsiye ediyorum:)

Australian Technology Park

Ve artık gelelim sürpriz kısmıma:)

IELTS ile sürpriz arasında bir bağlantı kuramadıysanız çok haklısınız ama bu sürprizim tam da IELTS ile alakalı:) Bu yazıyı yazmaya karar verdiğimde, Vanessa ile konuşup, bu bloğu okuyup ders almak isteyecekler için küçük bir güzellik rica ettim. Her konuşmamızda sevgiyle bahsettiğim bloğumu çok iyi bildiğinden beni kırmadı ve “uzaktakiminikkiz” kodunu kullanırsanız hem deneme dersi için hem de beşli paketlerde %10 indirim yapacağını söyledi. Hem size yüzde yüz yararı dokunacağına emin olduğum bir konu olduğundan, hem de bu bloğu okuyan sizler için yaptığım ilk somut bir iyilik olduğundan havalara uçtum diyebilirim:) Umarım siz de yararlanır ve en az bizim kadar faydasını görürsünüz:)

Ders almak isteyenler, buraya tıklayarak Vanessa’ya kolayca ulaşabilirler:)

Bu tavsiye niteliğindeki ilk yazım, umarım IELTS’e girecek herkese yardımcı olur. Sınava girdikten sonra skorlarınızı, girmeden önce varsa sorularınızı, sınava girip farklı ipuçları yakalarsanız da tavsiyelerinizi yorumlar kısmında paylaşırsanız çok mutlu olurum:) Bizden daha yüksek puanlar almış kişiler de kendi deneyimlerini paylaşmayı ihmal etmezlerse çok sevinirim..

Herkese çok rahat ve eğlenceli geçen bir çalışma dönemi ve sonucu sizi memnun etmeye çoktan yetecek kadar güzel geçen bir sınav dilerim..

Sevgiler..

 

71 Yorum yapılmış
 1. Gerçekten faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuş.Ayrıca sürprizin de çok güzel:) Yazılarındaki o heyecanını hissetmek de benim açımdan sonraki yazını sabırsızlıkla beklememi sağlıyor.Güzellikler sizinle olsun. Bir sonraki yazında görüşmek dileğiyle 🙂

 2. Merhaba uzaktaki minik kiz��
  Esim kalifiye gocmenlik basvurusunda bulunmayi dusunuyor bu aralar..
  Vermis oldugunuz tum bilgiler eminim isimize cok yarayacak. Zira sinav hakkinda cok az sey biliyorduk ikimiz de��
  Tesekkurler..
  Bir sonraki yazinizi sanirsizlikla bekliyorum��

 3. Merhabalar. Bu faydalı yazı için teşekkürler. Sizin girdiğiniz modül hangisiydi? Genel mi Akademik mi? Bir de göçmenlik için iş tecrübenize verilen puanı almak üzere tecrübenizi değerlendiren meslek grupları bu değerlendirmeyi yaparken türkiyede mesleğinizle ilgili çalıştığınız yılların hepsini kabul ediyorlar mı? Örnek olarak: türkiyede mesleğinizle alakalı 6 yıl çalıştığınızı varsayalım. Avustralyada sizi değerlendiren meslek grubu hayır sizin tecrübeniz bize göre 4 yıl diyebilir mi? Çünkü bu durum alacağınız puan azaltmış oluyor. Başka bir göçmen blogunda böyle durumlarla karşılaşıldığını okumuştum. Siz böyle bir durumla karşılaştınız mı?

   1. Merhabalar, adeta bir rehber gibi dönüp dönüp okuyorum bloğunuzdaki yazılarınızı. Değerli paylaşımınız için içtenlikte teşekkür etmek istiyorum çncelikle. Benim kafamdaki soru işareti nitelikli göçmenlik başvurusunda akademik ielts puanımızı kullanabiliyor muyuz? Yoksa sadece genel ielts puanı ile mi başvuru yapabiliyoruz? noktasında.

    1. Merhabalar, yorumunuz beni çok çok mutlu etti, öncelikle çok teşekkür ediyorum☺️🙏

     Benim bildiğim kadarıyla başvuruyu her ikisinden de yapabiliyorsunuz. En azından bizim başvurduğumuz zaman bu şekildeydi ☺️

  1. 4 yılı silivermişler. Bizim için kötü bir durum oldu bu. Ben de 6 yıldır inş. müh. olarak çalışıyorum. Değerlendirmeleri neye göre yapıyorlar acaba. Rica etsem puan siteminde nerelerden kaç puan aldığınızı yazabilir misiniz? Anladığım kadarıyla durumlarımız benzer biz de çıkarım yapmış oluruz 🙂

  2. Aslinda her meslegi degerlendiren kurum farkli oldugundan, siz bambaska bir seyle de karsilasabilirsiniz. Ben net olarak hangi kisimdan kac puan aldik bilmiyorum sizi de yanlis yonlendirmek istemem. Genel olarak yas, esinizden gelecek puan, meslek ve IELTS notu etkiliyor. Siz de kabataslak puaninizi hesaplayabilirsiniz bu ana basliklarda.

 4. Merhaba,

  Work & Holiday vizesiyle gitmiş olmanızı hata:) olarak görmüş ve eşime işleri zor demiştim birkaç hafta önce:) Başvurularınız için tebrikler, umarım kısa sürede olumlu dönüş alırsınız.

  Deneyimlerinizi nasıl belgelediğinizle ilgili bir yazı yazmanız mümkün mü? Çalıştığımız tüm iş yerlerinden kaşeli-imzalı-antetli yazı alınması gerektiği söyleniyor. Siz de bu şekilde mi yaptınız?

  1. Merhabalar☺️ Permanent visa surecinde biz de bir danisman yardimi aldigimizdan konuya yuzde yuz hakim degilim bu yuzden bu vizenin herhangi bir sureci ile ilgili yazi yazip kafa karistirmak istemem. Bir de ozellikle mesleki denklik kisminda her meslek icin ayri bir
   prosedur gerekiyor bu yuzden yanlis yonlendirmek de istemem. Biz bu belgeleri Turkiye'deyken hazirlamistik ve yanlis hatirlamiyorsam o sekilde belgeler almistik is yerlerimizden. Iyi dilekleriniz icin cok tesekkur ederim, sevgiler☺️

 5. Gerçekten çok güzel yazmışşın tüm süreç için ayrıntılı bilgilendirme yaptığın için teşekkürler. Arkadaşlar benim genel olarak sormak istediğim soru ingilizcemi geliştirmeye ciddi bir şekilde yeni yeni başladığımı düşünürsek dilimi geliştirmek adına yapabileceğim pratikler hakkında önerilerde bulunabilirmisiniz? Mesela ne tür pratikler yapmalıyım,kelime ezberimi nasıl kuvvetlendirebilirim? Yapmış olduğunuz çalışma yönetemlerini banada bildirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler hepiniz çok tatlısınız 🙂

  1. Takibiniz ve yorumunuz icin ben tesekkur ederim☺️ Benim kendimce verebilecegim
   en iyi tavsiye, ingilizce film ve diziler izlemeniz olabilir. Izlediginiz seyi once Turkce, sonra Ingilizce altyazi ile izlediginizdr yavas yavas kelimeler kafanizda oturacaktir, belirli bir zaman sonra Turkce alt yaziyi tamamen birakabilirsiniz. Kelime ezberleme konusunda ise okuyacaginiz kitaplar ve bilmediginiz kelimeleri yazdiginiz bir defterin size katkisi buyuk olacaktir. Her gun 10 dakika o deftere goz gezdirirseniz hizli bir sekilde ezberleyeceginize eminim☺️ Benim kendimce tavsiyelerim bunlar olabilir, umarim yardimci olabilmisimdir. Kolayliklar dilerim..

 6. Merhaba. Biz de PR alma aşamasındaki bir aileyiz. Ben bir kere, eşim dört kere IELTS'e girdi. Sonunda istediğimiz puanı (her banttan 7) alabildik. Hem BC, hem de IDP ile girdik sınava. İki kurum arasında değerlendirme farkı olduğunu düşünüyoruz deneyimlerimimizle. Şahsi görüşümüz IDP speaking bölümü için 1 tam puan fazla veriyor. Writing bölümü için ise BC 0.5 puan fazla veriyor IDP'ye oranla.

 7. Tekrar merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için sonsuz teşekkürler. Biz eşim ve ben work&holiday için başvuru yapmaya hazırlanıyoruz, fakat temmuz ayında başvurular başlıyor diye biliyorum peki başvuru süreci ne zaman bitiyor yada ne zaman haber geliyor? Ayrıca örneğin eşim kabul edildi fakat ben edilmedim eş kabulü ile gidilebilir mi? anlatır mısınız? teşekkürler.

  1. Merhabalar, takibiniz icin ben tesekkur ederim☺️ Bildigim kadariyla son yillardaki basvuru yogunlugu sebebiyle kontenjan Temmuz ayi basinda hemen doluyor ve basvurular da kapaniyor. Siz yine en kesin bilgiyi konsoloslugu arayarak ogrenebilirsiniz. Work and holiday maalesef bireysel bir vize oldugundan, ayri ayri kabul almaniz gerekiyor.

 8. Merhaba,

  Öncelikle şunu söylemeliyim, emin olun yazılarınız bir yerlerde birilerinin hayatlarına dokunuyor 🙂 Son 1.5 aydır yoğunlaşan Avusturalya ya gitme fikrinde ne zaman karamsarlığa düşsem bloğu açıp rastgele bir yazı okuyorum ve bir nefes alıp devam ediyorum. İstanbul da yaşıyorum yükseklisans mezunuyum, meslek dalıma göre Türkiye nin sayılı şirketlerinden birinde 5 yıldır çalışıyorum. Lakin en başından beri beni en çok tedirgin eden konu İngilizce oldu.ingilizce seviyemi anlatabilmek için reading listening 6-6.5 seviyelerinde iken speaking 4 tür tahminimce,genelde konuşmamaya çalıştığım için kaç olduğu ile ilgili bir fikrim yok 🙂
  Ama uzaktaki minik çocuk un önerileri üzerine luke's podcasts ları dinliyorum, ve senin önerin üzerine Vanessa'dan iki gün önce deneme dersi aldım 🙂 Yani birilerinin hayatlarına gerçekten dokunuyorsun diyebilirim.
  özelliklede Avusturalya ya gelip mesleğimle ilgili bir ofise girip çalışmayı düşünürken, iş hayatında yetersiz bir ingilizceyle nasıl olur diye düşünüyorum.. Şuaralar sanırım duyduğum en büyük kaygı bu. Sizin de ielts le uzun bir serüveniniz olmuş ve orada çalışıyorsunuz, genel olarak bu konuda fikirlerini,deneyimlerini duymak isterim.
  Kendinize çok iyi bakın, belki bir gün sizlerle çok uzaklarda tanışma fırsatımız olur ve oraların birlikte keyfini çıkarırız 🙂

  selamlar.

  1. Ne kadar güzel yazmışsınız, inanın hiç tanımadığım insanların yazdıklarımdan yararlanması kadar mutlu eden bir şey yok beni, çok ama çok teşekkür ederim:)
   Aslında iş hayatı için sanırım en büyük engel yetersiz İngilizce. Maalesef iyi düzeyde İngilizce konuşmadan, o tip bir iş bulmak pek de kolay değil:( Çok uluslu pek çok kişinin çalıştığı firmalar aksan vs. gibi şeylere çok önem vermese de, kişinin karşısındakini en azından ilk seferde anlamasını istiyor. Ben kısa sürede kendinizi geliştirebileceğinize eminim, yeter ki konuşmak konusunda cesaretinizi toplayın:)
   Umarım buralarda karşılaşırız bir gün.. Sevgiler..

 9. Merhaba,

  Bu aralar Avustralya için başvuru yapmak üzere araştırma yaparken bloğunuza rastladım ve yazılarınızı keyifle okudum.
  Başvuru için Türkiyede bir danışmanlık firmasından destek almak istiyoruz. Bildiğiniz ve Australya'nın da kabul ettiği bir firma var mı İstanbul'da? Eşim de ben de Amerika'nın sayılı üniversitelerinden master derecemiz var ve bu nedenle yine de İngilizce testine girip girmememiz gerektiği konusunda kesin bir yanıt alamadım hiç bir kaynaktan. Bir bilginiz var mı bu konuda? Ya da danışabileceğimiz bir kaynak?
  Şimdiden teşekkür ederim ve yolculuğunuzda başarılar dilerim.
  sevgiler,

  1. Merhabalar, güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim, bloguma hoş geldiniz:)
   Biz PR sürecinde bir danışmanla çalışıyoruz fakat kendisinden çok da fazla memnun olmadığımız için tavsiye edemiyorum:( Ben dilinizi bir şekilde belgelemeniz gerektiği bilgisine sahibim, uluslararası geçerliliği olan bir sınavla fakat çok da emin değilim, sizi yanlış yönlendirmek istemem:(

 10. Merhabalar , öncelike bu güzel anlatım sınava girecek tüm adaylara çok faydalı olmuş . Elinize sağlık 🙂 IELts sınavına bir çok kez girdiğinizi yazmışsınız ve sonunda da 7-8 gibi skorlar elde ettiniz sanırım . şu an PR alabilmek için mi IELTS ten yuksek puan almaya çalışıyorsunuz ? Tabi bu da PR vizesinin scorunu etkiliyor değil mi ?

  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için:) Evet IELTS'i PR süreci için almaya çalışmıştık, puan alabilmek için minumumda 7 almak gerekiyor fakat 8 ve üzeri aldığınız takdirde daha fazla puan geliyor bildiğim kadarıyla.

 11. Merhaba, bütün bilgiler ve emeğiniz için çok teşekkürler,
  kendimiz için paunlama yapabileceğimiz bir test yada sizin bize genel bir puanlama aralıkları yazma şansınız varmı?

  1. Merhabalar, takibiniz için ben teşekkür ederim:)
   Google'a Cambridge IELTS yazdığınız takdirde, yaklaşık 10 tane ayrı kitapçık çıkacaktır, bunlar içerisinde 4 ayrı deneme testi ve cevapları bulunuyor. Burada özellikle reading ve listening testlerini çözdüğünüzde gerçeğe çok yakın sonucunuzu görebilirsiniz. Kaç yanlışın kaç puana denk geldiğini de yaklaşık olarak aşağıdaki siteden görebilirsiniz.

   http://www.examenglish.com/IELTS/IELTS_Band_Scores.html

   Speaking kısmı için ben genelde 7 bandındaki kişilerin youtube videolarını izleyerek kendimi onlarla kıyasladım, çünkü sizi birebir test edecek bir yöntem yok. Writing'te ise yine size söylediğim kitapçıklardaki 9 bandındaki deneme cevaplarını okuyarak, aşağı yukarı bir tahmin yapabilirsiniz.

 12. Merhaba,

  Öncelikle bu yararlı paylaşım için teşekkür ederiz. Göçmenlik için 7 puan üzerinde durmuşsunuz. Daha düşük puan kabul edilmiyor mu? Sadece ekstra puan için mi 7 puan gerekli?

  İyi günler,

  1. Merhabalar, takibiniz için ben teşekkür ederim:) Göçmenlik başvurusu için her bölümden en az 6 almak gerekiyor fakat bu puan getirmiyor. Bizim 10 puana ihtiyacımız olduğu için en az 7 almamız gerekiyordu.

 13. Selamlar,ben de anlayıp konuşamayanlardanım. 8.5 listening,8 reading,7 writing derken speakingde 20 saniyelik sessizlik yani hikaye uyduramama kısmı beni 6.5 la kitledi. Speaking mağdurları için alternatif olarak PTE Academic i önerebilirim ama bambaşka bir sınav ve onda da çok fazla soru tipi ve taktik olduğunu bilmek gerekiyor. Umarım PR alırsınız.Takipteyiz.Sevgiler

 14. Merhaba Ielts Akademik module girecegim. Bir kac sorum var yanitlar ve yardimci olursaniz sevinirim.
  1- Cambridge ielts 10 tane kitapcik googleda aradigimda deneme sinavlari cikiyor. Ben reading uzerine ve writing uzerine olan kitapciklari calismak istiyorum. varsa linkini atabilir misiniz Bu 10 adet kitapciklari tek tek tanitabilir misiniz hangisi reading uzerine hangisi speaking mesela

  2-Sizin ingilizce gecmisiniz nasildi da boylesi ciddi bir puani aldiniz tebrikler

  3-writingde ozellikle akdemik modul icin belli kaliplar var mesela writing 2 icin dusunce fikir yazilarinda genel olarak kullanilan insanlarinda bu sinav formatina uyarladiklari kaliplasmis girsi gelisme sonuc cumleleri olan konu -goruse katilip katilmadiginizi belirten cumle kaliplari var. Bana cok pratik geldi siz tavsiye eder misiniz boylesi kaliplarla yazip ielst skor almayi. Amacim 6 ielts puani.

  Sevgiler esenlikler

  1. Merhabalar, bu kitapçıklar deneme testleri kitapçıkları, bahsettiğiniz şekilde bir konu anlatım yok. Kitapçıkların hepsi aynı şekilde tüm bölümleri içeren testler ve detaylı anlatımlı bir cevap anahtarı içeriyor. Aslında 6-7 gibi puanlar biz zorlanarak alsak da ortalama puanlar bu yüzden çok sağlam bir geçmişe gerek yok:) Writing kısmı için mutlaka o kalıplardan yararlanmalısınız işiniz çok kolaylaşacaktır. Fakat kalıpları kullanırken mutlaka uygunluklarından emin olmalısınız.

   Umarım istediğiniz puanı kolayca alırsınız, başarılar dilerim☺️

 15. Merhaba, IELTS tavsiyeleriniz için teşekkürler ancak CAE, OET, TOEFL gibi alternatifler olmasına karşın bu sınavda ısrarcı olmanızın bir sebebi var mı?

  1. Merhabalar, sistemini bildiğimiz bir sınavda kendimizi denemeyi tercih ettik, bildiğiniz gibi tüm sınavların farklı yapılış tarzları ve formatları var, teker teker hepsini deneseydik daha yorucu olabilirdi:)

 16. Merhabalar, bloğunuz gerçekten harika, anlatımınız çok güzel ve paylaştığınız bilgiler çok değerli… elinize ve emeğinize sağlık. İngilizce kurs hakkında fikrinizi sormak istiyorum. Benim İngilizce seviyem intermediate, Sidney'de Ability kursun direk olarak 6 aylık IELTS hazırlık kursundan başlamayı planlıyorum. Daha sonra sürekli çalışma başvurusu yapmak istiyorum. 6 ayda kurs desteği ile 7 ve üzeri puan alabilir miyim sizce? Teşekkürler, başarılar…

  1. Merhabalar, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim☺️ IELTS biraz da kendi çalışmanıza da bağlı, bence 6 aylık bir kurs yerine, en fazla 3 ay kursa gidip kendi çalışmanızla bu puanı alabilirsiniz. Kursta belirli bir süreden sonrası tekrara giriyor, can sıkıcı ve pahalı olabilir sizin için bu kadar uzun bir kurs. Ben de size başarılar dilerim, umarım kolayca istediğiniz puanı alırsınız☺️

 17. Selam UMK:) Hürriyet'te yazmaya başlamana çok sevindim. Tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.

  İelts'ten az önce çıkmış birisi olarak bir sorum olacak. Kime soracağımi bilemedim. Defalarca girdiğiniz için size sormak mantıklı geldi 🙂

  Şimdiii… Sorum Listening section ile ilgili. Part zero, part one kısımları çok iyi geçti. Açık ve akıcı konuştum. Rahattım. Part 2 için de iki dakika boyunca teklemeden konuştum. Aşırı advanced kelimeler kullanamadım fakat akıcı ve task responslayici bir şekilde anlattım. Gel gelelim part üçte sorulara bir iki cümle ve basit bir İngilizce ile cevap verebildim. Aklıma Türkçe cevap bile gelmedi 🙂

  Şimdi çaresizce şu soruyu sormak istiyorum: ben bu Listening sınavdan kaç alırım? 😀 iki hafta beklerken bir expert yorumu hiç fena olmaz diye yazdım bunları. 🙂

  Au'ya dönüş yolunda iyi yolculuklar dilerim. Selamlar.

  1. Merhabalar, çok teşekkür ederim☺ Sanırım speaking sınavından bahsediyorsunuz☺ Benim İngilizcenizi hiç duymadan yorum yapmam çok yanlış olur, bu yüzden youtube'tan Bant 5-6-7-8 düzeylerini dinleyerek hangisine daha yakın bir sonuç çıkardığınızı az da olsa tahmin edebilirsiniz belki☺

 18. Aynen, speaking 🙂 Youtube'da gördüğüm kadarıyla aksan ve akıcılık olarak en az 8 olmam lazım. Kaldı ki eğer kısa cevaplar sonucu direkt etkiliyorsa 6.5'da kalırım. 1 Martta buraya yazarım sonucu. İnşallah 7 gelir de uzamaz bu iş…

 19. Uzaktaki miniğim please help me! 🙂 sanırım general ielts e girdiniz değil mi? General ielts e 2kez girmiş ve 2sinde de özellikle readingden hüsrana uğramış bir mühendis kız yazıyor.. Cambridgedeki readingden eksik olduğum kelimeleri yazıp ezberlemem reading puanımı yükseltir mi dersiniz? Readingden sürekli kelime ezberlememe ve camridgeyi çözmeme ragmen 5in üstüne çıkamadım 🙁

  1. Merhabalar☺ Elbette kelime ezberlemek tüm kısımlar için faydalı olacaktır. Benim bir önerim de Reading'de yer alan kısımların hangisinde puan kaybettiğinize bakıp ( çoktan seçmeli mi, boşluk doldurma mı gibi), o kısma ayrıca odaklanmanız. Bu kısımlar için ayri ayrı taktikler veren pek çok web sitesi bulabilirsiniz arattığınızda, işinize yarayabilir belki bu şekilde çalışmak. Umarım her şey yolunda gider ve istediğiniz notu kolayca alırsınız🙏 Sevgiler ve bol şanslar💕

 20. Merhabalar öncelikle yaptıklarınız için çok teşekkürler. Eşimle 4 aydır bu yolculuğun hayalini kuruyoruz. Bloğunuzu yeni keşfettim tesadüfen. Bir kaç küçük sorularım olacak size izninizle,
  Eşim ebe ben turizm mezunuyum ikimizinde meslekleri nitelikli göçmenlik listesinde yer alıyor. Genel ielts den puan beklemeden 6 yeterli diye biliyorum yanlışmıyım acaba? Herkes 7 nin peşinde burada okuduklarım. Yoksa puan almak içinmi uğraşıyor arkadaşlar. 2.si 60 puanı almak benim hesaplatıma göre çok zor değil gibi gözüküyor. Yanıldığım bir noktamı var araştırdım ama bişey bulamadım. Fazla oluyorum ama 3.sü bugün bir haberde avustralyada rahat yaşamak için yıllık 150.000$ Gibi gelir gerekli diye okudum. Araştırmalarım eşimle beraber bu geliri sağlayabileceğimiz yönünde ama ben rahat yaşamaktan öte birikim yapabilrceğimizi düşünüyordum açıkçası yanılıyormuyum sizce? 5.si ��Mühendis arkadaşlar hep başka işlerle başlıyor sanki çalışmaya, benim için sorun değil ama eşimin direk ebe olarak iş bulması da zor olabilirmi acaba? Ve şimdilik son soru �� Yılan mevzusu. Bence gereğinden fazla gündemde. Yoksa gerçekten kolmu geziyor ortalıkta. Avustralyanın tek korktuğumuz yönü bu çünkü. Kocaman sevgiler size ��

  1. Merhabalar, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim, umarım hayalleriniz en kısa sürede gerçekleşir:)
   Söylediğiniz gibi puan almanız gerekmiyorsa 6 yeterli oluyor ama 7, 10 puan getirdiğinden çok önemli. 60 puanı toplamak, herkese göre değişir elbette ama iş tecrübeniz bazen tamamen sayılmıyor ya da iş tecrübeniz iyi olsa bile yaşınızdan puan kaybediyorsunuz gibi durumlar oluşabiliyor, bu yüzden biz de dahil pek çok kişi 60 puanı ucu ucuna tuturabiliyor:)
   Maddi konular benim en zor cevap verdiklerim çünkü tamamen size bağlı. Buradaki geliri hesaplarken hayatın da bu oranda pahalı olduğunu unutmamakta fayda var.
   Nitelikli Göçmenlik alıp gelen pek çok mühendis kısa bir süre içinde iş bulabiliyor bu biraz hangi vize türüyle geldiğinizle alakalı. "Ebelik" sağlık sektörüne girdiğinden hiç bir bilgim yok açıkçası ama sanırım bu mesleğin denkliğini almak için farklı sınavlar olabilir sadece belge toplamakla alınmayabiliyor diye biliyorum bunu araştırmanızda fayda var, eğer ki bu denkliği alıp nitelikli göçmenlikle geldiğiniz takdirde iş bulmanızın çok uzun sürmeyeceğini düşünüyorum.
   Son sorunuz içinse ben 1.5 senedir hiç yılan görmedim, gören bir arkadaşım da olmamış:)
   Sevgiler ve bol şanslar..

 21. Merhaba uzaktaki minik kız yukarda yazdınız mı bilmiyorum kaçırdıysam eğer affedin.. Sorum şu ki, ielts kursuna orada gittiniz mi peki? yani gittiğiniz dil kursu genel dil eğitimi amaçlı mıydı yoksa ielts üzerine miydi. 2. sorum ise ne kadar surelik bir ielts kursu 7 ve ustu almaya yardımcı olabilir veya etkili olur diyeyim. Benim seviyem B2 fakat 5,5-6yı geçemedim şuan.. Hoşçakalın..

  1. Merhabalar, 7 ve üzeri alan kişi eşim olduğundan onun adına cevap vereyim, eşim 2 ya da 3 hafta IELTS kursuna katıldı fakat ondan sonra girdiği sınavda bu puanı tutturamadı. Yukarıda da anlattığım gibi, kendisi yoğun bir şekilde çalışarak bu puanı aldı. Benim size tavsiyem eğer ki sınav sistemini biliyorsanız kursa gitmek yerine, programlı bir şekilde kendiniz çalışmanız olur.

 22. merhabalar yazdıklarınız için çok teşekkürler faydalı olacağına Emin’im benim az bir sürem kaldı fakat açıkçası çok umutlu değilim deneyim kazanmak için giriyorum ilk girişim olacak ben İngiltere’yi yüksek lisans için düşünüyorum academic olanına gireceğim 6 almak yeterli diye biliyorum ama yanlış mıyım?konuşma konusunda gerçekten berbat durumdayım beni en çok geren yazma ve konuşma:(

  1. Merhabalar, çok iyi anlıyorum gerginliğinizi ben de tam olarak sizin gibiydim☺️ Verebileceğim en iyi tavsiye biraz klişe olacak ama bol bol pratik yapmanız. Eğer ki sürekli yazar ve konuşma provası yaparsanız, sınavda çok çok rahat olacaksınızdır.

 23. Şunu da belirtmeliyim ingilizce öğretmenliği mezunuyum ve sınava girmeye korkuyorum :(( istediğim gibi çalışamadım 25 gün kadar bir sürem var bakalım artık 2.kere girmek zorunda kalacağım gibi görünüyor çok sağlam kaynaklar edinmem lazım bu söylediklerinize hemen bakıyorum umarım işe yarar.

  1. Kaynaklardan ziyade psikolojik olarak hazır olmak da önemli, bence ikinci kez girmeyi şimdiden düşünmeyin. Zaten mesleğinizden dolayı buna benzer hatta daha zor pek çok sınav verdiğinize eminim, sadece rahat olmak önemli☺️ Kolaylıklar diliyorum, umarım harika geçer🙏❤️

 24. Gerçekten çok faydalı olmuş yazınız çok teşekkürler ağzınıza sağlık 🙂 ben speaking kısmını sormak istiyorum toefl sınavındaki gibi ses kaydı mi var yoksa karşılıklı konuşma şeklinde de geçebilecek kanlı canlı bir uzmanla mi yapılıyor sınav? Şimdiden teşekkür ederim 🙂

  1. Merhabalar, işinize yaradıysa ne mutlu bana☺️ Speaking aynı odada karşı karşıya geldiğiniz bir uzmanla yapılıyor TOEFL’dan farklı olarak.

   Kolaylıklar diliyorum, sevgiler..

 25. Selam uzaktaki minik kız, ben de kısa bir süredir yazılarınızı takip ediyorum ve buradaki bazı soru ve cevapları da okudum size bi kaç sorum olacak cevaplarsanız cok sevinirim. Ben burada 10 yıldan fazla bir süredir ambulansta acil tıp teknisyeni olarak çalışıyorum. Fakat kendi bölümümle ilgili lisans mezunu değilim, anladığım kadarıyla lisans diploması şart değil, deneyim daha önemli yanılıyormuyum acaba? Ve çalışma vizesi başvurusu için belirlenen bir süre var mı yoksa istendiği zaman başvurulabiliyor mu?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.:)

  1. Merhabalar, takibiniz için çok teşekkür ederim ☺️ Söylediğiniz gibi lisans diploması gibi bir ön koşul yok fakat lisans diploması 15 puan demek, bu yüzden bu puanı tecrübeye ek olarak başka yerlerden toplamanız gerekecektir. Vizenin zamanı yok, istediğiniz zaman başvurabiliyorsunuz. Kolaylıklar diliyorum, umarım her şey istediğiniz gibi olur☺️🙏

 26. Merhaba 😊 yazınızı okuduğum icin ben dE kendimi şanslı hissediyorum.
  Yurtdışında 6 aylık eğitim almak için araştırmalar yapıyorum. Uygun olduğu ve calisma imkani olduğu için avusturalyayi düşünuyorum. Melbourne universitesini arastirmistim ve Ielts programlarininda oldugunu ögrendim.sizin bu konudanida ki fikrinizi ogrenmek istiyorum.dil okulu veya universitede eğitim ile duydugunuz bildiginiz birseyler vardir diye danismak istedim. Siz nasıl tavsiye edersiniz.önerileriniz harika.Simdiden tesekkur ederim. 😊

  1. Merhabalar, sizin de kendinizi şanslı hissetmenize ben de çok sevindim☺️☘️ Ben birebir tecrübe etmedim ama Avustralya’daki yaygın kanı üniversitelerin bu konuda çok iyi olduğu. Melbourne Üniversitesi de dünyanın en iyi üniversitelerinden olduğundan bu konuda da çok faydalı olacaklarına eminim☺️

 27. merhaba çok güzel faydalı bir yazı olmuş.Şimdi efendim ben kendimi anlatayım şu an orta düzey ingilizceye sahıbım ıelts girip 5,5 almam lazım çünkü ingiltere ilkin koleje gitmem lazım ıkı yıllık business management düşünüyorum yada turism acaba kendi imkanlarımla nasıl alırım

  1. Merhabalar,
   Aslında yazımda uzun uzun anlattım bu yöntemleri, Cambridge testlerini çözmek, speaking için mutlaka pratik yapmak ve writingde paragraf yapılarını bilerek, konularla ilgili yazılar yazmak işinizi kolaylaştıracaktır. Kolaylıklar dilerim☺️

 28. Merhaba,
  Öncelikle çok içten teşekkür ediyorum size. Gerek yazınızda bildiğiniz her şeyi en ince detaya kadar paylaşmanız gerekse yazınızın üzerinden zaman geçmesine rağmen yapılan her yoruma özenle, içten samimi bir şekilde cevap vermeye devam etmeniz gerçekten iyi niyetinizin en büyük göstergesi. Gerçekten teşekkür ederim. Allah yolunuzu açık etsin ne diyeyim 🙂 Şimdi ben 32 yaşında 1 yıl özel sektörde mühendis olarak, 5,5 yıldır da kamuda çalışan bir uzmanım, mesleğim mühendislik ancak yaptığım iş kariyer uzmanlığı ve branşımla max %10 ilgisi vardır yani çalıştığım yer kamu olduğu için ve mesleğimin kimya mühendisliği olmasından dolayı branşıma dönük çok ciddi bir tecrübem bulunmamakta ancak iş analistliği, KOBİ danışmanlığı, işletme yönetimi, organizasyon, süreç yönetimi, planlama vb konularda çok ciddi bir tecrübeye sahibim.
  Artık çok ciddi olarak yurtdışında yaşamayı düşünüyorum ve bununla ilgili olarak da neler yapabileceğimi araştırıyorum. Ülkelerin göçmenlik vizesi alma şartlarına bakıldığında Avustralya en mantıklı ve olma ihtimali en yüksek ülke gibi görünüyor. Eğer maddi gücünüz yoksa ABD, Kanada veya Avrupa ülkelerinde yaşamak için vize almak hemen hemen imkansıza yakın görünüyor. O yüzden ben de şuan Avustralya üzerinde çok ciddi olarak düşünüyorum. Şartlara bakıldığında sanırım taşımadığım tek şart geçerli bir ielts skoru. Bununla ilgili de çalışmalara başladım, bir kursa kaydoldum, Cambly uygulamasına 3 aylık abone oldum (bu uygulamayı arkadaşlara tavsiye ediyorum çünkü anadili ingilizce olan eğitmenlerden görüntülü konuşarak İngilizce pratik yapma imkanı bulabiliyorsunuz bu da çok farklı bir tecrübe açıkçası.)
  Kolları sıvamadan önce benim Avustralya hakkında size bazı sorularım olacak. Öncelikle Avustralya’da göçmenlere karşı nasıl bir davranış gösteriliyor? Dünya genelinde ırkçı politikalar artmakta ve açıkçası bu beni biraz tedirgin ediyor. Üstelik Müslüman bir göçmen olmak konusu göç etmek konusunda beni tereddüte düşüren tek şey açıkçası. Ben başörtülü bir bayanım ve Müslüman kimliğim açıkça ortada (erkekler için görünüş olarak bunun anlaşılması pek mümkün değil o yüzden bu konuda onların bayanlara göre nispeten biraz daha rahat olduklarını düşünüyorum) olmasından dolayı nasıl yaparım, acaba bir sıkıntı yaşar mıyım, herhangi bir olay olur mu, başıma bir şey gelir mi vs vs gibi şeyler beni sürekli düşündürüyor. Sormak istediğim ilk şey bu.
  İkincisi yurtdışında yaşayan Türkler gittikleri yerlerin ne kadar gelişmiş ne kadar medeni olduklarını, çalışma şartlarının (sadece maddi değil manevi olarak huzur, rahatlık vs açısından da) anlata anlata bitiremiyorlar. Gerçekten öyle mi? Yani gerçekten yöneticilerin egoları, kompleksleri, psikolojik sorunları vs yok mu? Bir insan tamamen niteliklerine göre, çalışkanlığına ve işine katkısına göre değer mi görüyor? Kişiden kişiye değişen keyfi uygulamalar vs yok mu? Yani bunu bilmenizin imkanı olmadığını tabi ki biliyorum bu konuda sizden kesin ve net bir cevap beklemiyorum ama Türkiye’de gerek kamu gerek özel sektör olsun nerede çalıştığınız fark etmeksizin iş yerlerinin %95’inde ayrımcılık, haksızlık, keyfi muamele, emeğinin çabanın karşılığını alamama, mesleki tatminsizlik vb şeylerle karşı karşıya kalıyorsunuz bu ülkede yaşamış ve çalışmış birinin bunu bilmemesine imkan yok diye düşünüyorum. Yurtdışında gerçekten insana saygı var mı? Dürüst çalışkan üretken olduğunda etnik kimliğin, inancın ne olursa olsun sadece emeğinin karşılığını (maddi olarak söylemiyorum) manevi olarak da alabiliyor musunuz? Her şey para demek değil ben daha iyi hayat standartları için yurtdışında yaşamayı düşünmüyorum mesela burada da iyi bir evde yaşıyorum, güzel bir arabam var, yiyip içip gezebiliyorum, ailemle arkadaşlarımla birlikteyim vs ortalamanın üzerinde bir hayat standardım var. Ben sadece saygı gördüğüm, adil ve eşit muamele gördüğüm, takdir edilebileceğim, çabamın ve gayretimin farkında olunduğu kısacası “değerli olduğum” bir yerde yaşamak istiyorum. Bu konuda bir süredir yurtdışında yaşayan biri olarak tecrübelerinizi/görüşlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. İkinci sorum da bu.
  Üçüncü sorumda ikincisini kapsıyor biraz da orada insanlar nasıl sıcak kanlı mı? Bizim insanımızı biliyorsunuz yardımsever, iyi niyetli ancak çoğu cahil maalesef ama sıcak kanlıdır. Orada toplum, insanlar nasıl? Sıcak mı mesafeli mi açık görüşlü mü dar kafalı mı? Bu konuda da görüşlerinizi merak ediyorum açıkçası.
  Bir sürü şey sordum biliyorum, kusuruma bakmayın yazılarınız ve yorumlarınızdaki samimiyetinizden oldu hepsi 
  Paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim. Ordaki hayatınızda mutluluklar dilerim, Allah yardımcınız olsun.

  1. Merhabalar,

   Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bir süredir yeni yazı eklemesem de yorumlara her zaman çok değer veriyorum, elimden geldiğince cevaplamaya çalışıyorum.
   Bildiğiniz gibi ülkeyle ilgili tecrübelerimi çoğunlukla yaşadıklarım oluşturuyor. Ben her kadar da yoğun bir ırkçılığa şahit olmasam da, belki başörtülü birinin bambaşka tecrübeleri olabilir. Yine de diyebilirim ki, Avustralya, dünya üzerinde göçmenlik konusunda en hoşgörülü ülkelerden biri. Çok kesin konuşamasam da, bu konuda bir sıkıntınız olacağını düşünmüyorum.

   İkinci sorunuz içinse şunu söyleyebilirim ki, maalesef insanın olduğu her yerde, hırslar, ego savaşları, birbirini kayırma gibi şeyler var. Bu ülkeden, ırktan, dilden, dinden bağımsız bir durum. Burada çalışıp işini çok seven ve adaletsizliğin asla olmadığını düşünene rastladığım gibi, çalıştığı ortamdan ve baskıdan yılıp, istifa edene de rastladım. Ama yine de eğer Türkiye ile kıyaslamam gerekirse, hayatın pek çok alanında insana daha fazla değer verildiğini gördüğümü söyleyebilirim.

   Benim gördüğüm en sıcakkanlı millet Türkler olsa da, Avustralyalıların da sıcakkanlı olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında geneli açık görüşlü ve kafası rahat insanlar.

   Umarım aklınızdaki sorulara biraz olsun cevap olabilmişimdir. Size de çok mutlu bir hayat dilerim, sevgiler🌸

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Tasarım: Blogger Tasarım